Προς το περιεχόμενο

Μετρητα τελος;


redhotstef

Προτεινόμενες αναρτήσεις

 

Καλα οσο για την παταξη της φοροδιαφυγης, να μην σχολιασω.

Λες και τα κρατη που το εχουν το θεμα υπο ελεγχο εδω και δεκαετιες, περιμεναν τις καρτες για να σωθουν....γελοιοτητες, μας ταϊζουν σανο, αλλα δεν το τρωμε.

εγώ θα έλεγα ότι παραγγέλνουμε και 2η μερίδα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 921
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Εστω οτι κυκλοφορει τελικα μονο πλαστικο χρημα.

 

Αν σε μια περιοχη γινει καποτε διακοπη ρευματος, πως θα γινονται οι συναλλαγες; Με γεννητρια;;

Αφηστε τις συναλλαγες, ψωμι πως θα μπορω να αγορασω;;

 

Λες και το ρευμα δεν θα τελλειωσει/ διακοπει ποτε για χ ψ λογους.

 

Θα πας εκεί που δεν έχει διακοπή ρεύματος, ή θα περιμένεις μερικές ώρες να ξανάρθει το ρεύμα. Δε νομίζω να πεθάνεις στο ενδιάμεσο.

 

Δεν είναι τυχαίο ότι προσανατολιζόμαστε προς πλαστικό χρήμα στις "ανεπτυγμένες χώρες" όπου υπάρχει παντού ρεύμα και οι διακοπές είναι σπάνιες, τοπικές και μικρής διάρκειας, ενώ δεν κάνουμε το ίδιο πράγμα στα χωριά της Τανζανίας.

 

 

Και ποιος θα κανονιζει φιλε μου το ποσο θα ειναι το 'ηλεκτρονικο' χρημα που θα κυκλοφορει;

Τουλαχιστον τωρα, υπαρχει εστω η 'δυσκολια' με το χαρτι.

Για να καταλάβω, εδώ υπάρχει κάποιο επιχείρημα; Και ποιό είναι αυτό; Ότι δε μπορούμε να εμφανίσουμε όσο χρήμα θέλουμε επειδή μας περιορίζει η παραγωγή του τυπογραφείου;

 

Μάλλον πρέπει να μάθεις λίγο καλύτερα πώς λειτουργεί το τραπεζικό σύστημα σήμερα. Η κεντρική τράπεζα μπορεί ήδη να "δημιουργήσει λεφτά" με ένα κλικ, δε χρειάζεται να δημιουργήσει ταυτόχρονα και χαρτονομίσματα. Τα χαρτονομίσματα υπάρχουν απλά για το πρακτικό της υπόθεσης: να κυκλοφορούν αρκετά για να υπάρχουν διαθέσιμα όταν κάποιος θέλει να κάνει συναλλαγή.

 

Μετα θα μπορω εγω σαν εθνος να πληκτρολογω οτι θελω στην κεντρικη μου τραπεζα, και αντιστοιχως να δανειζω ως χωρα, ή να δανειζομαι κλπ?

Μπορείς ήδη να πληκτρολογείς ο,τι θέλεις, και το αποτέλεσμα είναι να επηρρεάζεις ποιά είναι η ποσότητα νομίσματος που κυκλοφορεί στην αγορά. Το να δανείζεις και να δανείζεσαι δεν έχω ιδέα πώς το συνδέεις, εφόσον πρόκειται για συναλλαγή και άρα πρέπει να υπάρχει και κάποιος άλλος με τον οποίο συναλλάσσεσαι και την εγκρίνει. Καμία απολύτως σχέση.

 

Πχ η Γερμανια θα μπορει να δανειζει και να 'χρεωνεται' το ελληνικο εθνος, με 'αερα κοπανιστο';

Να σου κοβουν τους μισθους, να σε σκιζουν στους φορους....για αέρα κοπανιστό;

Το δεχεσαι να ... πεθανεις για αερα κοπανιστο;

Πλανήτης γη καλεί μέντορα. Δεν καταλαβαίνουμε τι σχέση έχουν αυτά που λες με την πραγματικότητα.

