Προς το περιεχόμενο

Πιθανόν εντοπίστηκε εξωγήινος τεχνολογικός Πολιτισμός!


BLuE_PaNtHeR

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Σωστά,έδωσαν και υπόσχεση στους προγόνους μας ότι θα επιστρέψουν και η Γη θα τρέμει.

 

 

Και η εκλεκτή φυλή των ΕΛ θα είναι υπό δοκιμασία.. αυτό είναι το σημαντικότερο. Το είχε πει και ο Γέροντας. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 158
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • Super Moderators

Snoob, θα μπορούσες να πεις επιγραμματικά τα flaws που παρατήρησες; Δεν ρωτάω για να υπερασπιστώ το protothema αλλά επειδή δεν έχω διαβάσει ούτε την μία ούτε και την άλλη, μία γνώμη από κάποιον που το έκανε θα ήταν χρήσιμη. 

 

Για να δεις πώς λειτουργεί το "σπασμένο τηλέφωνο" της δημοσιογραφίας:

 

Το άρθρο στο The Atlantic, όπου δόθηκε η αρχική συνέντευξη έχει τίτλο "Το Πιο Μυστηριώδες Άστρο του Γαλαξία Μας".

 

Στον Independent, το άρθρο που βασίζεται στην αρχική συνέντευξη έχει τίτλο "Αστρονόμοι ενδεχομένως να ανακάλυψαν γιγάντιες εξωγήινες 'υπερκατασκευές' σε τροχιά γύρω από άστρο κοντά στο Γαλαξία"

 

Και ο ελληνικός τίτλος: "Αστρονόμοι ανακάλυψαν τεχνολογικό πολιτισμό σε άστρο κοντά στο Γαλαξία μας (;)"

 

Γενικά, η πιο ψύχραιμη και ολοκληρωμένη παρουσίαση του θέματος βρίσκεται στο The Atlanctic.  Από εκεί και μετά, κάθε αρθρογράφος/μεταφραστής προσθέτει, αφαιρεί, ερμηνεύει και γίνεται μύλος το θέμα.  Aς πούμε, την πληροφορία ότι η δημοσίευση της μεταπτυχιακής φοιτήτριας (πληροφορία που απουσιάζει από την ελληνική απόδοση τελείως, ενώ από τον Independent απουσιάζει η πληροφορία ότι τη δημοσίευση συνυπογράφουν και άλλοι ερευνητές) εξετάζει μόνο φυσικές ερμηνείες του φαινομένου, δεν τη βρήκα παρά στην αρχική πηγή.

  • Like 8
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για να δεις πώς λειτουργεί το "σπασμένο τηλέφωνο" της δημοσιογραφίας:

 

Το άρθρο στο The Atlantic, όπου δόθηκε η αρχική συνέντευξη έχει τίτλο "Το Πιο Μυστηριώδες Άστρο του Γαλαξία Μας".

 

Στον Independent, το άρθρο που βασίζεται στην αρχική συνέντευξη έχει τίτλο "Αστρονόμοι ενδεχομένως να ανακάλυψαν γιγάντιες εξωγήινες 'υπερκατασκευές' σε τροχιά γύρω από άστρο κοντά στο Γαλαξία"

 

Και ο ελληνικός τίτλος: "Αστρονόμοι ανακάλυψαν τεχνολογικό πολιτισμό σε άστρο κοντά στο Γαλαξία μας (;)"

 

Γενικά, η πιο ψύχραιμη και ολοκληρωμένη παρουσίαση του θέματος βρίσκεται στο The Atlanctic.  Από εκεί και μετά, κάθε αρθρογράφος/μεταφραστής προσθέτει, αφαιρεί, ερμηνεύει και γίνεται μύλος το θέμα.  Aς πούμε, την πληροφορία ότι η δημοσίευση της μεταπτυχιακής φοιτήτριας (πληροφορία που απουσιάζει από την ελληνική απόδοση τελείως, ενώ από τον Independent απουσιάζει η πληροφορία ότι τη δημοσίευση συνυπογράφουν και άλλοι ερευνητές) εξετάζει μόνο φυσικές ερμηνείες του φαινομένου, δεν τη βρήκα παρά στην αρχική πηγή.

