Προς το περιεχόμενο

Μετρητα τελος;


redhotstef

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Θα έχει ο μπάρμπας 100-150 ευρώ μετρητά ανά εβδομάδα. Θα ψωνίζει τα είδη πρώτης ανάγκης από το σούπερ μάρκετ με κάρτα, ωραία. Σε καταστήματα δηλαδή που πάντα λειτουργούσαν τυπικά κόβοντας αποδείξεις.

 

Με τα υπόλοιπα μετρητά θα πηγαίνει στο γιατρό, όπου θα έρχεται αντιμέτωπος με το γνωστό δίλημμα: 50 στο χέρι, ή 50 + ΦΠΑ με κάρτα. Εφόσον μετρητό θα υπάρχει, έστω και περιορισμένο, τι λες να συμβεί; 

 

Να έχει να διαλέξει:

 

  1. Σπαταλάει τα μετρητά του σε τέτοιες υπηρεσίες και επαγγελματίες για να του έρθει πιο φθηνά.
  2. Πληρώνει με κάρτα αυτούς του επαγγελματίες και του έρχεται πιο ακριβά.
  3. Αλλάζει επαγγελματίες και του έρχεται πιο φθηνά ενώ πληρώνει πάλι με κάρτα.

Για αυτό, μάλλον το 150€/εβδομάδα πάλι πολύ είναι. Καλύτερα να το είχαν βάλει όσο είναι μία ακριβή επίσκεψη στο γιατρό, ειδικά εάν είναι κανείς πάνω από 50. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 921
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Εγώ πήγα σήμερα να πάρω καφέ από γνωστή αλυσίδα. Δεν είχα μετρητά.Είχα 14 ευρώ στην κάρτα μου.

Με συγχωρείτε αλλά δεν έχουμε μηχάνημα για κάρτες.

Τεσπα πήγα στην τράπεζα 100 μέτρα πιο πέρα, τα έβγαλα και πήγα και πήρα τον καφέ μου.

 

Όπου σταθώ και όπου βρεθώ πάντως διαφημίσεις με φορητά και μη τερματικά της εθνικής , η το viva wallet

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ πάντως όσες φόρες έχω πάει να πληρώσω με κάρτα μικροποσά (1-2€) οι ταμίες με στραβοκοιτάνε...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ πήγα σήμερα να πάρω καφέ από γνωστή αλυσίδα. Δεν είχα μετρητά.Είχα 14 ευρώ στην κάρτα μου.

Με συγχωρείτε αλλά δεν έχουμε μηχάνημα για κάρτες.

Τεσπα πήγα στην τράπεζα 100 μέτρα πιο πέρα, τα έβγαλα και πήγα και πήρα τον καφέ μου.

 

Όπου σταθώ και όπου βρεθώ πάντως διαφημίσεις με φορητά και μη τερματικά της εθνικής , η το viva wallet

 

 

Και; Απόδειξη πήρες; Θα την χρησιμοποιήσεις στην φορολογική σου; Κάρτα αποδείξεων; 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

 


Εγώ πάντως όσες φόρες έχω πάει να πληρώσω με κάρτα μικροποσά (1-2€) οι ταμίες με στραβοκοιτάνε...

 

Ξερεις τι κουραστικο ειναι να πατανε το ποσο στο POS, να την βαλουν μεσα
να πατησεις το PIN, να περιμενεις να γινει κληση σε ρυθμο dial up και επιτελους να πληρωσεις?
Λεει η αλλη μεσα της, μα καλα δεν εχει 1e να δωσει?
Οχι μανδαμ, θε να πληρωσω με καρτα.
Ειναι ακομα ξενο και περιεργο, αστες να στραβοκοιτανε.

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το καλύτερο είναι οτι την τελευταία φορά της είπα οτι μηχάνημα και κάρτα είναι contactless μου απαντάει ναι βεβαίως και τελικά έβαλε την κάρτα μέσα!

Σε άλλο supermarket δεν χρησιμοποιούν το contactless λέει γιατί δεν είναι ασφαλές!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν διαβασα ολες τις σελιδες ειμαι σιγουρος ομως οτι εχουν αναφερθει τα παρακατω.

 

1.Δεν γουσταρω να ξερει το κρατος η οι τραπεζες τι αγοραζω.

2. Με το ζορι εγω που βγαζω ενα Χ ποσο το χρονο (πχ 10.000) να πρεπει να το χω στην τραπεζα η οποια μου επιτρεπει μονο 420 ευρω την εβδομαδα.

3.Ειναι δυνατον να ειναι η Ελλαδα η πρωτη χωρα που θα απαγορευτουν τα μετρητα?και αν δεν απαγορευτουν θα υπαρχει ανωτατο οριο χρησης μετρητων η αναλογα με το επαγγελμα?

