Προς το περιεχόμενο

Άδεια οπλοφορίας


Επισκέπτης

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Σκοπός μου είναι να το έχω αποκλειστικά και μόνο στο σπίτι μου σε περίπτωση εκτάκτου ανάγκης.

Άδεια οπλοκατοχής θες και όχι οπλοφορίας, ακόμα και έτσι δεν είδα κάτι στα λεγόμενα σου να την δικαιολογεί. Γενικός αν τα περιγραφόμενα γεγονότα δεν αφορούν μόνο εσένα αλλά μια μερίδα πληθυσμού τότε όχι δεν υπάρχει περίπτωση να δικαιούσαι άδεια, αλλιώς όλοι θα είχαμε άδεια γιατι όλοι μια φορά στην ζωή μας γίναμε μάρτυρες συμβάντων ελαφρός(ή και περισσότερο) παρανοϊκών, αυτό δεν είναι αρκετό για να βγάλεις άδεια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 40
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοφιλείς Ημέρες

Το #10 είναι το ίδιο μήνυμα στο οποίο γράφεις "διάβασε το #10" ή κατάλαβα κάτι λάθος;

 

Κατά τα άλλα, αν παίζεις συστηματικά ζάρια με τη ζωή σου, τότε δικαιούσαι όπλο. Αλλά να έχεις όπλο για το ενδεχόμενο να παίξεις στα ζάρια την ζωή σου, νομίζω η σωστότερη αντιμετώπιση είναι να μην τζογάρεις.

 

Δηλαδή όποιος δεν έχει όπλο, παίζει ζάρια;

 

(έγραψα 3 φορές τη λέξη ζάρια στο ίδιο μήνυμα)

#10= η απάντηση στον xpapias

Με τα ζάρια δεν εννοώ ούτε ότι τζογάρω ούτε ότι κάνω πόλεμο με τίποτα gangsters ή βρωμοδουλειές...Δε ξέρω αν έδωσα λάθος εντύπωση! Μιλάω για δύσκολες καταστάσεις που θα μπορούσε να βρεθεί οποιοσδήποτε ανα πάσα στιγμή χωρίς να το επιδιώκει!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

#10= η απάντηση στον xpapias

Με τα ζάρια δεν εννοώ ούτε ότι τζογάρω ούτε ότι κάνω πόλεμο με τίποτα gangsters ή βρωμοδουλειές...Δε ξέρω αν έδωσα λάθος εντύπωση! Μιλάω για δύσκολες καταστάσεις που θα μπορούσε να βρεθεί οποιοσδήποτε ανα πάσα στιγμή χωρίς να το επιδιώκει!

ο οποιοσδήποτε να μπορούσε να έχει όπλο δλδ  ..

για να αντιμετωπίσει τυχόν δύσκολες καταστάσεις που θα μπορούσε να βρεθεί ..

 να χαμε να λέγαμε δλδ ..

  • Like 8
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Άδεια οπλοκατοχής θες και όχι οπλοφορίας, ακόμα και έτσι δεν είδα κάτι στα λεγόμενα σου να την δικαιολογεί. Γενικός αν τα περιγραφόμενα γεγονότα δεν αφορούν μόνο εσένα αλλά μια μερίδα πληθυσμού τότε όχι δεν υπάρχει περίπτωση να δικαιούσαι άδεια, αλλιώς όλοι θα είχαμε άδεια γιατι όλοι μια φορά στην ζωή μας γίναμε μάρτυρες συμβάντων ελαφρός(ή και περισσότερο) παρανοϊκών, αυτό δεν είναι αρκετό για να βγάλεις άδεια.

Ευτυχώς εγώ προσωπικά μέχρι στιγμής δεν έχω πέσει θύμα δραστών. Απλά βλέπεις ότι κάποια πράγματα που παλιά τα έβλεπες απο μακριά ή μόνο στην TV να γίνονται στην περιοχή σου. Αυτό μόνο εμένα θα ανησυχούσε? Ή μήπως είμαι υπερβολικός?

ο οποιοσδήποτε να μπορούσε να έχει όπλο δλδ  ..

για να αντιμετωπίσει τυχόν δύσκολες καταστάσεις που θα μπορούσε να βρεθεί ..

 να χαμε να λέγαμε δλδ ..

Δύσκολες καταστάσεις δεν είναι αυτές μεταξύ του οποιουδήποτε. Ξέρω γω με έβρισε ο γείτονας κλπ. Εννοώ ληστείες,διαρρήξεις και και και.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σκοπός μου είναι να το έχω αποκλειστικά και μόνο στο σπίτι μου σε περίπτωση εκτάκτου ανάγκης.

