Προς το περιεχόμενο

Speedport entry 2i ??


NikosApp

Προτεινόμενες αναρτήσεις

1 minute ago, jimis98 said:

υπαρχει κανενα βιβλιο κατα προτημηση ελληνικο για να διαβαζω για τα δικτυα?

αν ανεβασω το interleave θα ανεβei και η ταχυτητα συνδεσης?αυτα ολα μπορω με ρυθμισεις να τα φτιαξω?

για καποιος που δεν ασχολειται με το online game δεν τον νοιαζει?

to interleave/fast το βαζει ο παροχος οχι εσυ.αν βαλεις interleave θα κερδισεις σε ταχυτητα sync. δεν βρισκω λογο για Fast path αν δεν παιζεις παιχνιδια ή γενικως να εχεις καποιο συγκεκριμενο λογο που θες Fast path.

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 255
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

2 minutes ago, jimis98 said:

το sync τι ειναι?κανω αιτηση στο παροχο για interleave/fast ?

sync=συγχρονισμος.β.ζητας interleave στο download εκτος αν εισαι ηδη που θα το δεις μεσα απο το Router.

αν εχεις vdsl και η ταχυτητα σου ειναι 50  ή 30 τοτε δεν υπαρχει λογος αν εισαι Fast να πας interleave γιατι δεν θα κερδισεις τιποτα αφου ηδη πιανεις τα 50 ή τα 30.

επισης στο Upload δεν σε νοιαζει αν εισαι Fast path εκτος  αν εισαι χαμηλα σε ταχυτητα.πχ να εχεις vdsl 50/5 και το upload σου να ειναι 4.εκει βεβαια μπορει να ειναι και θεμα καλωδιωσης.

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 minutes ago, jimis98 said:

1599087403_.png.6232bf5e3240a54d6bbacca85e0f80a4.png

εισαι 24/1 και εισαι ηδη Fast/fast που ειναι οτι καλυτερο.δεν εχει νοημα να πειραξεις τιποτα ουτε να βαλεις Inteleave.την τερματιζεις την γραμμη ακομα και με Fast path.ακομα και 50 αρα να πας θα εισαι μια χαρα με fast.αν ειναι να πας 100αρα και δεν πιανεις τα 100 τοτε βλεπουμε για interleave ή για την καλωδιωση.

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 1 μήνα μετά...

 

το καινουργιο fw εμενα ακομα γραφει Software Version V1.0.0 αλα δεν λεει τι εκδοση ειναι το καινουργιο

• Αναβάθμιση Λογισμικού (PSTN), από 07/05/2018

• Αναβάθμιση Λογισμικού (ISDN), από 07/05/2018

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εμένα έχει αυτό :                                                                                                                                                                                                                 Manufacturer:OTE
ProductClass:Speedport Entry 2i
IP:192.168.1.1
HWVer:V1.0.0
SWVer:V1.0.0_OTET12lw4o6P5A
 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 χρόνια αργότερα...

Ξεθαβω το θεμα για να ρωτησω αν το συγκεκριμενο router υποστηριζει 50αρα VDSL ενοψει της αναβαθμισης της cosmote.

Εψαξα και νομιζω πως υποστηριζει αλλα δεν ειμαι σιγουρος. Κατι διαβασα για frimware update κτλ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

υποστηρίζει μέχρι profile 17a σε VDSL2, πράγμα που σημαίνει πως μέχρι 100mbps παίζει κανονικά, απλά το συγκεκριμένο CPE έχει Fast Ethernet και οχι Gigabit.. πιθανόν να μην πάρεις ποτέ τα 100mbps σε πραγματικό download.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 30/1/2022 στις 10:17 ΜΜ, Tsino είπε

Εγώ αυτό έχω σε 50αρα VDSL και είναι πολύ σταθερό. 

- Είναι πολύ σταθερή η γραμμή σου και όχι το Entry 2i το οποίο, σε VDSL, είναι πολύ προβληματικό modem/router και με πολύ χαμηλές επιδόσεις στο συγχρονισμό, ειδικά σε VDSL2 από Αστικό Κέντρο.

