Προς το περιεχόμενο

Ανανεωμένη σειρά iMac, που περιλαμβάνει 27-inch 5K μοντέλα και ένα 21,5-inch 4K iMac


voltmod

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Και τα λογικά άλματα συνεχίζονται...

 

 

Προφανέστατα με τον όρο "διαχείριση μνήμης" οι γνώστες μας εννοούν πόση μνήμη χρειάζεται το λειτουργικό. Προφανέστατα δεν ξέρουν καν τι είναι διαχείριση μνήμης... προφανέστατα δεν έχουν γράψει καμία γραμμή κώδικα που να ασχολείται (έστω και επιφανειακά) με την μνήμη. 

 

Κατά τα άλλα, κρίνουν την διαχείριση μνήμης απλά επειδή άκουσαν ή είδαν ότι ένα συγκεκριμένο setup με hardware μπορεί να έχει 1GB για ένα λειτουργικό (και αυτό το λειτουργικό δεν ήταν Linux).

 

 

Και με αυτή την σύγκριση, προσπαθούν να εκφέρουν άποψη για ένα λειτουργικό που δεν έχουν πιάσει (κατά 99%) ΠΟΤΕ ΣΤΑ ΧΕΡΙΑ ΤΟΥΣ. 

 

 

 

Seems legit. 


Και σε περίπτωση που δεν το είδατε, ή το είδατε και κάνετε τις πάπιες...

 

 

http://www.insomnia.gr/topic/535346-οι-apple-και-ibm-ανακοίνωσαν-σπουδαία-συνεργασία-με-στό/?p=54355848

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 258
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Και τα λογικά άλματα συνεχίζονται...

 

 

Προφανέστατα με τον όρο "διαχείριση μνήμης" οι γνώστες μας εννοούν πόση μνήμη χρειάζεται το λειτουργικό. Προφανέστατα δεν ξέρουν καν τι είναι διαχείριση μνήμης... προφανέστατα δεν έχουν γράψει καμία γραμμή κώδικα που να ασχολείται (έστω και επιφανειακά) με την μνήμη. 

 

Κατά τα άλλα, κρίνουν την διαχείριση μνήμης απλά επειδή άκουσαν ή είδαν ότι ένα συγκεκριμένο setup με hardware μπορεί να έχει 1GB για ένα λειτουργικό (και αυτό το λειτουργικό δεν ήταν Linux).

 

 

Και με αυτή την σύγκριση, προσπαθούν να εκφέρουν άποψη για ένα λειτουργικό που δεν έχουν πιάσει (κατά 99%) ΠΟΤΕ ΣΤΑ ΧΕΡΙΑ ΤΟΥΣ. 

 

 

 

Seems legit. 

Και σε περίπτωση που δεν το είδατε, ή το είδατε και κάνετε τις πάπιες...

 

 

http://www.insomnia.gr/topic/535346-οι-apple-και-ibm-ανακοίνωσαν-σπουδαία-συνεργασία-με-στό/?p=54355848

Γιατί δεν γράφεις τι είναι η διαχείριση μνήμης; Δεν το λέω ειρωνικά, θα ήταν πολύ πιο χρήσιμο το ποστ σου!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και σε περίπτωση που δεν το είδατε, ή το είδατε και κάνετε τις πάπιες...

 

 

http://www.insomnia.gr/topic/535346-οι-apple-και-ibm-ανακοίνωσαν-σπουδαία-συνεργασία-με-στό/?p=54355848

 

Καλημέρα,

 

Εγώ ομολογώ δεν το είδα, τώρα που έδωσες το λινκ όμως, αναρωτιέμαι τι ακριβώς είναι το αξιοσημείωτο - αξιοπερίεργο, και δεν το λέω ειρωνικά.

 

Το βρίσκω απόλυτα φυσιολογικό ένα μηχάνημα στο οποίο μπορείς να κάνεις πολύ περισσότερα πράγματα και να εγκαταστήσεις πολύ περισσότερα προγράμματα και συσκευές και γενικώς να το φέρνεις πολύ περισσότερο στα όριά του, να βγάζει πολύ περισσότερα προβλήματα από ένα άλλο μηχάνημα κλειστό και proprietary.

