Προς το περιεχόμενο

Μετρητα τελος;


redhotstef

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Νομίζω υπερβάλλουμε ότι θα καταργηθούν τα μετρητά άμεσα.. Στην Ελλάδα ας προχωρήσουμε ένα βήμα σαν νοοτροπία και υποδομές να χρησιμοποιούμε κάρτες/ηλεκτρονικές συναλλαγές σε όσες περισσότερες περιπτώσεις γίνεται και ας αφήσουμε για τα επόμενα χρόνια τη παντελή μη χρήση μετρητών, που θα έχει γίνει σε άλλες χώρες πρώτα.

 

αναφορικά με τις φορολογικές δηλώσεις, όταν σε β.ευρωπαικές χώρες για να κάνεις δήλωση μπαίνεις ηλεκτρονικά στο profil σου και πολλές φορές χρειάζεται απλά να πατήσεις επιβεβαίωση στοιχείων, λέει πολλά για το πόσο πίσω είμαστε σε διαδικασίες.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 921
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Κάρτες παντού, ακόμη και για τσίχλες και απλά στο τέλος του κάθε οικονομικού έτους θα υποβάλλεται και αυτόματα η φορολογική δήλωση χωρίς να τρέχουμε να μαζεύουμε χαρτάκια και παραχαρτάκια...

 

Δεν είναι εύκολο, αλλά έχω μια ελπίδα ακόμη εδώ που φτάσαμε... :)

και οι αγοραπωλησιες στο σαιτ πως θα γινονται με καρτα?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ανήκω στο στρατόπεδο όσων υποστηρίζουν τη δυνατότητα χρήσης μετρητών και προβληματίζομαι με την επιθυμία αρκετών να επιβληθεί χρήση πλαστικού χρήματος σε όλες τις συναλλαγές ανεξαιρέτως. Θεωρώ ότι σε έναν βαθμό, τίθεται όντως θέμα παραβίασης της ιδιωτικής ζωής ας πούμε, της έννοιας γνωστής σαν "privacy" τέλος πάντων. Όχι στα πλαίσια κάποιας προφητείας ή θεωρίας συνωμοσίας, αλλά με βάση το γεγονός ότι η καταγραφή συναλλαγών είναι ταυτόχρονα και εκ φύσεως καταγραφή δεδομένων, που μπορούν να χρησιμοποιηθούν ποικιλοτρόπως. Το γεγονός ότι υπάρχουν άλλες υπηρεσίες που (ενδέχεται να) δρουν παρομοίως δε σημαίνει απαραίτητα κάτι, αφενός επειδή πολλές από αυτές είναι προαιρετικές ενώ εδώ συζητάτε για υποχρεωτική αλλαγή σε τρόπο συναλλαγών, αφετέρου επειδή η ύπαρξη 2-5-10 στρωμάτων παρακολούθησης δε δικαιολογεί αυτόματη αποδοχή οποιουδήποτε νέου.

 