4.Εστω και 1 λεπτο του ευρω ανα συναλλαγη προμηθεια για την τραπεζα ειναι απαραδεκτο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν διαβασα ολες τις σελιδες ειμαι σιγουρος ομως οτι εχουν αναφερθει τα παρακατω.

 

1.Δεν γουσταρω να ξερει το κρατος η οι τραπεζες τι αγοραζω.

2. Με το ζορι εγω που βγαζω ενα Χ ποσο το χρονο (πχ 10.000) να πρεπει να το χω στην τραπεζα η οποια μου επιτρεπει μονο 420 ευρω την εβδομαδα.

3.Ειναι δυνατον να ειναι η Ελλαδα η πρωτη χωρα που θα απαγορευτουν τα μετρητα?και αν δεν απαγορευτουν θα υπαρχει ανωτατο οριο χρησης μετρητων η αναλογα με το επαγγελμα?

4.Εστω και 1 λεπτο του ευρω ανα συναλλαγη προμηθεια για την τραπεζα ειναι απαραδεκτο.

5. Δεν με αφορα το θεμα ουτε με φοβιζει κατι, ας τρολαρω λιγο ..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θα μείνω στο 4 του forsaken.

 

Μήπως για τις τράπεζες γίνονται όλα πάλι?Αν εγώ πάω και αγοράσω κάτι με την χρεωστική μου , η τράπεζα θα πάρει προμήθεια από το κατάστημα?Ξερει κανείς ?

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτά που σου λέει ο γιατρός, ο ταβερνιάρης, ο υδραυλικός, τόσα με απόδειξη, τόσα χωρίς, που το έχετε πετύχει; Εγώ τέτοιο νταραβέρι έχω να παίξω από τότε που έπαιρνα τα έπιπλα, τον υπολογιστή κτλ από τους γνωστούς μου καταστηματάρχες της περιοχής.

 

Οι πρώτοι ποτέ δε με ρώτησαν αν ήθελα απόδειξη. Ίσως αν τους ζήτηγα, ο γιατρός και ο υδραυλικός να μου πέταγαν τίποτα τέτοιο, αλλά ειδικά κάτι τσιπουράδικα, κάτι μπαράκια στο δεύτερο ποτό, τον τσέπωναν το ΦΠΑ. Και δε μιλάω μόνο για συνοικιακά, υπήρχαν και κάτι τέρατα με τζίρους εκατομμυρίων που το έκαναν συνέχεια, μην πω ονόματα.

 

Ε, κάτι τέτοιοι θα αναγκαστούν να σφίξουν τους κ*λους τώρα, γιατί δε σκας και λίγα σε αυτά τα μαγαζιά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θα μείνω στο 4 του forsaken.

 

Μήπως για τις τράπεζες γίνονται όλα πάλι?Αν εγώ πάω και αγοράσω κάτι με την χρεωστική μου , η τράπεζα θα πάρει προμήθεια από το κατάστημα?Ξερει κανείς ?

Φυσικα. Γυρω στο 2%

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η λογική της "ανέπαφης" συναλλαγής είναι πολύ βολική. Τη χρησιμοποιώ καθημερινά.

 

Πέρα από τη μη ανάγκη εισαγωγής PIN έχω παρατηρήσει ότι είναι και πιο γρήγορη η έγκριση, για την ακρίβεια σε μηχανάκια που δεν είναι dialup είναι άμεση τη στιγμή που περνάει η κάρτα. Αν κάνουν και πιο γρήγορο τον θερμικό εκτυπωτή που εκτυπώνει την απόδειξη πραγματικά η διαδικασία θα είναι πιο γρήγορη και από το να δώσεις μετρητά και να πάρεις ρέστα.

 

Βέβαια παραμένει το θέμα ότι ακόμα οι περισσότερες ταμίες δεν έχουν ιδέα πως να τη χρησιμοποιήσουν και σε κοιτάνε σαν εξωγήινο.

 

Το the point, νομίζω ότι είναι υπερβολή ο τίτλος μετρητά τέλος. Καλό είναι να αυξηθεί η χρήση πλαστικού χρήματος αλλά δεν νομίζω ότι τουλάχιστον για τα επόμενα 5 χρόνια στην Ελλάδα είναι εφικτό να κοπούν τα μετρητά. Θεωρητικά σενάρια επί χάρτου είναι τα όσα ακούγονται.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θα μείνω στο 4 του forsaken.

 

Μήπως για τις τράπεζες γίνονται όλα πάλι?Αν εγώ πάω και αγοράσω κάτι με την χρεωστική μου , η τράπεζα θα πάρει προμήθεια από το κατάστημα?Ξερει κανείς ?

Εφόσον μιλάμε για "μαγαζάκι" υπολόγιζε 3%, αν πρόκειται για μεγάλη αλυσίδα σίγουρα πολλά λιγότερα(όσο πιο μεγάλος ο τζίρος, τόσο μικρότερη γίνεται η προμήθεια).

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...