Προς το περιεχόμενο

Μένει κανενάς μακριά από την οικογένεια του εστώ και προσωρινά?


ΜΑΝΩΛΗΣ1

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Η αλήθεια είναι ότι αισθάνομαι λίγο περίεργα.

 

Η οικογένεια μου είναι στον Πύργο και εγώ είμαι στην Αθήνα λόγω δουλειάς

 

Αποφασίσαμε να μετακομίσουμε μόνιμα στην επαρχία αλλά λόγω δουλειάς δεν μπόρω προς το παρόν να ακολουθήσω

Νιώθω σαν ναυτικός με την διαφορά ότι εγώ πάω κάθε δυο βδομάδες για 2 μέρες να τους δω.

 

Ψάχνω βέβαια για δουλειά κάτω με χάλια αποτελέσματα και λέω να κοιτάξω και προς Αμαλιάδα η Γαστούνη μεριά.

 

Υπάρχουν θετικά , υπάρχουν και αρνητικά στην όλη φάση.

 

Η αλήθεια είναι ότι αγχώνομαι αλλά ευτυχώς είναι και η πεθερά μου στο σπίτι κάτω οπότε νιώθω αρκετά πιο ήσυχος. Θέλω να περνάω χρόνο με τα παιδιά μου αλλά ευτυχώς μιλάμε σχεδόν κάθε μέρα .Και η γυναίκα μου περνάει δύσκολα κάτω μόνη της αλλά ευτυχώς έχει στήριξη από κάτι ξαδέρφια μας τα οποία θα τρέξουν και θα βοηθήσουν. Αυτό το ξέραμε πριν πάμε και είναι ευτυχώς μια μεγάλη ανακούφιση

 

Τα θετικά είναι ότι έχω αρκετό ελεύθερο χρόνο και μπορώ να κάνω αρκετά πράγματα χωρίς να περιμένω να πάω 11 το βράδυ για να κοιμηθούν τα παιδιά.

 

Προσπαθώ να βρω δουλειά κάτω ,αλλά παράλληλα προσπαθώ να δουλέψω και λίγο freelancing τώρα που έχω χρόνο για κάτι καλύτερο.

 

Υπάρχει κανένας συνφορουμίτης που ζει ίδιες καταστάσεις έστω και προσωρινά?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

φιλε η σχέση σου με την γυναίκα σου θα γαμηθεί χαλασει απο ολο αυτο

αλλα τι να κάνεις,  καμια φορα δεν γινεται αλλιώς

καλό κουράγιο ..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators

Η αλλαγή πόλης χωρίς να υπάρχει εξασφαλισμένη δουλειά είναι τεράστιο ρίσκο. Τα είχαμε πει και τότε που έλεγες πως θα πάτε Πύργο, έχετε συγγενείς εκεί κτλ.

 

Ελπίζω να μην έχετε επενδύσει χρήματα κάτω, ώστε αν χρειαστεί να τους τραβήξεις πίσω, να γίνει ευκολότερα αυτό.

 

Προσωπικά δεν έχω αντιμετωπίσει τέτοια κατάσταση. Προέκυψε μια περίπτωση να φύγω για Αμερική αλλά δεν μπορούσα να πάρω την οικογένεια άμεσα και το αφήσαμε (εκεί βέβαια το 2 μέρες ανά δύο εβδομάδες δεν υπήρχε ούτε ως ανέκδοτο).

 

Τώρα, αν έχουν φτάσει τα πράγματα στο αμήν, κάνεις υπομονή και περιμένεις. Γενικά, και απολύτως φιλικά, πρέπει να οργανώνεις τις κινήσεις σου από πριν και να δένεις κάποια βασικά πράγματα. Το "είναι χάλια η Αθήνα, πάμε Πύργο που τουλάχιστον έχει καθαρό αέρα και άμα σκάω θα τραβάω στις ελιές" δεν είναι ασφαλής προσέγγιση.

  • Like 6
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εύχομαι ότι είναι για προσωρινά. Δεν μπορώ να φύγω από την δουλειά προς το παρόν. Είναι ένας μισθός ικανοποιητικός , μια σίγουρη θέση που δεν υπάρχει κίνδυνος απόλυσης.

Ψάχνω κάτι κάτω έστω και με λιγότερα χρήματα με ΙΚΑ και θα κοιτάξω να κάνω και μια έναρξη για να ασκώ νόμιμα την δουλειά μου για έξτρα εισόδημα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η αλήθεια είναι ότι αγχώνομαι αλλά ευτυχώς είναι και η πεθερά μου στο σπίτι κάτω οπότε νιώθω αρκετά πιο ήσυχος.