Δεν καταλαβαίνω επίσης γιατί αναφέρετε άλλες χώρες συγκρίνοντας τες με την Ελλάδα όταν, σε μικρότερους ρυθμούς μεν, ο κόσμος έχει αρχίσει και εδώ να πληρώνει με κάρτες, τουλάχιστον 1-1.5 χρόνο τώρα. Μία μέση λύση, που θα είχε αντίκτυπο στις παθογένειες που υποτίθεται ότι πάνε να αντιμετωπιστούν, θα ήταν η υποχρεωτική χρήση πλαστικού χρήματος σε συναλλαγές με το δημόσιο-κράτος, οπουδήποτε αλλού καλό θα ήταν να προσφέρεται ιδανικά σαν επιλογή και μόνο, ειδικά όταν μιλάμε για μικρής τάξεως ποσά. Ακόμα κι έτσι όμως, μπορώ να φανταστώ πολλούς να ζορίζονται. Θα μπορέσουνε οι μικρομεσαίοι επιχειρηματίες να προσαρμοστούν και να εξοπλιστούν κατάλληλα; Ποιος θα εκπαιδεύσει όλους τους συνταξιούχους, που εδώ και δεκαετίες, αποδεδειγμένα, αρνούνται να χρησιμοποιούσουν κάρτα; Ολόκληρο το καταναλωτικό κοινό γενικότερα, ως προς την ασφάλεια τέτοιων συναλλαγών και την προστασία από απάτες; Πώς θα γίνονται νταραβέρια με υποχρεωτικό πλαστικό χρήμα παντού, στο χειρότερο σενάριο; Μπορείς να πετάξεις κάρτα τράπεζας σε χορεύτρια με την ίδια χάρη που πετάς ένα μάτσο χαρτονομίσματα; Δε νομίζω, φίλοι μου.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν μου αρέσει να είσαι απόλυτα εξαρτημένος από ένα μηχανάκι...πες ότι χαλάει, κολλάει, δεν έχει ίντερνετ ή οτιδήποτε και βιάζεσαι. Πρέπει να συνεχίσουν να παίρνουν και μετρητά κατά τη γνώμη μου. Απλά ας δώσουν κάποια μπόνους στη χρήση κάρτας

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η πλυση εγκεφαλου του 'συστηματος', επιασε τοπο.

 

Εχουν ενοχοποιήσει την 'ανωνυμια', του μετρητου χρηματος.

 

Μερικοι δεν δινουν δεκαρα για την ανωνυμια τους, και πως να δωσουν δηλαδη, οταν πολλοι ειναι καμμενοι με το facebook που τα ποσταρουν ολα (που ειναι, τι κανουν, τι τους αρεσει, κλπ) φορα παρτιδα, ή εφαγαν αμασητη την προπαγανδα οτι μονο ετσι θα χτυπηθει η φοροδιαφυγη, λες και σε αλλα κρατη δεν την εχουν παταξει επαρκως εδω και δεκαετιες, και περιμεναν να τους σωσει το ηλεκτρονικο χρημα...

Ο Θεος μας εδωσε μυαλο, ας το βαζουμε να δουλευει...

:(

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Να κάνω μια χαζή ερώτηση;

 

Αν πάω στην τράπεζα να σηκώσω μετρητά, για αγορές, θα με εμποδίσει κάποιος;

 

Αν έχω καταλάβει καλά, όπως σου είπαν και οι υπόλοιποι, θα εφαρμοστούν αυστηρότερα cc, τουλάχιστον όσον αφορά το "φυσικό" χρήμα. Ας πούμε ότι μπορείς να σηκώσεις 150 ευρώ μετρητά ανά εβδομάδα. Θεωρητικά θα υποχρεωθείς να τα διαχειριστείς με περισσότερο συντηρητικό τρόπο, έτσι αναγκαστικά θα καταφύγεις στη χρήση κάρτας για τις υπόλοιπες συναλλαγές σου.

 

Αλλά εκεί είναι και το βασικό πρόβλημα της ιδέας IMHO: ένα ποσό της τάξης των 150 ευρώ είναι υπεραρκετό για τη μέση μαύρη συναλλαγή. Πόσο κοστίζει μια επίσκεψη σε κάποιο γιατρό ας πούμε; Γύρω στα 50 ευρώ (δεν αναφέρομαι προφανώς σε επεμβάσεις κλπ, μια απλή εξέταση ρουτίνας φανταστείτε, ή ένα καθαρισμό δοντιών). Πόσο κοστίζει μια επισκευή βρύσης; 50-100 ευρώ.

 

Ουσιαστικά, όποιος θέλει να κάνει μαύρες δουλειές, θα μπορεί. Στην περίπτωση π.χ. του υδραυλικού, κατόπιν συμφωνίας μπορεί να πληρωθούν τα υλικά όντως με κάρτα και η εργασία με μετρητά.

