Προς το περιεχόμενο

Σύμφωνα με πηγές, η πώληση του iPad Pro ξεκινάει στις 11 Νοεμβρίου


Perambulator

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Για αυτό δεν μου αρέσει και εμένα το iPad Pro τόσο, καλό το iOS αλλά σε τέτοια μεγέθη θέλεις ένα πλήρες λογισμικό 

 

Δεν συμφωνω αλλα δεν διαφωνω. Θεωρω οτι θελει το ios αλλα σε αλλη version. Ποιο advanced.

Σκεψου αυτο αλλα να μπορεις να τρεχεις 2 apps μαζι αλλα ταυτοχρονα και η οθονη να σπλιταρει (οτι κανουν τα windows). Να ειχε by default χτισμενο εναν advanced file manager με nfs, ftp, ssh support, να ειχε printing support οποτε oταν προβαλεις μια εικονα η ενα κειμενο να τραβας και ενα printing μεσω δικτυου (Ξερω πως και τωρα γινεται, αλλα με προγραμματακι. Εγω εννοω να ειναι μερος του συστηματος), με εναν embeded player που να παιζει ΤΑ ΠΑΝΤΑ απο αρχεια και μια usb για να συνδεεις flashakia, να μπορεις να εχεις επιλογη να τα κανεις format και να μπορεις να μεταφερεις τα αρχεια απο pc σε tablet και αντιστροφα. Να φτιαξει εναν advanced package manager ανεξαρτητο με το app store οπου θα εχει tools οπως το cydia. Να εχει φυσικα by default bash και terminal το συστημα και ενα σωστο κελυφος της προκοπης και φυσικα εναν gcc.

 

 

Σχεδον ολα απο τα παραπανω θα μου πεις πως και τωρα γινονται. Ναι. Αλλα αλλο να τα κανεις με jailbreak και με ενα καρο προγραμματα, tools και bugs και αλλο να τα εχει μεσα ενσωματωμενα στο ios με εναν τροπο που θα ειναι ενοποιημένα.

 

Γενικα το ios ειναι πολυ ομορφο αλλα σε τετοιο επιπεδο θελεις επιλογες desktop οσο και advanced ας ακουγεται για tablet os

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 33
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δεν συμφωνω αλλα δεν διαφωνω. Θεωρω οτι θελει το ios αλλα σε αλλη version. Ποιο advanced.

Σκεψου αυτο αλλα να μπορεις να τρεχεις 2 apps μαζι αλλα ταυτοχρονα και η οθονη να σπλιταρει (οτι κανουν τα windows). Να ειχε by default χτισμενο εναν advanced file manager με nfs, ftp, ssh support, να ειχε printing support οποτε oταν προβαλεις μια εικονα η ενα κειμενο να τραβας και ενα printing μεσω δικτυου (Ξερω πως και τωρα γινεται, αλλα με προγραμματακι. Εγω εννοω να ειναι μερος του συστηματος), με εναν embeded player που να παιζει ΤΑ ΠΑΝΤΑ απο αρχεια και μια usb για να συνδεεις flashakia, να μπορεις να εχεις επιλογη να τα κανεις format και να μπορεις να μεταφερεις τα αρχεια απο pc σε tablet και αντιστροφα. Να φτιαξει εναν advanced package manager ανεξαρτητο με το app store οπου θα εχει tools οπως το cydia. Να εχει φυσικα by default bash και terminal το συστημα και ενα σωστο κελυφος της προκοπης και φυσικα εναν gcc.

 

 

Σχεδον ολα απο τα παραπανω θα μου πεις πως και τωρα γινονται. Ναι. Αλλα αλλο να τα κανεις με jailbreak και με ενα καρο προγραμματα, tools και bugs και αλλο να τα εχει μεσα ενσωματωμενα στο ios με εναν τροπο που θα ειναι ενοποιημένα.

