Προς το περιεχόμενο

Αγορά καφετιέρας φίλτρου


zarzonis

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Αφού πίνεις μόνο εσύ, πάρε μια μεγάλη χειροκίνητη, αυτήν που την πρεσαρεις κάτω. Ζέσταινε το νερό στον βραστήρα και όλα καλά. Ωραίο καφέ με "καμάκι" βγάζει. 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 41
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
18 ώρες πριν, buruburu είπε

Σας ευχαριστώ για τις απαντήσεις, όλους σας. Παρόλ' αυτά, πλην τοu F1Skar οι υπόλοιποι μου προτείνετε γυάλινη κανάτα ενώ σας είπα πως θέλω να πάρω inox. Επίσης είπα πως αυτό που με ενδιαφέρει είναι να βγάζει ωραίο και μυρωδάτο καφέ και, απ' όσο διαβάζω στα σχόλια για την Bosch την οποία προτείνετε, μόνο ωραίο καφέ δεν κάνει. Δε θα απέκλεια τη γυάλινη κανάτα αν έφτιαχνε πραγματικά ωραίο καφέ. Και οι moccamaster καφετιέρες γυάλινη έχουν. Αλλά δυστυχώς, είναι πανάκριβες...

Φαντάζομαι ότι κάποια διαφορά υπάρχει, αλλιώς όλος ο κόσμος θα έπαιρνε ό,τι φτηνότερο υπάρχει. Εγώ η ίδια την πάτησα αγοράζοντας μία φτηνή, βγαίνει χάλια ο καφές, γι' αυτό και θέλω να αλλάξω. Όσον αφορά το ότι κρατάει τον καφέ πιο ζεστό, όσο αφήνουμε τον καφέ στη γυάλινη κανάτα πάνω στην καφετιέρα, αυτή συνεχίζει να "ψήνει" τον καφέ με αποτέλεσμα μετά από κάποια ώρα να έχει αλλοιωθεί τελείως ο καφές και να πικρίζει κιόλας. Για τη συγκεκριμένη δουλειά κάνει η inox η οποία λειτουργεί και σα θερμός.

Όποιος έχει να προτείνει μοντέλο καφετιέρας που να κάνει πραγματικά ωραίο καφέ, είναι ευπρόσδεκτος :).

Επειδή κι εγώ είμαι προς αναζήτηση τον τελευταίο καιρό, έχω σταμπάρει αυτές τις δύο που έβαλες. Θα πήγαινα σε Russell Hobbs αλλά, απ' όσο κατάλαβα, πάει για εξαφάνιση. Την έβαλε πάλι αυτό το κατάστημα αλλά βαράει κι ένα 20ρικο τα μεταφορικά, και πάει κοντά στα 100. Δεν ξέρω κατά πόσο αξίζει. Η Melitta βγαίνει πιο φθηνά και φάινεται, απ' τις κριτικές, πολύ καλή και value for money. 

Την βρήκα ακόμα πιο φθηνά, εδώ. Όχι ότι έχει καμιά τεράστια διαφορά με σκρουτζομάγαζα, βέβαια. 

Επεξ/σία από Mrs. Hyde
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

18 ώρες πριν, Predatorkill είπε

Παιδες για μικρη εχετε κατι στα υποψην; Μονο εγω πινω γαλλικο στο σπιτι ειναι κριμα να παρω μεγαλη. Πινω 2 κουπες μεγαλες απανωτα καθε πρωι

...θελει να ασχοληθείς λίγο, αλλά εάν έχεις όρεξη κοίτα και για hario v60 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, ge-lyk είπε

...θελει να ασχοληθείς λίγο, αλλά εάν έχεις όρεξη κοίτα και για hario v60 

Φαινεται καλη περιπτωση αλλα θελω να μενει ζεστος ο καφες για μιση ωρα ακομα αφου βαλω τη πρωτη κουπα.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Στις 2/1/2017 στις 5:52 ΜΜ, JiovanniGeorgeo είπε

Με ενδιαφέρει απλά να μου φτιάχνει το ταχύτερο δυνατό, ένα ποτήρι καφέ κάθε πρωί. Μιας και τα πρωινα ειμαι πολυ βαρυς, και σκέφτομαι συχνά τέτοιες χρονικές περιόδους πως η ζωή είναι 100% μάταιη.. θεωρώ πως με βοηθά να έχω έτοιμα τα υλικά από το προηγούμενο βράδυ, και να βρίσκω το καφέ κάθε μέρα τάδε ώρα έτοιμο. Εμενα με εξυπηρετει διοτι κάθε μέρα, κάνω τα ίδια ακριβως πράφμαατα.

