Προς το περιεχόμενο

Άδεια οπλοφορίας


Επισκέπτης

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα σε όλους,

 

Θέλω να κάνω αίτηση για άδεια οπλοφορίας για προσωπική ασφάλεια (πολίτης).Γενικώς γνωρίζω τι δικαιολογητικά θα χρειαστούν (και νομίζω ικανοποιώ τις προυποθέσεις) οπότε δε χρειάζεται να κάνετε copy paste απο άλλες ιστοσελίδες. Θέλω να εστιάσω κυρίως στους λόγους  οι οποίοι θα ήταν περισσότερο πιθανό να γίνουν αποδεκτοί. Για να το πω απλά: Για να βγάλει ένας απλός άνθρωπος άδεια οπλοφορίας για αυτοπροστασία είναι υποχρεωτικό να απειλείται η ζωή του και να τον κυνηγάνε 10 μαφίες ή γενικώς αναφέροντας στους λόγους την αύξηση της εγκληματικότητας, την πρόληψη, την ατομική ασφάλεια, τα διάφορα περιστατικά έχουν συμβεί στη περιοχή του κλπ κλπ αρκεί? 

 

Θα μου ήταν πολύ χρήσιμο αν απαντούσε και κάποιος ο οποίος έχει επιτυχώς βγάλει τέτοια άδεια.

 

Ευχαριστώ!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 40
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοφιλείς Ημέρες

Γενικώς αναφέροντας στους λόγους την αύξηση της εγκληματικότητας, την πρόληψη, την ατομική ασφάλεια, τα διάφορα περιστατικά έχουν συμβεί στη περιοχή του κλπ κλπ  δεν αρκεί , αν αρκούσε   θα είχαμε όλοι !

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν νομίζω ότι το όπλο από μόνο του θα σου δώσει κάποια προστασία. Πχ εάν φας πέσιμο, κατά 99% θα παγωσεις.

 

Θα σου πρότεινα να μάθεις κάποια πολεμική τέχνη. Που θα σου προσφέρει μεγαλύτερη ασφάλεια και παράλληλα δεν θα έχεις προβλήματα με τον νόμο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γενικώς αναφέροντας στους λόγους την αύξηση της εγκληματικότητας, την πρόληψη, την ατομική ασφάλεια, τα διάφορα περιστατικά έχουν συμβεί στη περιοχή του κλπ κλπ  δεν αρκεί , αν αρκούσε   θα είχαμε όλοι !

Δηλαδή τι λόγος θα αρκούσε? Ότι με παίρνουν τηλέφωνο απο κάποιο θάλαμο και με απειλούν με sniper?..... Ας πούμε ένας πιο ήπιος λόγος δεν υπάρχει? Γενικώς βλέπω τα πράγματα με όλους αυτους τους μετανάστες (δεν είμαι ρατσιστής) , την υποβάθμιση των περιοχών κλπ αγριεύουν. Συν το ότι είχα γίνει μάρτυρας σε ενα περιστατικό προ ολίγων ημερών και γενικώς αμφιβάλλω για την ασφάλεια εδω πέρα... Προσωπικά πιστεύω είναι καλύτερα να πέρνεις μέτρα προστασίας απο το να περιμένεις να γίνει το κακό!

Δεν νομίζω ότι το όπλο από μόνο του θα σου δώσει κάποια προστασία. Πχ εάν φας πέσιμο, κατά 99% θα παγωσεις.

 

Θα σου πρότεινα να μάθεις κάποια πολεμική τέχνη. Που θα σου προσφέρει μεγαλύτερη ασφάλεια και παράλληλα δεν θα έχεις προβλήματα με τον νόμο.

Καλές και οι πολεμικές τέχνες αλλά για είσαι σε θέση να αντιμετωπίσεις δράστες κλπ νομίζω θέλεις κάμποσα χρονάκια...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν σου λέω να γίνεις Τσάκι Τσαν... Απλά πράματα, να ξέρεις να βαρας. Και κάνα μάθημα αυτοάμυνας από αιχμηρά αντικείμενα, θα ήταν τζετ.