 

Στα παραπάνω κολλάει και αυτό που είπε νωρίτερα κάποιος φίλος, πως δηλαδή αρκετοί ελεύθεροι επαγγελματίες πραγματικά δε βγαίνουν με το ισχύον φορολογικό καθεστώς.

 

Επίσης δεν καταλαβαίνω, γιατί μας απασχολούν τόσο οι συναλλαγές με το δημόσιο; Απ' αυτές χανόταν ο ΦΠΑ; Αν κάποιος θέλει να λαδώσει, θα το κάνει και τώρα με μετρητά, το πολύ πολύ η ταρίφα να προσαρμοστεί στα νέα δεδομένα.

 

Αν θες να είσαι σωστός ως κράτος δίνεις κίνητρα στον πολίτη και κόβεις τον κώλο όσων φοροδιαφεύγουν ή χρηματίζονται. Ένα απλό παράδειγμα: Έστω π.χ. πως δίνεις για δίπλωμα Β' κατηγορίας. Όχι μόνο πρέπει να ελεγχθούν οι εξεταστές για να εκλείψουν τα γνωστά φαινόμενα διαφθοράς, αλλά να προσαρμοστεί και το σύστημα εξετάσεων, έτσι ώστε να μην τους επιτρέπεται να σε κόψουν για βλακείες νομότυπα (με λίγα λόγια να σε εκβιάσουν). Διότι αν σε καίει να ξεμπερδεύεις, θα τους λαδώσεις θες δε θες, ακόμα και αν τους δίνεις τα φράγκα σε δόσεις.

 

Συνοψίζοντας, φοβάμαι πως αυτό το μέτρο θα οδηγήσει τελικά σε μεγαλύτερη ανομία και νέες μεθόδους "στρίβειν". Τίποτα δε θα αλλάξει με τσαμπουκά. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators

και οι αγοραπωλησιες στο σαιτ πως θα γινονται με καρτα?

 

Με έμβασμα τη στιγμή της συναλλαγής. Πουλας κάτι ας πούμε, έρχομαι, το βλέπω, συμφωνούμε. Βγάζω το κινητό μου και τσακ σου στέλνω το ποσό στο λογαριασμό σου μαζί με το email της απόδειξης κατάθεσης και είμαστε κομπλέ μέσα σε 2 λεπτά. :)

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ο χρήστης eidikos33 είπε:
και οι αγοραπωλησιες στο σαιτ πως θα γινονται με καρτα?
 
Με έμβασμα τη στιγμή της συναλλαγής. Πουλας κάτι ας πούμε, έρχομαι, το βλέπω, συμφωνούμε. Βγάζω το κινητό μου και τσακ σου στέλνω το ποσό στο λογαριασμό σου μαζί με το email της απόδειξης κατάθεσης και είμαστε κομπλέ μέσα σε 2 λεπτά. 

Σωστα.Και αν ειμαστε σε αλλη τραπεζα 6-7€ κοστος για την μεταφορα + κατι μερες...
Με το παρων τραπεζικο συστημα δεν κανεις τιποτα σωστα...Ειναι φτιαγμενο μονο για αρπαχτες απο οπου μπορουν και οχι για διευκολυνση
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τα παιδάκια στα σχολεία θα πληρώνουν με πιστωτική αναρρωτιέμαι; 
΄Η ένας έφηβος που θα βγει έξω θα του δώσουν οι γονείς πιστωτική για να βγει με τους φίλους του; Επίσης έχω φοβερή περιέργεια να δω πως θα πληρώνουν στους οίκους ανοχής με πιστωτική ξέροντας ότι μπορεί να διαρρέυσει η πληροφορία..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τα παιδάκια στα σχολεία θα πληρώνουν με πιστωτική αναρρωτιέμαι; 

΄Η ένας έφηβος που θα βγει έξω θα του δώσουν οι γονείς πιστωτική για να βγει με τους φίλους του; Επίσης έχω φοβερή περιέργεια να δω πως θα πληρώνουν στους οίκους ανοχής με πιστωτική ξέροντας ότι μπορεί να διαρρέυσει η πληροφορία..

