Προς το περιεχόμενο

Speedport entry 2i ??


NikosApp

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Παιδια υπαρχει επιλογη να δινω εγω την IP που θελω στις συσκευες που συνδεονται με το wifi αντι να τις δινει αυτοματα το μοντεμ?

Βασικα θα ηθελα να ηξερα αν μπορω να δωσω 2 ιδιες IP σε δυο διαφορετικους υπολογιστες που ειναι συνδεμενοι με το μοντεμ, ο ενας ενσυρματα κι ο αλλος ασυρματα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 255
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Παιδια υπαρχει επιλογη να δινω εγω την IP που θελω στις συσκευες που συνδεονται με το wifi αντι να τις δινει αυτοματα το μοντεμ?

Βασικα θα ηθελα να ηξερα αν μπορω να δωσω 2 ιδιες IP σε δυο διαφορετικους υπολογιστες που ειναι συνδεμενοι με το μοντεμ, ο ενας ενσυρματα κι ο αλλος ασυρματα.

οχι δεν μπορεις να δωσεις 2 φορες την ιδια ip no matter what.

α.ειτε δινεις καρφωτα τις ip στις συσκευες ειτε μεσα στο ρουτερ αν υπαρχει να κανεις αντιστοιχιση την mac address με την ip ωστε να δινει την ιδια.mac address binding δεν ξερω πως μπορει να το λεει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γειά σας έκανα αλλαγή σε ΟΤΕ και μου έδωσαν το συγκεκριμένο ρουτερ. Στο σπίτι έχω 3 υπολογιστές, ο κύριος υπολογιστής συνδεμενος με ethernet και οι άλλοι με WiFi. Μπορώ να ορισω την ταχύτητα που θα παίρνουν με WiFi οι άλλες συσκευές πχ 4-5 mbps ώστε να μην έχω πρόβλημα στον κύριο υπολογιστή όταν είναι όλοι συνδεμενοι συγχρόνως;;;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γειά σας έκανα αλλαγή σε ΟΤΕ και μου έδωσαν το συγκεκριμένο ρουτερ. Στο σπίτι έχω 3 υπολογιστές, ο κύριος υπολογιστής συνδεμενος με ethernet και οι άλλοι με WiFi. Μπορώ να ορισω την ταχύτητα που θα παίρνουν με WiFi οι άλλες συσκευές πχ 4-5 mbps ώστε να μην έχω πρόβλημα στον κύριο υπολογιστή όταν είναι όλοι συνδεμενοι συγχρόνως;;;

δεν εχω δει να εχει bandwidth management οποτε το μονο που μπορω να σκεφτω ειναι:

α.να φτιαξεις qos εφοσον υποστηριζει το ρουτερ που λογικα πρεπει να το κανει.

β.να βαλεις στο pc που θες να περιορισεις το bandwidth το netlimiter.

γ.δεν ξερω αν φτιαξεις αλλο ssid αν μπορεις εκει να δωσεις ορια στο bandwidth.μια χαζη λυση θα ηταν να το βαλεις σε 802.11b. ωστε να μην μπορει να παρει παραπανω απο 11mbps καθε συσκευη αλλα παλι δεν σωζει και πολυ την κατασταση.

μετα υπαρχουν και ρουτερ εμποριου απλα αν εχεις τηλεφωνια voip εκει θα παιδευτεις λιγο παραπανω γιατι θα πρεπει να τα εχεις και τα 2 μαζι.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα.

 

προσπαθώ να κάνω frimware upgrade στο "Speedport Entry 2i"  ,αλλά όταν βάζω το αρχείο δεν προχωράει η εγκατάσταση

γιατί  το αρχείο δεν είναι το σωστό.

 

Το κατέβασα από εδώ https://www.cosmote.gr/fixed/help-and-support/internet/-/support/article/87706621

 

Επισης τώρα χρησιμοποιώ το "Speedport W 724V Type Ci"  το οποίο λειτουργεί μια χαρά ,

απλός έστειλαν το "Speedport Entry 2i" λόγω ότι έκανα μετατροπή της γραμμής από Isdn σε pstn

 

Με το "Speedport Entry 2i" δεν συγχρονίζει καν το DSL,  και ήθελα να δοκιμάσω μήπως στρώσει με frimware upgrade

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα.

 

προσπαθώ να κάνω frimware upgrade στο "Speedport Entry 2i"  ,αλλά όταν βάζω το αρχείο δεν προχωράει η εγκατάσταση

γιατί  το αρχείο δεν είναι το σωστό.