 

Με αυτά που λες στο #4 μάλλον δεν θα πάρεις άδεια ούτε καν για να κουβαλας κουζινομαχαιρα.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ενώ ας πουμε έχεις την ψυχραιμία να αντιδράσεις σωστά σε ένα περιστατικό. Πχ σε ένα καβγά που ο άλλος θα σε απειλήσει.

 

Απλα κάνω το συνήγορο του διαβόλου. Προχθες ημουν σε δρομο με δυο λωριδες και φαναρι που ηταν ανοιχτο για να στριψεις δεξια και κοκκινο για να πας ευθεία. Ηθελα να στριψω και ενα γαϊδούρι παρκαρε τη μηχανή του καθετα μεσα στη δεξιά λωριδα κόβοντας ολη την κυκλοφορία και ενω το φαναρι ηταν ανοιχτο. Και οταν του εκανα νοημα πολιτισμενα οτι εμποδιζει μου πεταει "τι θα μας πατησεις για να περάσεις;". Δεν ξέρω καν πως κρατήθηκα. Ισως επειδη σωματικα δε με επαιρνε και ηταν 3 φορές πιο σωματωδης. Αλλα αν ειχα οπλο θα ηταν η λυση δηλαδή?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ας πούμε ένας πιο ήπιος λόγος δεν υπάρχει?

 

Ρε αρχηγέ, όπλο θες να πάρεις, όχι σφεντόνα. Τι "ήπιος" λόγος μπορεί να υπάρχει για να κυκλοφορείς με κάτι που φτιάχτηκε αποκλειστικά και μόνο για να σκοτώνει ανθρώπους;

 

Διάβασε την ερώτηση, κρίνε το κατά πόσο θα έπρεπε να είναι αυτονόητη και σκέψου αν είσαι όντως άνθρωπος για όπλο. Θα φτερνιστεί κάνας μαυρούλης καμιά μέρα (ήπιο φτέρνισμα) και θα αρχίσεις τις μπαλωθιές.

  • Like 7
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν σου λέω να γίνεις Τσάκι Τσαν... Απλά πράματα, να ξέρεις να βαρας. Και κάνα μάθημα αυτοάμυνας από αιχμηρά αντικείμενα, θα ήταν τζετ.

 

Με αυτά που λες στο #4 μάλλον δεν θα πάρεις άδεια ούτε καν για να κουβαλας κουζινομαχαιρα.

Είχα πάει παλιά σε καράτε και ξέρω τα απολύτως απαραίτητα, αλλά δεν ασχολούμαι πλέον. Στο #4 μιλάω με υπερβολή εννοώντας ότι θα ήταν λίγο ακραίο να φτάσεις σε σημείο να απειλείται η ζωή σου για να βγάλεις άδεια (αποψή μου απλα.Σέβομαι όποιον διαφωνεί με αυτό...)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αμα θελει κανεις να σκοτωσει,σκοτωνει και με μολυβι..Τελος παντων χωρις να εχω καποια ιδιαιτερη γνωση νομιζω δυσκολα μπορει κανεις να παρει αδεια οπλοφοριας..Νιωθεις τοση απειλη και θες οπλο?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ενώ ας πουμε έχεις την ψυχραιμία να αντιδράσεις σωστά σε ένα περιστατικό. Πχ σε ένα καβγά που ο άλλος θα σε απειλήσει.

 

Απλα κάνω το συνήγορο του διαβόλου. Προχθες ημουν σε δρομο με δυο λωριδες και φαναρι που ηταν ανοιχτο για να στριψεις δεξια και κοκκινο για να πας ευθεία. Ηθελα να στριψω και ενα γαϊδούρι παρκαρε τη μηχανή του καθετα μεσα στη δεξιά λωριδα κόβοντας ολη την κυκλοφορία και ενω το φαναρι ηταν ανοιχτο. Και οταν του εκανα νοημα πολιτισμενα οτι εμποδιζει μου πεταει "τι θα μας πατησεις για να περάσεις;". Δεν ξέρω καν πως κρατήθηκα. Ισως επειδη σωματικα δε με επαιρνε και ηταν 3 φορές πιο σωματωδης. Αλλα αν ειχα οπλο θα ηταν η λυση δηλαδή?

