Προς το περιεχόμενο

Macbook και θερμοκρασία λόγω Safari


iMarilina

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλημέρες! 

 

Macbook air 11 2013 8gb ram 128 SSD. 

 

Κανένα πρόβλημα γενικώς και υπεργενικώς. Προχτες βράδι μου έβγαλε και κατέβασα δεύτερη έκδοση beta 10.11.2 (είχε βγει αυτή σε beta 2 Noέμβρη και ξαναβγήκε μάλλον με διορθώσεις 6 νοέμβρη).

Χτες το μόνο που είχα ανοιχτό ήταν Safari με 4-5 tabs και η θερμοκρασία ξαφνικά ανέβηκε στους 84. ΠΑΝΤΑ μα πάντα με την ίδια δουλειά και περισσότερα είναι 40-50 το πολυυυυυ. Άνοιξα activity monitor, έψαξα, απενεργοποίησα plugins, flash μπλαμπλαμπλα, τα ίδια. Χρησιμοποιώ τον chrome, στους 36-45 η θερμοκρασία κανονικά με την ίδια δουλειά. 

 

Έχει δει κανείς τίποτα παρόμοιο? Δεν ξέρω τί να κάνω και τί να υποθέσω. τέτοια θερμοκρασία δεν είχα ξαναδεί παρα μόνο όταν έκανα κάτι video conversions, όχι για μερικές καρτέλες browsing 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τέτοια περιστατικά μου συνέβεναν και μένα αραιά και που με Yosemite και προέρχονταν από τον browser, στη δική μου περίπτωση safari. Τις περισσότερες φορές αρκούσε να κλείσω κάποια services από το activity monitor που πάντα είχαν να κάνουν με notification ή flash.. Μπορεί λοιπόν κάποιες σελίδες να έχουν πάρει πάγια εντολή να σε ειδοποιούν...ή να τρέχουν στο παρασκήνιο. Τρέξε ενα mallware πρόγραμμα μήπως και βρει κάτι και διέγραψε όλο το ιστορικό.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τέτοια περιστατικά μου συνέβεναν και μένα αραιά και που με Yosemite και προέρχονταν από τον browser, στη δική μου περίπτωση safari. Τις περισσότερες φορές αρκούσε να κλείσω κάποια services από το activity monitor που πάντα είχαν να κάνουν με notification ή flash.. Μπορεί λοιπόν κάποιες σελίδες να έχουν πάρει πάγια εντολή να σε ειδοποιούν...ή να τρέχουν στο παρασκήνιο. Τρέξε ενα mallware πρόγραμμα μήπως και βρει κάτι και διέγραψε όλο το ιστορικό.

Εχω ήδη διαγράψει όλα τα σάιτ που στέλνανε ειδοποιήσεις κλπ (αν και δεν είχα θέμα με αυτά, πραγματικά πιστεύω ότι κάτι τρέχει με τον  Σαφάρι μετά από την προχθεσινή αναβάθμιση . Τώρα ας πούμε με ένα σάιτ και όλα τα υπόλοιπα κλειστά είναι στους 71 βαθμούς ΚΑΙ με βάση ανεμιστήρα. Στον chrome είναι κάτω από 40

βγαλε screenshot να δω τι παιζει activity monitor

Yπόψην δεν έχω αλλάξει ΤΙΠΟΤΑ σε χρήση από πριν την αναβάθμιση. 

post-226894-0-64496400-1446912125_thumb.png

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Μαριλινα, είναι η κακή διαχείριση του safari στο fb κατά  κυριο λόγο.

 

Εγώ με 5 tabs ανοικτά, συν fb, είμαι μάξι στους 34 βαθμούς, και στο energy impact είμαι στο 1,1 με τα προαναφερόμενα tabs ανοικτά.

(δες εικόνα ) 

 

Τώρα αν κάνω ένα ριφρες στο fb, θα μου πετάξει πικ 80 μέχρι και 120 ανάλογα το περιεχόμενο, και ξαναπέφτει πάλι.  (δες σκριν σοτ)

 

Μετά από αναβαθμίσεις, ειδικά beta, γίνεται ένα είδος αναβαθμολόγησης στον Μακ (κάτι σαν calibration ), και μέχρι να βρούνε 'σειρά' πάλι οι πραγματικές μετρήσεις, επιδόσεις, θα βγούνε κάποιοι πλασματικοί αριθμοί που δεν αντιστοιχούν πραγματικά στην εφαρμογή, η το τασκ της.

 

Η θερμοκρασία που μας ενδιαφέρει τώρα, λογικά θα στρώσει και αυτή σε σύντομο χρονικό διάστημα.

 

Τι τις θες της beta και εσύ; Βάλε την επίσημη να δεις την υγειά σου.  ;-)

 

post-239756-0-68015300-1446933727_thumb.jpg

Επεξ/σία από iLuxus
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μαριλινα, είναι η κακή διαχείριση του safari στο fb κατά  κυριο λόγο.

 

Εγώ με 5 tabs ανοικτά, συν fb, είμαι μάξι στους 34 βαθμούς, και στο energy impact είμαι στο 1,1 με τα προαναφερόμενα tabs ανοικτά.