 

Μιλησε ο αλλος συμφορουμιτης πανω, με το δολαριο Ζιμπαμπουε 'ποιος σε γλυτωνει φιλε μου απο την υποτιμηση, και χαρτινο νομισμα να εχεις'.

Δεν ειναι ετσι.

Δεν ειπα οτι αν εχεις μετρητο, εισαι στο απυροβλητο. Προφανως και δεν εισαι.

Αλλα τουλαχιστον δεν σε 'εξαφανιζουν' απο τον χαρτη με λιγα κλικ.

Πλανήτης γη καλεί μέντορα. Πώς σε "εξαφανίζει" από το χάρτη κάποιος με λίγα κλικ; Θες να μας το εξηγήσεις;

 

Πχ εγω ακομη και να φαληρισει οικονομικα η Ελλαδα, μπορει αν εχω μετρητα, να μπαρκαρω στο πλοιο και να βγω στην Ιταλια.

Αν μαγκα μου το χρημα ειναι ηλεκτρονικο, με τι @@@@ χρημα θα φτασω στην Ιταλια; Με τιποτε.

Φανταστικό επιχείρημα. Γιατί δε θα φτάσεις στην Ιταλία αν το χρήμα είναι ηλεκτρονικό; Επειδή υποθετικά κάτι θα έχει συμβεί στο χρήμα σου μιας και δεν είναι κάτι χειροπιαστό που μπορείς να το θάψεις στον κήπο.

 

Αντιστρέφοντας την ιδεά, το χρήμα που έχεις θαμμένο στον κήπο μπορεί κάποιος να το πάρει όταν δεν είσαι εκεί και να φτάσεις με @@@@ χρήμα στην Ιταλία, ενώ αν ήταν ηλεκτρονικό δε θα μπορούσε.

 

Ίσως να έχεις κάποιες αντιρρήσεις, αλλά μαζί μ' αυτές θα ήθελα να μάθω για ποιό λόγο το δικό σου καθαρά υποθετικό σενάριο μετράει περισσότερο από του γείτονα.

 

Να μην πω οτι αν το χρημα γινει ηλεκτρονικο, κανεις δεν ξερει αν οι τραπεζες δεν θα αρχισουν να χρεωνουν προμηθειες για το παραμικρο...απλα δεν εχετε πλεον κανεναν ελεγχο...μπορει για οποιαδηποτε δοσοληψια, να σε χρεωνουν. Ενω με μετρητο, αγοραζω αυτο που θελω, πληρωνοντας μονο την αξια του.

Πράγματι. Όταν θέλεις π.χ. να πληρώσεις λογαριασμό ΔΕΗ σε ταχυδρομείο ή κατάστημα πληρώνεις μόνο την αξία του. NOT.

 

Καλα οσο για την παταξη της φοροδιαφυγης, να μην σχολιασω.

Λες και τα κρατη που το εχουν το θεμα υπο ελεγχο εδω και δεκαετιες, περιμεναν τις καρτες για να σωθουν....γελοιοτητες, μας ταϊζουν σανο, αλλα δεν το τρωμε.

 

Οι υποτιθεμενες 'δυσκολιες' των μετρητων, αποτελουν εστω και με ατελειες, καποιες δικλειδες ασφαλειας,

απο την ασυδοσια των τραπεζων, και του οποιου 'συστηματος'.

Ναι, είναι καλύτερα κάποια πράγματα να μη τα σχολιάζουμε.

 

Για παράδειγμα ακούγεται απολύτως λογικό ότι όταν πρωτοεμφανίστηκαν τα μετρητά στον πλανήτη γη μερικές χιλιάδες χρόνια π.Χ., αυτό που είχαν στο μυαλό τους οι άνθρωποι ήταν οι δικλείδες ασφαλείας από ασυδοσία του συστήματος. Και γι' αυτό τα χρησιμοποιούμε μέχρι σήμερα.