 

Άρα λοιπόν, μιλάς για «οπλοκατοχή» και όχι για «οπλοφορία» (όπως γράφεις στον τίτλο). Για να ξέρουμε τι λέμε, διότι είναι τελείως διαφορετικά πράγματα: Οπλοφορία σημαίνει «να το κουβαλάς μαζί σου» και - ευτυχώς! - απαγορεύεται δια νόμου (και ροπάλου...) ρητώς, εκτός ελαχίστων εξαιρέσεων, στις οποίες θεωρώ ότι δεν εμπίπτει η περίπτωσή σου.

 

Επί τής ουσίας πάντως, μόνο κυνηγετικό μπορείς να έχεις νόμιμα και εύκολα (άδεια κυνηγίου χρειάζεσαι). Το ότι μπορείς να το έχεις όμως, δε συνεπάγεται ότι αν τη μπουμπουνίσεις σε κάποιον (ακόμα και σε εισβολέα), δε θα σε φάει το κάγκελο, αν δεν αποδείξεις ότι βρισκόσουν σε νόμιμη άμυνα και όντως κινδύνευε η ζωή σου όταν πυροβόλησες.

 

Παρεμπιπτόντως, η αιτιολόγηση που έχεις στο μυαλό σου, είναι τουλάχιστον αστεία. Αν γίνονταν δεκτά αυτά που θεωρείς λόγους, για να δοθεί άδεια οπλοφορίας, την είχαμε κάτσει τη βάρκα (μια βόλτα σε κάνα Texas θα σ' έκανε να το καταλάβεις άμεσα...)

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@TS

 

Εχω handgun permit πανω απο μια δεκαετια….. και δεν εχω παρει κανενα σιδερικο…

 

Και μαντεψε, δεν μενω και στην πιο ησυχη περιοχη του κοσμου…..   

 

Και ακομα δεν θελω να παρω καποιο…. εστω και με ολα αυτα που γινονται…. (που εδω εχω και permit to kill if a stranger breach my property with lethal weapon on hand) 

 

Οποτε σκεψου το, οχι μια αλλα 1000 φορες, να εχεις στο σπιτι σου καποιο gun…..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Δύσκολες καταστάσεις δεν είναι αυτές μεταξύ του οποιουδήποτε. Ξέρω γω με έβρισε ο γείτονας κλπ. Εννοώ ληστείες,διαρρήξεις και και και.

κάτσε ρε φίλε ο οποιοσδήποτε δεν θα μπορούσε να πέσει σε ληστείες διαρρήξεις και και και ??

ε , ο οποιοδήποτε δεν θα έπρεπε να έχει όπλο για να μπορεί αν της αντιμετωπίσει με βάση αυτό που λες ?

σου κάθεται  λογικό στο μυαλό  ?

 άντε, καληνύχτα από μένα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σας την βαρεσε Κυριακάτικα ετσι; Εσυ που γραφτηκες για να ρωτησεις για αδεια οπλοφοριας και ο αλλος που ρωταει τι θα συμβει αν στα 17 του τον πιασουν να οδηγει.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@TS

 

Εχω handgun permit πανω απο μια δεκαετια….. και δεν εχω παρει κανενα σιδερικο…

 

Και μαντεψε, δεν μενω και στην πιο ησυχη περιοχη του κοσμου…..   

 

Και ακομα δεν θελω να παρω καποιο…. εστω και με ολα αυτα που γινονται…. (που εδω εχω και permit to kill if a stranger breach my property with lethal weapon on hand) 

 

Οποτε σκεψου το, οχι μια αλλα 1000 φορες, να εχεις στο σπιτι σου καποιο gun…

Επιτέλους ένα ενδιαφέρον και ουσιαστικό σχόλιο απο τα πολλά...

Εσύ αν επιτρέπεται ειχες "ιδιαίτερα σοβαρούς λόγους" όπως πχ ότι απειλείται η ζωή σου? Τι λόγος πιστεύεις θα ήταν αρκετός για να γίνει δεκτή μια τέτοια αίτηση? Ευχαριστώ!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επιτέλους ένα ενδιαφέρον και ουσιαστικό σχόλιο απο τα πολλά...

Εσύ αν επιτρέπεται ειχες "ιδιαίτερα σοβαρούς λόγους" όπως πχ ότι απειλείται η ζωή σου? Τι λόγος πιστεύεις θα ήταν αρκετός για να γίνει δεκτή μια τέτοια αίτηση? Ευχαριστώ!

