Προς το περιεχόμενο

Έφυγαν σοβάδες από μπαλκόνι.Ποιος πληρώνει?


ΜΑΝΩΛΗΣ1

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Κανονικά ο ιδιοκτητης του 4ου είναι για μένα λογικά κάποιο λούκι οτυ πρέπει να είχε βουλώσει και να έγινε ζημιά αλλιώς μετά μπορείτε να πείτε με την πολυκατοικία ότι οκ έγινε η ζημιά την πληρώνουμε όλοι μαζί ώστε να φτιαχτεί και καμία μόνωση/υδροροή ή τίποτα τέτοιο

Το βλέπω απίθανο να συμφωνήσουν όλοι να πληρώσουν!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 75
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

πιθανολογω οτι θα κληθουν ολοι να πληρωσουν για τη ζημια, αν και δεν ειμαι γνωστης σε τετοια θεματα. ειναι πολυ σημαντικο να εχεις αντιγραφο του κανονισμου της πολυκατοικιας. αν δεν εχεις ζητας απο τον διαχειριστη

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το βλέπω απίθανο να συμφωνήσουν όλοι να πληρώσουν!

Δεν ξέρω σε τι ποσό μπορεί να είναι το κοστός καθώς δεν έχουμε φουλ ξεκάθαρει εικόνα για τη ζημιά αν έχει σκάσει και σε άλλα σημεία αλλά πιστεύω ότι όλοι θα μπορούσαν να συμβάλουν με ένα μικρό ποσό καθώς αν γινόταν στο μπαλκόνι του 2 πχ και όχι του 4 θα θέλανε και εκείνει το ίδιο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν ξέρω σε τι ποσό μπορεί να είναι το κοστός καθώς δεν έχουμε φουλ ξεκάθαρει εικόνα για τη ζημιά αν έχει σκάσει και σε άλλα σημεία αλλά πιστεύω ότι όλοι θα μπορούσαν να συμβάλουν με ένα μικρό ποσό καθώς αν γινόταν στο μπαλκόνι του 2 πχ και όχι του 4 θα θέλανε και εκείνει το ίδιο

Εγώ συμφωνώ και προσωπικά θα το έκανα, αλλά είναι περίεργο πράγμα οι πολυκατοικίες...:)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν κληθώ να πληρώσω θα πληρώσω . Το θέμα είναι ότι κάποιος έπρεπε να προνοήσει. Αν για παράδειγμα είχα τζάμι στο μπαλκόνι μου και είχε ραγίσει θα το είχα αλλαξει

 

Δείτε τις μετώπες του 1ου 2ου και 3ου και δείτε και την πάνω πάνω. Σε κάποιο σημείο είναι πράσινη και εχουν βγει μικροοργανισμοί σαν αυτούς που βγαίνουν στα δέντρα

post-209881-0-58804200-1445770322_thumb.jpg

 

 


Και το θέμα είναι το εξής.Εγώ εχω αγχωθεί αυτή την στιγμη και προσπαθώ να βρω λύση. Ο διαχειριστής και η ιδιοκτήτρια δεν έχουν φανεί και ακόμα ψάχνουν να δουν ποιος θα το πληρώσει. Ορισμένους ανθρώπους τους ενδιαφέρει να δουν αν θα το πάρουν πάνω τους η όχι. Εγώ αγχώνομαι και προσπαθώ να βρω λύση μιλώντας με διαφόρους γιατί πρέπει κάτι να βάλουμε προσωρινά μην πέσουν στο δρόμο.

Σκέφτηκα ακόμα και την τέντα να ξηλώσω μιας και ειναι και χαλασμένη να την δέσω στον 4ο και να την κατεβάσω στο μπαλκόνι μου έτσι ώστε ότι πέσει να πέσει στο δικό μου.