 

Για την ακρίβεια, το αντίθετο θα ήταν αξιοσημείωτο και περίεργο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημέρα,

 

Εγώ ομολογώ δεν το είδα, τώρα που έδωσες το λινκ όμως, αναρωτιέμαι τι ακριβώς είναι το αξιοσημείωτο - αξιοπερίεργο, και δεν το λέω ειρωνικά.

 

Το βρίσκω απόλυτα φυσιολογικό ένα μηχάνημα στο οποίο μπορείς να κάνεις πολύ περισσότερα πράγματα και να εγκαταστήσεις πολύ περισσότερα προγράμματα και συσκευές και γενικώς να το φέρνεις πολύ περισσότερο στα όριά του, να βγάζει πολύ περισσότερα προβλήματα από ένα άλλο μηχάνημα κλειστό και proprietary.

 

Για την ακρίβεια, το αντίθετο θα ήταν αξιοσημείωτο και περίεργο.

 

 

Το "κάνεις πολύ περισσότερα πράγματα" και "εγκαταστήσεις πολύ περισσότερα προγράμματα" δεν ισχύει στην προκειμένη. Εάν είχες εμπειρία από σοβαρές εταιρίες ή/και οργανισμούς, θα ήξερες ότι ΔΕΝ βάζεις ό,τι θέλεις και πως όλα τα μηχανήματα έρχονται προ-ρυθμισμένα με συγκεκριμένο στήσιμο και συγκεκριμένο λογισμικό. Δεν κάνεις ό,τι θέλεις. Άρα, στο συγκεκριμένο παράδειγμα αυτό που ες δεν ισχύει. 

 

Έτσι, σε μία εταιρία όπως η ΙΒΜ, παρατηρείται ότι ακόμα και με αυτή την ισάξια σύγκριση (δηλαδή, δεν κάνει καθένας χρήστης ό,τι του καπνίσει στον Η/Υ... για την ακρίβεια κάνει τα ελάχιστα και αυτά που του επιτρέπει η εταιρία), το MAC OS αποδίδει καλύτερα. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και τα λογικά άλματα συνεχίζονται...

 

 

Προφανέστατα με τον όρο "διαχείριση μνήμης" οι γνώστες μας εννοούν πόση μνήμη χρειάζεται το λειτουργικό. Προφανέστατα δεν ξέρουν καν τι είναι διαχείριση μνήμης... προφανέστατα δεν έχουν γράψει καμία γραμμή κώδικα που να ασχολείται (έστω και επιφανειακά) με την μνήμη. 

 

Κατά τα άλλα, κρίνουν την διαχείριση μνήμης απλά επειδή άκουσαν ή είδαν ότι ένα συγκεκριμένο setup με hardware μπορεί να έχει 1GB για ένα λειτουργικό (και αυτό το λειτουργικό δεν ήταν Linux).

 

 

Προφανεστατα με τον ορο διαχειριση μνημης εννοω οτι ενα λειτουργικο δουλευει αξιοπρεπεστατα ενω ενα αλλο με το ζορι bootari. Δεν χρειαζεται να εχεις γραψει κωδικα για να μπεις σε ενα forum και να δεις οτι οσοι εχουν Mac με 2 gb ram σερνονται και οι υπολοιποι σκεφτονται αν πρεπει να αναβαθμισουν η οχι μηπως αρχισουν και σερνονται και αυτοι. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γιατί δεν γράφεις τι είναι η διαχείριση μνήμης; Δεν το λέω ειρωνικά, θα ήταν πολύ πιο χρήσιμο το ποστ σου!

 

 

Εάν χρειαστώ αξιολόγηση χρησιμότητας των post μου... μπα όχι. Ούτε τότε θα σε ενημερώσω. Επίσης, υπάρχουν τόσα on line μαθήματα. Εάν σε ενδιαφέρει, δες και μάθε. Ή, μπορείς να πας σε οποιοδήποτε τμήμα πληροφορικής και να κάνεις τα μαθήματα (θαρρώ πως παίζουν σε 2 ή 3 εξάμηνα) για να μάθεις. 