 

Και εγώ που μόλις διάβασα για πεθερά, είπα κάτσε μετά να δω τι θα διαβάσω για προβλήματα γκρίνιες για το ένα και για το άλλο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η πεθερά μου είναι η πεθερά που θα ήθελα να εχει ο καθένας. Είναι αστέρι!!!

Εντάξει η γυναίκα μου τρέχει λίγο με τα παιδιά κατω αλλά εχει το χρονο της , τα παιδιά έχουν βρει διεξόδους που δεν τις είχαν εδώ και πραγματικά έχουν ηρεμήσει από πολλές πλευρές.

 

Snoob είχα πει και στο αλλο thread ότι δεν θα παω κάτω για να πηγαίνω στις ελιές. Πάω κάτω να ζήσω όπως ζω εδώ. Λίγο καλύτερα βέβαια . Και αν βρω και διέξοδο στις ελιές η στο χωράφι καλώς να έρθει. Δεν έχω αγροτικές βλέψεις αλλά αν έρθουν θα τις καλοσωρίσω..

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

φιλε η σχέση σου με την γυναίκα σου θα γαμηθεί χαλασει απο ολο αυτο

αλλα τι να κάνεις,  καμια φορα δεν γινεται αλλιώς

καλό κουράγιο ..

 

 

Γιατί αγαπητέ μου να χαλάσει? Παντως καλού καιρού είναι μια σχέση? Μηπως θα ήταν καλυτερα να ήταν κοντά και να μην είχαν φράγκο στην τσέπη? Αν είναι έτσι ας χαλάσει μια ώρα αρχίτερα... ξεκαθαρίζουν και διαφαίνονται οι χαρακτήρες των ανθρωπων ταχύτερα. Οι ναυτικοί, οι μηχανικοί και 1002 αλλα επαγγέλματα που λείπουν για καιρό απο το σπίτι τους δλδ... τι θα πρέπει να πούνε η να κάνουν.

 

just saying...

 

Πάντως δεν βλέπω ιδιαιτερο λόγο προβληματισμού. Το 2015, σε μια ανεπτυγμένη κοινωνία, οικονομία οπως θέλετε πάρτε το... οι αποστάσεις, η κινητικότητα  κλπ είναι μέρος του μοντέρνου τρόπου ζωης/εργασίας. Στο εξωτερικό αυτά ειναι μέρος της πραγματικότητας και λυμένα. Παλιά τρώγαμε και όλοι μαζί το μεσημέρι στο τραπέζι... παλία. Το σήμερα είναι αλλιως. Adapt to it...

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγω με αφορμη που η κοπελα δουλευει σε κωμοπολη αποφασισαμε απο κοινου να νοικιασουμε μαζι.

 

Εγω τωρα εδω και ενα μηνα ανεργος, παιρνω επιδομα οαεδ, εχω μια καλη καβατζα αλλα θα την πειραξω μονο στα δυσκολα.

 

Η κοπελα μου, δουλευει και αγγιζει τα 600€+ το μηνα.

 

Θα πεις καλα ησουν εσυ σπιτι των γονιων σου και αυτη στον δικο της.

 

Αλλα εχω τουλαχιστον τεσσερης μερες πανε ελα να την παρω απο την δουλεια καθε εβδομαδα, καπου σαραντα ευρω βενζινα μονο να την γυρισω, την πηγαινει ο πατερας της, συγκοινωνια εχει αλλα δεν βολευει ουτε στο πανε ουτε στο ελα, ειδικα αν δουλευει βραδυ παει, πρεπει να παω να την παρω κατα της 5:00.

 

Η βενζινη η δικια μου στα καλυτερα αν δεν παω καπου αλλου ειναι 120-140€/μηνα συν την ταλαιπωρια. Αλλα τοσα του πατερας της.

 

Οταν ειπα εγω στους δικους θα νοικιασω, γυρισανε λεγοντας οτι δεν δουλευεις, θα στο χτυπαει μετα οτι τα πληρωνε ολα αυτη. Τωρα πουμε σπιτι ασχετα που συνεισφερω σε ολα καπου 140€ το μηνα, μονο μαλωματα εχω, απο τι μερα που απολυθηκα μεχρι και τεμπελη με αποκαλεσαν, επειδη κοιμαμαι αργα και ξυπναω μεσιμερι.

 

Η κοπελα μου οταν το ειπε ο μπαμπας της απαντησε μονο μην με ζητησεις να σε βοηθησω ειτε χρηματικα ειτε να σε κουβαλησω κατι. Σε συζητηση που της ξεφυγε, η μανα και η αδερφη της ειπανε ο Liverpool δεν δουλευει καθεται, δεν του φτανουν και αλλα.

