Προς το περιεχόμενο

κόλλημα πριν το boot


gianakakis

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Γειά σας παιδιά

 

Σήμερα που άνοιξα τον υπολογιστή μου αφού μου έδειξε το λογότυπο της mobo κανονικά μου έβγαλε αυτή την οθόνη (βλέπε φωτογραφία) το θέμα είναι όμως ότι το πληκτρολόγιο μου δεν ανταποκρινεται με αποτέλεσμα να είμαι κολλημένος σε αυτή την οθόνη. επίσης δεν έχω και κάποιο άλλο πληκτρολόγιο να δοκιμάσω.. Καμία ιδέα; Ευχαριστώ

post-139804-0-92500200-1445780837_thumb.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

πάτα F1 (τώρα είδα ότι δεν παίζει το πλητρκολόγιο σου)

βάλε το πλητρκολόγιο σε ενα PS2 αντάπτορα και πάτα F1c1497_-_usb_to_ps2_adapter.jpg

Ευχαριστώ πολύ για την απάντηση σου. Δοκίμασα τον μόνο τέτοιο ανταπτορα που έχω και δεν δούλεψε. Βέβαια ο ανταπτορας έχει πάνω σαν σήμα ένα ποντίκι οπότε παίζει να είναι μόνο για ποντίκια;
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

όχι (Εκτός αν έχεις 2 PS/2 θύρες αν ναί τότε βάλτο στην μοβ ή στην δεύτερη τέλος πάντων)  μάλλον είναι χαλασμένο το πληκτρολόγιο σου.


Αλλά καλού κακού πες μοντέλο μητρικής, είχες κάνει κάποιο είδος overclocking? ο υπολογιστής λειτουργούσε κανονικά; έχεις πρόβλημα με την τάση του ρεύματος στην πολυκατοικία; μήπως εγκατέστησες τιποτα καινούργιο στον υπολογιστή ή πήρες κανένα καινούργιο περιφερειακό;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

όχι (Εκτός αν έχεις 2 PS/2 θύρες αν ναί τότε βάλτο στην μοβ ή στην δεύτερη τέλος πάντων) μάλλον είναι χαλασμένο το πληκτρολόγιο σου.

Αλλά καλού κακού πες μοντέλο μητρικής, είχες κάνει κάποιο είδος overclocking? ο υπολογιστής λειτουργούσε κανονικά; έχεις πρόβλημα με την τάση του ρεύματος στην πολυκατοικία; μήπως εγκατέστησες τιποτα καινούργιο στον υπολογιστή ή πήρες κανένα καινούργιο περιφερειακό;

εγκατέστησα ένα καινούργιο δίσκο βασικά.. πριν από αυτό δούλευε κανονικά. Δεν φταίει το πληκτρολόγιο μου (cm quickfire tk) απλά έχω διαβάσει και από άλλους ότι δεν δουλεύει στην αρχή πριν το boot. Το είχα πάθει και στο παρελθόν και τότε το είχα λύσει βάζοντας ένα παλιό πληκτρολόγιο με αυτό το PS 2 βύσμα.. Απλά τώρα δεν έχω αυτή τη δυνατότητα και για αυτό αναρωτιέμαι τι άλλο μπορώ να κάνω. Μάλλον θα χρειαστεί να αγοράσω ένα παλιό πληκτρολόγιο..

 

Edit: asrock είναι τώρα μοντέλο δεν θυμάμαι αλλά τα λέει στην πρώτη φωτογραφία νομίζω που ανέβασα στο 1ο ποστ.. oc δεν έχω κάνει και πρόβλημα με τάση δεν έχω παρατηρήσει..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ε γιαυτό σε ρώτησα το βγάζει αυτό (μέσα στα άλλα) και όταν εγκαθιστάς υλικό και κάτι δεν πάει καλά ή όταν ενεργοποιείς λειτουργίες που δεν χρησιμοποιούνται

το πληκτρολόγιο γιατι δεν λειτουργεί δεν καταλαβαίνω....