 

Το θέμα ειναι ότι αν πιάσει καμιά βροχή σαν την προχθεσινή θα γίνουν ζημιές ,μπορει να κινδυνεύσει κόσμος και οι άλλοι θα κάθονται ακόμα να βρουν ποιος θα πληρώσει τα σπασμένα

 

Παώ να βάλω κάτι κάτω να σώσω κανάν άνθρωπο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Βάλτε μια κορδέλα και ένα σημείωμα "προσοχή πέφτουν σοβάδες" κάτι τέτοιο. Μην αγχώνεσαι τόσο πολύ για όλα φίλε, άσε να αγχωθεί και κανένας άλλος! Έχεις τα θέματά σου, έχεις και τους σοβάδες! :)

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σε αντίστοιχο περιστατικό πριν καμιά 10ετία στην πολυκατοικία μας είχε πέσει σοβάς από μπαλκόνι και τσαλάκωσε (ευτυχώς λίγο) την άκρη του καπό ενός αυτοκινήτου που ήταν από κάτω.

εντιτ: μόλις θυμήθηκα, είχε πέσει σοβάς μήκους και πάχους όσο ενός χεριού καθώς και ένα τούβλο το οποίο και είχε τσαλακώσει το καπό.

 

Τόσο το φτιάξιμο του μπαλκονιού όσο και το κόστος για το καπό πληρώθηκε από όλους στην πολυκατοικία τόσο με ενα Χ ποσό απο τα κοινόχρηστα όσο και με ένα ποσό (δε θυμάμαι) εξτρα απο κάθε σπίτι.

Πιστεύω ( αλλά πράγμα σπάνιο για τον σύγχρονο Ελληναρά ) οτι όταν μένεις σε μια πολυκατοικία, οφείλεις να αναλαμβάνεις απο κοινού τέτοιες ευθύνες , ειδικά σαν την περίπτωση αυτή όπου η ζημιά έγινε για λόγους μηχανικούς-υλικούς-παλαιότητας του κτηρίου. 

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σε αντίστοιχο περιστατικό πριν καμιά 10ετία στην πολυκατοικία μας είχε πέσει σοβάς από μπαλκόνι και τσαλάκωσε (ευτυχώς λίγο) την άκρη του καπό ενός αυτοκινήτου που ήταν από κάτω.

εντιτ: μόλις θυμήθηκα, είχε πέσει σοβάς μήκους και πάχους όσο ενός χεριού καθώς και ένα τούβλο το οποίο και είχε τσαλακώσει το καπό.

 

Τόσο το φτιάξιμο του μπαλκονιού όσο και το κόστος για το καπό πληρώθηκε από όλους στην πολυκατοικία τόσο με ενα Χ ποσό απο τα κοινόχρηστα όσο και με ένα ποσό (δε θυμάμαι) εξτρα απο κάθε σπίτι.

Πιστεύω ( αλλά πράγμα σπάνιο για τον σύγχρονο Ελληναρά ) οτι όταν μένεις σε μια πολυκατοικία, οφείλεις να αναλαμβάνεις απο κοινού τέτοιες ευθύνες , ειδικά σαν την περίπτωση αυτή όπου η ζημιά έγινε για λόγους μηχανικούς-υλικούς-παλαιότητας του κτηρίου. 

Εγω δεν συμφωνω.Κανονικα επρεπε να γινει συνελευση και να συζητηθει το θεμα.Οταν υπαρχουν τετοια θεματα μαζευονται ολοι και λενε ποιοι συμφωνουν να φτιαχτουν ας πουμε τα μπαλκονια (τα χαλια του μπαλκονιου τους οι του τεταρτου οροφου μαλλον θα το ηξεραν τι περιμεναν να το φτιαξουν?).Συνηθως αυτοι που δεν εχουν προβλημα ψηφιζουν οχι στις συνελευσεις οποτε μενει στην ευθυνη του καθενα να φτιαξει το μπαλκονι του η να πληρωσει τις ζημιες σε οποιον κανει ζημια αν δεν το φτιαξει.

