Προς το περιεχόμενο

Άδεια οπλοφορίας


Επισκέπτης

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Επιτέλους ένα ενδιαφέρον και ουσιαστικό σχόλιο απο τα πολλά...

Εσύ αν επιτρέπεται ειχες "ιδιαίτερα σοβαρούς λόγους" όπως πχ ότι απειλείται η ζωή σου? Τι λόγος πιστεύεις θα ήταν αρκετός για να γίνει δεκτή μια τέτοια αίτηση? Ευχαριστώ!

 

 

Τοτε στο interview απλα home defence ανεφερα(οπως ολοι αλλωστε) …. ουτε για threats against my life ουτε τιποτα….

 

Bεβαια εδω τα permits τοτε τα εδιναν χαλαρα…..   (και τωρα δε νομιζω να ειναι κατι δυσκολο, μετα απο ολα τα τελευταια γεγονοτα που βλεπουμε)  :X

 

 

Για Ελλαδα δυστυχως δεν γνωριζω.

 

 

 

Και το τονιζω again, απλα το permit εχω, δεν εχω, ουτε ειχα στο παρελθον καποιο handgun.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 40
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοφιλείς Ημέρες

...μπα! Παλιοαμερικανομπιστολάς είναι, ρεντνέκι τού κερατά! Μακριά από μας...

 

Για να μάθεις άλλη φορά αχώνευτε, να έχεις mustang και να μην έχω εγώ!

 

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τοτε στο interview απλα home defence ανεφερα(οπως ολοι αλλωστε) …. ουτε για threats against my life ουτε τιποτα….

 

Bεβαια εδω τα permits τοτε τα εδιναν χαλαρα…..   (και τωρα δε νομιζω να ειναι κατι δυσκολο, μετα απο ολα τα τελευταια γεγονοτα που βλεπουμε)  :X

 

 

Για Ελλαδα δυστυχως δεν γνωριζω.

 

 

 

Και το τονιζω again, απλα το permit εχω, δεν εχω, ουτε ειχα στο παρελθον καποιο handgun.

Κατάλαβα. Η αλήθεια είναι ότι εκεί στις ΗΠΑ δίνουν άδειες και πιστόλια στα 2 και 1 δώρο... Αλλά θεωρώ το να είχαν και εδώ στην Ελλάδα οι πολίτες κανά "gun" όπως λες θα μείωνε την εγκληματικότητα. Τέλωσπάντων βαρέθηκα να το κοσκινάμε το θέμα...το πολύ πολύ να κάνω καμια προσπάθεια και βλέπουμε. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κατάλαβα. Η αλήθεια είναι ότι εκεί στις ΗΠΑ δίνουν άδειες και πιστόλια στα 2 και 1 δώρο... Αλλά θεωρώ το να είχαν και εδώ στην Ελλάδα οι πολίτες κανά "gun" όπως λες θα μείωνε την εγκληματικότητα. Τέλωσπάντων βαρέθηκα να το κοσκινάμε το θέμα...το πολύ πολύ να κάνω καμια προσπάθεια και βλέπουμε. 

Ρε φιλε με το συμπαθειο,οκ υπαρχει εγκληματικοτητα αλλα ειναι μικρη εως ελαχιστη σε συγκριση με αυτο που συμβαινει και στην ευρωπη και στα states.Κατσε καλυτερα να συζητησεις με κανενα ψυχολογο γιατι το να νιωθεις τοση απειλη δεν ειναι καλο για σενα πρωτα απ'ολα.

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κατάλαβα. Η αλήθεια είναι ότι εκεί στις ΗΠΑ δίνουν άδειες και πιστόλια στα 2 και 1 δώρο... Αλλά θεωρώ το να είχαν και εδώ στην Ελλάδα οι πολίτες κανά "gun" όπως λες θα μείωνε την εγκληματικότητα. Τέλωσπάντων βαρέθηκα να το κοσκινάμε το θέμα...το πολύ πολύ να κάνω καμια προσπάθεια και βλέπουμε.

 

Βλεπεις εσυ να εχει μειωθει καπου η εγκληματικοτητα με αυτο το μετρο ?

 

Συνηθως φερνει τα αντιθετα αποτελεσματα....

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ρε φιλε με το συμπαθειο,οκ υπαρχει εγκληματικοτητα αλλα ειναι μικρη εως ελαχιστη σε συγκριση με αυτο που συμβαινει και στην ευρωπη και στα states.Κατσε καλυτερα να συζητησεις με κανενα ψυχολογο γιατι το να νιωθεις τοση απειλη δεν ειναι καλο για σενα πρωτα απ'ολα.

Μικρή ως ελάχιστη ωραίο το ανέκδοτο.  Και επίσης να στρουθοκαμηλίζω δεν είναι καλό. Επίσης το αν στην περιοχή μου έχει εγκληματικότητα ή όχι εγώ νομίζω το γνωρίζω καλύτερα απο εσένα.  Για αυτό καλύτερα να μην εθελοτυφλούμε!

