Προς το περιεχόμενο

Μετρητα τελος;


redhotstef

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Γι' αυτό και γράφω μέχρι ενός ποσού

Ηδη με την τωρινή νομοθεσία που θεσμοθετήθηκε τα τελευταία χρόνια απαγορεύονται οι συναλλαγές με ποσά άνω των 150 ή 300 (δεν θυμάμαι ακριβώς).

σε ποια χωρα απαγορευονται? ναι ενας ομως που εχει τα μετρητα του σε θυριδα και παει και τα σηκωσει ξερεις οτι θα κανει παπαδες με αυτα ενω τα ευρω που ειναι απαξιωμενα στις ελληνικες τραπεζες θα απαξιωθουν και αλλο εαν μπει πλαφον στην αναληψη και σου δινει μονο 150 ευρω που λες

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 921
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Τα εισαγωγικά δεν τα είδες προφανώς...

Μην παίρνεις και όρκο...

 

Άσχετα όμως με το τι είδα εγώ, η ουσία είναι ότι η παροχή υπηρεσιών ΔΕΝ έχει σχέση με εμπορεύματα, ότι έχει να κάνει με εμπορεύματα λέγεται εμπόριο. Ότι και να εννοούσες ως "εμπόρευμα" έκανες λάθος επιλογή λέξης.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

http://newpost.gr/kosmos/493348/h-soyhdia-katargei-ta-hellip-metrhta-h-epanastash-toy-swish

 

λετε να εχουμε τπτ τετοιο και στην ελλαδα?

 

Αν είναι όλα τα χρήματα ηλεκτρονικά σε τραπεζικό λογαριασμό, τί θα σταματήσει την τράπεζα να δίνει αρνητικό επιτόκιο;

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γεγονός: Στην Σουηδία έχουν την εφαρμογή swish και μπορείς να κάνεις γρήγορα ηλεκτρονικές πληρωμές ή να στέλνεις χρήματα σε άλλον ενώ μια χαρά κυκλοφορούν και πιστωτικές και κανονικά χρήματα.
 
Ελληνική είδηση: Η Σουηδία καταργεί τα… μετρητά - Ένα ιστορικό βήμα ετοιμάζεται να κάνει η Σουηδία, καταργώντας τα μετρητά...

 

Θα έβαζα το κατάλληλο gif αλλά...

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Weeell, με το swish απο οτι βλεπω ακομα και στο παζαρι  μπορεις να μεταφερεις χρηματα πολυ ευκολα.
Αρα δεν χρησημοποιουν μετρητα (που θα ηταν αναγκαιο εκει), αρα οντως κανουν οτι μπορουν για να μην 
ξαναδουν μετρητα μπροστα τους.
Αρα pretty much οντως τα καταργουν μακροπροθεσμα προμοταροντας την χρηση καρτας.
Ειδικα οταν πολλα υποκαταστηματα δεν δεχονται μετρητα (συμφωνα με το αρθρο παντα).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 3 μήνες μετά...

Γεγονός: Στην Σουηδία έχουν την εφαρμογή swish και μπορείς να κάνεις γρήγορα ηλεκτρονικές πληρωμές ή να στέλνεις χρήματα σε άλλον ενώ μια χαρά κυκλοφορούν και πιστωτικές και κανονικά χρήματα.

 

Ελληνική είδηση: Η Σουηδία καταργεί τα… μετρητά - Ένα ιστορικό βήμα ετοιμάζεται να κάνει η Σουηδία, καταργώντας τα μετρητά...

 

Θα έβαζα το κατάλληλο gif αλλά...

Επαναφέρω το θέμα γιατί πρόσφατα γύρισα από Σουηδία. Κάπου είχα διαβάσει ότι το 85% των συναλλαγών εκεί γίνεται με κάρτα, και το θεώρησα κλασσική λάθος έκφραση, δηλαδή ότι εννοούσε 85% της αξίας των συναλλαγών αλλά μάλλον έκανα λάθος.

Όσο ήμουν εκεί δε χρησιμοποίησα Κ Α Θ Ο Λ Ο Υ μετρητά. Με τις Ελληνικές μου κάρτες (πιστωτικές και χρεωστικές) τα έκανα όλα. Το ποτό στο μπάρ, ή την αγορά στο ψιλικαντζίδικο, τα εισιτήρια του μετρό ...ΟΛΑ!

Είναι πιο εύκολο χωρίς μετρητά και εκεί έχουν μηχάνημα για κάρτα παντού (πχ. στη μπάρα του μπαρ υπήρχε σειρά από μηχανήματα κάρτας).

Ο φίλος μου που μένει μόνιμα μου είπε πως χρησιμοποιεί μετρητά μόνο σε άραβες αν πάρει σουβλάκι ή στον άραβα που κουρεύεται... που όπως μου είπε μάλλον σε ομοεθνείς τους δεν κόβουν αποδείξεις.

