Προς το περιεχόμενο

Editorial: Σαν να έχουμε υπερεκτιμήσει τα γραφικά, δεν νομίζετε;


Ocelote

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 101
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Editorial: Σαν να έχουμε υπερεκτιμήσει τα γραφικά, δεν νομίζετε;

Όχι, συμφωνώ ότι έχουμε κάπως υποτιμήσει την αξία της τεχνητής νοημοσύνης όπως γράφεις παρακάτω αλλά η ανάγκη για καλύτερα γραφικά στα παιχνίδια υπάρχει από τις απαρχές του gaming και ακόμα δεν έχουμε φτάσει στο σημείο που μπορούμε να πούμε ότι δε χρειάζεται να αναπτυχθεί κι άλλο η τεχνολογία σε αυτόν τον τομέα. Κάθε άλλο, με το VR στον ορίζοντα και με το market share της gaming βιομηχανίας να βρίσκεται σε συνεχή άνοδο.

 

Φτωχά σε game play παιχνίδια θα υπάρχουν είτε έχουν καλά γραφικά είτε όχι.

  • Like 6
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παίρνεις την παιχνιδάρα με τα super γραφικά μπαίνεις να παίξεις online και από το lag και την βαριά μηχανή που έχουν τα νέα παιχνίδια αντί να το διασκεδάζεις ρίχνεις καντήλια.

Αυτό είναι το gaming σήμερα. Γιαυτό το rocket league έχει 100Κ άτομα online. DX9 και dedicated server και πάει τρένο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλά τα γραφικά αλλά αν δεν σε καθηλώσει η ατμόσφαιρα του παιχνιδιού τσάμπα κόπος.Αυτό φαίνεται στο Max Payne(μιας και το ξεθαψαμε -:) το τρίτο και τελευταίο Payne σε αφήνει τελείως αδιάφορο παρόλο που υπάρχει τεχνολογικό άλμα στα γραφικά.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όχι, συμφωνώ ότι έχουμε κάπως υποτιμήσει την αξία της τεχνητής νοημοσύνης όπως γράφεις παρακάτω αλλά η ανάγκη για καλύτερα γραφικά στα παιχνίδια υπάρχει από τις απαρχές του gaming και ακόμα δεν έχουμε φτάσει στο σημείο που μπορούμε να πούμε ότι δε χρειάζεται να αναπτυχθεί κι άλλο η τεχνολογία σε αυτόν τον τομέα. Κάθε άλλο, με το VR στον ορίζοντα και με το market share της gaming βιομηχανίας να βρίσκεται σε συνεχή άνοδο.

 

Φτωχά σε game play παιχνίδια θα υπάρχουν είτε έχουν καλά γραφικά είτε όχι.

Το θέμα είναι ότι πολλές εταιρίες φτιάχνουν παιχνίδια με γνώμονα τα γραφικά και αφήνουν το gameplay σενάριο σε δεύτερη Τρίτη μοίρα. Αυτό δεν θέλουμε.

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχεις δίκιο σε αρκετά πράγματα @Ocelote, αλλά μην ξεχνάς άλλους παράγοντες όπως:

1) Κόστος παιχνιδιού. Δε θα πληρώσεις 50-70€ για ένα παιχνίδι κονσόλας ή PC που να μην είναι τούμπανο!

2) Δεν μπορείς να στήνεις PC π.χ. με 2 x 980 GTX Ti σε SLI και να παίζεις παιχνίδια τύπου pacman, όταν μόνο οι κάρτες γραφικών τώρα κοστίζουν περίπου στο 1,5k €!

Οι απαίτήσεις έχουν ανεβεί, η τεχνολογία επίσης, οπότε ΝΑΙ ο gamer θα δώσει εξίσου μεγάλη έμφαση στα γραφικά!

Και επίσης είναι πλέον δύσκολο για τις παλιές καραβάνες να μπουν ξανά στη διαδικασία να παίξουν ένα πιο παλιό παιχνίδι (π.χ.  Soul Reaver,FF, Elder Scrolls Morrowind κλπ), εκτός και αν το τμήμα σχεδιασμού τα ξαναβγάλει στην κυκλοφορία με υποστήριξη τελευταίας γενιάς γραφικών. Είναι περισσότερο θέμα νοσταλγίας παλαιών καλών καιρών παρά κάτι άλλο.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γιατι εχουμε φτιαξει ενα PC με 1000 + ευρο αλλα παντα τα γραφικα υποβαθμιζονται λογο της κονσολας .Παρολαυτα τα γραφικα δεν κανουν απαραιτητα ενα καλο παιχνιδι αφου τα Pixel Graphics εχουν ενα comeback στην δημιουργια παιχνιδιων οπως το Undertale το οποιο ειναι μακραν ανωτερω απο οποιο παιχνιδι οι μεγαλες εταιρεις εχουν βγαλει τα τελευταια χρονια σε θεμα πλοκης και ιστοριας αλλα με γραφικα NES