 

Συνήθως τα μαθήματα αυτά είναι: 

 

Λειτουργικά Συστήματα

Δομές δεδομένων

Προγραμματισμός σε low level γλώσσες (συνήθως το λένε Προγραμματισμός Ι ή ΙΙ ή παρόμοια)

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Έτσι, σε μία εταιρία όπως η ΙΒΜ, παρατηρείται ότι ακόμα και με αυτή την ισάξια σύγκριση (δηλαδή, δεν κάνει καθένας χρήστης ό,τι του καπνίσει στον Η/Υ... για την ακρίβεια κάνει τα ελάχιστα και αυτά που του επιτρέπει η εταιρία), το MAC OS αποδίδει καλύτερα. 

Ναι, δουλευεις στην IBM και ξερεις τι κανουνε εκει μεσα οι υπαλληλοι. Ημαρτον δλδ, ποση fanboyλα. Και δηλαδη θες να μου πεις τωρα οτι σε ενα κλειδωμενο PC που δεν μπορεις να κανεις τιποτα περα απο τις 2-3 εφαρμογες που χρειαζεται η επιχειρηση παρουσιαζονται και προβληματα? Νταξει....το τερματισαμε

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εάν χρειαστώ αξιολόγηση χρησιμότητας των post μου... μπα όχι. Ούτε τότε θα σε ενημερώσω. Επίσης, υπάρχουν τόσα on line μαθήματα. Εάν σε ενδιαφέρει, δες και μάθε. Ή, μπορείς να πας σε οποιοδήποτε τμήμα πληροφορικής και να κάνεις τα μαθήματα (θαρρώ πως παίζουν σε 2 ή 3 εξάμηνα) για να μάθεις. 

 

Συνήθως τα μαθήματα αυτά είναι: 

 

Λειτουργικά Συστήματα

Δομές δεδομένων

Προγραμματισμός σε low level γλώσσες (συνήθως το λένε Προγραμματισμός Ι ή ΙΙ ή παρόμοια)

Τότε άσε να λέμε ότι ένα λειτουργικό που μπορεί να τρέξει αξιοπρεπώς με 1gb μνήμης κάνει καλύτερη διαχείριση μνήμης από ένα λειτουργικό που θέλει 4gb ας πούμε για να τρέξει το ίδιο αξιοπρεπώς!

 

(Κι αν υπολογίσεις ότι το πρώτο λειτουργικό μπορεί να μπει σε εκατομμύρια διαφορετικούς συνδυασμούς hardware ενώ το 2ο μόνο σε 5-10 συγκεκριμένους τότε κάνει ακόμα καλύτερη διαχείριση μνήμης!)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι, δουλευεις στην IBM και ξερεις τι κανουνε εκει μεσα οι υπαλληλοι. Ημαρτον δλδ, ποση fanboyλα. Και δηλαδη θες να μου πεις τωρα οτι σε ενα κλειδωμενο PC που δεν μπορεις να κανεις τιποτα περα απο τις 2-3 εφαρμογες που χρειαζεται η επιχειρηση παρουσιαζονται και προβληματα? Νταξει....το τερματισαμε

 

 

Μου αρέσει που ενώ, προφανέστατα, είσαι τίγκα φανατισμένος λες για τους άλλους...

 

 

ΔΕΝ ξέρω τι κάνουν στην συγκεκριμένη εταιρία, ξέρω τι κάνουν πολυεθνικές σε Ελλάδα και εξωτερικό καθώς και μεγάλα πανεπιστήμια. 

 

Ό,τι και να κάνουν όμως στην συγκεκριμένη εταιρία ΔΕΝ ΘΑ ΤΟ ΑΛΛΑΞΟΥΝ επειδή άλλαξαν προμηθευτή Η/Υ. Το ίδιο μοντέλο θα δουλέψουν. 

 

Οπότε, ΣΤΗΝ ΙΔΙΑ ΧΡΗΣΗ το MAC OS αποδίδει καλύτερα και αποδεδειγμένα για την ΙΒΜ. Το post το είδες; 

 

 

Πόση fanboyλα έχεις με την MS... δεν μπορώ να καταλάβω.. μήπως είσαι μέτοχος; 

Τότε άσε να λέμε ότι ένα λειτουργικό που μπορεί να τρέξει αξιοπρεπώς με 1gb μνήμης κάνει καλύτερη διαχείριση μνήμης από ένα λειτουργικό που θέλει 4gb ας πούμε για να τρέξει το ίδιο αξιοπρεπώς!