Τα προβληματα αυτα συνηθως τα εχουν τα ρετιρε διαμερισματα.(εγω το καλοκαιρι τα εφτιαξα απο την τσεπη μου).Δηλαδη οι αλλοι που δεν τα εφτιαξαν αν κανουν ζημια σε παρκαρισμενο αυτοκινητο θα πληρωσω εγω...ΠΟΤΕ!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Προφανώς το ποσό απο τα κοινόχρηστα και το εξτρα ποσό δόθηκε κατόπιν συνέλευσης. 

(ακόμα το θυμάμαι) απο τα 15 διαμερίσματα, στην συνέλευση που διήρκησε 10λεπτά, όλοι συμφωνήσαμε άμεσα και μόνο ενας δεν ήθελε ( κάθε πολυκατοικία έχει το στραβόξυλό της) .

 

Όταν ζεις οργανωμένα σε πολυκατοικία με άλλους ανθρώπους και οχι σε μονοκατοικία ( εσυ/εγω οι τοίχοι και η μοναξιά ) οφείλεις να συνεργάζεσαι, να συνεννοείσαι και να υποχωρείς για το κοινό καλό. Στην προκειμένη δεν ρισκάρεις να το αφήσεις και το επόμενο κομμάτι που θα πέσει να προσκεφαλωθεί σε άνθρωπο. Γιατί μετά μάντεψε, τον διαχειριστή θα ψάχνουν.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οι προσοψεις της πολυκατοικιας ειναι "κοινοχρηστες" και πληρωνονται/φτιαχνονται απο ολους.

 

Συμφωνώ. Το θέμα είναι όμως ότι δεν υπάρχει προνοητικότητα από πολλούς διαχειριστές. Συνέβη αυτό και ευτυχώς έγιναν μόνο υλικές ζημιές. Εγώ κατέβηκα τώρα κάτω και έβαλα κατά μήκος της πολυκατοικίας προειδοποιήσεις να μην παρκάρει κανείς. Το θέμα είναι ότι πρέπει να προειδοποιηθεί και ο κόσμος να μην περνάει από κάτω. Δεν ξέρω εγώ αγχώνομαι πολύ . Δεν θα φταίξω εγώ αν γίνει κάτι αλλά δεν είναι ανάγκη να την πληρώσει κόσμος . Ο διαχειριστής λείπει τώρα. Πρέπει να βρουν κάποιον να έρθει να δει τι θα κάνουμε. Εστω και προσωρινά με ένα τεντόπανο στυλ να το ξεκινήσουμε από τον 4ο και να καταλήξει σε εμένα για να πέσει ότι πέσει μεσα στο μπαλκόνι μου

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Βάλτε μια κορδέλα και ένα σημείωμα "προσοχή πέφτουν σοβάδες" κάτι τέτοιο. Μην αγχώνεσαι τόσο πολύ για όλα φίλε, άσε να αγχωθεί και κανένας άλλος! Έχεις τα θέματά σου, έχεις και τους σοβάδες! :)

 

Το ζήτημα είναι ότι αν πέσουν σοβάδες σε κανένα κεφάλι, μετά θα τρέχουν στο αυτόφορο και στα δικαστήρια.

 

Αν έχει πρόβλημα η πολυκατοικία ίσως χρειαστεί κάποια στιγμή να γίνουν και (αρκετά ακριβά) διορθωτικά έργα σε όλη την πρόσοψη, όχι μόνο σε έναν όροφο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το ζήτημα είναι ότι αν πέσουν σοβάδες σε κανένα κεφάλι, μετά θα τρέχει στο αυτόφορο και στα δικαστήρια.

Ποιος θα τρέχει; Ο Μανώλης; Δεν βλέπω να έχει άμεση σχέση. Γενικά δεν μπορείς να ειδοποιήσεις κάποια υπηρεσία να μπει μια προσωρινή σήμανση; (και μέχρι τότε επειδή είναι και Κυριακή ας τη βάλουν μόνοι τους)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...