 

 

Κατάλαβα... όντως σπασμένο τηλέφωνο! 

Ολο και κατι θα υπαρχει εκει εξω , δεν γινεται να ειμαστε τελειως μονοι μας

 

 

Το μόνο σίγουρο... αλλά από το να είναι (πάλι) τίποτα μικρο-οργανισμοί ενώ όσο ακούγονται ειδήσεις εμείς (εγώ βασικά) να φανταζόμαστε death stars και daeleks προτιμώ να περιμένω επίσημη ανακοίνωση από τους ειδικούς. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Αλήθεια γιατί το θεωρείς τόσο απίθανο; Άντε πες εγώ μπορεί να είμαι "υπεραισιόδοξος" ή "φαντασμένος" αλλά ούτε μία πιθανότητα δεν δίνεις σε αυτό το σενάριο;

 

 

Ολο και κατι θα υπαρχει εκει εξω , δεν γινεται να ειμαστε τελειως μονοι μας

 

Αφου το θέμα ενδιαφέρει εσένα, και άλλους φαντάζομαι, κάντε ένα κόπο και διαβάστε αυτό το Link.png Site: εκπληκτικόάρθρο σχετικά με το "Fermi Paradox" 

 

Το άρθρο αφορά την απάντηση στο ερώτημα "εφόσον το σύμπαν είναι τόσο τεράστιο, που είναι όλοι οι εξωγήινοι?" και πολλά από τα υπο-ερωτήματα του, αναλύοντας τις περισσότερες πιθανότητες / θεωρίες. 

 

Οποιοσδήποτε ενδιαφέρεται για το θέμα θα απολαύσει το άρθρο το εγγυώμαι. 

  • Like 6
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

 
 

Αφου το θέμα ενδιαφέρει εσένα, και άλλους φαντάζομαι, κάντε ένα κόπο και διαβάστε αυτό το Link.png Site: εκπληκτικόάρθρο σχετικά με το "Fermi Paradox" 

 

Το άρθρο αφορά την απάντηση στο ερώτημα "εφόσον το σύμπαν είναι τόσο τεράστιο, που είναι όλοι οι εξωγήινοι?" και πολλά από τα υπο-ερωτήματα του, αναλύοντας τις περισσότερες πιθανότητες / θεωρίες. 

 

Οποιοσδήποτε ενδιαφέρεται για το θέμα θα απολαύσει το άρθρο το εγγυώμαι. 

 

Είναι ενδιαφέρον όντως, το έχω διαβάσει παλιότερα. Νομίζω δεν δίνει κάποια συγκεκριμένη απάντηση (πως θα μπορούσε κιόλας;) απλά καταγράφει όλες τις πιθανές θεωρίες.

 

Εμένα αυτό που μου κάνει εντύπωση είναι ότι θεωρούμε σχετικές μαρτυρίες που βρίσκουμε σε όλα τα μέρη και λαούς της γης παραμύθια και μυθολογίες. Δεν δίνουμε καμία βάση εκεί, εκτός από κάποιους που αν το κάνουν θεωρούνται αυτόματα γραφικοί! (και δεν συνεχίζω γιατί θα θεωρηθώ κι εγώ το ίδιο! :P

 

Θα ήθελα πάντως να είναι η γενιά μας αυτή που θα κάνει μια "επίσημη" συνάντηση!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η φωτογραφια του αρθρου με τον πλανητη με τα γεωγραφικα σχηματα/ κυκλους ειναι αληθινη;

 

Ε δεν νομίζω, πως να είναι αληθινή.

Είναι μάλλον στα πλαίσια της δημοσιογραφίας του κώλου.

Τζάμπα χάρηκα για 2 sec στην αρχή με το άρθρο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η φωτογραφια του αρθρου με τον πλανητη με τα γεωγραφικα σχηματα/ κυκλους ειναι αληθινη;

 

Η φωτογραφία είναι η καλλιτεχνική απεικόνιση ενός dyson sphere από ένα artist. 