 

(Κι αν υπολογίσεις ότι το πρώτο λειτουργικό μπορεί να μπει σε εκατομμύρια διαφορετικούς συνδυασμούς hardware ενώ το 2ο μόνο σε 5-10 συγκεκριμένους τότε κάνει ακόμα καλύτερη διαχείριση μνήμης!)

 

 

Επειδή δηλαδή δεν κάθεται ο οποιοσδήποτε να σας κάνει μάθημα και να σας ξεστραβώσει σημαίνει πως αυτό που λέτε είναι σωστό; 

 

Seems legit!

 

Τουλάχιστον για κακομαθημένο παιδί δημοτικού... "Μαμά εγώ λέω πως αυτό είναι έτσι. - Δεν είναι έτσι παιδί μου. - Γιατί δεν είναι έτσι; - Είσαι μικρός για να μάθεις. - Αφού δεν μου λες, εγώ θα λέω ότι είναι έτσι. Μ!. "

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φανατισμενος με την ΜS? Καλο και αυτο. Δηλαδη επειδη λεω το αυτονοητο, οτι απλα εχει πολυ καλυτερο λειτουργικο συστημα πρεπει να ειμαι φανατισμενος? Τεσπα, αντε εχεις δικιο, τα Mac ειναι σουπερουαου γρηγορα και παναλαφρα με τρομερη διαχειριση μνημης, χωρις bug και με τρομερη υποστηριξη για ολες τις συσκευες της αγορας, γιαυτο γεμισε ο τοπος με 1gb MACs να πανε τσιτα τα γκαζια και γιαυτο ολοι οι Μαc users με παλαιοτερα συστηματα τρεχουν να αναβαθμισουν μολις βγει το νεο osX. Καλη συνεχεια

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το "κάνεις πολύ περισσότερα πράγματα" και "εγκαταστήσεις πολύ περισσότερα προγράμματα" δεν ισχύει στην προκειμένη. Εάν είχες εμπειρία από σοβαρές εταιρίες ή/και οργανισμούς, θα ήξερες ότι ΔΕΝ βάζεις ό,τι θέλεις και πως όλα τα μηχανήματα έρχονται προ-ρυθμισμένα με συγκεκριμένο στήσιμο και συγκεκριμένο λογισ. μικό. Δεν κάνεις ό,τι θέλεις. Άρα, στο συγκεκριμένο παράδειγμα αυτό που ες δεν ισχύει.

 

Επειδή είχα κι εξακολουθώ να έχω εμπειρία από σοβαρές εταιρείες και οργανισμούς, αυτό που λες είναι κάτι το ιδεατό και δεν ισχύει στην πραγματικότητα.

 

Και δεν εννοώ ότι ο χρήστης-υπάλληλος π.χ. εγκαθιστά παιχνίδια ή βλέπει τσόντες ενώ δεν θα έπρεπε, αλλά ότι πολύ απλά μπορεί να χρειαστεί να ξεφύγει από το baseline configuration. Μιλάω για πολύ απλά πράγματα όπως η εταιρεία στην πορεία να αποκτήσει νέους διαφορετικούς εκτυπωτές, ή τα προγράμματα που χρησιμοποιεί να χρειαστούν αναβαθμίσεις ή patch με τα οποία απλώς αλλάζουν πολλές συμπεριφορές και ρουτίνες. Δεν πάω καν σε πιο σύνθετα όπως το να καεί ένας σκληρός και να πρέπει να αντικατασταθεί ή ένα νέο πρόγραμμα να είναι εντελώς ασύμβατο με ένα συγκεκριμένο hardware.

 

 

 

Έτσι, σε μία εταιρία όπως η ΙΒΜ, παρατηρείται ότι ακόμα και με αυτή την ισάξια σύγκριση (δηλαδή, δεν κάνει καθένας χρήστης ό,τι του καπνίσει στον Η/Υ... για την ακρίβεια κάνει τα ελάχιστα και αυτά που του επιτρέπει η εταιρία), το MAC OS αποδίδει καλύτερα.

