Προς το περιεχόμενο

Μετρητα τελος;


redhotstef

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Αν δεν παει στο 0% τοτε μιλαμε για τεραστιο δωρο στις τραπεζες.Αλλιως το 2% καποιος πρεπει να το πληρωσει.Σε πολλες περιπτωσεις ειναι το περιθωριο κερδους της επιχειρησης, με τετοια αισχρη φορολογια στις επιχειρησεις μιλαμε για ταφοπλακα.Ουτε να το μετακυλησει στον πελατη αποτελει λυση...2% σε εκατομμυρια συναλλαγων καθε μερα.Καλη φαση....

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 921
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

θελουν ολοι οι πολιτες να κινουνται μονο με καρτα ενω οι τραπεζες παιρνουν 2% σε καθε συναλλαγη...Μηπως να τους δωσουμε και κανα δωρακι χριστουγεννων?

The charge made for an electronic cash transaction depends on the amount of the payment. It is 0.3% of the amount with a minimum of 8 cents.[5] In the oil industry the basic charge is 0.2% of the amount but with a minimum of 4 cents.[6]

 

Στην Γερμανια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και ο ενφια εξεταζοταν για το αν θα καταργηθει πριν λιγο καιρο ....Μαντεψε ;)

Και το μνημόνιο ξέχασες που θα το καταργούσε με ένα νόμο και σε ένα άρθρο :)

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ πάντως πλέον τις περισσότερες συναλλαγές μου τις κάνω ηλεκτρονικά. Μεταφορές , πληρωμές , σουπερ μάρκετ , ακόμα και εισιτήρια επειδή δεν έβγαλα κάρτα αυτό το μήνα αγοράζω από την εφαρμογή του ΟΑΣΑ.

Με βολεύει να έχω πχ 10 ευρώ πάνω μου να πάρω ένα καφέ το πρωί όπως σήμερα που τελικά πήγα και έβγαλα 14 ευρώ από την τράπεζα για να πάρω καφέ.

Αλλά είναι βολικό.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τόσες μαλακίες διάβασα σε αυτό το νήμα, να μην πω και εγώ μία?

 

Ε ας πω!

 

Από τη στιγμή που η κυβέρνηση θέλει να βάλει όριο ανάληψης 150€/εβδομάδα σε δημόσιους υπάλληλους και συνταξιούχους ώστε να περιορίσει τη φοροδιαφυγή, είναι σαν να παραδέχεται πως ΚΑΙ οι παραπάνω φοροδιαφεύγουν. Γιατί λοιπόν να μην τους φορολογήσει και αυτούς με 26% από το πρώτο ευρώ + προκαταβολή φόρου όπως τους ΕΕ?

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τόσες μαλακίες διάβασα σε αυτό το νήμα, να μην πω και εγώ μία?

 

Ε ας πω!

 

Από τη στιγμή που η κυβέρνηση θέλει να βάλει όριο ανάληψης 150€/εβδομάδα σε δημόσιους υπάλληλους και συνταξιούχους ώστε να περιορίσει τη φοροδιαφυγή, είναι σαν να παραδέχεται πως ΚΑΙ οι παραπάνω φοροδιαφεύγουν. Γιατί λοιπόν να μην τους φορολογήσει και αυτούς με 26% από το πρώτο ευρώ + προκαταβολή φόρου όπως τους ΕΕ?

 

Γιατί καιροφυλακτούν οι συνδικαλιστές εκεί....τουλάχιστον για το δημόσιο. Δεν το έχουν σε τίποτα να παραλύσουν τη χώρα για ένα μήνα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τόσες μαλακίες διάβασα σε αυτό το νήμα, να μην πω και εγώ μία?

 

Ε ας πω!