 

http://eburacum45.deviantart.com/art/Fractal-Dyson-Sphere-179467530

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχικά ας το κάνω πιο λιανά με απλά λόγια όσον αφορά το τι συμβαίνει ακριβώς, γιατί το άρθρο από το "Θέμα" απευθύνεται σε παιδιά η παππούδες και αποτυγχάνει να εξηγήσει τα βασικά (μάλλον δεν κατάλαβαν και οι ίδιοι). 

  1. Οι επιστήμονες βρήκαν ένα άστρο εν ονόματι Link.png Site: KIC_8462852 . (Άστρο είναι και ο ήλιος για όσους δεν καταλαβαίνουν την διαφορά άστρου και πλανήτη). Τα άστρα εκπέμπουν πάρα πολύ φως
  2. Οι επιστήμονες παρατήρησαν ότι 22% του φωτός του άστρου μπλοκάρεται περιοδικά αλλά χωρίς κάποιο pattern. Αυτό είναι εξωφρενικό, καθώς επειδή μιλάμε για Αστρο το να μπλοκαριστεί πάνω από το 2% του φωτός είναι σχετικά "απίθανο" καθώς μιλάμε για τεράστιες ποσότητες φωτός. 
  3. Η εξήγηση για το blocking του φωτός είναι τεράστια εξω-αστρικά αντικείμενα που βρίσκονται γύρω από το άστρο (ίσως το κάνουν και orbit)
  4. Η εξήγηση σχετικά με το τι είναι τα αντικείμενα αυτά είναι μάλλον κάποιο swarm από "exo comets" - κομήτες, αλλά καθώς αυτό δεν μπορεί να επιβεβαιωθεί, σε θεωρητικό επίπεδο "ταιριάζει" αυτά τα αντικείμενα να είναι τεράστια alien made solar panels που βρίσκονται εκεί για να απορροφήσουν την ενέργεια του άστρου, σχηματίζοντας κάποιο είδος Link.png Site: dysonsphere.  , που είναι οι "υπερκατασκεβές για τις οποίες μιλάει το αρθρο.

------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

 

Πάντως επειδή ασχοληθήκαμε με την γυναίκα και διαβάσαμε Link.png Site: τopaper (είναι φυσικός αυτή),  τα συμπεράσματα μας είναι ότι:

  • το paper έχει μέσα πάρα πολύ speculation, χωρίς κάποια επιστημονική βάση (για την εξήγηση του φαινομένου που παρατηρήθηκε, κάτι που βεβαία είναι λιγο δύσκολο να εξηγηθεί)
  • ότι λόγω των διακυμάνσεων του radiation του άστρου είναι πολύ δύσκολο να υπάρχει ζωη στο αστρικό σύστημα εκεί γύρω (αυτό δεν είναι δικό μου συμπέρασμα)
  • ότι οι δημοσιογράφοι ψάχνουν να βρουν data που ταιριάζουν σε dyson spheres για να βγάλουν είδηση, χωρίς να αναφέρουν ότι αυτά τα data ταιριάζουν σε δεκάδες άλλες φυσικές εξηγήσεις. 

Πάντως όπως και να έχει υπάρχει επιστημονικό paper με μετρήσεις πίσω από το άρθρο. Παρόλο που τα δημοσιογραφικά άρθρα είναι γεμάτα clickbaits και υπερβολές, είναι λίγο παραπάνω από επίπεδο Λιακόπουλου. 

 

ορίστε ένα καλύτερο άρθρο από του "Θέματος" στο Link.png Site: independent

 

Τον Ιανουάριο θα ξέρουμε περισσότερα αφού λένε θα στρέψουν ένα radio dish προς το άστρο για να δουν αν θα βρουν "wavelengths assosiated with technological civilisations"

 

Ευχαριστούμε για την αναλυτική και ρεαλιστική εξήγηση. Οι δημοσιογραφοι όπως πάντα, οτι να ναι. Εγώ δεν κατάλαβα τίποτα από αυτές τις φωτογραφίες του άρθρου, σαν να λέμε οτι εντοπίστηκε το τάδε αντικείμενο που δεν ξέρουμε ποιος το δημιούργησε άρα υπάρχει θεός.

 

Για να αποφύγουμε και την παρακολούθηση του τζάμπα trolling μετά.....

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...