Προς το περιεχόμενο

Έφυγαν σοβάδες από μπαλκόνι.Ποιος πληρώνει?


ΜΑΝΩΛΗΣ1

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δηλαδη αν ο αλλος απο πανω εχει χαλασμενα υδραυλικα και περασει υγρασια στο ταβανι μου ειναι δικο μου εξοδο?Δηλαδη η οποιαδηποτε κακη χρηση η αμελεια των απο πανω χρεωνεται στον απο κατω?

Όχι βέβαια, δεν είπα κάτι τέτοιο. Αν για την υγρασία που πέρασε στο ταβάνι σου φταίνε τα υδραυλικά του από πάνω, τότε αυτός είναι 100% υπεύθυνος. Αν πάλι φταίει κάποιος κοινόχρηστος σωλήνας(πχ η αποχέτευση της ταράτσας), τότε πληρώνει όλη η πολυκατοικία τη ζημιά στο ταβάνι σου. Μαζί και εσύ φυσικά ;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 75
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Όχι βέβαια, δεν είπα κάτι τέτοιο. Αν για την υγρασία που πέρασε στο ταβάνι σου φταίνε τα υδραυλικά του από πάνω, τότε αυτός είναι 100% υπεύθυνος. Αν πάλι φταίει κάποιος κοινόχρηστος σωλήνας(πχ η αποχέτευση της ταράτσας), τότε πληρώνει όλη η πολυκατοικία τη ζημιά στο ταβάνι σου. Μαζί και εσύ φυσικά ;)

Τωρα στην συγκεκριμενη περιπτωση αν ο ιδιοκτητης εχει προβλημα στην υδροροη η κατι αλλο με αποτελεσμα να περναει νερο στην πλακα και κατα συνεπεια και στο μπροστινο τμημα του μπαλκονιου με αποτελεσμα να φυγουν σοβαδες γιατι να το χρεωθει η πολυκατοικια?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

τωρα με βροχες δεν φτιαχνονται αυτα..

κανονικα πρεπει να γινουν ανοιξη καλοκαιρι.

μονωσεις,λουκια,σωληνωσεις κτλ.ειναι της πολ.κιας .αλλα επειδη δεν υπαρχουν νομοι αλλα καταστατικο(κ αν εχει η πολ.κια)ειναι λιγο χυμα η κατασταση οτι κανονησετε

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ λέω που στο διάολο χαθήκαν όλοι σήμερα. Λες να συμφώνησαν ότι φταίω εγώ που περασε υγρασία στο μπαλκόνι του από πάνω με αποτέλεσμα να ξεκολλήσει το κομμάτι? Πήγα του χτύπησα πριν , δεν ήταν εκεί. Θα πάω πάλι σε λίγο.

Κατά την γνώμη μου είναι ευθύνη του από πάνω και του διαχειριστή. Η πρόσοψη του από πάνω είναι όλο ρωγμές από τα χρόνια και τις καιρικές συνθήκες. Μπήκαν νερά στις ρωγμές , πήγαν στους σοβάδες και τσουπ έφυγε το από κάτω μέρος.

Δεν ξέρω ρε παιδιά. Εγώ φοβάμαι μην χτυπήσει κανάς άνθρωπος και με τρέχουν εμένα στο τέλος.

Ξαναπαω κάτω να δω

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τωρα στην συγκεκριμενη περιπτωση αν ο ιδιοκτητης εχει προβλημα στην υδροροη η κατι αλλο με αποτελεσμα να περναει νερο στην πλακα και κατα συνεπεια και στο μπροστινο τμημα του μπαλκονιου με αποτελεσμα να φυγουν σοβαδες γιατι να το χρεωθει η πολυκατοικια?

Δεν νομίζω να είναι εφικτό αυτό που περιγράφεις. Αν είχε περάσει νερό στην πλάκα, το ταβάνι του από κάτω θα έπρεπε να βγάζει συνεχώς υγρασίες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στο ύψος που είναι η ζημιά μέσα στο σπίτι της πεθεράς μου και συγκεκριμένα στην τραπεζαρία αλλά και στο ταβάνι του μπαλκονιού μας διαπιστώνω τώρα πολλά σκασίματα. του χρώματος. Αλλά και στο σαλόνι που κάθομαι τώρα έχει φύγει το χρώμα σε αρκετά σημεία

Εννοώ οτι εχει φυγει η επίστρωση του χρώματος. Να είναι από πρόβλημα στο μπαλκόνι της απο πάνω?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

τετοια μερεμετια ειναι ολης της πολυκατοικιας,ειναι μετωπη δε γινεται να επιμεριστει στον καθε ιδιοκτητη γιατι πολυ απλα δε μπορει να ελεγξει κ να καταστει υπευθυνος για τη συντηρηση τους.αποφασιστε ολοι μαζι βαλτε ενα γερανο να τα τσιμεταρει ειναι στανταρ διαδικασια σε παλιες πολυκατοικιες με ασπρο τσιμεντο ταχειας.

