Προς το περιεχόμενο

Μετρητα τελος;


redhotstef

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 921
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Παίδες κάθε συναλλαγή είναι σύμβαση μεταξύ ανθρώπων. Το μέσο πρέπει να είναι όσο πιο "αόρατο" γίνεται ώστε να μην δημιουργεί δυσκολίες.

Κάποτε ήταν ο χρυσός. Έπρεπε να το εξορύξεις και βέβαια αποθηκεύσεις. Ήταν στόχος για κλέφτες, γινόντουσαν πολλές απάτες (πχ. επίχρυσες λίρες) κλπ.

Το χειρότερο όμως ήταν ότι συχνά η οικονομία αναπτυσόταν πιο γρήγορα από τις νέες ανακαλύψεις χρυσού... οπότε ανέβαινε η αξία του νομίσματος και έπεφταν οι μισθοί!

Φαντάσου να είχες και δάνειο τί πρόβλημα είναι αυτό, βασικά κάτι παρόμοιο (άδικα όμως) έχουμε στην Ελλάδα σήμερα.

Οπότε έφτιαξαν το FIAT currency που λένε, που τελικά έπαψε να έχει αντίκρυσμα σε χρυσό και η κεντρική τράπεζα το τυπώνει ανάλογα με την ανάπτυξη και τις ανάγκες της οικονομίας.

ε, το επόμενο βήμα είναι το ηλεκτρονικό άυλο χρήμα το οποίο θα απελευθερώσει πλήρως και την οικονομική πολιτική, θα μειώσει τη διαφθορά, τις πιθανότητες κλοπών (άδικες συναλλαγές θα μπορούν να αντιστραφούν) κλπ.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εντελώς ακυρο μιας κ οι συναλλαγές αυτες ειναι επώνυμες αρα αυτος που εχει το pos μπορει ευκολα να πιαστεί. Χωρια οτι με καθε συναλλαγή θα πρεπει να πληκτρολογεί ποσο κ να κοβει απόδειξη για να συνεχισει στην επόμενη οπότε ανούσια ολη η διαδικασία

Εγραψα ξεκαθαρα οτι εδω και χρονια γινεται και με κινητα(mobile ή portable card reader googlare PWM-e255-front_550x550.jpg )...δεν χρειαζεται να βγαζει χαρτι ουτε στα κανονικα...

Αν δεν εχουν αλλαξει τα πραγματα οι συναλλαγες δουλευουν και offline στις contactless...

Τα λεφτα περνανε στον λογαριασμο σου απο απευθειας εως 2 3 μερες..

Ναι ο λογαριασμος real θα ναι και μπορει να τον κλεισουν μετα απο χ μερες ή βδομαδες.αλλα λεφτα θα προλαβουν να σηκωσουν..

Δεν θελω να γραψω τροπους αλλα σκεψου τονσαν nigerian scam

-----------------

Rfid στα passport/kartes καιγονται και σε φουρνο μικροκυμάτων...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγραψα ξεκαθαρα οτι εδω και χρονια γινεται και με κινητα(mobile ή portable card reader googlare PWM-e255-front_550x550.jpg )...δεν χρειαζεται να βγαζει χαρτι ουτε στα κανονικα...

Αν δεν εχουν αλλαξει τα πραγματα οι συναλλαγες δουλευουν και offline στις contactless...

Τα λεφτα περνανε στον λογαριασμο σου απο απευθειας εως 2 3 μερες..

Ναι ο λογαριασμος real θα ναι και μπορει να τον κλεισουν μετα απο χ μερες ή βδομαδες.αλλα λεφτα θα προλαβουν να σηκωσουν..

Δεν θελω να γραψω τροπους αλλα σκεψου τονσαν nigerian scam

-----------------

Rfid στα passport/kartes καιγονται και σε φουρνο μικροκυμάτων...

οσα μηχανήματα εχω δουλέψει βγάζουν υποχρεωτικά αποδειξη για τον έμπορο. Εφοσον τα λεφτά περνάνε σε λογαριασμό ειναι ανιχνεύσιμα, επομένως με μια αμφισβήτηση συναλλαγής απο καποιον σε τσακωσαν αμεσως. Να λειτουργεί μηχανημα offline δύσκολο καθως κ με contactless γίνεται σύνδεση με την τράπεζα.
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

οσα μηχανήματα εχω δουλέψει βγάζουν υποχρεωτικά αποδειξη για τον έμπορο. Εφοσον τα λεφτά περνάνε σε λογαριασμό ειναι ανιχνεύσιμα, επομένως με μια αμφισβήτηση συναλλαγής απο καποιον σε τσακωσαν αμεσως. Να λειτουργεί μηχανημα offline δύσκολο καθως κ με contactless γίνεται σύνδεση με την τράπεζα.

