Προς το περιεχόμενο

Αποχώρηση του Hideo Kojima, δημιουργού του Metal Gear, από την Konami


Perambulator

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 52
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοφιλείς Ημέρες

εννοείται οτι εκφέρω πάντα προσωπική αποψή. 

 

το MGS1 ηταν η Genesis. Αλλα δεν μπορείς να αγνοησεις με τίποτα το big shell incident στο 2. Η Το πόσο υπέροχο παιχνίδι ηταν το Snake Eater. Οπως και το πόσο μαγικό τέλος έδωσαν στον Solid στο 4. Πραγματικά υπέροχο franchise. Το μόνο το οποίο δεν μου αφησε κάτι να θυμάμαι είναι το 5. Δυστυχώς. 

Καλά δεν αντιλέγω,πάντος το 1....όπως είχε πει και ένας παλιός συντάκτης στο Gamepro περιοδικό ήταν πολύ καλό για PS1.Επίσης το Twin Snakes έμεινε στο περιθόριο λίγο κυκλοφορόντας για gmecube ενώ ήταν φανταστικό port με βελτιομένα γραφικά και στοιχεία απο metal gear solid 2 όπως το first person shooting.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

δεν με χαλάει ότι η Konami έδιωξε τον τεράστιο Kojima, στην τελική η εταιρεία αποφάσισε ότι πλέον θα ακολουθήσει διαφορετική φιλοσοφία τύπου mobile gaming και τέλος στα ΑΑΑ...ο τρόπος όμως που απομακρύνουν τον Hideo είναι απαράδεκτος, ένας καλλιτέχνης που αποδεδειγμένα πρόσφερε τα μέγιστα με τις δημιουργίες του...το τραγικότερο όλων ήταν η αφαίρεση του λογότυπου Kojima Productions από το MGSV...μικροψυχία πραγματικά :-(

 

περιμένω πλέον με ανυπομονησία να ακούσω ποια εκ των 2 (Sony/MS) θα του δώσει γη και ύδωρ....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

μην ριχνουμε ολο το φταιξιμο στην konami παιδια απο τι λενε

μονος του αποχωρησε γιατι ειχε βαρεθη να βγαζει mgs

και ηθελε να ασχοληθεί με αλλα games και το 5 απο τι λενε

η konami τον αναγασε να το φτιαξη ετσι λενε απο αυτα που εχω διαβαση σε αλλα site.....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στα @@@@@ μας που έφυγε από την ΚΟΝΑΜΙ. Χωρίς περιορισμούς θα κανει παπάδες. ΑΛΛΑ, το πλήγμα ειναι ότι δεν θα πάρει μαζι του την FOX Engine που ο ίδιος δημιούργησε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

O άνθρωπος βαρέθηκε να κάνει 20+ χρόνια mgs αυτό είναι απόλυτα λογικό (και πολύ έκατσε) Όπως κάθε δημιουργός έτσι και ο Kojima θα ασχοληθεί με κάτι άλλο που θα τον εμπνεύσει. Ούτε η Konami θα πεινάσει ούτε ο Kojima θα καταπιέζεται άλλο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στα @@@@@ μας που έφυγε από την ΚΟΝΑΜΙ. Χωρίς περιορισμούς θα κανει παπάδες. ΑΛΛΑ, το πλήγμα ειναι ότι δεν θα πάρει μαζι του την FOX Engine που ο ίδιος δημιούργησε.

 

Και επίσης όλους τους τίτλους που έφτιαξε για την Konami γιατί αυτοί έχουν τα δικαιώματα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όλο μ...κίες αυτή η εταιρία.

 

Τι κάνεις με το μεγαλύτερο ταλέντο του προσωπικού σου που μάλιστα σε έκανε και όνομα στον χώρο? Τον απολύεις, ακυρώνεις όλα τα project του και το γυρνάς στο ντέφι. 

Σχόλιο έπος!!! με το ζόρι σταμάτησα να γελάω!!!!!!!  :lol:  :lol:  :lol:  :lol:  :lol:  :lol:  :lol:  :lol:  :lol:

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

απλα ηλιθιοτητες για αυτο οτι παιχνιδι βγαινει τωρα ειναι για τα σκουπιδια οι ιαπωνες προσπαθουν να εξερωπαιστουν και εχουν διαλυσει ολους τους τιτλους δες final fantasy που απο το 10 και μετα εχει καταστραφει βλεπε resident evil που το απαξιωσανε οσο δεν παει ντρεπομαι πια να πω οτι ηταν καποτε απο τους αγαπημενους μου τιτλους και πολυ απλα βλεπουμε που ωδευει το mgs ενα βγηκε χωρις τον kojima και ηταν αθλιο με τον reiden.πολυ απλα ολα τα games σε ολους τους τιτλους αν εξαιρεσεις το witcher 3 πανε απατο γιατι κανεις δεν καταλαβαινει οτι εκτος των γραφικων κατι που εχει επιτυχια δεν το αλλαζεις εχουνε καταντισει ολα τα παιχνιδια shooter και το αστειο ειναι οτι τα ονομαζουν rpg εκει γελαει ο κοσμος ευτιχως που βγηκε ενα pillars of eternity να παιξουμε εμεις οι rpgades και ο θεος βοηθος.....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ρε παιδια! Αυτος απ την φωτογραφια με το ζορι μοιαζει 30 χρόνων!

Πως γινεται να ειναι 29 χρονια στην εταιρια!?

Ποσο χρονων ειναι?

Και σε ποια ηλικια πηγε στην εταιρια...?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Well, νομίζω το username μου μιλάει μόνο του.. :-P

 

Δεν ξέρω τι να πώ για την Konami.. Πρώτα άφησαν απέξω τον David Hayter και τώρα τον Hideo.. από ότι φαίνεται τείνει προς το να γίνει και αυτή σα την E.A... (=προσβολή)

 

Δυστυχώς αν βγούν άλλα MGS τώρα θα είναι εντελώς ξεκάρφωτα κατά τη γνώμη μου χωρίς αυτόν.. Ο τύπος κατάφερε να δημιουργήσει έναν ολόκληρο κόσμο με βάση τον οποίο όλοι του οι τίτλοι συνδέονται απίστευτα ο ένας με τον άλλο και συμπληρώνουν τα κομμάτια ενός τεράστιου puzzle. Που να μπει άλλος στο μυαλό του και να συνεχίσει..

 

Είναι κρίμα πραγματικά αλλά τουλάχιστον έτσι τώρα θα εκτιμηθούν όλοι του οι τίτλοι ειδικά οι παλιότεροι. Μπορούν πάντα να τους βρούν και αυτοί στις νέες γενιές που ζητάνε κάτι παραπάνω από ένα απλό παιχνίδι..

 

Well, εγώ έχω μερικά ακόμα να τελειώσω.. :)

 

MGS3 - Done

MG Peace Walker - In progress

MG1 - In progress

MG2 - Queued

MGS1 + VR - Done

MGS2 - Done

MGS4 - Done

MG Acid - Queued

MG Acid 2 - Queued

MG Rising Revengeance - Done

MGS5 - Queued

 

(Τα έβαλα με χρονολογική σειρά γεγονότων..)

 

Πάντως τώρα άρχισα και το Policenauts που κυκλοφόρησε αρχικά το 1994.. Ο άνθρωπος ήταν ήδη 10ετίες μπροστά από οποιονδήποτε πιθανό ανταγωνισμό..

 

ΥΓ. Ο Kojima είναι 52 και το πρώτο Metal Gear το έγραψε/δημοσίευσε το 1987. Το wiki τα λέει πολύ ωραία αν το ψάξει κανείς.. :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...