- Αν η γραμμή σου δεν τερματίζει, υπάρχει η περίπτωση να συγχρονίζει 4000-5000 kbps χαμηλότερα από το Speedport Plus ή το Speedport W724V Type Ci και 4000-8000 kbps από άλλα modem/router του εμπορίου και μάλιστα όχι από τα ιδιαίτερα ακριβά ούτε τα ποιο καινούργια. Στην περιοχή μου για παράδειγμα ένα FritzBox 10ετίας (το φτηνότερο της σειράς 73xx) συγχρόνιζε 6-7 kbps υψηλότερα από το Entry 2i.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 hour ago, filipN said:

- Είναι πολύ σταθερή η γραμμή σου και όχι το Entry 2i το οποίο, σε VDSL, είναι πολύ προβληματικό modem/router και με πολύ χαμηλές επιδόσεις στο συγχρονισμό, ειδικά σε VDSL2 από Αστικό Κέντρο.

- Αν η γραμμή σου δεν τερματίζει, υπάρχει η περίπτωση να συγχρονίζει 4000-5000 kbps χαμηλότερα από το Speedport Plus ή το Speedport W724V Type Ci και 4000-8000 kbps από άλλα modem/router του εμπορίου και μάλιστα όχι από τα ιδιαίτερα ακριβά ούτε τα ποιο καινούργια. Στην περιοχή μου για παράδειγμα ένα FritzBox 10ετίας (το φτηνότερο της σειράς 73xx) συγχρόνιζε 6-7 kbps υψηλότερα από το Entry 2i.

Τι να σου πω ειμαι πολύ ευχαριστημένος.... Στις αρχές μου είχαν δώσει το Plus.. Όλο προβλήματα είχα. 1 φορά  μου το αλλάξανε .. τη δεύτερη που ήρθε, μου έδωσε το 2i και λυθήκανε όλα...

image.png.74d76784a23edb6b14bd0ada2e421cc2.png

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

On 30/01/2022 at 12:58, ardi21 said:

Ξεθαβω το θεμα για να ρωτησω αν το συγκεκριμενο router υποστηριζει 50αρα VDSL ενοψει της αναβαθμισης της cosmote.

Εψαξα και νομιζω πως υποστηριζει αλλα δεν ειμαι σιγουρος. Κατι διαβασα για frimware update κτλ.

ναι υποστηριζει.ετσι και αλλιως οταν το βαλεις πανω παιζει να τραβηξει αυτοματα το πιο νεο firmware. και σε Nova ετσι γινεται.

On 31/01/2022 at 21:22, ThisIsIt said:

υποστηρίζει μέχρι profile 17a σε VDSL2, πράγμα που σημαίνει πως μέχρι 100mbps παίζει κανονικά, απλά το συγκεκριμένο CPE έχει Fast Ethernet και οχι Gigabit.. πιθανόν να μην πάρεις ποτέ τα 100mbps σε πραγματικό download.

θα παρει τα 100 αλλα δεν θα παρει τα 110 που πλεον συγχρονιζουν οι γραμμες οι 100αρες:P

On 01/02/2022 at 12:29, Tsino said:

Τι να σου πω ειμαι πολύ ευχαριστημένος.... Στις αρχές μου είχαν δώσει το Plus.. Όλο προβλήματα είχα. 1 φορά  μου το αλλάξανε .. τη δεύτερη που ήρθε, μου έδωσε το 2i και λυθήκανε όλα...

 

το entry δεν εχει 5ghz.αφου εισαι οτε παιρνεις ενα fritzbo 7530 /7530ax και εισαι αρχοντας

  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 3 εβδομάδες αργότερα...
Δημοσ. (επεξεργασμένο)

καλησπερα. εδω και κανενα μηνα μετα απο λιγη χρηση μου κοβει το internet απο το wifi ενω ethernet δουλευει κανονικα και μετα με αποσυνδέει και όταν προσπαθώ να συνδεθώ μου λέει ότι έχω λάθος κωδικό. Για να ξανά συνδεθώ πρέπει να πατήσω το κουμπί του wifi από το μόντεμ. τους πηρα τηλ και με εβαλαν να αλλαξω καναλια. τα αλλαξα ολα και δεν ειδα διαφορα. Εντωμεταξύ είμαι σε επαρχία και έχω μόνο δύο ασύρματα δίκτυα κοντά μου. Καμιά ιδέα;;

Επεξ/σία από konzour
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...