 

Συμφωνώ με το bilya. Αν και δεν είμαι ειδικός, θυμάμαι από ενημέρωση που μας έκαναν ότι

-Δεν υπάρχει offline συναλλαγή. Πρέπει να πάρει έγκριση το μηχάνημα και να κρατηθεί το ποσό από την τράπεζα.

-Ποτέ δεν πιστώνεται το ποσό (ίσως εννοεί λογιστικά μόνο?) άμεσα. Χρειάζεται λίγες μέρες στην καλύτερη για να ελευθερωθεί το ποσό και να είναι αναλήψιμο.

-Τα μηχανήματα αυτά δεν είναι ανώνυμα. Δεν τα παίρνεις από το περίπτερο. Χρειάζεσαι ΑΦΜ, στοιχεία επιχείρησης, ταυτότητα κτλ. Άρα αν κάνεις απατεωνιά ξέρουν ποίος είσαι.

Φαντάζομαι ότι με το 2-3 τηλέφωνο (πάρα πολλοί ενημερώνονται real time για την χρέωση) από κατόχους κάρτας για αυθαίρετη συναλλαγή, η τράπεζα θα το κλείσει μέχρι να εξακριβώσει τι συμβαίνει.

 

Δεν θεωρώ το σενάριο απίθανο αλλά πολύ δύσκολο, μεγάλου ρίσκου να σε βρουν και καλή πιθανότητα να μην πάρεις και ευρώ για τον κόπο σου.

 

Ερώτηση για όσους το χρησιμοποιούν: Η ανέπαφη συναλλαγή με κινητό δεν απαιτεί ξεκλείδωμα ή εισαγωγή κάποιου pin? Υπάρχει η δυνατότητα να κάνεις τέτοιες συναλλαγές στην Ελλάδα?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εστω οτι κυκλοφορει τελικα μονο πλαστικο χρημα.

 

Αν σε μια περιοχη γινει καποτε διακοπη ρευματος, πως θα γινονται οι συναλλαγες; Με γεννητρια;;

Αφηστε τις συναλλαγες, ψωμι πως θα μπορω να αγορασω;;

 

Λες και το ρευμα δεν θα τελλειωσει/ διακοπει ποτε για χ ψ λογους.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

 

Ερώτηση για όσους το χρησιμοποιούν: Η ανέπαφη συναλλαγή με κινητό δεν απαιτεί ξεκλείδωμα ή εισαγωγή κάποιου pin? Υπάρχει η δυνατότητα να κάνεις τέτοιες συναλλαγές στην Ελλάδα?

 

 

Εγω το κανω με το  touch id του κινητου....

 

Για Ελλαδα δεν γνωριζω. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ηλίθια θέματα για να τρομάζουν οι άσχετοι.

αναφέρομαι στο θέμα με τον τύπο που κυκλοφορούσε με το Pos, το είχα διαβάσει και σε ενημερωτικό site.

 

όπως ειπώθηκε τα μηχανήματα δεν είναι ανώνυμα, τα λεφτά μπαίνουν σε λογαριασμό με επώνυμο.

οπότε πόσο ηλίθιος πρέπει να είναι κάποιος για να αρχίσει να κάνει τέτοιες κομπίνες με χρεώσεις;

1-2-3 χρεώσεις και τον πιάσανε. δε θα προλάβει να πάρει ούτε 100€.

 

ο 1ος μπορεί να μην προσέξει την χρέωση, ο 2ος όμως; ο 3ος;

να ρισκάρεις για πόσο; για 30€;

 

είναι σα να πας να ληστεύεις με την ταυτότητα σου.

κάποιος μπορεί να βρεθεί βέβαια να την κάνει την κομπίνα αλλά σίγουρα δεν είναι λόγος να πανικοβαλόμαστε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εστω οτι κυκλοφορει τελικα μονο πλαστικο χρημα.

 

Αν σε μια περιοχη γινει καποτε διακοπη ρευματος, πως θα γινονται οι συναλλαγες; Με γεννητρια;;

Αφηστε τις συναλλαγες, ψωμι πως θα μπορω να αγορασω;;

 

Λες και το ρευμα δεν θα τελλειωσει/ διακοπει ποτε για χ ψ λογους.