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ατμόσφαιρα το κυριότερο για μένα. Επίσης να έχει καλές συνομιλίες πολύ βασικό. Μόλις τελείωσα το resident evil revelations, ειχε σε πολλά σημεία τρομερή ατμόσφαιρα αλλά οι ομιλίες μεταξύ των χαρακτήρων ήταν λες και έβλεπα παιδικό, με ξενέρωσε αρκετά.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

το fifa 16 εχει καλυτερα γραφικα απο το pes2016. αλλα το gameplay δεν με κανει να θελω να ασχοληθω μαζι του. σε αντιθεση με το pro με κανει να θελω να παιξω μερικα ματς. επισης τα γραφικα των games κατα την αποψη μου θα επρεπε πλεον να ειναι 100 σαν πραγματικοτητα. αλλα ακομα δεν το εχουν καταφερει σε καποιο game και φυσικα το κανουν για ευνοητους λογους. την τεχνολογια την εχουν εδω και 10ετιες για απολυτα γραφικα. αλλα αν την βγαζαν απο τοτε τωρα ολοι θα ειχαν βαρεθει τα games..ολα πλασαρονται στο σωστο timing. ολα τα μεγαλα κεφαλια ξερουν πολυ καλα την δουλεια τους και ποτε πρεπει να δωσουν κατι new στον κοσμο...εμεις απλα περιμενουμε σαν τα προβατα...καποτε ολοι θα παιζουν παλι 8bit παιχνιδια.....και δεν ειναι πολυ μακρια αυτο.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τεχνητή νοημοσύνη,ιστορία και rpg στο 100%,fallout new vegas,με γραφικά 5+ χρονών και επαναληψημότητα που δεν έχει κανένα rpg παιχνίδι ίσως μέχρι τώρα.Για να μην αναφερθώ στα mods τα οποία κάνουν το παιχνίδι ακόμα πιο καταπληκτικό και ευχάριστο.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ πάλι με το που βλέπω στο Steam τις εικόνες από pixelιασμένα παιχνίδια ή με γραφικά για 2015/16 που θυμίζουν ms-dos ή άντε snes δεν τα κοιτάω καν! Ακόμα και στα giveaways δεν συμμετέχω! 

Θέλω το eye candy για αρχή και μετά θα μπω στο πετσί του παιχνιδιού. Αν και είναι αδικαιολόγητο με τα τόσα video στο youtube να μην ξέρει κανείς το πόσο καλό ή κακό είναι το gameplay ενός eye candy τίτλου...

 

Για μένα πάντα και δεν θέλω να το γενικεύω, το ίδιο άσχημο μου έρχεται ένα παιχνίδι με κακό gameplay και ενός με χάλια γραφικά αλλά σε τίτλο με κακό gameplay υπάρχει μια μικρή ελπίδα ότι ίσως, με αρκετά παράπονα να αλλάξει λίγο ή με μερικά patch (βλέπε Rome II) να γίνει ωραίο παιχνίδι. Αυτό που έχει χάλια γραφικά (πχ minecraft) μπορεί να έχει ωραίο gameplay (δεν το έχω παίξει, δεν ξέρω) αλλά το στιλ του είναι να μην είναι eye candy και δεν θα αλλάξει ποτέ αυτό.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

1) Γιατί τα γραφικά είναι ο εύκολος τρόπος να κρίνεις ένα παιχνίδι (ακόμα κι αν δεν το έχεις παίξει, ένα youtube video αρκεί).

 

Όταν οι πίου-die-πως-τον-λένε του κόσμου τούτου έχουν δεκάδες εκατομμύρια συνδρομητές που αντί να παίξουν οι ίδιοι το παιχνίδι, γουστάρουν να βλέπουν κάποιον άλλον να παίζει το παιχνίδι, τότε πάει να πει υπάρχει μεγάλη τάση για εύκολη κριτική. Και ποια είναι η πιο εύκολη κριτική από το να χαζεύεις τα γραφικά σε ένα screenshot ή ένα video;

 

2) Γιατί μόνο τα γραφικά θα δικαιολογήσουν την αγορά ενός PC 2500 ευρώ, που θα προκαλέσουν την παρατεταμένη ανύψωση του e-pennis. Επιπλέον είναι γραμμένο στις πλάκες του Μωυσή πως αν έχεις PC τούμπανο, πρέπει να το διαλαλήσεις σε ολάκερη την οικουμένη, ούτως ώστε όσοι δεν έχουν να... μάθουν.

