Προς το περιεχόμενο

Έφυγαν σοβάδες από μπαλκόνι.Ποιος πληρώνει?


ΜΑΝΩΛΗΣ1

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Ήδη από κάτω δεν υπάρχει παρκαρισμένο. Ο αδερφός του διαχειριστή δουλεύει στον Δήμο. Θα έπρεπε ήδη να είχε τοποθετηθεί σήμανση και να είχε βρεθεί άκρη με κάποιο συνεργείο έστω και προσωρινή μην χτυπήσει κανένας.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 75
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Πραγματικα δεν μπορω να το καταλαβω ολο αυτο.Ολο αυτο εγινε οχι απο κακοτεχνια αλλα κατι δεν δουλευε σωστα στο μπαλκονι του ιδιοκτητη του 4ου.Ο ιδιοκτητης δεν φροντισε να φτιαξει(στο μπαλκονι του) κατι που μαζευε νευρα που ειχε συνεπεια να τραβηξει υγρασια η πλακα και να προχωρησει κατω απο το μπαλκονι του(με αποτελεσμα να φευγει σοβας κ.τ.λ) και γιαυτο φερουν ευθυνη ολοι οι ιδιοκτητες...?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν έχουν ευθύνη οι ιδιοκτήτες σαν πρόσωπα, αλλά εφόσον μιλάμε για την πρόσοψη της πολυκατοικίας και τον δυνητικό κίνδυνο τραυματισμό ανθρώπου, καλό είναι το συγκεκριμένο πρόβλημα να αντιμετωπιστεί συλλογικά σαν πολυκατοικία. Ζεις με άλλους 30 (ξερωγω) ανθρώπους σε ένα κτήριο που δίνετε κοινόχρηστα για την συντήρησή του, την καθαριότητα, το ρεύμα του κλπ κλπ . Όταν βλέπεις ότι αρχίζει και καταρρέει δε μπορείς να κλειδώνεσαι στο σπίτι και να φωνάζεις από μέσα με το κουμπούρι στο χέρι "δεν φταίω εγώ, πληρώστε το εσείς".

Ξαναλέω,δε μιλάμε για το ταβάνι του απο κάτω που φούσκωσε λόγω της σωλήνας του από πάνω. Μιλάμε για την πρόσοψη του κτηρίου που εκτίθεται επι Χ δεκαετίες στα καιρικά φαινόμενα.

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δυστυχώς από τον λαό μας λείπει η προνοητικότητα σε πολλούς τομείς της καθημερινότητας

 

Φωνάζει ο ένας , φωνάζει ο άλλος γίνεται η ζημιά , ξαναφωνάζει ο ένας , ξαναφωνάζει ο άλλος . Τραυματίζεται η σκοτώνεται άνθρωπος και τότε αυτομάτως βρίσκεται η λύση.

 

Στον Πύργο γίνεται χαμός με τα σκουπίδια. Η πολιτεία απαθής και άπραγη. Άτομα από κει κυνηγάνε το θέμα εδώ και καιρό. Το κακό είναι ότι μόλις αρρωστήσει η πεθάνει κάποιος λόγω των σκουπιδιών τότε τσουπ θα πάει κλιμάκιο της πολιτείας και μέσα σε 10 μέρες θα έχουν βρει και χωματερή , θα έχουν φτιάξει και τα αμάξια , θα έχουν βρει λύσεις σε όλα. Το θέμα είναι να μην πάθει κανένας τίποτα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν έχουν ευθύνη οι ιδιοκτήτες σαν πρόσωπα, αλλά εφόσον μιλάμε για την πρόσοψη της πολυκατοικίας και τον δυνητικό κίνδυνο τραυματισμό ανθρώπου, καλό είναι το συγκεκριμένο πρόβλημα να αντιμετωπιστεί συλλογικά σαν πολυκατοικία. Ζεις με άλλους 30 (ξερωγω) ανθρώπους σε ένα κτήριο που δίνετε κοινόχρηστα για την συντήρησή του, την καθαριότητα, το ρεύμα του κλπ κλπ . Όταν βλέπεις ότι αρχίζει και καταρρέει δε μπορείς να κλειδώνεσαι στο σπίτι και να φωνάζεις από μέσα με το κουμπούρι στο χέρι "δεν φταίω εγώ, πληρώστε το εσείς".