 

Γενικα το ios ειναι πολυ ομορφο αλλα σε τετοιο επιπεδο θελεις επιλογες desktop οσο και advanced ας ακουγεται για tablet os

πιστεύω κατάλαβες ότι περιγράφεις ένα υβριδικό pc!!! ;)

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τελικα χρειαζεται stylus ? 2gb ram το ενα δεν ειναι αρκετο ποια ? Ο αντίχειρας κουραζεται στις 4.7 και στις 5.5ιντσες ?. Του χρονου μηπως και η αναλυση hd το 2015 (!!!). Αν και αρκετα προιοντα της μου αρεσουν με αυτες τις δηλωσεις ψωνισμου εχει γινει μισιτη στον περισσοτερο τεχνολογικο κοινο.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν συμφωνω αλλα δεν διαφωνω. Θεωρω οτι θελει το ios αλλα σε αλλη version. Ποιο advanced.

Σκεψου αυτο αλλα να μπορεις να τρεχεις 2 apps μαζι αλλα ταυτοχρονα και η οθονη να σπλιταρει (οτι κανουν τα windows). Να ειχε by default χτισμενο εναν advanced file manager με nfs, ftp, ssh support, να ειχε printing support οποτε oταν προβαλεις μια εικονα η ενα κειμενο να τραβας και ενα printing μεσω δικτυου (Ξερω πως και τωρα γινεται, αλλα με προγραμματακι. Εγω εννοω να ειναι μερος του συστηματος), με εναν embeded player που να παιζει ΤΑ ΠΑΝΤΑ απο αρχεια και μια usb για να συνδεεις flashakia, να μπορεις να εχεις επιλογη να τα κανεις format και να μπορεις να μεταφερεις τα αρχεια απο pc σε tablet και αντιστροφα. Να φτιαξει εναν advanced package manager ανεξαρτητο με το app store οπου θα εχει tools οπως το cydia. Να εχει φυσικα by default bash και terminal το συστημα και ενα σωστο κελυφος της προκοπης και φυσικα εναν gcc.

 

 

Σχεδον ολα απο τα παραπανω θα μου πεις πως και τωρα γινονται. Ναι. Αλλα αλλο να τα κανεις με jailbreak και με ενα καρο προγραμματα, tools και bugs και αλλο να τα εχει μεσα ενσωματωμενα στο ios με εναν τροπο που θα ειναι ενοποιημένα.

 

Γενικα το ios ειναι πολυ ομορφο αλλα σε τετοιο επιπεδο θελεις επιλογες desktop οσο και advanced ας ακουγεται για tablet os

 

 

φίλε τα είπες όλα! Ανταυτού στο pro ναι μεν υπάρχει τεράστιο bandwidth μεταξύ flash storage/ram/gpu για 4κ επεξεργασία βίντεο, φοβερή απόκριση στο stylus, αλλά πραγματικά αυτά είναι πολύ εξειδικευμένα για να χαρακτηρίσουν το προϊόν "Pro", με την ευρύτερη έννοια.

 

Χαρακτηριστικά όπως αυτά που αναφέρεις, δεμένα με εναν σωστό τρόπο στο ios και όχι να φαίνεται σαν παιδική διανομή linux, θα το έκαναν σοβαρό ανταγωνιστή του surface.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδια οπως ΟΛΑ τα προϊοντα της Apple, ετσι και αυτο ειναι υπερκοστολογημενο. Τα Apple χανουν  στο οτι δεν ειναι vfm. Δηλαδη τα λεφτα που θα σκασεις ειναι περισσοτερα απο τα χαρακτηριστικα που θα παρεις. Επισεις ποσο βλακας πρεπει να νιωθει καποιος που εδωσε 800 ευρω για το καινουργιο iphone οταν μπορει να εχει με τα ιδια λεφτα αυτο? Οπως και να το κανεις. Αλλο το ios σε 5 και 6 ιντσες και αλλο σε κοντα 13 ιντσες.

Βεβαια η γνωμη μου ειναι πως δεν αξιζει να δινεις πολλα λεφτα κινητα, tablets κλπ μιας και η τεχνολογια τρεχει τερμα και τα λεφτα που θα δωσεις δεν θα βγαλλουν τα λεφτα τους αφου πολυ πριν τα βγαλλουν, το προϊον θα θεωρειται παλιο.

