Προς το περιεχόμενο

Revolut: Οδηγός επιβίωσης [Διαβάστε τα 3 πρώτα posts πριν ρωτήσετε]


mary

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλημέρα φίλε.Δεν θελω να στειλω χρήματα απο Ελληνική τράπεζα στην revolut αλλά απο την revolut σε λογαριασμό Αγγλικού e-shop.

Στην πρωτη σελιδα εχω κοιτάξει και δεν βρηκα κάτι.

 

Θα πάς στην ίδια την Revolut και θα δείς τις χρεώσεις της για τις δάφορες κινήσεις της. Νομίζω στα FAQ της Revolut είναι οι απαντήσεις που ψάχνεις.

 

Αλλά εάν προκειται για μεταφορά σε τραπεζικό λογαριασμό σε Ξένη τράπεζα μπορείς να το κάνεις και απο τον δικό σου λογαριασμό (τον Ελληνικό) κατευθείαν. Τα capital control επιτρέπουν κάτι τέτοιο (με το 1 Ευρώ χρέωση).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 12,2k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Καλημέρα

Συμπλήρωσα 1000€ που έχω στείλει στην revolut και τώρα μου ζητάει να κάνω ταυτοποίηση στοιχείων , δηλαδή να σκανάρω με το κινητό δίπλωμα η ταυτότητα και το πρόσωπο μου .  Το θέμα είναι ότι δεν μπορώ να το κάνω , ίσως φταίει το κινητό μου (blackberry classic) η μήπως δε το κάνω καλά δε ξέρω. έχει τύχει σε κανένα? 

Υπάρχει άλλος τρόπος ταυτοποίησης? η να δοκιμάσω με άλλο κινητό ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θα πάς στην ίδια την Revolut και θα δείς τις χρεώσεις της για τις δάφορες κινήσεις της. Νομίζω στα FAQ της Revolut είναι οι απαντήσεις που ψάχνεις.

 

Αλλά εάν προκειται για μεταφορά σε τραπεζικό λογαριασμό σε Ξένη τράπεζα μπορείς να το κάνεις και απο τον δικό σου λογαριασμό (τον Ελληνικό) κατευθείαν. Τα capital control επιτρέπουν κάτι τέτοιο (με το 1 Ευρώ χρέωση).

Το ξερω φίλε μου οτι επιτρέπεται να στειλεις εμβασμα ετσι φορτωνουμε και την revolut εξάλλου απλα επειδη δεν θελω να βρισκεται balance στην revolut θελω να χρησιμοποιησω αυτη.Ευχαριστω παντως, να εισαι καλά

Καλημέρα

Συμπλήρωσα 1000€ που έχω στείλει στην revolut και τώρα μου ζητάει να κάνω ταυτοποίηση στοιχείων , δηλαδή να σκανάρω με το κινητό δίπλωμα η ταυτότητα και το πρόσωπο μου . Το θέμα είναι ότι δεν μπορώ να το κάνω , ίσως φταίει το κινητό μου (blackberry classic) η μήπως δε το κάνω καλά δε ξέρω. έχει τύχει σε κανένα?

Υπάρχει άλλος τρόπος ταυτοποίησης? η να δοκιμάσω με άλλο κινητό ?

Το ιδιο ειχα αντιμετωπισει και εγω.Επικοινωνησα με το support τους ζητωντας εναλλακτικο τροπο πιστοποίησης και μου ζητησαν φωτο ταυτοτητας μπρος πισω, μια selfie και μια φωτο να κραταω την ταυτότητά μου διπλα στο προσωπο αν τα θυμαμαι καλά.Μιλα με το support τους.
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ευχαριστώ φίλε , το έκανα και μου είπαν ακριβώς αυτό που είπες , τώρα περιμένω . Σου απάντησαν ότι είναι εντάξει ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ευχαριστώ φίλε , το έκανα και μου είπαν ακριβώς αυτό που είπες , τώρα περιμένω . Σου απάντησαν ότι είναι εντάξει ?