Γι'αυτό πιστεύω ότι για πρακτικούς λόγους δεν θα καταργηθούν εντελώς τα μετρητά...εξαρτάσαι από ένα μηχανάκι, αν δεν δουλεύει το μηχανάκι είναι σαν να μην έχεις λεφτά!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

να συμπληρώσω ότι και τα λεφτά να σου πάρει, κάνεις μια αμφισβήτηση συναλλαγής και μετά θα πρέπει να δείξει απόδειξη αγοράς καθώς τα pos κάνουν αγορές και όχι μεταφορά χρημάτων(που αν δεν υπάρχει σε πάει δικαστήρια η τράπεζα). Επίσης υπάρχουν eδώ και χρόνια μηχανήματα που απλά σέρνεις την κάρτα(δεν χρειάζεται pin) και χρεώνεται το ποσό μέχρι το όριο και απλά πιστοποιείς με την υπογραφή/ ταυτότητα του κατόχου αν είναι δικιά του αλλά εκεί επειδή δεν το χρησιμοποιεί σχεδόν κανείς δεν υπάρχει τρομοκρατία.

 

Υ.Γ H ανέπαφες συναλλαγές για μένα είναι ότι πιο χρήσιμο έχει βγει καθώς καλύπτει τις καθημερινές σου συναλλαγές που κρατάνε απλά δευτερόλεπτα. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γι'αυτό πιστεύω ότι για πρακτικούς λόγους δεν θα καταργηθούν εντελώς τα μετρητά...εξαρτάσαι από ένα μηχανάκι, αν δεν δουλεύει το μηχανάκι είναι σαν να μην έχεις λεφτά!

 

Δεν νομιζω να θελει κανεις να καταργηθουν εντελως.

Φανταζομαι απλα θα ειναι σε δευτερη μοιρα στο μελλον.

 

Υ.Γ H ανέπαφες συναλλαγές για μένα είναι ότι πιο χρήσιμο έχει βγει καθώς καλύπτει τις καθημερινές σου συναλλαγές που κρατάνε απλά δευτερόλεπτα. 

Ξερεις ποσους εχω ακουσει στα ταμεια να λενε

- "Μα καλα ποιος εξυπνος ειδε οτι ειναι ασφαλες ή χρησιμο να μην βαζεις καν το PIN"?

- "Για δικια σας διευκολυνση"

- "Και αμα την χασω?"

-"..."

 

Αμα την χασει καποιος παιρνει την τραπεζα και την ακυρωνει.

Πριν δεν προσεχαμε το πορτοφολι για μετρητα/πιστωτικες? Τωρα τι αλλαξε δηλαδη.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παίδες κάθε συναλλαγή είναι σύμβαση μεταξύ ανθρώπων. Το μέσο πρέπει να είναι όσο πιο "αόρατο" γίνεται ώστε να μην δημιουργεί δυσκολίες.

Κάποτε ήταν ο χρυσός. Έπρεπε να το εξορύξεις και βέβαια αποθηκεύσεις. Ήταν στόχος για κλέφτες, γινόντουσαν πολλές απάτες (πχ. επίχρυσες λίρες) κλπ.

Το χειρότερο όμως ήταν ότι συχνά η οικονομία αναπτυσόταν πιο γρήγορα από τις νέες ανακαλύψεις χρυσού... οπότε ανέβαινε η αξία του νομίσματος και έπεφταν οι μισθοί!

Φαντάσου να είχες και δάνειο τί πρόβλημα είναι αυτό, βασικά κάτι παρόμοιο (άδικα όμως) έχουμε στην Ελλάδα σήμερα.

Οπότε έφτιαξαν το FIAT currency που λένε, που τελικά έπαψε να έχει αντίκρυσμα σε χρυσό και η κεντρική τράπεζα το τυπώνει ανάλογα με την ανάπτυξη και τις ανάγκες της οικονομίας.

ε, το επόμενο βήμα είναι το ηλεκτρονικό άυλο χρήμα το οποίο θα απελευθερώσει πλήρως και την οικονομική πολιτική, θα μειώσει τη διαφθορά, τις πιθανότητες κλοπών (άδικες συναλλαγές θα μπορούν να αντιστραφούν) κλπ.