  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Υπάρχουν πολλά προβλήματα στα σπίτια με τις υγρασίες και την βροχή, την Παρασκευή έβρεχε 6 ώρες στο κέντρο της Αθήνας, σε εμάς έπεσαν σοβάδες από τα ταβάνια γιατί έχει χαλάσει η υγρομόνωση, ενώ στην πολυκατοικία που μένει η θεία μου έγινε κάποια διαρροή στην απόληξη από το κουβούκλιο του ασανσέρ και έπεφταν τα νέρα μέσα στον θάλαμο του ανελκυστήρα, τον απενεργοποίησαν μην γίνει βλάβη και ηλεκτροπληξία και περιμένουν να έρθει ηλεκτρολόγος να δει μήπως έγινε τίποτα. Μπροστά από 2 κτίρια που πέρασα είδα πεσμένους σοβάδες στο πεζοδρόμιο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Υπάρχουν πολλά προβλήματα στα σπίτια με τις υγρασίες και την βροχή, την Παρασκευή έβρεχε 6 ώρες στο κέντρο της Αθήνας, σε εμάς έπεσαν σοβάδες από τα ταβάνια γιατί έχει χαλάσει η υγρομόνωση, ενώ στην πολυκατοικία που μένει η θεία μου έγινε κάποια διαρροή στην απόληξη από το κουβούκλιο του ασανσέρ και έπεφταν τα νέρα μέσα στον θάλαμο του ανελκυστήρα, τον απενεργοποίησαν μην γίνει βλάβη και ηλεκτροπληξία και περιμένουν να έρθει ηλεκτρολόγος να δει μήπως έγινε τίποτα. Μπροστά από 2 κτίρια που πέρασα είδα πεσμένους σοβάδες στο πεζοδρόμιο.

Εγω μενω στο κεντρο σε παλια πολυκατοικια αλλα βλεπω και τις αλλες πολυκατοικιες οτι εχουν προβλημα πολλα μπαλκονια κυριως τα μπαλκονια τα οποια δεν εχουν υψωμα γυρω γυρω αλλα ειναι μια ευθεια(οποτε δεν χρειαζεται υδροροη)και εχουν ως τελειωμα μετα το μωσαικο το μαρμαρο(εχει φυγει το μαρμαρο καποιους ποντους εχει βγει χορταρι ενδιαμεσα περναει το νερο και ποτιζει την πλακα του μπαλκονιου οποτε το πιο συνηθισμενο ειναι να πεφτουν οι γωνιες των μπαλκονιων).Εμεις ως πολυκατοικια τα ειχαμε φτιαξει παλια ολοι μαζι βαφοντας και την πολυκατοικια(επι Μπακογιαννης/επιδοτηση) αλλα τα μαρμαρα παλι αρχισαν να φευγουν οποτε εγω και ενας αλλος τα καρφωσαμε με βιδες και τα ξαναφτιαξαμε.Αλλοι δεν ειχαν το ιδιο προβλημα δεν ηθελαν και αλλοι λογω οικονομικης κρισης δεν δεχτηκαν να φτιαχτουν.Ηδη εχουν πεσει γωνες σε αμαξια απο κατω.Παρατηρω οτι πολλοι εχουν κενα τα διαμερισματα και δεν ενδιαφερονται καθολου για την συντηρηση τους.Φαντασου οτι στο ενφια η ηλικια μιας πολυκατοικιας σταματα στα 27 ετη δηλαδη ιδια τετραγωνικα και περιοχη εχουν το ιδιο ενφια ειτε ειναι 27 ετων ειτε 60 ετων λες και εχουν τα ιδια εξοδα απλα το κεντρο ειναι γεματο παλια ακινητα οποτε απο που θα τα παρουν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για να κλείσω και το thread...

 

Ευτυχώς δεν εχει πέσει άλλο κομμάτι

 

Η ζημιά ειναι της πολυκατοικίας

 

Την παρασκευή ήρθαν μάστορες και έβαλαν κάτι δίχτυα για να μην πέσει τίποτα και σήμερα τους εχω εδω από τις 7 και βάζουν σκαλωσιές για να το φτιάξουν.

 

Το κακό είναι ότι δεν έχω άνθρωπο να αφήσω στο σπίτι και με βλέπω να χάνω το μεροκάματο σήμερα...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 3 χρόνια αργότερα...
Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Οτιδήποτε έχει σχέση με την πρόσοψη της πολυκατοικίας είναι κοινόχρηστη δαπάνη και κοινή ευθύνη.

Σε περίπτωση που υπάρξει ατύχημα, την μεγαλύτερη ευθύνη φέρει πρώτα ο διαχειριστής και εν συνεχεία οι συγκεκριμένοι ένοικοι που διαφωνούσαν με την επισκευή της πρόσοψης…

Επεξ/σία από Bermudakias33
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ολα   τα   εξωτερικα   μερη   της   πολυκατοικιας   ειναι   κοινοχρηστα.

Τοιχος,  ταρατσα,  λουκια, μπαλκονια,  ακαλυπτοι   χωροι,  πυλωτες, μαντρες  ολα   μα   ολα   ειναι   κοινοχρηστα.

Ακομα   και  οι   πλακες   πεζοδρομιου   μπροστα   στην  πολυκατοικια.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πάντως στην δική μου περίπτωση που κάτι είχε πέσει από την πολυκατοικία που ήταν παρκαρισμένο το αμάξι και είχα βρει ένα πανέμορφο βαθούλωμα στον ουρανό, όλοι κάνανε την πάπια και παίζανε τους ανήξερους. Προφανώς τα πλήρωσα από την τσέπη μου για να το φτιάξω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...