 

Τα νούμερα έχουν και αντίστροφη ανάγνωση: για ένα σύστημα του οποίου ο κατασκευαστής επαίρεται (καυχιέται) ότι «it just works» και δεδομένου επιπλέον ότι πρόκειται για κλειστό και proprietary με μικρές έως ανύπαρκτες δυνατότητες επέμβασης του χρήστη και μάλιστα αν δεχτώ κι αυτό που λες παραπάνω, ότι δεν κάνουν ό,τι θέλουν... τότε κι αυτό το 5% είναι με μία λέξη αδικαιολόγητο.

 

5% ποσοστό σε 150.000 μηχανήματα όπως αναφέρεται, είναι προβλήματα και βλάβες σε 7.500 υπολογιστές. Δεν θα έλεγα ότι είναι κάτι για να το καυχιέσαι, μάλλον κάτι για να το αποσιωπάς είναι.

 

Και ναι μεν ο αντίστοιχος αριθμός στα PC είναι μεγαλύτερος, όμως εκεί η κατάσταση εξισορροπείται αλλιώς. Το κόστος είναι δραματικά μικρότερο και στην προμήθεια και (κυρίως) στο σέρβις, το προσωπικό είναι πολύ περισσότερο εξοικειωμένο (ακόμα και μη έμπειρο - εξού και τα περισσότερα αναμενόμενα λάθη και προβλήματα και κλήσεις στο support) και οι διαθέσιμες δυνατότητες σε προγράμματα και συσκευές απείρως περισσότερες.

 

Τα δυο αυτά νούμερα αυτά από την ΙΒΜ δηλαδή, από μόνα τους δεν λένε απολύτως τίποτα. Τώρα αν κάποιοι για τους δικούς τους λόγους είτε χαίρονται είτε μελαγχολούν έχουν προφανώς θέμα που όμως είναι δικό τους και δεν θα τους το λύσω εγώ.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φανατισμενος με την ΜS? Καλο και αυτο. Δηλαδη επειδη λεω το αυτονοητο, οτι απλα εχει πολυ καλυτερο λειτουργικο συστημα πρεπει να ειμαι φανατισμενος? Τεσπα, αντε εχεις δικιο, τα Mac ειναι σουπερουαου γρηγορα και παναλαφρα με τρομερη διαχειριση μνημης, χωρις bug και με τρομερη υποστηριξη για ολες τις συσκευες της αγορας, γιαυτο γεμισε ο τοπος με 1gb MACs να πανε τσιτα τα γκαζια και γιαυτο ολοι οι Μαc users με παλαιοτερα συστηματα τρεχουν να αναβαθμισουν μολις βγει το νεο osX. Καλη συνεχεια

 

 

Πολύ καλύτερο λειτουργικό; 

 

Από ποια άποψη; Ότι για μία του έκδοση (το 7) είδες να τρέχει σε σύστημα με 1GB μνήμης;

 

Ή:

 

  • Επειδή, εν έτη 2015, είναι multiuser; Α!.. ΔΕΝ είναι
  • Επειδή, εν έτη 2015, δεν χρησιμοποιεί registry; Α! Χρησιμοποιεί
  • Επειδή, εν έτη 2015, ανήκει στο καλύτερο μοντέλο των *NIX συστημάτων; Α! Δεν ανήκει
  • Επειδή, εν έτη 2015, είχε ΗΔΗ το να κάνεις scroll σε μη ενεργό παράθυρο; Α! Το έβαλε το 2015 (άντε το 2014)
  • Επειδή, εν έτη 2015, έχει ξεπεράσει το θέμα με τους ιούς; Α! Ακόμα έχει θέμα. 
  • Επειδή, εν έτη 2015, έχει καταφέρει να κάνει upgrades χωρίς clean install; Α! ΔΕΝ έχει και για αυτό η MS βγάζει patches για καλύτερο/ευκολότερο clean install!!!
  • Επειδή, εν έτη 2015, έχει αντικειμενοστρεφή message dispatching στο core του; Α! ΔΕΝ έχει.. με if/else και foor lopp είναι! (LOL)

Για ποιο λόγο; 

Επειδή είχα κι εξακολουθώ να έχω εμπειρία από σοβαρές εταιρείες και οργανισμούς, αυτό που λες είναι κάτι το ιδεατό και δεν ισχύει στην πραγματικότητα.