 

Κάποιος που να έχει την 7479 να αφησει κανα προσωπικό ριβιου;

Παίρνεις μια με τιμέρ και είσαι κομπλέ. Και παντα προφανώς με φερμος, μια χαρά τον κραταει ζεστότατο για κάνα 5ωρο. Μελίττα έχω. Προφανώς και μια των 10 ευρώ θα κάνει μια χαρά δουλειά, απλά προσωπικά μου την σπάει να έχω αντικείμενα που τα ακουμπάς και είναι σαν ξεχαρβαλωμένα. Άσε που το χρησιμοποιώ σχεδόν κάθε μέρα. 

19 ώρες πριν, MajinBu είπε

Αφού πίνεις μόνο εσύ, πάρε μια μεγάλη χειροκίνητη, αυτήν που την πρεσαρεις κάτω. Ζέσταινε το νερό στον βραστήρα και όλα καλά. Ωραίο καφέ με "καμάκι" βγάζει. 

Καλά και μόνο εγώ πίνω, αλλά πίνω 3-4 φλιτζάνια (τον κάνω ελαφρή τον καφέ). Άμα ήτανε να έχω πρέσα καφέ φορά που ήθελα να πιω, δεν θα τελείωνα ποτέ.  

Επεξ/σία από Papakaliati
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
On 05/02/2021 at 18:45, buruburu said:

Επαναφέρω το post μια και είμαι σε αναζήτηση καφετιέρας. Είπα αυτή τη φορά να πάω σε inox και όχι γυαλί καθότι προσπαθώ να πετύχω την καλύτερη δυνατή γεύση. Είμαι ανάμεσα σ' αυτή και σ' αυτή. Έχει κανείς κάποια εμπειρία; Οι μόνες μου απαιτήσεις είναι να σταματάει η ροή όταν βγάζεις την καφετιέρα και να κάνει ωραίο και μυρωδάτο καφέ.

Επίσης κάτι διάβασα ότι έχει αλλάξει στις καφετιέρες μετά από οδηγία της ΕΕ; Τι όμως; Δε μένουν αναμμένες εσαεί ας πούμε; 

Απορώ γιατί υπάρχουν ακόμα καφετιέρες με γυάλινη κανάτα κι αυτό το καταστροφικό μάτι που μετά από μισή ώρα ο καφές είναι για πέταμα. Για μένα, μόνο θερμός. Τη Russel την έχω εις διπλούν (σπίτι και εξοχικό). Άψογη σε όλα. ΑΛΛΑ! Θέλει τακτικό (όχι τίποτα τρελό, το προτεινόμενο που οι περισσότεροι δεν κάνουμε) καθάρισμα, αλλιώς ανεβάζει μεγαλύτερη θερμοκρασία στη βάση του νερού, με αποτέλεσμα να κλείνει αυτόματα πριν τελειώσει το νερό. Επίσης έχω και την 2η Philips που έβαλε ο φίλος στην αρχή της σελίδας που πόσταρες η οποία είναι επίσης μια χαρά. Όχι τόσο γρήγορη όσο η Russel. 

Επεξ/σία από CheOnWeb
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

29 λεπτά πριν, CheOnWeb είπε

Απορώ γιατί υπάρχουν ακόμα καφετιέρες με γυάλινη κανάτα κι αυτό το καταστροφικό μάτι που μετά από μισή ώρα ο καφές είναι για πέταμα. Για μένα, μόνο θερμός. Τη Russel την έχω εις διπλούν (σπίτι και εξοχικό). Άψογη σε όλα. ΑΛΛΑ! Θέλει τακτικό (όχι τίποτα τρελό, το προτεινόμενο που οι περισσότεροι δεν κάνουμε) καθάρισμα, αλλιώς ανεβάζει μεγαλύτερη θερμοκρασία στη βάση του νερού, με αποτέλεσμα να κλείνει αυτόματα πριν τελειώσει το νερό. Επίσης έχω και την 2η Philips που έβαλε ο φίλος στην αρχή της σελίδας που πόσταρες η οποία είναι επίσης μια χαρά. Όχι τόσο γρήγορη όσο η Russel. 

Ποια russel εχεις;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
10 minutes ago, Predatorkill said:

Ποια russel εχεις;

Αυτήν https://www.skroutz.gr/s/15039724/Russell-Hobbs-24020-56-Adventure-Thermal-Carafe.html, όπως και το αμέσως προηγούμενο παρόμοιο μοντέλο που είχε το κουμπί στο πλάι. 