Βλεπεις εσυ να εχει μειωθει καπου η εγκληματικοτητα με αυτο το μετρο ?

 

Συνηθως φερνει τα αντιθετα αποτελεσματα....

Φυσικά. Δες Ελβετία για παράδειγμα ή Αυστρία.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλά,ψάξτε κανα survey να δείτε στο 'murica ποσοτικά πόσοι δηλώνουν "ΝΑΙ,με έχουν απειλήσει με όπλο".Βρείτε κάτι ανάλογο en grece και βγάλτε συμπέρασμα αν ζούμε σε εμπόλεμη ζώνη ή όχι...

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μικρή ως ελάχιστη ωραίο το ανέκδοτο.  Και επίσης να στρουθοκαμηλίζω δεν είναι καλό. Επίσης το αν στην περιοχή μου έχει εγκληματικότητα ή όχι εγώ νομίζω το γνωρίζω καλύτερα απο εσένα.  Για αυτό καλύτερα να μην εθελοτυφλούμε!

 

Στατιστικά μικρότερη, ή αν θες, με λιγότερο life threatening εκφάνσεις. Άλλο το να στην πέσουνε για φέρμα σε στενό του Πειραιά, άλλο το να σε απειλήσουν με πυροβόλο όπλο στο Μπρονξ, ή να σου ρίξουν με τέτοιο.

 

Κατανοώ πως και το ενδεχόμενο της φέρμας (ή π.χ. μιας διάρρηξης), επηρεάζει εξίσου αρνητικά την ψυχολογία σου, κάνοντας σε να βιώνεις μόνιμα στρες. Αλλά όπως και να το δεις, ισχύει αυτό που γράφει ο deesnider: αν σου κάνουν πέσιμο για ληστεία με λοστούς κι εσύ τους ξαπλώσεις με το εργαλείο, κανένα δικαστήριο δεν θα σε αθωώσει, όσα ελαφρυντικά κι αν ληφθούν υπόψιν.

 

Ζύγισε τα, σε ποια εκ των δύο περιπτώσεων καταστρέφεται η ζωή σου; Αν γυρίσεις σπίτι ταπεινωμένος, οργισμένος και χωρίς κινητό, ή αν βλέπεις το ξημέρωμα από μια χαραμάδα στο 13 το κελί;

 

Με λίγα λόγια, αν ανησυχείς τόσο πολύ για την προσωπική σου ασφάλεια, ενδείκνυται περισσότερο κάποια από τις λύσεις που ήδη προτάθηκαν (πολεμική τέχνη, θωράκιση του χώρου σου, σκύλος, συναγερμός). Μια πολεμική τέχνη μάλιστα όχι μόνον θα σε βοηθήσει να αντιμετωπίσεις στην πράξη τέτοιες καταστάσεις, αλλά ενδέχεται να ενισχύσει την αυτοπεποίθησή σου, ωθώντας σε στο να δεις τα πράγματα χωρίς φόβο και με την απαραίτητη ψυχραιμία.

 

Ως ύστατη λύση μπορείς προφανώς να θεωρείς την κατοχή κυνηγετικού όπλου, που βέβαια δεν θα μπορείς -ευτυχώς ΙΜΗΟ- να κουβαλάς έξω. Τα είπαμε όμως, αν στείλεις κάποιον "εισβολέα" στον άλλο κόσμο, έστω και με νόμιμο κυνηγετικό, η ψειρού σε περιμένει.

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δηλαδή τι λόγος θα αρκούσε? Ότι με παίρνουν τηλέφωνο απο κάποιο θάλαμο και με απειλούν με sniper?..... Ας πούμε ένας πιο ήπιος λόγος δεν υπάρχει? Γενικώς βλέπω τα πράγματα με όλους αυτους τους μετανάστες (δεν είμαι ρατσιστής) , την υποβάθμιση των περιοχών κλπ αγριεύουν. Συν το ότι είχα γίνει μάρτυρας σε ενα περιστατικό προ ολίγων ημερών και γενικώς αμφιβάλλω για την ασφάλεια εδω πέρα... Προσωπικά πιστεύω είναι καλύτερα να πέρνεις μέτρα προστασίας απο το να περιμένεις να γίνει το κακό!

Καλές και οι πολεμικές τέχνες αλλά για είσαι σε θέση να αντιμετωπίσεις δράστες κλπ νομίζω θέλεις κάμποσα χρονάκια...

Εσυ ειδικα δεν υπαρχει περιπτωση να βγαλεις αδεια οπλοφοριας ουτε μια στο δισεκατομμυριο , εχει απορριφθει ηδη η αιτηση σου απλα δεν το ξερεις .Στο λεω απο  τωρα για να μην χανεις αδικα τον χρονο σου ...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το μονο που μπορεις να κανεις είναι να βγαλεις αδεια για κυνηγι και μαζι να δηλωσεις νομιμα και μια καραμπινα στο αστυνομικο τμημα της περιοχης σου απλα παιχτο κυνηγος, για οπλοφορια και οπλοχρησια ξεχασε το δεν βγαινουν αδειες

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...