 

Με εβαλε σε σκεψεις οτι νομιζει θα τα πληρωνει ολα αυτη. Ψιλοξενερωσα. Λεγοντας της εγω θα παρω το ρισκο αν δεν τα καταφερω θα το παραδεχτω, θα πω κρεμομαι απο τα @@ των δικων μου. Δεν της αρεσε ομως

 

Το σπιτι ειναι κεντρο μπορει να πηγαινοέρχεται με τα ποδια, εχει νοικι 210€ με κοινόχρηστα και ανα διμηνο δεη .

 

αυτα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Με πολύ καλομαθημενη (να υποθέσω και από χωριό με την κακή έννοια) εμπλεξες λιβε.

Αλλά δυστυχώς έχω παρατηρήσει πως η τύχη των καλών παιδιών είναι να πέφτουν σε γυναίκες που τους εκμεταλλευονται.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γιατί αγαπητέ μου να χαλάσει? Παντως καλού καιρού είναι μια σχέση? Μηπως θα ήταν καλυτερα να ήταν κοντά και να μην είχαν φράγκο στην τσέπη? Αν είναι έτσι ας χαλάσει μια ώρα αρχίτερα... ξεκαθαρίζουν και διαφαίνονται οι χαρακτήρες των ανθρωπων ταχύτερα. Οι ναυτικοί, οι μηχανικοί και 1002 αλλα επαγγέλματα που λείπουν για καιρό απο το σπίτι τους δλδ... τι θα πρέπει να πούνε η να κάνουν.

 

just saying...

 

Πάντως δεν βλέπω ιδιαιτερο λόγο προβληματισμού. Το 2015, σε μια ανεπτυγμένη κοινωνία, οικονομία οπως θέλετε πάρτε το... οι αποστάσεις, η κινητικότητα  κλπ είναι μέρος του μοντέρνου τρόπου ζωης/εργασίας. Στο εξωτερικό αυτά ειναι μέρος της πραγματικότητας και λυμένα. Παλιά τρώγαμε και όλοι μαζί το μεσημέρι στο τραπέζι... παλία. Το σήμερα είναι αλλιως. Adapt to it...

 

Ναι σώπα και τι πάει να πει ρε μεγάλε μοντέρνος τρόπος ζωής και στο εξωτερικό έτσι και γιουβέτσι adapt to it; Εσένα σου αρέσει αυτό ή επειδή δεν μπορείς να κάνεις τίποτα και να κρίνεις τι είναι σωστό το αποδέχεσαι; Ο καθένας κοιτάει να διαμορφώσει την ζωή του όπως του αρέσει και τον βολεύει για να μην έχει προβληματισμούς και άγχος. Το οτι οι ναυτικοί και διάφοροι άλλοι λείπουν συνέχεια από το σπίτι τους και την έδρα τους δεν σημαίνει οτι θα πρέπει να το κάνουνε και άλλοι. Ο άνθρωπος μπορεί να θέλει να είναι κοντά στην οικογένειά του και να τρώνε μαζί στο τραπέζι να επικοινωνούν και να μιλάνε με το παιδί τους, οχι το πρότυπο της αποξένωσης που τόσο επιβραβεύβεις. Σύγχρονος τρόπος ζωής, να λείπει ο γονέας και να έρχεται το βράδυ, να λείπει το παιδί και να έρχεται το βράδυ από το φροντιστήριο, ο καθένας να τρώει σε διαφορετικές ώρες, να αγοράσουμε και κανένα ηλεκτρονικό στο παίδι για να μην έχει ανάγκη να βγαίνει έξω και το στραγγαλίσει κανείς, 2015 και παπάρια μέντολες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Με πολύ καλομαθημενη (να υποθέσω και από χωριό με την κακή έννοια) εμπλεξες λιβε.

Αλλά δυστυχώς έχω παρατηρήσει πως η τύχη των καλών παιδιών είναι να πέφτουν σε γυναίκες που τους εκμεταλλευονται.

Χαχα ε δεν πειραζει θα δοκιμασω ..ερικες φορες πρεπει να φας τα μουτρα σου.

 

Τωρα που βλεπομαστε αντε και εξι ωρες, λεμε παιρναμε γαματα, αν δεν ζησεις δεν μπορεις να ξέρεις.

 

Το θεμα μου ειναι οτι εγω δεν αγχωνομαι για μενα, αλλα οι αλλοι με πιεζουν πιο πολυ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγω με αφορμη που η κοπελα δουλευει σε κωμοπολη αποφασισαμε απο κοινου να νοικιασουμε μαζι.

 

Εγω τωρα εδω και ενα μηνα ανεργος, παιρνω επιδομα οαεδ, εχω μια καλη καβατζα αλλα θα την πειραξω μονο στα δυσκολα.