 

Και δεν εννοώ ότι ο χρήστης-υπάλληλος π.χ. εγκαθιστά παιχνίδια ή βλέπει τσόντες ενώ δεν θα έπρεπε, αλλά ότι πολύ απλά μπορεί να χρειαστεί να ξεφύγει από το baseline configuration. Μιλάω για πολύ απλά πράγματα όπως η εταιρεία στην πορεία να αποκτήσει νέους διαφορετικούς εκτυπωτές, ή τα προγράμματα που χρησιμοποιεί να χρειαστούν αναβαθμίσεις ή patch με τα οποία απλώς αλλάζουν πολλές συμπεριφορές και ρουτίνες. Δεν πάω καν σε πιο σύνθετα όπως το να καεί ένας σκληρός και να πρέπει να αντικατασταθεί ή ένα νέο πρόγραμμα να είναι εντελώς ασύμβατο με ένα συγκεκριμένο hardware.

 

 

Τα νούμερα έχουν και αντίστροφη ανάγνωση: για ένα σύστημα του οποίου ο κατασκευαστής επαίρεται (καυχιέται) ότι «it just works» και δεδομένου επιπλέον ότι πρόκειται για κλειστό και proprietary με μικρές έως ανύπαρκτες δυνατότητες επέμβασης του χρήστη και μάλιστα αν δεχτώ κι αυτό που λες παραπάνω, ότι δεν κάνουν ό,τι θέλουν... τότε κι αυτό το 5% είναι με μία λέξη αδικαιολόγητο.

 

5% ποσοστό σε 150.000 μηχανήματα όπως αναφέρεται, είναι προβλήματα και βλάβες σε 7.500 υπολογιστές. Δεν θα έλεγα ότι είναι κάτι για να το καυχιέσαι, μάλλον κάτι για να το αποσιωπάς είναι.

 

Και ναι μεν ο αντίστοιχος αριθμός στα PC είναι μεγαλύτερος, όμως εκεί η κατάσταση εξισορροπείται αλλιώς. Το κόστος είναι δραματικά μικρότερο και στην προμήθεια και (κυρίως) στο σέρβις, το προσωπικό είναι πολύ περισσότερο εξοικειωμένο και οι διαθέσιμες δυνατότητες σε προγράμματα και συσκευές απείρως περισσότερες.

 

Τα δυο αυτά νούμερα αυτά από την ΙΒΜ δηλαδή, από μόνα τους δεν λένε απολύτως τίποτα. Τώρα αν κάποιοι για τους δικούς τους λόγους χαίρονται ή μελαγχολούν έχουν προφανώς θέμα που όμως είναι δικό τους και δεν θα τους το λύσω εγώ.

 

 

Πολύ σωστή παρατήρηση αυτή με τα ποσοστά... αλλά μόνος σου δίνεις την απάντηση και εκεί που λες για μικρές αλλαγές στο H/W setup της εταιρίας. 

 

Επίσης, καταλαβαίνεις πως το "βλέπει τσόντες" είναι εντελώς διαφορετικό από το "βάζω ότι θέλω". Πως το "βάζω ό,τι θέλω" ελέγχεται καλύτερα σε ένα περιβάλλον *NIX. 

 

Τέλος, από το 40% στο 5%, ναι. Θαρρώ πως μπορεί κανείς να πει "it just works". Λίγο υπερβολή, αλλά από 40% σε 5% το λέει. 

 

Btw, με Windows και στα 150.000 μηχανήματα το 40% είναι 60.000. Σύγκριση 60K με 7.5K. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πολύ σωστή παρατήρηση αυτή με τα ποσοστά... αλλά μόνος σου δίνεις την απάντηση και εκεί που λες για μικρές αλλαγές στο H/W setup της εταιρίας. 

 

Επίσης, καταλαβαίνεις πως το "βλέπει τσόντες" είναι εντελώς διαφορετικό από το "βάζω ότι θέλω". Πως το "βάζω ό,τι θέλω" ελέγχεται καλύτερα σε ένα περιβάλλον *NIX. 