 

Το κατέβασα από εδώ https://www.cosmote.gr/fixed/help-and-support/internet/-/support/article/87706621

 

Επισης τώρα χρησιμοποιώ το "Speedport W 724V Type Ci"  το οποίο λειτουργεί μια χαρά ,

απλός έστειλαν το "Speedport Entry 2i" λόγω ότι έκανα μετατροπή της γραμμής από Isdn σε pstn

 

Με το "Speedport Entry 2i" δεν συγχρονίζει καν το DSL,  και ήθελα να δοκιμάσω μήπως στρώσει με frimware upgrade

α.για το speedport w724 επισης υπαρχει firmware.

β.μηπως αυτο που σου εστειλαν δεν ειναι για pstn αλλα για isdn για αυτο δεν συγχρονιζει και για αυτο δεν παιρνει και το  firmware?καντο hard reset αν και απιθανο να μην συγχρονιζει λογω παλιου firmware.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα, μήπως κανένας έχει καταφέρει να κόψει τελείως το firewall του router? προσπαθώ να συνδέσω ένα DVR να το βλέπω μέσο WAN και το μόνο που έχει μείνει να το μπλοκάρει είναι αυτό...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγω εχω το εξης θεμα με το router. Εχω συνεδεσει δυο τηλεφωνικες συσκευες, η μια ασυρματη απευθειας στο ρουτερ και η αλλη με φιλτρο σε αλλη μπριζα του σπιτιου. Μεχρι προσφατα, μπορουσα να απαντησω απο την μια και να σηκωσω συγχρονως και την αλλη. Ομως, μετα απο μια διακοπη ρευματος, οταν επανηρθε, πλεον οταν σηκωνα το ενα τηλεφωνο, το αλλο δεν ειχε επικοινωνια μαζι του...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα, μήπως κανένας έχει καταφέρει να κόψει τελείως το firewall του router? προσπαθώ να συνδέσω ένα DVR να το βλέπω μέσο WAN και το μόνο που έχει μείνει να το μπλοκάρει είναι αυτό...

εχεις κλεισει την αυξημενη ασφαλεια απο το site της Otenet.διοτι να κοβει το firewall και τα port forward μου φαινεται λιγο δυσκολο.συνηθως κανουν Override το Firewall.

επισης μην προσπαθεις να δεις το καταγραφικο σου μεσα απο το ιδιο σου δικτυο.αν δεν εχει nat loopback το ρουτερ δεν θα παιξει.

δοκιμασε ειτε διαμεσω Proxy ειτε απο κανακινητο με 3g.

και ισως χρειαστει και Plugins ή application για να παιξει απο το κινητο ή το Pc.

Εγω εχω το εξης θεμα με το router. Εχω συνεδεσει δυο τηλεφωνικες συσκευες, η μια ασυρματη απευθειας στο ρουτερ και η αλλη με φιλτρο σε αλλη μπριζα του σπιτιου. Μεχρι προσφατα, μπορουσα να απαντησω απο την μια και να σηκωσω συγχρονως και την αλλη. Ομως, μετα απο μια διακοπη ρευματος, οταν επανηρθε, πλεον οταν σηκωνα το ενα τηλεφωνο, το αλλο δεν ειχε επικοινωνια μαζι του...

αν σηκωνες την αλλη ακουγες την πρωτη ή μπορουσες να παρεις κανονικα τηλεφωνο?γιατι να σου εχουν ενεργοποιησει 2 καναλια φωνης σε οικιακο προγραμμα μου φαινεται δυσκολο.αλλιως βαλε απευθειας 2 συσκευες πανω στο ρουτερ να δεις τι γινεται ωστε μην εχει πειραξει καποιος στα καλωδια κατι.β.στο ρουτερ πως εχουν συνδεθει?βλεπεις τηλεφωνικα καλωδια και στις δυο εξοδους ή εχει μπει καποιος διακλαδωτης?το λεω γιατι αμα το ενα παλια ακουγε το αλλο και τωρα δεν το κανει καποιος εχει πειραξει τα καλωδια .θα πρεπει να υπαρχει διακλαδωτης και ολα τα καλωδια να ειναι στην μια Fxs και οχι και στις 2.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αν σηκωνες την αλλη ακουγες την πρωτη ή μπορουσες να παρεις κανονικα τηλεφωνο?γιατι να σου εχουν ενεργοποιησει 2 καναλια φωνης σε οικιακο προγραμμα μου φαινεται δυσκολο.αλλιως βαλε απευθειας 2 συσκευες πανω στο ρουτερ να δεις τι γινεται ωστε μην εχει πειραξει καποιος στα καλωδια κατι.β.στο ρουτερ πως εχουν συνδεθει?βλεπεις τηλεφωνικα καλωδια και στις δυο εξοδους ή εχει μπει καποιος διακλαδωτης?το λεω γιατι αμα το ενα παλια ακουγε το αλλο και τωρα δεν το κανει καποιος εχει πειραξει τα καλωδια .θα πρεπει να υπαρχει διακλαδωτης και ολα τα καλωδια να ειναι στην μια Fxs και οχι και στις 2.