Σε καβγάδες δεν θυμάμαι τον εαυτό μου να έχει εμπλακεί ποτέ. Γενικώς είμαι της άποψης ότι αν κάποιος το πάει φιρί φιρί καλύτερα να υποχωρήσεις. Εννοείται πως δεν είμαι κανένας νευρικός ή πιτσιρικάς που πάει για να πουλήσει μαγκιές. Με τέτοια πράγματα δεν πέζουμε. Σκοπός μου είναι να το έχω αποκλειστικά και μόνο στο σπίτι μου σε περίπτωση εκτάκτου ανάγκης.

Ρε αρχηγέ, όπλο θες να πάρεις, όχι σφεντόνα. Τι "ήπιος" λόγος μπορεί να υπάρχει για να κυκλοφορείς με κάτι που φτιάχτηκε αποκλειστικά και μόνο για να σκοτώνει ανθρώπους;

 

Διάβασε την ερώτηση, κρίνε το κατά πόσο θα έπρεπε να είναι αυτονόητη και σκέψου αν είσαι όντως άνθρωπος για όπλο. Θα φτερνιστεί κάνας μαυρούλης καμιά μέρα (ήπιο φτέρνισμα) και θα αρχίσεις τις μπαλωθιές.

Διάβασε το #10.  Όταν λέω ήπιος λόγος εννοώ πιο λογικός. Πρέπει αν παίξεις ζάρια την ζωή σου πρώτα για να πάρεις άδεια?

Αμα θελει κανεις να σκοτωσει,σκοτωνει και με μολυβι..Τελος παντων χωρις να εχω καποια ιδιαιτερη γνωση νομιζω δυσκολα μπορει κανεις να παρει αδεια οπλοφοριας..Νιωθεις τοση απειλη και θες οπλο?

Για να είμαι ειλικρινής...ναι νιώθω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το #10 είναι το ίδιο μήνυμα στο οποίο γράφεις "διάβασε το #10" ή κατάλαβα κάτι λάθος;

 

Κατά τα άλλα, αν παίζεις συστηματικά ζάρια με τη ζωή σου, τότε δικαιούσαι όπλο. Αλλά να έχεις όπλο για το ενδεχόμενο να παίξεις στα ζάρια την ζωή σου, νομίζω η σωστότερη αντιμετώπιση είναι να μην τζογάρεις.

 

Δηλαδή όποιος δεν έχει όπλο, παίζει ζάρια;

 

(έγραψα 3 φορές τη λέξη ζάρια στο ίδιο μήνυμα)

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φανταζομαι θα εχεις τους λογους σου...Σοβαρους κιολας!

Γιατι κανεις δεν θελει ενα σιδερικο πανω του χωρις λογο ή για πλάκα.

Απολύτως σοβαροί λόγοι. Και εννοείται με αυτά τα πράγματα δε κάνεις πλάκα, όπως το έχουν πάρει σκοινί κορδώνι τα πιτσιρίκια. Απο τη μία με ενοχλεί σε ένα βαθμό όλη αυτή η δυσκολία έκδοσης άδειας, αλλά σαφώς δε λέω να γίνουμε και Αμερική ...όποιος θέλει παίρνει καλάσνικοφ. Κάτι πιο μέτριο θα ήταν οκ. Ούτε το ένα ούτε το άλλο άκρο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παντως οση εκπαιδευση θες στις πολεμικες τεχνες,αλλο τοσο θες και στο οπλο..Δεν ειναι αστειο,ουτε και τοσο απλο..σκοτωνεις ανετα καταλαθος την κυρα Κουλα που απλωνει μπουγαδα απεναντι!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...