 

Τέλος, από το 40% στο 5%, ναι. Θαρρώ πως μπορεί κανείς να πει "it just works". Λίγο υπερβολή, αλλά από 40% σε 5% το λέει. 

 

Btw, με Windows και στα 150.000 μηχανήματα το 40% είναι 60.000. Σύγκριση 60K με 7.5K. 

 

Το «βλέπει τσόντες» είναι ακραίο παράδειγμα, εντάξει. Σημαίνει με λίγα λόγια ότι περιήγηση σε μη ασφαλή site αυξάνει δραματικά την πιθανότητα μόλυνσης του υπολογιστή, με αποτέλεσμα στην καλύτερη δραματικό λαγκάρισμα (χωρίς να γνωρίζει ο χρήστης τον λόγο) σε σημείο το μηχάνημα να παύει να είναι παραγωγικό = εγγυημένη κλήση customer support για πρόβλημα που ουσιαστικά δεν έχει να κάνει με το λειτουργικό ούτε με το hardware.

 

Στο Mac δεν υπήρχε και σε μεγάλο (αλλά όλο και μικρότερο) βαθμό εξακολουθεί να μην υπάρχει αυτό το πρόβλημα, καθώς δεν υπήρχε αντίστοιχο malware για Mac = λιγότερες έως ανύπαρκτες μολύνσεις = λιγότερες κλήσεις CS. Όσο αυξάνονται οι πωλήσεις του, νομοτελειακά η εικόνα αυτή θα αντιστρέφεται.

 

όσον αφορά το HW setup. Θυμάμαι περίπτωση σε εταιρεία που δούλεψα κάποια στιγμή όπου είχε 12 PC και 2 Mac. Τα δυο Mac είχαν τις εξής ιδιαιτερότητες: Τα δούλευαν μόνο 3 συγκεκριμένα άτομα, δούλευαν μόνο δυο συγκεκριμένα προγράμματα και είχαν δικό τους δίκτυο μεταξύ τους. Υπό αυτές τις συνθήκες, θα ήταν ομολογουμένως τρομερά δύσκολο να παρουσιάσουν κάποιο πρόβλημα που να απαιτεί CS. Δηλαδή πρέπει να είσαι ΠΟΛΥ γκαντέμης για να σου βγάλει πρόβλημα. Στα PC συνέβαινε το ακριβώς αντίθετο, ειδικά σε 3 συγκεκριμένα κάθονταν κάθε μέρα 3 διαφορετικά άτομα.

 

Μια φορά που όντως ήρθε τεχνικός - δεν θυμάμαι ποιο ήταν το πρόβλημα είχε να κάνει με έναν δικτυακό δίσκο - έκατσε 3 ώρες και χρέωσε 150 ευρώ, 50 την ώρα μιας και τόσο χρέωνε η εταιρεία που δούλευε. Θα μου πεις σιγά και τι έγινε, επαγγελματικό μηχάνημα, έβγαζε δουλειά, έκανε απόσβεση αυτά τα 150. Ναι, αλλά το θέμα είναι ότι στο PC το ίδιο πρόβλημα θα λυνόταν πολύ ταχύτερα, αφού είτε θα μπορούσαμε να το λύσουμε μόνοι μας είτε ο τεχνικός θα έπαιρνε πολύ λιγότερα. Τον αντίστοιχο δίσκο στα PC θυμάμαι τον είχα εγκαταστήσει εγώ με δωρεάν πληροφορίες πέντε λεπτών στο τηλέφωνο. Δεν είναι όλα άσπρο μαύρο δηλαδή. Ναι μεν λιγότερες οι βλάβες στα mac, σοβαρότερες όμως και ακριβότερες στην επίλυση.

 

Υ.Γ. Θυμάμαι κάποτε είχε χυθεί καφές στο πληκτρολόγιο του ενός Mac, δηλαδή χαζή εντελώς αβαρία που μπορεί να συμβεί στον καθένα. Να μιλήσω για το κόστος αντικατάστασης σε σχέση με αντίστοιχο για PC?