 

Η κοπελα μου, δουλευει και αγγιζει τα 600€+ το μηνα.

 

Θα πεις καλα ησουν εσυ σπιτι των γονιων σου και αυτη στον δικο της.

 

Αλλα εχω τουλαχιστον τεσσερης μερες πανε ελα να την παρω απο την δουλεια καθε εβδομαδα, καπου σαραντα ευρω βενζινα μονο να την γυρισω, την πηγαινει ο πατερας της, συγκοινωνια εχει αλλα δεν βολευει ουτε στο πανε ουτε στο ελα, ειδικα αν δουλευει βραδυ παει, πρεπει να παω να την παρω κατα της 5:00.

 

Η βενζινη η δικια μου στα καλυτερα αν δεν παω καπου αλλου ειναι 120-140€/μηνα συν την ταλαιπωρια. Αλλα τοσα του πατερας της.

 

Οταν ειπα εγω στους δικους θα νοικιασω, γυρισανε λεγοντας οτι δεν δουλευεις, θα στο χτυπαει μετα οτι τα πληρωνε ολα αυτη. Τωρα πουμε σπιτι ασχετα που συνεισφερω σε ολα καπου 140€ το μηνα, μονο μαλωματα εχω, απο τι μερα που απολυθηκα μεχρι και τεμπελη με αποκαλεσαν, επειδη κοιμαμαι αργα και ξυπναω μεσιμερι.

 

Η κοπελα μου οταν το ειπε ο μπαμπας της απαντησε μονο μην με ζητησεις να σε βοηθησω ειτε χρηματικα ειτε να σε κουβαλησω κατι. Σε συζητηση που της ξεφυγε, η μανα και η αδερφη της ειπανε ο Liverpool δεν δουλευει καθεται, δεν του φτανουν και αλλα.

 

Με εβαλε σε σκεψεις οτι νομιζει θα τα πληρωνει ολα αυτη. Ψιλοξενερωσα. Λεγοντας της εγω θα παρω το ρισκο αν δεν τα καταφερω θα το παραδεχτω, θα πω κρεμομαι απο τα @@ των δικων μου. Δεν της αρεσε ομως

 

Το σπιτι ειναι κεντρο μπορει να πηγαινοέρχεται με τα ποδια, εχει νοικι 210€ με κοινόχρηστα και ανα διμηνο δεη .

 

αυτα.

μόνο που τα διάβασα ένα βάρος στο στήθος με έπιασε.

ο πατέρας της αφού σε θεωρεί άχρηστο ας της έπαιρνε ένα αμάξι να μην κρέμεται στον κάθε *αργόσχολο σωγαμπρο* η κόρη του ,να την μεταφέρει.

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν είμαι του σύγχρονου τρόπου ζωής. Υπήρξαν αρκετές στιγμές στο παρελθόν που κάτι επαγγελματικό με απορροφούσε για μέρες ακόμα και στο σπίτι. Αλλά δεν άντεχα να σπαταλάω χρόνο μακριά από τα παιδιά. Η οικογένεια μου είναι πάνω απ'ολα . Ότι πήγαινε πάντα να με απομακρύνει από αυτή προτιμούσα να το ξεκόψω

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θα δειξει, δεν λεω ουτε καλα λογια ουτε ασχημα.

 

Στην πραξη θα φανει. Η ειρωνια η αδερφη της νοίκιασε οπου ο μπαμπας της οτι θες κοριτσι μου να με πεις. Γυρισα την ειπα την κοπελα μου δεν θα ζητησεις το παραμικρο απι τους δικου σου, βρισκω αφορμες να της λεω οτι θελω σεντονια σκουρα, ενω η μαμα της εχει ανοιχτοχρωμα αρκει να μην τα παρει

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Από ότι διαβάζω διαγώνια το ένα άκρο είναι η αποξένωση και το άλλο άκρο αγκαλιά στο κρεβάτι με την πεθερά

 

Βέβαια στο δικό μου μυαλό το ένα άκρο είναι η ανεξαρτητοποίηση, το άλλο άκρο η οικογένεια. Προσωπιά, θα πάρω το ενδιάμεσο

 

 

Livepool89 Θεωρώ ότι η δικιά σου ξέρει τι παίρνει αν συγκατοικήσετε. Θα ήταν άδικο να γυρίσει να σου πει τέτοια πράγματα. Αλλά η γνώμη μου είναι να δοκιμάσεις να βρεις κάτι (αν όντως αποφασίσεις να κάνετε μια τέτοια κίνηση) Να φέρνεις εισόδημα σαν άνδρας (κι ας δουλεύει και αυτή). Έτσι ανδρικά και παραδοσιακά και οι φανφάρες περί φεμινισμού να πάνε να μαμηθούν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...