Edit: Έχω και κάνα-δυο τέτοια για μια-δυο γρήγορες κούπες (νερό απ' τον βραστήρα) https://www.google.gr/imgres?imgurl=https://b.scdn.gr/images/sku_main_images/008191/8191554/large_20160802163528_westmark_filtro_kafe_diafano_041_2445.jpeg&imgrefurl=http://www.skroutz.gr/c/687/diafora-axesouar-mageirikhs/m/17420/Westmark.html?order_dir%3Dasc&tbnid=9LRoWJezesxwkM&vet=1&docid=quSpaWTMzWqrKM&w=238&h=250&itg=1&hl=en-us&source=sh/x/im

Επεξ/σία από CheOnWeb
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 6/2/2021 στις 7:30 ΜΜ, Predatorkill είπε

Παιδες για μικρη εχετε κατι στα υποψην; Μονο εγω πινω γαλλικο στο σπιτι ειναι κριμα να παρω μεγαλη. Πινω 2 κουπες μεγαλες απανωτα καθε πρωι

 

7 ώρες πριν, ge-lyk είπε

...θελει να ασχοληθείς λίγο, αλλά εάν έχεις όρεξη κοίτα και για hario v60 

Αν θες να έχεις ένα ατομικό καφέ φίλτρου η πιο γρήγορη λύση είναι η aeropress. Και δεν χρειαζεσαι τίποτα, απευθείας στη κούπα σου. Αν θες πραγματικά  τον πιο εύγευστο καφέ φίλτρου, με μπόλικο μεράκι πας σε v60 και κάποιο ποιοτικό καφέ όπως είπε και το άλλο παιδι. Αν σου αρέσει ο καφές σου πολύ βαρύς με πολύ έντονο σώμα πας σε French press (σαν αυτή τη κανατα που επίσης δείξανε παραπάνω του ikea)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 ώρες πριν, Predatorkill είπε

Φαινεται καλη περιπτωση αλλα θελω να μενει ζεστος ο καφες για μιση ωρα ακομα αφου βαλω τη πρωτη κουπα.

κάποιο θερμός σε κούπα/μπουκάλι ίσως είναι μια απλή λύση!

 

σεβαστές όλες οι απόψεις της παρέας για γυαλινες κανάτες, μάρκες κτλ γιατί εν τέλει υπάρχουν πολλές παράμετροι του πως πίνουμε τον καφέ μας, σε τί ποσότητα και σε τί διάστημα, ποιές ευκολίες/χαρακτηριστικά ζητάμε καθώς και άλλοι παράγοντες.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Στις 6/2/2021 στις 9:19 ΜΜ, DimosthenisG είπε

Να σου πω κάτι, ο καφές φίλτρου δεν είναι όπως ο εσπρέσσο. Είναι απλά ζεστές σταγόνες νερού που πέφτουν πάνω στον καφέ. Ενώ στις μηχανές εσπρέσσο υπάρχουν και με 5 και με 10 χιλιάδες ευρώ, και κάθε μία βγάζει διαφορετικό καφέ.

Αυτό που θα σου πρότεινα είναι να αγοράσεις ακριβότερο καφέ και όχι τον κλασικό jacobs που πίνουν οι περισσότεροι. Αν η κανατα είναι γυάλινη ή όχι δεν παίζει ρόλο στη γεύση... Ο ινοξ πράγματι τον κρατάει ζεστό για περισσότερο χρόνο όμως ο καφές φίλτρου έχει το μυστικό ότι πρέπει να τον πιείς άμεσα. Όσο πιο αργά τον πίνεις τόσο χάνει άρωμα.

Η αλήθεια είναι πως αυτό νόμιζα κι εγώ αρχικά αλλά είδα μεγάλη διαφορά όταν ήπια τον ίδιο ακριβώς καφέ (Jacobs πράσινο) σε άλλη καφετιέρα από τη δική μου (η οποία ήταν ό,τι πιο φτηνό είχα βρει τότε κάπου 15-20€). Εξ ου και τώρα λυσσάω να πάρω κάτι καλύτερο και το ψάχνω λιγουλάκι. 

Στις 7/2/2021 στις 3:13 ΜΜ, Mrs. Hyde είπε

Επειδή κι εγώ είμαι προς αναζήτηση τον τελευταίο καιρό, έχω σταμπάρει αυτές τις δύο που έβαλες. Θα πήγαινα σε Russell Hobbs αλλά, απ' όσο κατάλαβα, πάει για εξαφάνιση. Την έβαλε πάλι αυτό το κατάστημα αλλά βαράει κι ένα 20ρικο τα μεταφορικά, και πάει κοντά στα 100. Δεν ξέρω κατά πόσο αξίζει. Η Melitta βγαίνει πιο φθηνά και φάινεται, απ' τις κριτικές, πολύ καλή και value for money. 

Την βρήκα ακόμα πιο φθηνά, εδώ. Όχι ότι έχει καμιά τεράστια διαφορά με σκρουτζομάγαζα, βέβαια. 

Τη Russell Hobbs τη βρήκα με 49€ εδώ. Αν και πραγματικά δεν ξέρω ποια να προτιμήσω, το σχόλιο του CheOnWeb περί ανόδου θερμοκρασίας με προβλημάτισε...

Επεξ/σία από buruburu
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...