 

 

Και ποιος θα κανονιζει φιλε μου το ποσο θα ειναι το 'ηλεκτρονικο' χρημα που θα κυκλοφορει;

Τουλαχιστον τωρα, υπαρχει εστω η 'δυσκολια' με το χαρτι.

 

Μετα θα μπορω εγω σαν εθνος να πληκτρολογω οτι θελω στην κεντρικη μου τραπεζα, και αντιστοιχως να δανειζω ως χωρα, ή να δανειζομαι κλπ?

 

Πχ η Γερμανια θα μπορει να δανειζει και να 'χρεωνεται' το ελληνικο εθνος, με 'αερα κοπανιστο';

Να σου κοβουν τους μισθους, να σε σκιζουν στους φορους....για αέρα κοπανιστό;

Το δεχεσαι να ... πεθανεις για αερα κοπανιστο;

 

Βλεπετε το τυρι, αλλα οχι την φακα.

 

Μιλησε ο αλλος συμφορουμιτης πανω, με το δολαριο Ζιμπαμπουε 'ποιος σε γλυτωνει φιλε μου απο την υποτιμηση, και χαρτινο νομισμα να εχεις'.

Δεν ειναι ετσι.

Δεν ειπα οτι αν εχεις μετρητο, εισαι στο απυροβλητο. Προφανως και δεν εισαι.

Αλλα τουλαχιστον δεν σε 'εξαφανιζουν' απο τον χαρτη με λιγα κλικ.

 

Πχ εγω ακομη και να φαληρισει οικονομικα η Ελλαδα, μπορει αν εχω μετρητα, να μπαρκαρω στο πλοιο και να βγω στην Ιταλια.

Αν μαγκα μου το χρημα ειναι ηλεκτρονικο, με τι @@@@ χρημα θα φτασω στην Ιταλια; Με τιποτε.

 

Βαλτε το να σκεφτει το ρημαδι.

Οχι μονο το τυρι, υπαρχει και φάκα.

 

Να μην πω οτι αν το χρημα γινει ηλεκτρονικο, κανεις δεν ξερει αν οι τραπεζες δεν θα αρχισουν να χρεωνουν προμηθειες για το παραμικρο...απλα δεν εχετε πλεον κανεναν ελεγχο...μπορει για οποιαδηποτε δοσοληψια, να σε χρεωνουν. Ενω με μετρητο, αγοραζω αυτο που θελω, πληρωνοντας μονο την αξια του.

 

Καλα οσο για την παταξη της φοροδιαφυγης, να μην σχολιασω.

Λες και τα κρατη που το εχουν το θεμα υπο ελεγχο εδω και δεκαετιες, περιμεναν τις καρτες για να σωθουν....γελοιοτητες, μας ταϊζουν σανο, αλλα δεν το τρωμε.

 

Οι υποτιθεμενες 'δυσκολιες' των μετρητων, αποτελουν εστω και με ατελειες, καποιες δικλειδες ασφαλειας,

απο την ασυδοσια των τραπεζων, και του οποιου 'συστηματος'.

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators

Πχ εγω ακομη και να φαληρισει οικονομικα η Ελλαδα, μπορει αν εχω μετρητα, να μπαρκαρω στο πλοιο και να βγω στην Ιταλια.

Αν μαγκα μου το χρημα ειναι ηλεκτρονικο, με τι @@@@ χρημα θα φτασω στην Ιταλια; Με τιποτε.

Αυτό μόνο λόγω του euro, αν είχαμε δικό μας νόμισμα θα παίρναμε τις μπάλες μας...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η αληθεια ειναι οτι πρεπει να ενδυναμωθεί λιγο η θεση των τραπεζων στην οικονομια,ολοι pos,ολοι πλαστικο,να τσιμπανε προμηθεια ακομα και απο τον αερα μη ταλαιπωρουμαστε με τα μετρητα.Ορκ.

 

(γελαω με αυτους που ταλαιπωρούνται απο το χρονο που χανουν με τις συναλλαγές με μετρητα οταν πχ πανε για ψωμι...φανταζομαι κυκλοφορουν με μπατλερ)

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ρε παιδιά εμένα μου προκαλεί ανασφάλεια το άυλο Insomnia... γιατί να μην υπάρχει σε έντυπη μορφή; Τι θα γίνει αν πέσει το ρεύμα/internet; Αν δεν πιάνω χαρτί/μελάνι στα χέρια μου, δεν αξίζει...

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...