  • Like 6
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Με το ηλεκτρονικό χρήμα μπορούν να βάζουν και οι τράπεζες αρνητικά επιτόκια ;) όπως έχει κάνει ήδη η κεντρική της Σουηδίας και νομίζω και η ευρωπαϊκή ( ; )

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Με το ηλεκτρονικό χρήμα μπορούν να βάζουν και οι τράπεζες αρνητικά επιτόκια ;) όπως έχει κάνει ήδη η κεντρική της Σουηδίας και νομίζω και η ευρωπαϊκή ( ; )

Αρνητικά επιτόκια σημαίνει οτι σε χρεώνουν;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Με το ηλεκτρονικό χρήμα μπορούν να βάζουν και οι τράπεζες αρνητικά επιτόκια ;) όπως έχει κάνει ήδη η κεντρική της Σουηδίας και νομίζω και η ευρωπαϊκή ( ; )

Ελλαδα 2097,γιορταζουμε πια το πεντηκοστο μνημονιο,δεν υπαρχει σαλιο,η τραπεζες δινουν αρνητικα επιτοκια αλλα δεν δινουν δάνεια κλασσικα,η κυβερνηση της χωρας για να ερθει σε συμφωνια με τους εξωγηινους ζητα 1-2-3% σε καθε συναλλαγή να πηγαινει υπερ του κρατους...βολευει περισσοτερο σαν σεναριο νομιζω!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μπορεί να είναι λάθος εντύπωση αλλά εγώ νιώθω μια παραπάνω σιγουριά με το να υπάρχουν και μετρητά. Να βγω από το σπίτι μόνο με κάρτα δεν υπάρχει περίπτωση, εκτός αν έχω ξεμείνει και πάω στην τράπεζα :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Με το ηλεκτρονικό χρήμα μπορούν να βάζουν και οι τράπεζες αρνητικά επιτόκια ;) όπως έχει κάνει ήδη η κεντρική της Σουηδίας και νομίζω και η ευρωπαϊκή ( ; )

Ενώ αν οι καταθέσεις ήταν σε βόλους χρυσού δε θα μπορούσαν;

 

Πέραν του ότι τα αρνητικά επιτόκια είναι κάτι το επιθυμητό, εφόσον κανείς δε σε αναγκάζει να καταθέσεις εκεί άρα όταν το κάνεις πάει να πει πως σε βολεύει και σένα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ενώ αν οι καταθέσεις ήταν σε βόλους χρυσού δε θα μπορούσαν;

 

Πέραν του ότι τα αρνητικά επιτόκια είναι κάτι το επιθυμητό, εφόσον κανείς δε σε αναγκάζει να καταθέσεις εκεί άρα όταν το κάνεις πάει να πει πως σε βολεύει και σένα.

Δεν το κατάλαβα αυτό...για ποιον είναι κάτι το επιθυμητό; Αν το κάνουν όλες οι τράπεζες πως δεν σε αναγκάζουν;

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πέραν του ότι τα αρνητικά επιτόκια είναι κάτι το επιθυμητό, εφόσον κανείς δε σε αναγκάζει να καταθέσεις εκεί άρα όταν το κάνεις πάει να πει πως σε βολεύει και σένα.

 

πως δε σε αναγκάζουν?

όταν απαιτούν χρήση κάρτας και πληρωμές μέσω τράπεζας, δε σε αναγκάζουν?

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Με το ηλεκτρονικό χρήμα μπορούν να βάζουν και οι τράπεζες αρνητικά επιτόκια ;) όπως έχει κάνει ήδη η κεντρική της Σουηδίας και νομίζω και η ευρωπαϊκή ( ; )

 

Εκ πρώτης όψεως ακούγεται αρνητικό αυτό, αλλά η οικονομία για να λειτουργεί χρειάζεται να κινείται το χρήμα και όχι να λιμνάζει... αυτοί που θα αντιδράσουν είναι κυρίως οι μεγαλοκαταθέτες και οι ... Γερμανοί (έχουν ψυχολογικά από την Βαϊμάρη).

 

Το μετρητό ήδη πάει προς κατάργηση, αρχής γενομένης από το 500άρικο (και εδώ πάλι αντιδρούν μόνο οι Γερμανοί, για αυτούς φτιάχτηκε άλλωστε -βλ. 1000 DM-)... του παραχρόνου θα μας πουν ότι καταργούν το 200άρικο και πάει λέγοντας. Στην Ελλάδα οι περισσότεροι δεν βλέπουν από πράσινο και άνω. Μέχρι να φτάσουμε στο πορτοκαλί έχουμε δρόμο ακόμα.