Ξαναλέω,δε μιλάμε για το ταβάνι του απο κάτω που φούσκωσε λόγω της σωλήνας του από πάνω. Μιλάμε για την πρόσοψη του κτηρίου που εκτίθεται επι Χ δεκαετίες στα καιρικά φαινόμενα.

Επειδη συμβαινει και στην δικη μου πολυκατοικια και το μεγαλυτερο προβλημα το ειχα εγω στην συνελευση οι υπολοιποι δεν δεχτηκαν να φτιαχτουν ολα τα μπαλκονια οποτε αναγκαστικα εφτιαξα τα δικα μου τωρα αν πεσει καποια γωνια απο αλλο διαμερισμα θα πληρωσω εγω?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν θες την γνώμη μου στην προκειμένη εσύ δεν θα έχεις κανένα άδικο να κάνεις το ίδιο και σε αντίστοιχη συνέλευση,όταν και θα γίνει επειδή κάποιου από τους άλλους που έλεγαν "οχι" έπεσε κομμάτι απο το δικό τους και έσπασε εναν καθρέφτη. Αλλά μιλάμε τώρα για περίπτωση που μένεις σε πολυκατοικία με νεοΕλληναράδες - ζωάδια που δεν συνεννοούνται και δε μπορείς να κάνεις και σοβαρή κουβέντα μαζί τους.

Προσωπικά εγώ λόγω περηφάνιας, φιλότιμου και επειδή είμαι υπεράνω, μόνο και μόνο για να νοιώσουν σκουπίδια οι άλλοι, θα τσοντάριζα ενα ποσό-δείγμα για το μπαλκόνι του άλλου, αν μπορούσα βέβαια.Εννοείται οχι πανω απο 50€ (τυχαίο το νούμερο).

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η οροφή ανήκει στον από κάτω. Αν άνηκε στον από πάνω, τότε θα έπρεπε να του ανήκει και το ταβάνι του σπιτιού του από κάτω. Από την άλλη όμως, οι σωλήνες νερού ανήκουν στον από πάνω.

 

Μάλλον για legal limbo το βλέπω :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το πρόβλημα δημιουργήθηκε από την μετώπη του αποπάνω και προσχώρησε το νερό τόσα χρόνια μέσα στους σοβάδες. Αν δεις την φωτογραφία που ανέβασα θα δεις οτι η μετώπη του 4ου ειναι στα κακά της τα χάλια.

Καλά χεστηκα να σου πω αν θα πρέπει να πληρώσω εγώ. Το θέμα είναι να βρεθεί μια λύση . Θα πάω το απόγευμα να χτυπήσω στον διαχειριστή να δουμε τι θα κάνουμε .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Γενικά το μπαλκόνι το πάνω πάνω φαίνετε στα κακά του χάλια όλα μαυρισμένο τέρμα και λογικά για να έφυγε το πρώτο στρώμα να δεν κάνετε κάτι άμεσα απλά το νερό θα αρχήσει να τρώει κιάλο και να φύγει κανά τουβλάκι κα άλλα διάφορα όπως επίσης αν κάνετε και κάτι μετά από κανά 2-3 μήνο η ζημιά θα έχει γίνει και πάλι γιατί κάτι θα έχει σαπίσει μέσα και πλά θα κάνετε μια τρύπα στο νερό ακόμα και να μπαλωθεί.Δεν κάνετε τίποτα συνελεύσεις εκεί π.χ αν κάνετε τώρα συνέλευση ότι πρέπει να παραγείλετε πετρέλαιο βάλε στο τραπέζει το θέμα αυτο και άμεση λύση

 

Υποψιν τωρα που ειδα ξανα τη φωτο παιζει ανετα στην επομενη βροχη να φυγει και το υπολοιπο κομματι

Επεξ/σία από soteras
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

η μαρκιζα π.χ. στον τριτο οροφο ειναι πρακτικα και θεωριτικα ιδιοκτησια αυτου που κατοικει στον τριτο οροφο. δεν ανηκει στους κοινοχρηστους χωρους οπως το κλημακοστασιο, η εισοδος, η πλακα της πολυκατοικιας, ο ανελκυστηρας ή ο υπογειος χωρος του λεβητοστασιου και φυσικα δεν προσμετραται στα χιλιοστα ενος διαμερισματος για τα κοινοχρηστα αυτου.