 

Από τη στιγμή που η κυβέρνηση θέλει να βάλει όριο ανάληψης 150€/εβδομάδα σε δημόσιους υπάλληλους και συνταξιούχους ώστε να περιορίσει τη φοροδιαφυγή, είναι σαν να παραδέχεται πως ΚΑΙ οι παραπάνω φοροδιαφεύγουν. Γιατί λοιπόν να μην τους φορολογήσει και αυτούς με 26% από το πρώτο ευρώ + προκαταβολή φόρου όπως τους ΕΕ?

γιατι οι δημοσιοι υπαλληλοι την εκαναν κυβερνηση 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators

πολλα δεν τα διαβασα αλλα απο αυτ απου διαβασα.

 

Που σκατα πολλοι εδω μεσα καταλαβατε οτι θελουν να καταργησουν τελειως τα μετρητα? Αυτο δεν παιζει να γινει σε καμια χωρα -ποσο μαλιστα στην ελλαδα-.

 

Ζω πλεον εσθονια, μονο καρτα (εχω κατι ψηλα μονο για το πλυντηριο γιατι δεν μπορω αλλιως. Παντα κραταω σημειωσεις τι χαλαω οποτε ξερω ακριβως παντα ποσα εχω. Οταν ειμαστε παρεα, ο καθενας με την καρτα και δεν ψαχνουμε παρε τοσα,φερε αυτα κτλ.

 

Πιο γρηγορα η πληρωμη με μετρητα απο οτι με καρτα? ΠΟυ το ειδατε αυτο? Μονο εαν τα εχεις ακριβως. Εχεις βαλει καρτα και σε λιγοτερο απο 10 δευτερολεπτα εχεις κανει τη συναλλαγη και εισαι ετοιμος να φυγεις.

 

Φοροδιαφυγη θα λυθει γιατι ο ΦΠΑ θα πηγαινει απευθειας εκει που πρεπει. Να θυμησουμε οτι ο ΦΠΑ που ξοδευουν οι καταστηματαρχες κτλ δεν ειναι ΔΙΚΑ ΤΟΥΣ λεφτα.

 

Αν δεν αλλαξει νοοτροπια αυτη η χωρα θα ειναι μια ζωη στα σκατα και χαιρομαι πραγματικα που εφυγα απο εκει

 

Οσο για το οτι θα ξερει τι αγοραζεις! Οχι κανεις δεν ξερει τι αγοραζεις. Φαινεται ξοδεψες 50 ευρο στο σουπερ μαρκετ δεν ξερουν τι αγορασες. Οπως και στα υπολοιπα μαγαζια.

  • Like 10
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όλο αυτό με τους φόρους το θεωρώ λάθος. Το πρόβλημα είναι ότι το χρήμα δεν κινηθεί. Και πως να κινηθεί το χρήμα; Ακόμα και 50 ευρώ να σου περισσεύουν φοβάσαι να τα ξοδέψεις, δε ξέρεις τι θα σου έρθει. Αν κινηθεί το χρήμα μέσω χαλάρωσης όλων αυτών των φόρων ή μιας αύξησης θα κινηθεί και η αγορά, θα αποδώσει καλύτερα και το ΦΠΑ.. Πολλά πρέπει να αλλάξουν αλλά βλέπω να υπάρχει ενδιαφέρον μόνο στη συνταγή των φόρων τίποτα άλλο.. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τόσες μαλακίες διάβασα σε αυτό το νήμα, να μην πω και εγώ μία?Ε ας πω!Από τη στιγμή που η κυβέρνηση θέλει να βάλει όριο ανάληψης 150€/εβδομάδα σε δημόσιους υπάλληλους και συνταξιούχους ώστε να περιορίσει τη φοροδιαφυγή, είναι σαν να παραδέχεται πως ΚΑΙ οι παραπάνω φοροδιαφεύγουν. Γιατί λοιπόν να μην τους φορολογήσει και αυτούς με 26% από το πρώτο ευρώ + προκαταβολή φόρου όπως τους ΕΕ?