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φανατισμενος με την ΜS? Καλο και αυτο. Δηλαδη επειδη λεω το αυτονοητο, οτι απλα εχει πολυ καλυτερο λειτουργικο συστημα πρεπει να ειμαι φανατισμενος? Τεσπα, αντε εχεις δικιο, τα Mac ειναι σουπερουαου γρηγορα και παναλαφρα με τρομερη διαχειριση μνημης, χωρις bug και με τρομερη υποστηριξη για ολες τις συσκευες της αγορας, γιαυτο γεμισε ο τοπος με 1gb MACs να πανε τσιτα τα γκαζια και γιαυτο ολοι οι Μαc users με παλαιοτερα συστηματα τρεχουν να αναβαθμισουν μολις βγει το νεο osX. Καλη συνεχεια

Ξέχασες να διευκρινίσεις το "αν μπορούν να αναβαθμίσουν" γιατί η εταιρεία κόβει και από κάμποσα μηχανήματα σε κάθε αναβάθμιση...

Μου αρέσει που ενώ, προφανέστατα, είσαι τίγκα φανατισμένος λες για τους άλλους...

 

 

ΔΕΝ ξέρω τι κάνουν στην συγκεκριμένη εταιρία, ξέρω τι κάνουν πολυεθνικές σε Ελλάδα και εξωτερικό καθώς και μεγάλα πανεπιστήμια. 

 

Ό,τι και να κάνουν όμως στην συγκεκριμένη εταιρία ΔΕΝ ΘΑ ΤΟ ΑΛΛΑΞΟΥΝ επειδή άλλαξαν προμηθευτή Η/Υ. Το ίδιο μοντέλο θα δουλέψουν. 

 

Οπότε, ΣΤΗΝ ΙΔΙΑ ΧΡΗΣΗ το MAC OS αποδίδει καλύτερα και αποδεδειγμένα για την ΙΒΜ. Το post το είδες; 

 

 

Πόση fanboyλα έχεις με την MS... δεν μπορώ να καταλάβω.. μήπως είσαι μέτοχος; 

 

 

Επειδή δηλαδή δεν κάθεται ο οποιοσδήποτε να σας κάνει μάθημα και να σας ξεστραβώσει σημαίνει πως αυτό που λέτε είναι σωστό; 

 

Seems legit!

 

Τουλάχιστον για κακομαθημένο παιδί δημοτικού... "Μαμά εγώ λέω πως αυτό είναι έτσι. - Δεν είναι έτσι παιδί μου. - Γιατί δεν είναι έτσι; - Είσαι μικρός για να μάθεις. - Αφού δεν μου λες, εγώ θα λέω ότι είναι έτσι. Μ!. "

Μα δεν βοηθάς ρε συ :)

 

Εγώ (και κάποιοι άλλοι)  βλέπω ένα λειτουργικό να πετάει σε ένα παλιό μηχάνημα με 1-2 gb ram ή σε ένα καινούργιο αδύναμο σε χαρακτηριστικά και πάμφθηνο (ανεξαρτήτως μάρκας και μοντέλου) και από την άλλη βλέπω ένα λειτουργικό που είσαι υποχρεωμένος να δώσεις 1000€ τουλάχιστον για να το χρησιμοποιήσεις να μην μπορεί να τρέξει το ίδιο καλά σε ένα λίγο παλιότερο μηχάνημα με λιγότερη μνήμη (το οποίο το είχες ακριβοπληρώσει και τότε...) ή να μην μπορεί να τρέξει καθόλου.

 

Πως να το εξηγήσω αυτό πέρα από το ότι το πρώτο λειτουργικό εκμεταλλεύεται καλύτερα την κάθε (τυχαία) σύνθεση hardware;

 

edit, να συμπληρώσω ότι το ανάποδο δεν λέμε ότι συμβαίνει με το ios; Ότι εκμεταλλεύεται καλύτερα το hardware, είναι πιο καλογραμμένο κλπ και μπορεί να τρέχει καλύτερα σε συσκευές με 1gb μνήμη; Εκεί ισχύει κι εδώ δεν ισχύει;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Groot και Dj Taurus τους φανταζομαι σκοπια σε κανενα ΓEΣ να μιλουν για το OSX και να βριζουν τα windows που θα εχουν στο 1ο γραφειο μεσα, ονειρευομενοι εναν κοσμο με MAC και στον Ε.Σ..! :-D

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...