ο καθε νοικοκυρης πρεπει να συντηρει τις μετοπες ή τα μαρμαρα που ειναι εξω απο το μπαλκονι του. η ζημια ανηκει αποκλειστικα στον ιδιοκτητη του διαμερισματος. εκτος και αν θελει να συμβαλει ολη η οικοδομη για λογους καλης γειτονίας.

μονο οταν γινονται ασθητικες παρεμβασεις στην προσοψη της οικοδομης οπως π.χ. βαψιματα τοτε παει ρεφενε ο λογαριασμος και αφου συμφωνησουν ολοι.

και αν σου πει Μανωλη οτι ανηκει και σε εσενα που μενεις π.χ. στον δευτερο οροφο ο.κ. πεστον αυριο θα βαλω ατομικο καυστηρα ξερωγω και θα ανοιξω μια

τρυπα απο πανω για να βγαλω την καπνοδοχο.

ειμαι περιεργος να "δω" τι θα σου απαντηση; 

  • Like 1
  • Confused 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η ζημια είναι κοινοχρηστη και πρεπει να πληρωσουν ολοι οι ιδιοκτητες(είμαι χρονια διαχειριστης και εχω πειρα).Από το μπαλκονι και μεσα είναι ιδιωτικο,κουτελο και εξω κοινοχρηστο.Για την ακριβεια ο σωστος ορος είναι κοινοκτητο.

Το σωστο είναι βεβαια τι αναφερει ο κανονισμος της πολυκατοικίας.Σιγουρα θα γινεται αναφορα στο συγκεκριμμενο.

Οσο αφορα την ζημια προκληθηκε από διαβρωση του σιδερου που πεταξε το μπετο.Είναι θεμα χρονου να πεσουν και αλλα κομματια.

Στις περισσοτερες πολυκατοικίες και γενικα στα ετοιμα σπιτια(κλειδι στο χερι) ή όταν ο ιδιοκτητης δεν εχει γνωσεις στα θεματα της οικοδομης,τα σιδερα που χρησιμοποιουν οι εργολαβοι είναι σκουριασμένα(όχι καθαρα) με αποτέλεσμα με την παροδο του χρονου και σε συνδυασμο με τις καιρικες συνθηκες να συμβαινουν αυτά τα φαινομενα.

Για να φτιαχτει η ζημια πρεπει να τριφτει καλα το σιδερο,να περαστει με σταθεροποιητης σκουριας και με επισκευαστικο τσιμεντοειδες.Επειδή όμως φαινεται ότι είναι θεμα χρονου να πεσει και το υπολοιπο καλο είναι να σπαστει ολο.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ηδη εκει που έχει φύγει το κομμάτι φαίνονται από μέσα οι πλέον κατακόκκινες λόγω σκουριάς σιδερόβεργες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι και εμεις ειχαμε μεταξυ 4ου και 5ου ορόφου (εγώ δε μένω σε κάποιον από αυτούς). Χωρίς να ξέρω πολλές πολλές λεπτομέρειες, αποφασίστηκε στη συνέλευση ότι η επισκευή επιβαρυνε την πολυκατοικία.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η οροφή ανήκει στον από κάτω. Αν άνηκε στον από πάνω, τότε θα έπρεπε να του ανήκει και το ταβάνι του σπιτιού του από κάτω. Από την άλλη όμως, οι σωλήνες νερού ανήκουν στον από πάνω.