Αυτά για τα παιδάκια κλπ νομίζω έχουν απαντηθεί

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ελπιζω να μην ειναι παροδικο και να ισχυσει παντου. ΤΑ ΕΛΕΓΕ ΑΠΟ ΚΑΙΡΟ Η ΕΛΕΥΘΕΡΗ ΩΡΑ ΚΑΙ Ο ΠΑΙΣΙΟΣ ΑΛΛΑ ΔΕΝ ΑΚΟΥΓΑΜΕ

 

Ε καλά κι εγώ τα έλεγα πολλά χρόνια γιατί αν έχεις λίγο αίσθηση των πραγμάτων και της εξέλιξης της τεχνολογίας καταλαβαίνεις οτι πάει προς τα εκεί το πράμα γιατί βολεύει και διευκολύνει την ζωή των ανθρώπων και τις κρατικές λειτουργίες. Οπότε ανυπομονώ να γίνει.

Λες να είμαι άγιος κι εγώ? Την ευχή μου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators

Τα παιδάκια στα σχολεία θα πληρώνουν με πιστωτική αναρρωτιέμαι; 

΄Η ένας έφηβος που θα βγει έξω θα του δώσουν οι γονείς πιστωτική για να βγει με τους φίλους του; Επίσης έχω φοβερή περιέργεια να δω πως θα πληρώνουν στους οίκους ανοχής με πιστωτική ξέροντας ότι μπορεί να διαρρέυσει η πληροφορία..

 

Ρε παιδιά ηρεμήστε λίγο και μην είστε απόλυτοι! Μετρητά θα υπάρχουν για μικροσυναλλαγές κλπ. Το πλαστικό χρήμα θα έχει να κάνει με τις υπόλοιπες αγορές στις οποίες παρατηρείται και η μεγαλύτερη φοροδιαφυγή. Τα μετρητά που θα έχουμε πάνω μας θα είναι όσο και το όριο κάθε φορά που θα επιβάλλουν τα CC (που δεν τα βλέπω να αποσύρονται ποτέ).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εδώ δεν έχουν εφαρμοστεί πιο απλά πράγματα.. αυτό θα εφαρμοστεί; Και προσωπικά το θεωρώ άβολο. Δεν έχω θέμα να πληρώνομαι με κάρτα από τους πελάτες μου, ούτε να πληρώνω στο σούπερ μάρκετ με κάρτα ή στα μαγαζιά. Αλλά στο περίπτερο; Ή όταν βγει μια παρέα θα πληρώνουν ένας ένας τον σερβιτόρο με κάρτα; Να θες 10 λεπτά να πληρώσεις;

 

Θέμα συνήθειας είναι και απορώ γιατί σου φαίνεται χρονοβόρο και δύσκολο. Με μετρητά πιο πολύ αργείς με το μέτρημα και τα ρέστα.

Τα παιδάκια στα σχολεία θα πληρώνουν με πιστωτική αναρρωτιέμαι; 

΄Η ένας έφηβος που θα βγει έξω θα του δώσουν οι γονείς πιστωτική για να βγει με τους φίλους του; Επίσης έχω φοβερή περιέργεια να δω πως θα πληρώνουν στους οίκους ανοχής με πιστωτική ξέροντας ότι μπορεί να διαρρέυσει η πληροφορία..

 

Γιατί το να πληρώνουν τα παιδάκια με μετρητά είναι πιο εύκολο η πιο ασφαλές?

Ας βγουν ειδικές κάρτες για ανήλικους που θα τις φορτώνουν οι γονείς τους με χρήματα και θα έχουν ένα κωδικό να πατάει το παιδάκι ή ο έφηβος.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...