 

Επίσης, παρατηρώ ότι υπάρχει κόσμος που δεν γνωρίζει πως λειτουργεί το fiat currency και νομίζει ότι το χαρτί (που ο Super Mario της ECB δεν χρειάζεται καν κάτι τέτοιο) έχει την δυσκολία ... εξόρυξης του χρυσού (βλ. κανόνας του χρυσού). Καμία σχέση όμως...

 

Κοπανιστός αέρας δεν είναι, γιατί και το σκληρό νόμισμα κάπου βασίζεται και έχει αξία στην αγορά (το USD βασίζεται στις εταιρίες τεχνολογίας των ΗΠΑ -Apple, Google, Microsoft-, στον αμερικάνικο στρατό, ενώ το EUR βασίζεται στις Mercedes, BMW κλπ).

 

Ο κανόνας του χρυσού καταργήθηκε γιατί η οικονομία επεκτεινόταν γρηγορότερα από τον ρυθμό εξόρυξης χρυσού. Για να το θέσω απλοϊκά, αν τώρα έχεις 10 ευρώ και 10 ανθρώπους και αν αύριο έχεις 20 ανθρώπους (γεννήσεις), λογικό δεν είναι να τυπώσει άλλα 10 ευρώ η κεντρική τράπεζα; Αλλιώς θα έπρεπε να μοιράσεις τα ίδια ευρώ (ή χρυσό) σε περισσότερους ανθρώπους...

 

Τώρα αν είσαι Ελλάδα και δεν παράγεις κάτι εξαιρετικά ποθητό στην διεθνή αγορά (π.χ. ένα iPhone, μια Mercedes) αν αρχίσεις να τυπώνεις χωρίς αντίκρυσμα, η αξία του νομίσματος θα πέσει... για αυτό τον απλό λόγο οι ΗΠΑ έχουν τυπώσει τρις $ και το νόμισμα τους όχι μόνο δεν έχει πέσει, αλλά έχει ανέβει κιόλας.

 

Τώρα γιατί δεν τυπώνει η ECB με τον ίδιο ρυθμό είναι άλλη συζήτηση (κυρίως είναι πολιτικοί οι λόγοι και η έλλειψη φεντεραλιστικού κράτους α λα ΗΠΑ με κυκλικά πλεονάσματα). Το μνημόνιο είναι ένας μοχλός πίεσης (μαστίγιο/καρότο, με περισσότερη έμφαση στο μαστίγιο και ελάχιστο καρότο -δυστυχώς-) μέχρι να φτάσουμε στο τελικό στάδιο της ομοσπονδιοποίησης (United States of Europe), όπου τότε η ECB θα μπορεί να λειτουργεί σαν την FED και η Ελλάδα θα είναι κάτι σαν Φλόριντα της Ευρώπης (για Καλιφόρνια δεν το βλέπω). Αυτό δυστυχώς γίνεται με ρυθμό χελώνας, βήμα-βήμα (τώρα τελευταία κάτι λένε για Ευρωπαίο ΥΠ.ΟΙΚ.).

 

ΥΓ1: Αυτή την στιγμή η Ελλάδα θέλει 100 δις επενδύσεις για να πάρει μπρος (kickstart) και οι καταθέσεις είναι και αυτές 100 δις. Food for thought.

ΥΓ2: mentoras99 = cool11 ?
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

πως δε σε αναγκάζουν?

όταν απαιτούν χρήση κάρτας και πληρωμές μέσω τράπεζας, δε σε αναγκάζουν?

Τα αρνητικά επιτόκια είναι στο λογαριασμό σου στην τράπεζα; Πες μου σε ποιά τράπεζα για να ξέρω να μην πάω εκεί.