Η μονη εξαιρεση ειναι το desktop. Εκει μπορεις να δωσεις και 2 και 3000 ευρω αλλα με την προυποθεση οτι θα το εχεις 10 χρονια μεχρι να αρχισει να δυσκολευεται και στα απλα οποτε καταλαβαινεις πως παρηλθε ο καιρος του.

Δεν ειναι ΟΛΑ τα προιοντα της Apple υπερκοστολογημενα. Τα iphone ναι. Τα ipad οχι. Το iPad Air παιζει εδω και παρα πολυ καιρο στα 300€ Ειναι πολυ καλη τιμη για ενα τετοιο tablet

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Να σου πω την αληθεια παλι διαφωνω. Macbook, mac mini, imac, iphone, ολα ειναι πολυ ακριβα για αυτα που δινουν. Δεν μπορεις να δινεις 2200 ευρω για λαπτοπ και να εχει i5 και μαλιστα με 3mb cache!

Και να θελεις πανω απο 2500 ευρω για i7! Δηλαδη ενταξει. Οκ! Και για του λογου το αληθες δες εδω: http://www.e-shop.gr/laptop-apple-macbook-pro-mf841-133-retina-intel-core-i5-29ghz-8gb-512gb-osx-p-PER.899912

 

Το λαπτοπ μου στα 1500 ευρω περιπου τιμη καινουργιο εχει:

 

14" αναλυσης 1600x900

Τouchscreen οθονη

Φωτιζομενο πληκτρολογιο

i7 με 6 mb cache

8gb ram

128gb ssd

intel hd 4000

 

και ειναι και lenovo (p400 touchscreen).

 

Αυτα τα χαρακτηριστικα, σε macbook τα βρισκεις σε αυτο στο eshop που κανει 3000 ευρω. Δηλαδη διπλη τιμη για τα ιδια specs!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν ειναι ΟΛΑ τα προιοντα της Apple υπερκοστολογημενα. Το iPad Air παιζει εδω και παρα πολυ καιρο στα 300€ Ειναι πολυ καλη τιμη για ενα τετοιο tablet

Να το ξαναγραψω;

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν ειναι ΟΛΑ τα προιοντα της Apple υπερκοστολογημενα. Το iPad Air παιζει εδω και παρα πολυ καιρο στα 300€ Ειναι πολυ καλη τιμη για ενα τετοιο tablet

Να το ξαναγραψω;

 

ναι σε παρακαλώ, δεν το διάβασα καλά την 1η φορά :rolleyes:

 

evang4.jpg

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οπως ειπε και ο δικαστης στον Τορετο, μια καλη πραξη δεν φτανει να σωσει μια ζωη απο σφαλματα...

Επειδη ενα προϊον εχει λογικη τιμη, αυτο δεν σημαινει πως μια εταιρια δεν υπερκοστολογει τα προϊοντα της.

Εκτως αν αυτο που σου απεδειξα παραπανω το εβγαλα απο το κεφαλι μου. Επισεις εχω ΠΟΛΛΑ τετοια παραδειγματα να σου δειξω με μια γρηγορη ματια. Εσυ εχεις για να μου αποδειξεις το αντιθετο?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Να σου πω την αληθεια παλι διαφωνω. Macbook, mac mini, imac, iphone, ολα ειναι πολυ ακριβα για αυτα που δινουν. Δεν μπορεις να δινεις 2200 ευρω για λαπτοπ και να εχει i5 και μαλιστα με 3mb cache!

Και να θελεις πανω απο 2500 ευρω για i7! Δηλαδη ενταξει. Οκ! Και για του λογου το αληθες δες εδω: http://www.e-shop.gr/laptop-apple-macbook-pro-mf841-133-retina-intel-core-i5-29ghz-8gb-512gb-osx-p-PER.899912

 

Το λαπτοπ μου στα 1500 ευρω περιπου τιμη καινουργιο εχει:

 

14" αναλυσης 1600x900

Τouchscreen οθονη

Φωτιζομενο πληκτρολογιο

i7 με 6 mb cache

8gb ram

128gb ssd

intel hd 4000

 

και ειναι και lenovo (p400 touchscreen).