(δες εικόνα ) 

 

Τώρα αν κάνω ένα ριφρες στο fb, θα μου πετάξει πικ 80 μεχρι και 120 ανάλογα το περιεχόμενο. (δες σκριν σοτ)

 

Μετά από αναβαθμίσεις, ειδικά beta, γίνεται ένα είδος αναβαθμολόγησης στον Μακ (κάτι σαν calibration ), και μέχρι να βρούνε 'σειρά' πάλι οι πραγματικές μετρήσεις, επιδόσεις, θα βγούνε κάποιοι πλασματικοί αριθμοί που δεν αντιστοιχούν πραγματικά στην εφαρμογή, η το τασκ της.

 

Η θερμοκρασία που μας ενδιαφέρει τώρα, λογικά θα στρώσει και αυτή σε σύντομο χρονικό διάστημα.

 

Τι τις θες της beta και εσύ; Βάλε την επίσημη να δεις την υγειά σου.  ;-)

 

attachicon.gifCapture d’écran 2015-11-07 à 22.59.59.jpg

ελα ντε, ξέρω κι εγώ? Είχα γραφτεί στο beta program και είχα βάλει el capitan, δεν είχα κανένα θέμα απολύτως μέχρι την αναβάθμιση πριν 3 μέρες. Εκεί στράβωσε με τις θερμοκρασίες....τι να πω. Για να δούμε. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

έχεις πρόβλημα στο safari 
 
κάποιο plugin
 
safari-> preferences-> plugin- turn off
 
safari-> prefer-> advanced- > stop plugin το saver over
 
επίσης δοκίμασε SAFE MODE 

 

Αν διαβάσεις πιο πάνω, τα σούταρα ήδη όλα τα plugins. 

 

Εντωμεταξύ έκανα μια δοκιμή σήμερα και άνοιξα σαφάρι, με 2-3 tabs που δεν ήταν φέισμπουκ, (το φόρουμ, google κλπ) και η θερμοκρασία ήταν 55-60. Με το που άνοιξα φέισμπουκ, μπαμ 83. Και δεν έπεσε, περίμενα λέω να φορτώσει κλπ που είπε ο Λουκάς, εκεί στα ίδια και πιο πάνω. Τώρα μέχρι να λυθεί αυτό το θέμα είμαι με chrome, που με 5 tabs ανοιχτά συν φέισμπουκ είναι στο 44. 

 

Αυτό που λες είναι ήδη τικαρισμένο (το stop plugin to save power)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν διαβάσεις πιο πάνω, τα σούταρα ήδη όλα τα plugins. 

 

Εντωμεταξύ έκανα μια δοκιμή σήμερα και άνοιξα σαφάρι, με 2-3 tabs που δεν ήταν φέισμπουκ, (το φόρουμ, google κλπ) και η θερμοκρασία ήταν 55-60. Με το που άνοιξα φέισμπουκ, μπαμ 83. Και δεν έπεσε, περίμενα λέω να φορτώσει κλπ που είπε ο Λουκάς, εκεί στα ίδια και πιο πάνω. Τώρα μέχρι να λυθεί αυτό το θέμα είμαι με chrome, που με 5 tabs ανοιχτά συν φέισμπουκ είναι στο 44. 

 

Αυτό που λες είναι ήδη τικαρισμένο (το stop plugin to save power)

 

Τότε μπες SAFE MODE να δούμε.
 
Επίσης κανε time machine backup
 
και κανε ERASE and INSTALL
 
μετά κανε update 10.11.1
 
και δούλεψε το μηχάνημα ΧΩΡΙΣ τίποτα να δούμε
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Αν διαβάσεις πιο πάνω, τα σούταρα ήδη όλα τα plugins. 

 

Εντωμεταξύ έκανα μια δοκιμή σήμερα και άνοιξα σαφάρι, με 2-3 tabs που δεν ήταν φέισμπουκ, (το φόρουμ, google κλπ) και η θερμοκρασία ήταν 55-60. Με το που άνοιξα φέισμπουκ, μπαμ 83. Και δεν έπεσε, περίμενα λέω να φορτώσει κλπ που είπε ο Λουκάς, εκεί στα ίδια και πιο πάνω. Τώρα μέχρι να λυθεί αυτό το θέμα είμαι με chrome, που με 5 tabs ανοιχτά συν φέισμπουκ είναι στο 44. 

 

Αυτό που λες είναι ήδη τικαρισμένο (το stop plugin to save power)

 

Τότε μπες SAFE MODE να δούμε.
 
Επίσης κανε time machine backup
 
και κανε ERASE and INSTALL
 
μετά κανε update 10.11.1
 
και δούλεψε το μηχάνημα ΧΩΡΙΣ τίποτα να δούμε

 

Μα δε θέλω να μπω σε αυτή τη διαδικασία, ήθελα να δω αν γίνεται κάτι στην παρούσα φάση με το σαφάρι ή κάποια λύση βασικά (δεν έχω χρόνο να κάνω τώρα μπακ απς κλπ δουλεύω από το πρωί ως το βράδι). 

 

Αφού δε γίνεται κάτι άλλο, μάλλον θα μείνω με chrome μέχρι να βγει το επίσημο update. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

το Time machine backup είναι αυτόματα- όσο δουλεύεις εσύ αυτό κάνει backup μονο του

 

greece.png

Ελλάδα
00800 4414 5417

 

καλεσε την Apple 

Επεξ/σία από KINGLUCAS
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...