 

Παρόλο που όντως υπάρχει ενδεχόμενο να συμβεί αυτό, στην πράξη πάρα πολύ δύσκολο ως αδύνατο. Ακόμα πιο δύσκολο γίνεται από το γεγονός ότι πρέπει όλες οι τράπεζες να περάσουν τα αρνητικά επιτόκια (που ορίζονται από την κεντρική τράπεζα, κράτα το αυτό) στους πελάτες τους, γιατί διαφορετικά προφανώς οι πελάτες θα πάρουν τις καταθέσεις και θα τις πάνε αλλού. Αυτό το "αλλού" θα μπορούσε φυσικά να μην είναι στη χώρα (κυριλέ πληρώνω Γερμανία με το ελληνικό ηλεκτρονικό χρήμα και το αντίθετο), ή να μην είναι καν κατάθεση σε τράπεζα.

 

Ακόμα περισσότερο όμως, ξαναγυρνάω στο "κεντρική τράπεζα".

 

Πρώτον η κεντρική τράπεζα μπορεί να αποφασίσει να υποτιμήσει το νόμισμα (θεωρητικά) όποτε θέλει, ακριβώς όπως μπορεί να κάνει και με τα αρνητικά επιτόκια. Στην οποία περίπτωση όχι μόνο θα μείνεις με το πουλί στο χέρι επιτόπου, όχι αρνητικά επιτόκια πω πω ζημιά -1% το χρόνο, αλλά επιπλέον το μέτρο τους πιάνει όλους ανεξάρτητα από το αν έχουν καταθέσεις ή ηλεκτρονικό χρήμα ή οτιδήποτε άλλο. Αλλά αυτό το ενδεχόμενο για κάποιο λόγο δεν ενοχλεί κανέναν, τα ενδεχόμενο όμως των αρνητικών επιτοκίων όχι μόνο ενοχλεί αλλά βαφτίζεται και πρόβλημα συγκεκριμένα του ηλεκτρονικού χρήματος. Stupid? Εσύ αποφασίζεις.

 

Και δεύτερον, όλες αυτές οι πράξεις εκ μέρους της κεντρικής τράπεζας ονομάζονται συγκεντρωτικά "άσκηση νομισματικής πολιτικής". Δεν ξέρω αν αντιλαμβάνονται όσοι μας διαβάζουν τι σημαίνει αυτό και τι θα γινόταν αν κάποιο νόμισμα δεν είχε την ΚΤ από πίσω να ασκεί νομισματική πολιτική, π.χ. έχουμε αρνητικό πληθωρισμό και αντί να βάλουμε αρνητικά επιτόκια για να τον αντιμετωπίσουμε, καθόμαστε και κοιτιόμαστε.

Δεν το κατάλαβα αυτό...για ποιον είναι κάτι το επιθυμητό; Αν το κάνουν όλες οι τράπεζες πως δεν σε αναγκάζουν;

Επιθυμητό είναι επειδή άσκηση νομισματικής πολιτικής όπως είπα. Αν το κάνουν όλες οι τράπεζες τότε πρώτον μπορείς να έχεις τα λεφτά σου στο εξωτερικό (you know, επειδή ηλεκτρονικό χρήμα είναι πολύ εύκολο) και δεύτερον ακόμα κι αν αναγκαστείς να το φας, η εναλλακτική θα ήταν πολύ χειρότερη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τα αρνητικά επιτόκια είναι στο λογαριασμό σου στην τράπεζα; Πες μου σε ποιά τράπεζα για να ξέρω να μην πάω εκεί.

 

Παρόλο που όντως υπάρχει ενδεχόμενο να συμβεί αυτό, στην πράξη πάρα πολύ δύσκολο ως αδύνατο. Ακόμα πιο δύσκολο γίνεται από το γεγονός ότι πρέπει όλες οι τράπεζες να περάσουν τα αρνητικά επιτόκια (που ορίζονται από την κεντρική τράπεζα, κράτα το αυτό) στους πελάτες τους, γιατί διαφορετικά προφανώς οι πελάτες θα πάρουν τις καταθέσεις και θα τις πάνε αλλού. Αυτό το "αλλού" θα μπορούσε φυσικά να μην είναι στη χώρα (κυριλέ πληρώνω Γερμανία με το ελληνικό ηλεκτρονικό χρήμα και το αντίθετο), ή να μην είναι καν κατάθεση σε τράπεζα.

 

Ακόμα περισσότερο όμως, ξαναγυρνάω στο "κεντρική τράπεζα".