Ε την παραείπες την μιναριά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μαγκες. Συναλλαγες με καρτες μονο, και συντελεστης φορολογησης στο τελος της χρονιας επι των κερδων. Ουτε τριμηνα, ουτε φορολογικες, ουτε φπαδες ουτε τιποτα. Να μπορεσει επιτελους αυτος ο ριμαδοτοπος να κινηθει. Με τον τροπο αυτο, θα μπορεσει το κρατος να υπολογισει τα πραγματικα οικονομικα μεγεθη αυτης της χωρας και να κινηθει αναλογα. 

 

 

Ειμαι σιγουρος οτι αυτοι που προωθουν αυτες τις πρακτικες εχουν στο μυαλο τους το καλο της χωρας και του πολιτη .........

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εκμηδενίζεται η πιθανότητα ενός κοινού πολίτη να απειλήσει την εξουσία.

 

:-D :-D

 

Ναι, ο κάθε κοινός πολίτης μ' αυτό κοιμάται και ξυπνάει στο μυαλό του.

Σήμερα. Υπήρξαν ομως περίοδοι όπου ναι, με αυτό κοιμούνταν και με αυτό ξυπνούσαν πολλοί πολίτες.

Εννοείτε πως θα ξαναέρθουν, τι είμαστε εμείς? Πιάσαμε τον παπα απ τ αρχ...α και θα τη βγάλουμε ζάχαρη μια ζωή?

Τόσες μαλακίες διάβασα σε αυτό το νήμα, να μην πω και εγώ μία?

 

Ε ας πω!

 

Από τη στιγμή που η κυβέρνηση θέλει να βάλει όριο ανάληψης 150€/εβδομάδα σε δημόσιους υπάλληλους και συνταξιούχους ώστε να περιορίσει τη φοροδιαφυγή, είναι σαν να παραδέχεται πως ΚΑΙ οι παραπάνω φοροδιαφεύγουν. Γιατί λοιπόν να μην τους φορολογήσει και αυτούς με 26% από το πρώτο ευρώ + προκαταβολή φόρου όπως τους ΕΕ?

Προφανώς για να τους αναγκασει να πληρώνουν πολλούς ελεύθερους επαγγελματίες φοροφυγάδες μέσω κάρτας.

Επίσης για γίνει η κάρτα σιγά σιγά κομμάτι της καθημερινοτηρας μας.

 

Για όσους δεν το γνωρίζουν στην εθνική, ίσως κ άλλες δε ξέρω, μπορείτε να πάτε και να σας ενεργοποιήσουν μια λειτουργία όπου θα μπορείς να αγοραζεις μέχρι 25 ευρώ ημερησίως (για λόγους ασφαλείας) με την χρήση της κάρτας ανάληψης, χωρίς να χρειάζεται το pin, με ένα απλό πέρασμα από το μηχανάκι. Οποτε πλέον γίνετε εύκολη η δουλεια ακόμη και για αγορές 1 ευρώ πχ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ πάντως όσες φόρες έχω πάει να πληρώσω με κάρτα μικροποσά (1-2€) οι ταμίες με στραβοκοιτάνε...

 

 

Ξερεις τι κουραστικο ειναι να πατανε το ποσο στο POS, να την βαλουν μεσα

να πατησεις το PIN, να περιμενεις να γινει κληση σε ρυθμο dial up και επιτελους να πληρωσεις?

Λεει η αλλη μεσα της, μα καλα δεν εχει 1e να δωσει?

Οχι μανδαμ, θε να πληρωσω με καρτα.

Ειναι ακομα ξενο και περιεργο, αστες να στραβοκοιτανε.

 

Αναφέρθηκε και νωρίτερα, στραβώνουν γιατί είναι και η προμήθεια. Το βρίσκω λογικό σε πολλές περιπτώσεις...κάποιοι έχουν και όριο, πχ έως 15€ μόνο μετρητά. Επίσης λογικό το βρίσκω

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...