Η μ@λ@κί@ είναι ότι θέλει κέρμα για να μπεις σε πολλές τουαλέτες...εκεί δεν υπάρχει ακόμα πρόβλεψη για κάρτα :Ρ

...και βέβαια για τις μεταξύ τους συναλλαγές και μεταφορές ποσών χρησιμοποιούν την εφαρμογή που έχει αναφερθεί που δημιούργησαν όλες μαζί οι Σουηδικές τράπεζες.

 

Η είδηση λοιπόν είναι ότι στη Σουηδία τα μετρητά έχουν de facto καταργηθεί, ήδη σήμερα.

  • Like 5
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Διαβασες καπου οτι το 85% γινεται με καρτα, πηγες Σουηδια εσυ δεν χρησιμοποιησες καθολου μετρητα, ο φιλος σου σου ειπε οτι χρησιμοποιει μετρητα και εβγαλες το συμπερασμα οτι τα μετρητα εχουν καταργηθει...

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επαναφέρω το θέμα γιατί πρόσφατα γύρισα από Σουηδία. Κάπου είχα διαβάσει ότι το 85% των συναλλαγών εκεί γίνεται με κάρτα, και το θεώρησα κλασσική λάθος έκφραση, δηλαδή ότι εννοούσε 85% της αξίας των συναλλαγών αλλά μάλλον έκανα λάθος.

Όσο ήμουν εκεί δε χρησιμοποίησα Κ Α Θ Ο Λ Ο Υ μετρητά. Με τις Ελληνικές μου κάρτες (πιστωτικές και χρεωστικές) τα έκανα όλα. Το ποτό στο μπάρ, ή την αγορά στο ψιλικαντζίδικο, τα εισιτήρια του μετρό ...ΟΛΑ!

Είναι πιο εύκολο χωρίς μετρητά και εκεί έχουν μηχάνημα για κάρτα παντού (πχ. στη μπάρα του μπαρ υπήρχε σειρά από μηχανήματα κάρτας).

Ο φίλος μου που μένει μόνιμα μου είπε πως χρησιμοποιεί μετρητά μόνο σε άραβες αν πάρει σουβλάκι ή στον άραβα που κουρεύεται... που όπως μου είπε μάλλον σε ομοεθνείς τους δεν κόβουν αποδείξεις.

Η μ@λ@κί@ είναι ότι θέλει κέρμα για να μπεις σε πολλές τουαλέτες...εκεί δεν υπάρχει ακόμα πρόβλεψη για κάρτα :Ρ

...και βέβαια για τις μεταξύ τους συναλλαγές και μεταφορές ποσών χρησιμοποιούν την εφαρμογή που έχει αναφερθεί που δημιούργησαν όλες μαζί οι Σουηδικές τράπεζες.

 

Η είδηση λοιπόν είναι ότι στη Σουηδία τα μετρητά έχουν de facto καταργηθεί, ήδη σήμερα.

Από τη στιγμή που έχεις επιλογή πως θα πληρώσεις δεν έχουν καταργηθεί. Άλλο αν για διάφορους λόγους οι περισσότεροι προτιμούν την κάρτα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Διαβασες καπου οτι το 85% γινεται με καρτα, πηγες Σουηδια εσυ δεν χρησιμοποιησες καθολου μετρητα, ο φιλος σου σου ειπε οτι χρησιμοποιει μετρητα και εβγαλες το συμπερασμα οτι τα μετρητα εχουν καταργηθει...

 

Εσυ καταλαβες οτι χρησιμοποιει μετρητα ο φιλος του?

Η μηπως δεν καταλαβες οτι λεει ΜΟΝΟ για κανα street food στυλ ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και αφού έχουν "καταργηθεί" τα μετρητά, αποφάσισε η τράπεζα της Σουηδίας να βγάλει νέο χαρτονόμισμα γιατί θέλει να χαλάει λεφτά.

 

 

Sweden's new 200-kronor notes are set to be given a selected release in 80 cash machines across the country, months before the rest of the Swedes will be able to get the currency from ATMs.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Χρησιμοποιει μονο για street food και για κουρεμα επομενως δεν χρησιμοποιει καθολου μετρητα...

Ωραια λογικη.

Αν θελεις να σταθουμε στο οτι ειπε πως δεν χρησιμοποιουν καθολου μετρητα τοτε ναι δεν ισχυει.

Αλλα αυτο που θελει (λογικα) να πει ειναι οτι επειδη γινονται πιο αραια αυτα τα 2, ειναι αμελητεα μπροστα στην καθημερινοτητα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και το dial up internet υπάρχει ακόμα, δεν έχει καταργηθεί, όμως η πλειοψηφία έχει DSL. Νομίζω είναι ευνόητο αυτό που είπε...

 

ΥΓ: Και βινύλια βγαίνουν ακόμα, αλλά δεν λέει κάτι αυτό για την πλειοψηφία που έχει CD/mp3/Spotify.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...