 

Μάλλον για legal limbo το βλέπω :P

Ωραία ανάλυση :P

 

Πάμε στην πραγματικότητα τώρα.

Η "οροφή" αποτελείται πρώτα από όλα από την πλάκα, η οποία είναι μέρος του σκελετού της πολυκατοικίας, ανήκει σε όλη την πολυκατοικία. Ότι βρίσκεται πάνω από την πλάκα(σωλήνες, πλακάκια, ξύλινο πάτωμα, θέρμανση δαπέδου κτλ) ανήκει στον από πάνω. Ότι βρίσκεται κάτω από την πλάκα(σοφάς, καλώδια, γύψινα, μόνωση και δξ τι άλλο) ανήκει στον από κάτω.

η μαρκιζα π.χ. στον τριτο οροφο ειναι πρακτικα και θεωριτικα ιδιοκτησια αυτου που κατοικει στον τριτο οροφο. δεν ανηκει στους κοινοχρηστους χωρους οπως το κλημακοστασιο, η εισοδος, η πλακα της πολυκατοικιας, ο ανελκυστηρας ή ο υπογειος χωρος του λεβητοστασιου και φυσικα δεν προσμετραται στα χιλιοστα ενος διαμερισματος για τα κοινοχρηστα αυτου.

ο καθε νοικοκυρης πρεπει να συντηρει τις μετοπες ή τα μαρμαρα που ειναι εξω απο το μπαλκονι του. η ζημια ανηκει αποκλειστικα στον ιδιοκτητη του διαμερισματος. εκτος και αν θελει να συμβαλει ολη η οικοδομη για λογους καλης γειτονίας.

μονο οταν γινονται ασθητικες παρεμβασεις στην προσοψη της οικοδομης οπως π.χ. βαψιματα τοτε παει ρεφενε ο λογαριασμος και αφου συμφωνησουν ολοι.

και αν σου πει Μανωλη οτι ανηκει και σε εσενα που μενεις π.χ. στον δευτερο οροφο ο.κ. πεστον αυριο θα βαλω ατομικο καυστηρα ξερωγω και θα ανοιξω μια

τρυπα απο πανω για να βγαλω την καπνοδοχο.

ειμαι περιεργος να "δω" τι θα σου απαντηση;

Αυτό το "πρακτικά και θεωρητικά" πως ακριβώς προκύπτει?

 

Ο νόμος λέει πως τα στηθαία των εξωστών είναι κοινόχρηστα, και οποιαδήποτε εργασία συντήρησης/επισκευής αυτών την επιβαρύνονται όλοι οι ιδιοκτήτες. Τα μάρμαρα στα μπαλκόνια είναι ευθύνη του ιδιοκτήτη, τα στηθαία όχι.

 

Όσο για το άλλο που γράφεις, όχι δεν μπορείς να κάνεις τρύπα στην πλάκα για να περάσεις καπνοδόχο, η πλάκα όπως ανέφερα και παραπάνω δεν ανήκει σε κάποιον ιδιοκτήτη. Μπορείς να κάνεις ότι θέλεις μόνο στο ταβάνι σου.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ωραία ανάλυση :P

 

Πάμε στην πραγματικότητα τώρα.

Η "οροφή" αποτελείται πρώτα από όλα από την πλάκα, η οποία είναι μέρος του σκελετού της πολυκατοικίας, ανήκει σε όλη την πολυκατοικία. Ότι βρίσκεται πάνω από την πλάκα(σωλήνες, πλακάκια, ξύλινο πάτωμα, θέρμανση δαπέδου κτλ) ανήκει στον από πάνω. Ότι βρίσκεται κάτω από την πλάκα(σοφάς, καλώδια, γύψινα, μόνωση και δξ τι άλλο) ανήκει στον από κάτω.

 

 

Δηλαδη αν ο αλλος απο πανω εχει χαλασμενα υδραυλικα και περασει υγρασια στο ταβανι μου ειναι δικο μου εξοδο?Δηλαδη η οποιαδηποτε κακη χρηση η αμελεια των απο πανω χρεωνεται στον απο κατω?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...