 

Αυτα τα χαρακτηριστικα, σε macbook τα βρισκεις σε αυτο στο eshop που κανει 3000 ευρω. Δηλαδη διπλη τιμη για τα ιδια specs!

Κάνεις λάθος γιατί :

- Ο SSD που έχει τo Mac είναι πολύ ταχύτερος.

- Έχει 2 θύρες Thunderbolt 2  (που σημαίνει ότι βάζεις ότι περιφερειακό θέλεις ακόμα και εξωτερική κάρτα γραφικών)

- Καλύτερη οθόνη

- Καλύτερο πληκτρολόγιο

- To trackpad είναι κορυφή.

- Σαν φορητός η ποιότητα κατασκευής είναι κορυφαία

 

Εντάξει μπορεί να τσιμπάει λίγο τις τιμές αλλά όχι και λέμε ότι θέλουμε, όπως μπορείς να δεις το premium κοστίζει και όχι μόνο για τα προϊόντα της Apple αλλά γενικά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ακου φιλε δεν ασχολουμε αλλο μαζι σου. Ειπες "Παιδια οπως ΟΛΑ τα προϊοντα της Apple, ετσι και αυτο ειναι υπερκοστολογημενο" και σου απανταω " Δεν ειναι ΟΛΑ τα προιοντα της Apple υπερκοστολογημενα. Το iPad Air παιζει εδω και παρα πολυ καιρο στα 300€ Ειναι πολυ καλη τιμη για ενα τετοιο tablet " Δεν προκειτε να το γραψω αλλη φορα. Τι να σου αποδειξω και τι να μου αποδιξεις??? Απαντησα στην παραπανω τοποθετηση σου που ηταν λαθος. Δεν το παραδεχεσε και συνεχιζεις να μου λες οτι να ναι................

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εσυ για τα παραπανω θα εδινες 3000 ευρω? Απο τα παραπανω το μονο που θεωρω σημαντικο, ειναι η καλυτερη οθονη αλλα και παλι εμενα ειναι touch!!! Να σου πω επισεις οτι επειδη εχω τρεξει mac αλλα και το δικο μου lenovo, το keyboard σαν αισθηση και λειτουργικοτητα ειναι πολυ κοντα.

Το trackpad το παραδεχομαι οτι υπερτερει.

Σαν ποιοτητα, και τα 2 μετα τα 6-7 χρονια θα θελουν πεταμα με αλλο καινουργιο. Το οτι το mac μπορει σαν ποιοτητα να βγαλλει παραπανω, ειναι απλα marketing. Δεν θα το κρατησεις ποτε τοσο.

Επισεις να τονισω οτι κανει οσο δυο δικα μου laptop? Και το δικο μου θεωρειται και τερατακι για λαπτοπ. Και προσεξε. Το τονιζω. Σε αυτα τα λεφτα εγω αγοραζω δυο καινουργια lenovo p400 touchscreen.

Τι λεγαμε? A ναι!

Και επειδη εχω αλλαξει μεχρι τωρα 3 λαπτοπ, μπορω να σου πω πως τα λαπτοπ δεν εχουν φτιαχτει με την λογικη να τα εχεις 10 χρονια. Μετα απο τα 2-3 χρονια, θελεις μπαταρια, ολο και καποιο κουμπι θα χαλασει, μπορει να πεσει κατω και να σπασει η οθονη, να πεσει πανω του καφες, να χαλασει ο φορτιστης η το βισμα φορτισης.. Οποτε το να δωσεις 3000 ευρω για να το κρατησεις 10 χρονια με το τοτε απαρχαιωμενο mac os που θα εχει πανω, ειναι απλα λαθος λογικη

Kαι κατι τελευταιο. Το να παρω ενα mac ειναι το ονειρο μου. Αλλα ενω μπορω να παρω ενα, ποτε δεν θα δωσω τοσσα λεφτα. Το θεωρω κλεψιμο. Το δικο μου, το πηρα καινουργιο απο εδω απο παιδι με 500 ευρω λογο αναγκης. Και μετα απο 1 χρονο μαζι του, μπορω να πω πως ηταν η ποιο vfm αγορα της ζωης μου!

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...