Προς το περιεχόμενο

Μετρητα τελος;


redhotstef

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 921
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

 

Πιο γρηγορα η πληρωμη με μετρητα απο οτι με καρτα? ΠΟυ το ειδατε αυτο? Μονο εαν τα εχεις ακριβως. Εχεις βαλει καρτα και σε λιγοτερο απο 10 δευτερολεπτα εχεις κανει τη συναλλαγη και εισαι ετοιμος να φυγεις.

 

Eιπαμε ομως γιατι στο Ελλαντα ειναι πιο γρηγορο να πληρωσεις με μετρητα.

Γιατι τα POS στην πλειοψηφια ειναι παναρχαια και κανουν πολυ ωρα να ολοκληρωσουν την συναλλαγη.

 

Τα Lidl πχ πανε σφαιρα, και γενικα μερικες πολυεθνικες εταιρειες/μεγαλες αλυσιδες εχουν αναβαθμισει τα μηχανηματα.

Οι (νεες) ταμιες στο Zara ηδη κοιτανε την contactless χωρις να πεις κατι και την περνανε σωστα

Σε λιγο καιρο θα γουσταρουν κιολας.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φυσικα. Γυρω στο 2%

Δεν πρέπει να ισχύει παντου οι προμήθεια. Αγορά από super market δεν κρατάει τίποτα. Πληρωμή δεης κρατάει 1.5 ευρώ νομίζω. Ακομα και 1% να κρατάνε οι τράπεζες είναι πολύ. Αν κάνω αγορές καθημερινά 200-300 ευρώ για τη δουλειά μου το να κρατάει 2-3 ευρώ σε κάθε συναλλαγή στο τέλος θα μαζευτεί ένα σεβαστό πόσο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και αυτή η συσκευή που είναι για να δέχεται τις κάρτες κοστίζει κανά 200ρικο.. δηλαδή πόσα θα πληρώσει πια ο ελεύθερος επαγγελματίας; Στο να ανοίξεις μια επιχείρηση έχεις να προσθέσεις και αυτό το έξοδο πλέον.. χώρια ότι προμήθεια σου τρώει η τράπεζα. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν πρέπει να ισχύει παντου οι προμήθεια. Αγορά από super market δεν κρατάει τίποτα. Πληρωμή δεης κρατάει 1.5 ευρώ νομίζω. Ακομα και 1% να κρατάνε οι τράπεζες είναι πολύ. Αν κάνω αγορές καθημερινά 200-300 ευρώ για τη δουλειά μου το να κρατάει 2-3 ευρώ σε κάθε συναλλαγή στο τέλος θα μαζευτεί ένα σεβαστό πόσο.

την προμηθεια την κραταει απο το καταστημα και οχι απο τον αγοραστη.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

την προμηθεια την κραταει απο το καταστημα και οχι απο τον αγοραστη.

Από την πλευρά του καταστήματος το λέω γιατί αυτό δε το λέει κανείς. Εγώ πχ γιατί όταν με πληρώνουν με κάρτα να χάνω λεφτά έτσι;

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Από την πλευρά του καταστήματος το λέω γιατί αυτό δε το λέει κανείς. Εγώ πχ γιατί όταν με πληρώνουν με κάρτα να χάνω λεφτά έτσι;

 

Εσύ φλαουτίστα για άλλο λόγο δεν θες να χάνεις λεφτά. Άστο. Απο τους κλάδους με τη μεγαλύτερη φοροδιαφυγή είναι οι γιατροί. Το 2% της προμήθειας σε πείραξε; Για αυτο σας καίει μην γίνει "mainstream" στην Ελλάδα η χρήση κάρτας.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εσύ φλαουτίστα για άλλο λόγο δεν θες να χάνεις λεφτά. Άστο. Απο τους κλάδους με τη μεγαλύτερη φοροδιαφυγή είναι οι γιατροί. Το 2% της προμήθειας σε πείραξε; Για αυτο σας καίει μην γίνει "mainstream" στην Ελλάδα η χρήση κάρτας.