Επικαλεστηκε οτι μενει στην Καλλιθέα.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

κάτσε ρε φίλε ο οποιοσδήποτε δεν θα μπορούσε να πέσει σε ληστείες διαρρήξεις και και και ??

ε , ο οποιοδήποτε δεν θα έπρεπε να έχει όπλο για να μπορεί αν της αντιμετωπίσει με βάση αυτό που λες ?

σου κάθεται  λογικό στο μυαλό  ?

 άντε, καληνύχτα από μένα

Δεν είπα ότι είναι ο μόνος τρόπος αντιμετώπισης. Είπα ότι μπορεί να σε σώσει όμως.

Μου φαίνεται έκανα αργά την ερώτηση και νυστάξαμε όλοι. Μάλλον αύριο έπρεπε να ρωτήσω. Καληνύχτα καλο ξημέρωμα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για να βγάλει ένας απλός άνθρωπος άδεια οπλοφορίας για αυτοπροστασία είναι υποχρεωτικό να απειλείται η ζωή του και να τον κυνηγάνε 10 μαφίες

Ναι.

Τώρα αν θες το όπλο για την περίπτωση που μπει κάποιος σπίτι για να κλέψει και συ μέσα απ τον ύπνο σου πεταχτείς ως άλλος Leon να τον κάνεις σουρωτήρι τότε έχω να προτείνω πρώτα να ασχοληθείς με την ασφάλεια του σπιτιού,παράθυρα,πόρτες,κάγκελα και δεν ξερω γω τι άλλο και μετά βλέπεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επιτέλους ένα ενδιαφέρον και ουσιαστικό σχόλιο απο τα πολλά...

Εσύ αν επιτρέπεται ειχες "ιδιαίτερα σοβαρούς λόγους" όπως πχ ότι απειλείται η ζωή σου? Τι λόγος πιστεύεις θα ήταν αρκετός για να γίνει δεκτή μια τέτοια αίτηση? Ευχαριστώ!

 

Τι σημασία έχουν οι σοβαροί ή όχι λόγοι και το τι πιστεύει ο Unabomber ότι θα επαρκούσε ως λόγος για μια τέτοια άδεια, όταν σού έχει πει συγκεκριμένα ότι:

 

εδω εχω και permit to kill if a stranger breach my property with lethal weapon on hand

 

Εκεί που ζει εκείνος, ο νόμος επιτρέπει όχι μόνο την κατοχή όπλου - και την οπλοφορία ακόμα σε πολλές περιπτώσεις - αλλά σε καλύπτει ακόμα κι αν σκοτώσεις κάποιον, με μόνο αιτιολογικό ότι παραβίασε την ιδιοκτησία σου. Εδώ ο νόμος είναι διαφορετικός, οπότε τι συζητάμε;

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι.

Τώρα αν θες το όπλο για την περίπτωση που μπει κάποιος σπίτι για να κλέψει και συ μέσα απ τον ύπνο σου πεταχτείς ως άλλος Leon να τον κάνεις σουρωτήρι τότε έχω να προτείνω πρώτα να ασχοληθείς με την ασφάλεια του σπιτιού,παράθυρα,πόρτες,κάγκελα και δεν ξερω γω τι άλλο και μετά βλέπεις.

Ορίστε και άλλη μία καλή απάντηση και ξεκάθαρη επι του θέματος. Ούτε να σκοτώσω ανθρώπους θέλω ούτε κανας serial killer είμαι. Απλά να μάθω πληροφοριακά θέλω...

Απ'ότι κατάλαβα η νομοθεσία είναι πολύ σκληρή σε τέτοια θέματα...

Τι σημασία έχουν οι σοβαροί ή όχι λόγοι και το τι πιστεύει ο Unabomber ότι θα επαρκούσε ως λόγος για μια τέτοια άδεια, όταν σού έχει πει συγκεκριμένα ότι:

 

 

Εκεί που ζει εκείνος, ο νόμος επιτρέπει όχι μόνο την κατοχή όπλου - και την οπλοφορία ακόμα σε πολλές περιπτώσεις - αλλά σε καλύπτει ακόμα κι αν σκοτώσεις κάποιον, με μόνο αιτιολογικό ότι παραβίασε την ιδιοκτησία σου. Εδώ ο νόμος είναι διαφορετικός, οπότε τι συζητάμε;

Δε ξέρω που μένει ο άνθρωπος... Απλά ρώτησα σε περίπτωση που πήρε την άδεια απο τις Ελληνικές αρχές.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...