 

Πρώτον η κεντρική τράπεζα μπορεί να αποφασίσει να υποτιμήσει το νόμισμα (θεωρητικά) όποτε θέλει, ακριβώς όπως μπορεί να κάνει και με τα αρνητικά επιτόκια. Στην οποία περίπτωση όχι μόνο θα μείνεις με το πουλί στο χέρι επιτόπου, όχι αρνητικά επιτόκια πω πω ζημιά -1% το χρόνο, αλλά επιπλέον το μέτρο τους πιάνει όλους ανεξάρτητα από το αν έχουν καταθέσεις ή ηλεκτρονικό χρήμα ή οτιδήποτε άλλο. Αλλά αυτό το ενδεχόμενο για κάποιο λόγο δεν ενοχλεί κανέναν, τα ενδεχόμενο όμως των αρνητικών επιτοκίων όχι μόνο ενοχλεί αλλά βαφτίζεται και πρόβλημα συγκεκριμένα του ηλεκτρονικού χρήματος. Stupid? Εσύ αποφασίζεις.

 

Και δεύτερον, όλες αυτές οι πράξεις εκ μέρους της κεντρικής τράπεζας ονομάζονται συγκεντρωτικά "άσκηση νομισματικής πολιτικής". Δεν ξέρω αν αντιλαμβάνονται όσοι μας διαβάζουν τι σημαίνει αυτό και τι θα γινόταν αν κάποιο νόμισμα δεν είχε την ΚΤ από πίσω να ασκεί νομισματική πολιτική, π.χ. έχουμε αρνητικό πληθωρισμό και αντί να βάλουμε αρνητικά επιτόκια για να τον αντιμετωπίσουμε, καθόμαστε και κοιτιόμαστε.

 

Επιθυμητό είναι επειδή άσκηση νομισματικής πολιτικής όπως είπα. Αν το κάνουν όλες οι τράπεζες τότε πρώτον μπορείς να έχεις τα λεφτά σου στο εξωτερικό (you know, επειδή ηλεκτρονικό χρήμα είναι πολύ εύκολο) και δεύτερον ακόμα κι αν αναγκαστείς να το φας, η εναλλακτική θα ήταν πολύ χειρότερη.

Για την Ελβετία έχω ακούσει ότι το κάνει σε κάποιες τράπεζες, άρα μπορεί να γίνει και στο εξωτερικό. Αλλά άσχετα από αυτό, είναι τόσο εύκολο να έχεις τα λεφτά σου στο εξωτερικό;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για την Ελβετία έχω ακούσει ότι το κάνει σε κάποιες τράπεζες, άρα μπορεί να γίνει και στο εξωτερικό.

Κοίτα, για να μπορεί να μιλήσει κανείς σοβαρά γι' αυτό το πράγμα πρέπει να ξέρει έστω τα βασικά της κατάστασης. Για παράδειγμα, το ξέρεις ότι το επιτόκιο της ECB για καταθέσεις είναι αυτή τη στιγμή αρνητικό (-0.30%) και έχει παραμείνει αρνητικό από τον Ιούνιο του 2014;

 

Παρόλα αυτά, αυτό δεν έχει επηρρεάσει εσένα ως καταθέτη με τον ίδιο τρόπο. Γιατί δε λειτουργεί έτσι το σύστημα. Οπότε πριν αρχίσουμε τα omggggggg να ενημερωνόμαστε λίγο. Κι αυτό που λες, "η Ελβετία το κάνει", δείχνει πως μάλλον δεν έχεις υπόψη πώς έχουν τα πράγματα. Η ελβετική κεντρική τράπεζα το κάνει, αλλά εσύ δεν είσαι πελάτης της -- πελάτες της κεντρικής τράπεζας είναι βασικά οι εμπορικές τράπεζες, και εσύ με τη σειρά σου είσαι πελάτης αυτών. Κανείς λοιπόν δεν επιβάλλει στις εμπορικές τράπεζες το τι θα κάνουν με σένα, και αυτό που κάνουν στην πράξη δεν είναι μια από τα ίδια γιατί οι στόχοι και οι πολιτικές της κεντρικής τράπεζας δεν έχουν καμία σχέση με αυτές των εμπορικών τραπεζών.