Εννοειται οτι για ενα καναλι μιλαμε,αλλα απο την αρχη μπορουσα να ακουω συγχρονως κ στις δυο συσκευες. Ενω πλεον οταν μιλαει η μια, απο την αλλη δεν γινεται τιποτα.

Η συνδεσμολογια ειναι η ιδια απτην αρχη, μετα απο μια επανεκκινηση υστερα απο διακοπη ρευματος εγινε αυτο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αν ειναι κλειστο το ενα τηλεφωνο απο την αλλη συσκευη μπορεις να παρεις τηλεφωνο ή δεν παιζει καθολου?

το λογικο θα ειναι ναμην παιζει διοτι αμα ειναι παραλληλα οι συσκευες δεν γινεται να σηκωνεις την μια και να μην ακους τον αλλον εκτος αν εχει μπει καποιο μηχανημα για να κοβει το τηλεφωνο στην δευτερη συσκευη οταν μιλαει η πρωτη.αν μου πεις οτι δεν παιζει καθολου η αλλη συσκευη τοτε οκ κατι εχει γινει.δοκιμασε και τις δυο συσκευες χωρις τις πριζες των τοιχων.και οι δυο συσκευες πανω σε εναν τηλεφωνικο διακλαδωτη απευθειας.μηπως και εχει παθει κατι ο τηλεφωνικος διακλαδωτης.γιατι αμα ειναι στην ιδια fxs στο ρουτερ τοσο καιρο δεν γινεται η διακοπη ρευματος να χαλασε κατι αφου χρησιμοποιεις μια θυρα μονο η οποια παιζει.εκτος αν κατι μου διαφευγει ή δεν καταλαβα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

¨η θα βαλεις Repeater ή powerline ή καποιο access point.στο ιδιο δεν μπορεις να κανεις κατι περα απο το να παιζει στο 100 τις 100 της ισχυς που συνηθως ειναι η Default ρυθμιση.μπορει να μην σε αφηνει καν να το ρυθμισειςκαι να παιζει ηδη στο 100 τις 100


παίδες, μπορείτε να μου πείτε κάποιο τρόπο να ενισχύσω το wifi signal του εν λόγω router; 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

εχω παρατηρήσει οτι στο browsing εχω καποιο lag και αργει λίγο. ενω τα στατιστικα και στο κατεβασμα torrent κτλ ειναι οκ οσο πιανω. 

παίζει τιποτα με το qos η τιποτα άλλο? ολα default ταχω. 

 

στο youtube πχ μου φαίνεται οτι παρααργεί να φορτώσει τα βιντεο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

απο default αντε να υπαρχει qos στην τηλεφωνια οταν μιλας.μπορεις να δοκιμασεις με αλλο Dns αν και δυσκολο να φταιει του οτε ή θα μπορουσες να ζητησεις Fast path για λιγο καλυτερη κατασταση αλλα θα χασεις και στο sync.

σκεψου επισης οτι αν το pc ειναι παλιο επειδη το youtube θα φορτωσει διαφορα μπορει να κολλαει και λογω Pc.δεν ειναι τορρεντ που φορτωνεις απλα ενα Mtorrent.browser plugins κτλ ειναι πιο βαρια.επισης προσοχη σε Firewall ,antivirus τι τσεκαρουν μηπως και το καθυστερει απο εκει επισης.αν εχεις και κινητο ή αλλο pc για ελεγχο ειναι ενας καλος πειραματισμος.


στο Utube αν εχεις θεματα θα κανει και buffering συνεχεια ειδικα σε Hd full hd Κτλ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...