Αν δεν χάνει ο αγοραστής αυτό το 2% τότε ας καταργησουν τα μετρητά τελείως. Γίνεται? Να δούμε τι θα κάνουν οι φοροφυγαδες των εκατομμυρίων.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ο χρήστης Flaoutistas είπε:
Από την πλευρά του καταστήματος το λέω γιατί αυτό δε το λέει κανείς. Εγώ πχ γιατί όταν με πληρώνουν με κάρτα να χάνω λεφτά έτσι;
 
Εσύ φλαουτίστα για άλλο λόγο δεν θες να χάνεις λεφτά. Άστο. Απο τους κλάδους με τη μεγαλύτερη φοροδιαφυγή είναι οι γιατροί. Το 2% της προμήθειας σε πείραξε; Για αυτο σας καίει μην γίνει "mainstream" στην Ελλάδα η χρήση κάρτας.

Δεν γνωριζεις ο καθενας εαν ειναι φοροφυγας η οχι εκτος και εαν εχεις επισκεφθει τον flaoutista...Η λυση του "οι πολλοι ειναι φοροφυγαδες, αρα χαντακωσε τους ολους σε τρελους φορους " εφτασε να κλεινουν το ενα μαγαζι μετα το αλλο και αυτοι που εκλεβαν να μενουν ανοιχτοι...
Εαν η φορολογια δεν γινει ΑΝΘΡΩΠΙΝΗ τοτε οι Ε.Ε δεν προκειται να την συμπαθησουν και τοσο...
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παντως και για τα e-tickets για τα μεσα μεταφορας που διαφημιζανε,αναρωτιεμαι πραγματικα τι σοι επιτυχια ειχαν :P

Aν δεν υπαρχει στην καθημερινοτητα η καρτα και το "e-", λογικο ειναι να εχουν μικρη απηχηση.

Το θεμα ειναι να υπαρχουν τετοιες διευκολυνσεις εν ετη 2015 ακομα και για τους λιγους.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επειδή βλέπω ότι μπλέξαμε την ύπαρξη μετρητών με τη φοροδιαφυγή, μερικές ερωτήσεις και όποιος ξέρει ή υποπτεύεται απαντά:

1. Στην υπόλοιπη «Ευρώπη» χρησιμοποιούνται κυρίως πληρωμές με κάρτα;

2. Στην υπόλοιπη «Ευρώπη» υπάρχει πρόβλημα φοροδιαφυγής;

2α. Αν δεν υπάρχει, λύθηκε τώρα, επειδή χρησιμοποιούν λιγότερα μετρητά; Δηλαδή δέκα-είκοσι χρόνια πριν είχαν τη φοροδιαφυγή της Ελλάδας και τώρα περιόρισαν τα μετρητά και έλυσαν το πρόβλημα;

2β. Αν υπάρχει, γιατί δεν λύθηκε ακόμη, αφού αυτοί χρησιμοποιούν λιγότερο τα μετρητά από εμάς;

 

3. Με τις off-shore τί γίνεται; Πόσο φόρο πλήρωσε π.χ. η άμαζον και το φέισμπουκ στο Ηνωμένο Βασίλειο; Και μετά να δούμε και την τυρόπιτα στο κυλικείο και τον ζητιάνο που τα παίρνει αφορολόγητα (και τα δίνει στους νταβάδες αφορολόγητα).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators

spect τελικα η εσθονια εχει μετρητα η μονο καρτα και αν εχει μετρητα μεχρι τι οριο δηλαδη;

Έχει μετρητά και πληρώνεις πως θες σαν τι όριο να έχει? Δεν ξέρω να έχει κάποιο όριο απλά εδώ είναι όλοι μαθημένοι στην τεχνολογία. Δεκάχρονα πληρώνουν με κάρτα. Και ακόμη και να ψηφίσεις μπορείς μέσω ίντερνετ.

 

Γενικά είναι από τις πιο τεχνολογικά αναπτυγμένες χώρες.

 

Και για κάποιον που είπε ότι την προμήθεια θα την πληρώνει ο επαγγελματίας . Λες και δεν θα την βάλουν την τιμή μερικά ευρό πιο πάνω ώστε να καλύψουν τη διαφορά. Είναι και τόσο καλοψυχοι πολλοί επαγγελματίες

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...