 

Για του λόγου το αληθές, ορίστε το επιτόκιο καταθέσεων της SNB (-0.73%) και ορίστε τα επιτόκια της Credit Suisse (όλα > 0).

 

 

 

Στο link της SNB θα δεις ότι όχι μόνο το επιτόκιο καταθέσεων της SNB αλλά και η απόδοση των ελβετικών ομολόγων είναι αρνητική (-0.35%) -- δηλαδή βασικά, όποιος θέλει δανείζει λεφτά στην Ελβετία (αγοράζοντας τα ομόλογα) και η Ελβετία σε 10 χρόνια του επιστρέφει λιγότερα. Άλλη μία για να το εμπεδώσουμε: η Ελβετία σε χρεώνει για να σου κάνει τη χάρη να της δανείσεις λεφτά.

 

Προφανώς εδώ η αυτόματη αντίδραση είναι να πει κανείς lolwut, το οποίο απλά υπογραμμίζει ότι δεν έχει ιδέα από οικονομική πολιτική και επενδύσεις.

 

 

 

Anyway, ούτε γω είμαι ειδικός οικονομολόγος οπότε δε θα το παρατραβήξω και απλά θα συνοψίσω αυτό που θέλω να πω: δεν είναι λογικό να είναι κανείς τελείως άσχετος με τη λειτουργία του χρηματοπιστωτικού συστήματος σήμερα και ταυτόχρονα να νομίζει ότι αν ανοίξει το στόμα του σχετικά θα πει οτιδήποτε άλλο από βλακεία. Και ήδη έχουν ειπωθεί αρκετές εδώ.

 

Αλλά άσχετα από αυτό, είναι τόσο εύκολο να έχεις τα λεφτά σου στο εξωτερικό;

 

Όχι και πολύ δύσκολο αν είσαι διατεθειμένος να ξεβολευτείς όσο χρειάζεται για να ανοίξεις μερικούς λογαριασμούς. Γενικά μιλώντας θα πρέπει να πας εκεί που ενδιαφέρεσαι τουλάχιστον μία φορά και θα χρειαστεί είτε να έχεις γνωστούς κατεργαραίους να σου κάνουν πλάτες ή αλλιώς έξοδα, αλλά από τη στιγμή που θα είσαι set up μετά κυλάει μόνο του.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για την Ελβετία έχω ακούσει ότι το κάνει σε κάποιες τράπεζες, άρα μπορεί να γίνει και στο εξωτερικό. Αλλά άσχετα από αυτό, είναι τόσο εύκολο να έχεις τα λεφτά σου στο εξωτερικό;

 

 

Γιατι να μην ειναι ευκολο ?

 

Οπως προανεφερε ο Def. κανεις ενα μινι trip, τα κανονιζεις με την εν λογω bank που θες να συνεργαστεις, και ολα οκ.....

 

Προσωπικα σε 1 ωριτσα ειχα τελειωσει ολες τις διαδικασιες..... 5-6 years ago.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για την Ελβετία μην ξεχνάμε ότι λόγω της κρίσης πολύς κόσμος είδε το CHF ως «καταφύγιο» και από 0.65 EUR κόντεψε να φτάσει σχεδόν 1:1 με το ευρώ σε κάποια φάση και αργότερα με παρέμβαση της κεντρικής τους τράπεζας το κλείδωσαν λίγο πιο χαμηλά (για να μην τους σκίζει τις εξαγωγές). Βέβαια αυτή η άνοδος της ισοτιμίας έσκισε κάποιους δανειολήπτες (σε Ελλάδα και αλλού) που είχαν δάνεια σε CHF.

 

Οπότε σε αυτή την περίπτωση το ελαφρώς αρνητικό επιτόκιο μόνο χασούρα δεν το λες όταν σε ευρώ/δολάρια έχεις 30% περισσότερο χρήμα για εισαγωγές από ότι είχες πριν την κρίση, συν την διαχρονική ασφάλεια που προσφέρουν οι Ελβετικές τράπεζες... δεν γίνεται να έχεις αποπληθωρισμό και να μην υπάρχουν αρνητικά επιτόκια και αντιστρόφως.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...