Προς το περιεχόμενο

Μετρητα τελος;


redhotstef

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Επομενως το μαρμαρο θα το πληρωσει ο καταναλωτης.

Επαναλαμβανω:Και 0,1% να ειναι η προμηθεια, το μετρο ειναι για να ευνοηθουν οι τραπεζες.Χαρατσι σε ολες τις συναλλαγες.

 

Αρκετα δωσαμε για να σωθουν.φτανει!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 921
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Μισό ρε παιδιά, μιλάτε όλοι για προμήθεια. Ναι, στις πληρωμές με πιστωτική κάρτα κρατάται προμήθεια. Αυτό όμως δεν (θα) ισχύει και για τις χρεωστικές, σωστά;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ρε παιδιά, εγώ πληρώνω με την pin card (ΟΧΙ πιστωτικη) και δεν υπάρχει ΚΑΜΙΑ προμήθεια. Καμία προμήθεια επίσης όταν πλήρωνα σουηδία ή αγγλία με τις κάρτες. (προσπαθώ να θυμηθώ αν πλήρωνα .5pounds για το αέριο/ρεύμα που ήταν με προπληρωμένη κάρτα/τσιπάκι όταν έδινα μετρητά ή κάρτα :P )

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν γνωριζεις ο καθενας εαν ειναι φοροφυγας η οχι εκτος και εαν εχεις επισκεφθει τον flaoutista...Η λυση του "οι πολλοι ειναι φοροφυγαδες, αρα χαντακωσε τους ολους σε τρελους φορους " εφτασε να κλεινουν το ενα μαγαζι μετα το αλλο και αυτοι που εκλεβαν να μενουν ανοιχτοι...

Εαν η φορολογια δεν γινει ΑΝΘΡΩΠΙΝΗ τοτε οι Ε.Ε δεν προκειται να την συμπαθησουν και τοσο...

 

Τον χαντακώνεις με φόρους όταν ζητάς σε κάθε συναλλαγή να πηγαίνει το 13% (τόσο είναι στους γιατρούς) του ΦΠΑ στο κράτος και όχι στη τσέπη του ίδιου; Για αυτό μιλάμε σε αυτό το θέμα. Άμα δεν αντέχει αυτό το 13% ας ανεβάσει τη τιμή του. Είναι υποχρέωση του όμως να κόβει αποδείξεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators

Τον χαντακώνεις με φόρους όταν ζητάς σε κάθε συναλλαγή να πηγαίνει το 13% (τόσο είναι στους γιατρούς) του ΦΠΑ στο κράτος και όχι στη τσέπη του ίδιου; Για αυτό μιλάμε σε αυτό το θέμα. Άμα δεν αντέχει αυτό το 13% ας ανεβάσει τη τιμή του. Είναι υποχρέωση του όμως να κόβει αποδείξεις.

ρε αυτο το 13% που λες οτι δεν αντεχει το παιρνει απο τον πελατε οταν πληρωνεται! η τιμη ειναι πχ 30ευρο με το φπα μεσα! οποτε δεν υπαρχει δεν το αντεχει. ΤΟ αντεχει γιατι του το δινεις εσυ οταν τον πληρωνεις. 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ρε παιδιά, εγώ πληρώνω με την pin card (ΟΧΙ πιστωτικη) και δεν υπάρχει ΚΑΜΙΑ προμήθεια. Καμία προμήθεια επίσης όταν πλήρωνα σουηδία ή αγγλία με τις κάρτες. (προσπαθώ να θυμηθώ αν πλήρωνα .5pounds για το αέριο/ρεύμα που ήταν με προπληρωμένη κάρτα/τσιπάκι όταν έδινα μετρητά ή κάρτα :P )

 

Η προμηθεια δεν αφαιρειται απο σενα, αλλα απο το καταστημα. Αν πχ ενα προιον εχει 1 ευρω, και πληρωσεις με καρτα ο καταστηματαρχης θα λαβει (με προμηθεια ας πουμε 2% ) 98 λεπτα. Αν σου εχει βεβαια αυξημενο το προιον και σου πει οτι πλεον εχει 1,05 τοτε εμεσα κανει μετακυληση της προμηθειας σε σενα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ρε αυτο το 13% που λες οτι δεν αντεχει το παιρνει απο τον πελατε οταν πληρωνεται! η τιμη ειναι πχ 30ευρο με το φπα μεσα! οποτε δεν υπαρχει δεν το αντεχει. ΤΟ αντεχει γιατι του το δινεις εσυ οταν τον πληρωνεις. 

 

Δεν με κατάλαβες. Το ίδιο λέω και εγώ. Ειρωνεύομαι τον Expertr που λέει ότι χαντακώνεται με φόρους για αυτό δεν μπορεί να κόβει αποδείξεις. Είναι υποχρέωση του να κόβει αποδείξεις, έχει δεν έχει να τη βγάλει. Άμα δεν έχει, δεν ανοίγει ιατρείο. Πολύ απλά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators

Δεν με κατάλαβες. Το ίδιο λέω και εγώ. Ειρωνεύομαι τον Expertr που λέει ότι χαντακώνεται με φόρους για αυτό δεν μπορεί να κόβει αποδείξεις. Είναι υποχρέωση του να κόβει αποδείξεις, έχει δεν έχει να τη βγάλει. Άμα δεν έχει, δεν ανοίγει ιατρείο. Πολύ απλά.

 

τοτε καταλαβα λαθος :P

 

παντως το δεν εχει να πληρωσει τον ΦΠΑ δεν υπαρχει.Δεν εχω να πληρωσω προσωπικο ναι, δεν εχω να πληρωσω ρευμα,νερο κτλ ναι! αλλα ΦΠΑ δεν γινετε να μην εχεις γιατι στην δινω εγω οταν σε πληρωνω.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τί είναι η pin card;

 

κατι σαν την debit. Ειναι μονο να κανεις πληρωμές σε σουπερμαρκετ κλπ και να τραβάς λεφτά από τα atm.

 

Την maestro εννοεί

 

 

Χρεωστική κάρτα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ρε αυτο το 13% που λες οτι δεν αντεχει το παιρνει απο τον πελατε οταν πληρωνεται! η τιμη ειναι πχ 30ευρο με το φπα μεσα! οποτε δεν υπαρχει δεν το αντεχει. ΤΟ αντεχει γιατι του το δινεις εσυ οταν τον πληρωνεις. 

 

δεν είναι μόνο το ΦΠΑ. είναι και ο χαμηλότερος φόρος που πληρώνει, λόγω χαμηλότερου εισοδήματος που εμφανίζει λόγω μαύρων συναλλαγών. 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...