δοκίμασε να το κουμπώσεις σε άλλη θύρα μπορεί να έχεις πάνω απο εναν USB controllers

τέλος βγάλε τον δίσκο και ότι νέο έχει εγκαταστήσει και ξαναπροσπάθησε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δοκίμασα όλες τις θύρες επίσης δοκίμασα και το reset cmos έβγαλα και τον δίσκο και τίποτα. Απλά θέλει κάποιο παλιό πληκτρολόγιο όπως και την προηγούμενη φορά.. Το γιατί δεν δουλεύει το δικό μου δεν ξέρω πάντως το είχα ψάξει και το έλεγαν και άλλοι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

μήπως έχει 2 USB το πληκτρολόγιο σου και το ενα είναι για ρεύμα; αν ναι τότε σύνδεσε το ρεύμα σε μια θύρα USB και το κύριο USΒ στον αντάπτορα. παίζει να μην δουλεύει με την αντάπτορα γιατι θέλει έξτρα ρεύμα με ενα γρήγορο googlάρισμα είδα ότι εχει και λεντάκια..

 

ή αν δεν έχει τότε βάλτο σε μια USB (λογικά ανάβει έτσι; ) και προσπάθησε να απενεργοποιήσεις τα φωτάκια αν έχει τέτοια επιλογή ή keycombo που να το κάνει αυτό (δες το βιβλιαράκι του πληκτρολογίου) με το που τα σβήσεις κλείσε το pc βάλε το πληκτρολόγιο στον αντάπτορα και τον αντάπτορα στην μητρική (δεν είναι σαν USB δηλαδή αν ήδη έχει ανοίξει το pc δεν θα το αναγνωρίσει πρέπει να είναι μέσα απο πρίν ενώ είναι κλειστό)

Τσέκαρα το πληκτρολόγιο λοιπόν αυτό που κάνεις είναι να πατήσεις το fn και το esc για να το κάνεις 6keyrollover  αν δεν πιάσει τότε σβήνεις και τα λεντ βάζεις τον αντάπροτρα και κάνεις restart


you are welcome

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

μήπως έχει 2 USB το πληκτρολόγιο σου και το ενα είναι για ρεύμα; αν ναι τότε σύνδεσε το ρεύμα σε μια θύρα USB και το κύριο USΒ στον αντάπτορα. παίζει να μην δουλεύει με την αντάπτορα γιατι θέλει έξτρα ρεύμα με ενα γρήγορο googlάρισμα είδα ότι εχει και λεντάκια..

 

ή αν δεν έχει τότε βάλτο σε μια USB (λογικά ανάβει έτσι; ) και προσπάθησε να απενεργοποιήσεις τα φωτάκια αν έχει τέτοια επιλογή ή keycombo που να το κάνει αυτό (δες το βιβλιαράκι του πληκτρολογίου) με το που τα σβήσεις κλείσε το pc βάλε το πληκτρολόγιο στον αντάπτορα και τον αντάπτορα στην μητρική (δεν είναι σαν USB δηλαδή αν ήδη έχει ανοίξει το pc δεν θα το αναγνωρίσει πρέπει να είναι μέσα απο πρίν ενώ είναι κλειστό)

 

Τσέκαρα το πληκτρολόγιο λοιπόν αυτό που κάνεις είναι να πατήσεις το fn και το esc για να το κάνεις 6keyrollover  αν δεν πιάσει τότε σβήνεις και τα λεντ βάζεις τον αντάπροτρα και κάνεις restart

 

 

you are welcome

Σε ευχαριστώ πολύ για τον χρόνο σου, η αλήθεια είναι ότι δεν τα δοκίμασα τελικά αυτά που γράφεις γιατί βρέθηκε ένας φίλος να μου δώσει ενα παλίο πληκτρολόγιο και δούλεψε. Όμως πρέπει να είναι σωστά αυτά που λες και θα το δοκιμάσω μια μέρα που θα έχω όρεξη γιατί σήμερα με κούρασε πολύ αυτό έκανα τα πάντα..

 

Ευχαριστώ και πάλι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...