 

3) Γιατί τα γραφικά θα ταΐσουν ένα νήμα όπου εννιά στα δέκα μηνύματα θα αφορούν στα γραφικά και μόνο. Πόσα φυλλαράκια έχει το γρασίδι στο DX12 και πόσα στο DX13; Πόσα καρέ ανά σεκόντ πιάνει το δικό μου κτήνος στην περιοχή της Ασπροβάλτας με ομίχλη ή βροχή και πόσα το δικό σου μπρίκι; Πόσο AF SSAO FXAA να βάλω εδώ, 4x καλά είναι, να το αφήσω; Πόσα αμπέρ τρώει η δεύτερος πυρήνας αν οβερκλοκάρω τους νέους beta drivers;

 

Σαν άσκηση, βρείτε τις διαφορές στις συζητήσεις του Witcher 3 για PC και για κονσόλες.

 

4) Γιατί η κονσόλα που μου πήρε ο θείος μου έχει καλύτερα γραφικά από τη δική σου, εμένα είναι 1063p ενώ η δικιά σου 985p upscaled και το μάτι μου έχει εκπαιδευτεί τόσο πολύ που πιάνει τις διαφορές εν ώρα παιχνιδιού (για στατικά screenshots δεν το συζητάω καν)..

 

5) Γιατί γουστάρουμε να κάνουμε τους άλλους να διαβάζουν walls of text για την ανυπέρβλητη υπεροχή της Frostbite engine έναντι των πληβείων άλλων.

 

6) Γιατί κανένα παιχνίδι δεν αξίζει αν δεν το στουμπώσεις στα sweetfx mods. Κάποτε άκουσα κάποιον να μιλάει για υπερκορεσμό χρωμάτων αλλά δεν έδωσα περισσότερη σημασία. Δώστε sweetfx στο λαό.

 

7) Γιατί αν δεν έχει γραφικά τούμπανο δεν είναι next gen και άρα ποσώς μας ενδιαφέρει. Εμείς παίζουμε μόνο next gen (αλήθεια, πόσα τέτοια έχουν βγει; δεν θα έπρεπε πλέον να τα λένε "next-next-next-next-next-next-next gen"; )

 

Γι' αυτό ζήτω τα γραφικά και πάλι ζήτω.

Επεξ/σία από nzeppos
  • Like 16
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σε ολους αρέσουν τα εντυπωσιακά γραφικά μα εαν ψάχνουμε για ουσία κυρίως το gameplay μετά και η πρωτοτυπία και η ιστορία κλπ ενός παιχνιδιού καθώς και η αξία του πόσο θέλεις και μπορείς να το παίξεις (Playability-lastabilty) είναι σαφώς πιο σημαντικά,εάν μπορούν να συνδιαστούν ολα μαζί τόσο το καλύτερο όμως συμφωνώ με κάποιους απο τους προλαλήσαντες και το κείμενο οτι δυστυχώς στίς μέρες μας κοιτάνε να ξεπετάξουν εναν τίτλο με έτοιμη ιστορία (Νο2..3..4..5) και να ξαναχρησιμοποιήσουν απλα και για πολλοστή φορά μια μηχανή γραφικών που υπάρχει εδω και αρκετά και απλά έχει αναβαθμιστεί λίγο και βασίζεται σε πιο ισχυρούς Υπολογιστές και κονσόλες παρά σε έξυπνο προγραμματισμό ! Οποιος δεν καταλαβαίνει για το τι μιλάω ας κοιτάξει να δει κάποια Demo που βγάζουνε κάποιοι ανθρώποι κάθε χρόνο (εδω και δεκαετίες) και που χρησιμποιόντας απο 4κ η 64k (και οχι μόνο)_ κάνουνε παπάδες !

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

το fifa 16 εχει καλυτερα γραφικα απο το pes2016. αλλα το gameplay δεν με κανει να θελω να ασχοληθω μαζι του. σε αντιθεση με το pro με κανει να θελω να παιξω μερικα ματς. επισης τα γραφικα των games κατα την αποψη μου θα επρεπε πλεον να ειναι 100 σαν πραγματικοτητα. αλλα ακομα δεν το εχουν καταφερει σε καποιο game και φυσικα το κανουν για ευνοητους λογους. την τεχνολογια την εχουν εδω και 10ετιες για απολυτα γραφικα. αλλα αν την βγαζαν απο τοτε τωρα ολοι θα ειχαν βαρεθει τα games..ολα πλασαρονται στο σωστο timing. ολα τα μεγαλα κεφαλια ξερουν πολυ καλα την δουλεια τους και ποτε πρεπει να δωσουν κατι new στον κοσμο...εμεις απλα περιμενουμε σαν τα προβατα...καποτε ολοι θα παιζουν παλι 8bit παιχνιδια.....και δεν ειναι πολυ μακρια αυτο.

 

tumblr_mrn7wpZIRt1stiue6o1_1280.jpg

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...