Εχει περάσει καιρός σχεδον ενας χρονος.Απλα οταν ελεγχθούν τα στοιχεία σου και επιβεβαιωθουν θα μπεις στην εφαρμογη και θα δεις οτι ο λογαριασμος σου ειναι verified
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για όποιον έχει πρόβλημα με το να συνδέσει την κάρτα στο paypal ή οτιδήποτε σχετικό θα κάνει τα εξής:

1) Sign out από την εφαρμογή του Revolut

2) Sign in ξανά

3) Θα έχουν αλλάξει τα στοιχεία της κάρτας μας τώρα οπότε με τα νέα αυτά στοιχεία θα ξαναδοκιμάσει να την συνδέσει

4) Boom, working

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα, επιθυμώ να ανοίξω έναν paypal λογαριασμό για να δέχομαι πληρωμές από πελάτες στο internet, στις ελληνικές τράπεζες δεν με αφήνουν να ανοίξω καινούριο λογαριασμό λόγο τον CC, είμαι 18 ετών, ο πατέρας μου κατέχει στα χερια του μια χρεωστική κάρτα πειραιώς, ήθελα να ανοίξω revolut αλλα είδα ότι χρειάζεται στο έμβασμα να έχεις το ίδιο όνομα, μήπως ρε παιδεία να πάω με leupay? για να κάνω το έμβασμα απτών πατέρα μου (5) euro για να πάρει το fee η paypal.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα, επιθυμώ να ανοίξω έναν paypal λογαριασμό για να δέχομαι πληρωμές από πελάτες στο internet, στις ελληνικές τράπεζες δεν με αφήνουν να ανοίξω καινούριο λογαριασμό λόγο τον CC, είμαι 18 ετών, ο πατέρας μου κατέχει στα χερια του μια χρεωστική κάρτα πειραιώς, ήθελα να ανοίξω revolut αλλα είδα ότι χρειάζεται στο έμβασμα να έχεις το ίδιο όνομα, μήπως ρε παιδεία να πάω με leupay? για να κάνω το έμβασμα απτών πατέρα μου (5) euro για να πάρει το fee η paypal.

Για έναρξη επαγγέλματος ασφαλώς και μπορείς να ανοίξεις νέο λογαριασμό σε οποιαδήποτε Ελληνική τράπεζα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εχει χρειαστει σε καποιον να του γινει επιστροφη χρηματων  !

τα χρηματα τα βαζουν μεσα στο υπολοιπο της καρτας κανονικα ? το δεχεται αυτο η REVOLUT ?

γιατι ενω το paypal εχει εδω και 10 ημερες κανει closed την υποθεση ακομα δεν εχω δει τα χρηματα στο υπολοιπο της καρτας !

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εχει χρειαστει σε καποιον να του γινει επιστροφη χρηματων  !

τα χρηματα τα βαζουν μεσα στο υπολοιπο της καρτας κανονικα ? το δεχεται αυτο η REVOLUT ?

γιατι ενω το paypal εχει εδω και 10 ημερες κανει closed την υποθεση ακομα δεν εχω δει τα χρηματα στο υπολοιπο της καρτας !

Στείλε μήνυμα στο support της Revolut με το Transaction ID. Θα μπουν άμεσα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στείλε μήνυμα στο support της Revolut με το Transaction ID. Θα μπουν άμεσα.

 

το εκανα. φανταζομαι οτι εννοεις μεσα απο το support της εφαρμογης ε !

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

το εκανα. φανταζομαι οτι εννοεις μεσα απο το support της εφαρμογης ε !

yeap! Είχα και εγώ παρόμοιο πρόβλημα, περιμένα 10 μέρες και τίποτα.. Μετά από μήνυμα στο support τους μπήκαν με το που το είδαν. Απλά περιμένεις πλέον να λειτουργήσει ξανά το support τους, τις ώρες που λέει και θα είσαι έτοιμος! Φυσικά και θα λάβεις και μήνυμα-ειδοποίηση μέσω τις εφαρμογής ως απάντηση στο support.

Επεξ/σία από FeVerSeCtioN
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

να ρωτησω....  με εμβασμα πρεπει να ειναι τα ιδια στοιχεια

με top up μεσω καρτας εξωτερικου πρεπει παλι να ειναι στο ονομα μου?

Δύσκολα θα πάρεις απάντηση σε αυτό γιατί αμφιβάλλω αν το έχει κάνει και κανείς. Όταν έχεις άλλη κάρτα εξωτερικού δεν έχει νόημα να φορτίσεις με αυτή τη Revolut παρά χρησιμοποιείς κατευθείαν εκείνη την άλλη.

Για την ακρίβεια έχω αποπειραθεί εγώ 2-3 φορές να το κάνω έτσι για να δω αν γίνεται, προσπαθώντας να συνδέσω:

1)  μια Leupost και μια Number26 αλλά δεν τις δεχόταν γιατί τις έβλεπε σαν "credit"

2) μια Leupay την οποία δέχτηκε και φόρτισε τη Revolut αλλά ούτως ή άλλως και αυτή ήταν στο όνομά μου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η λυση σου μπορει να βρισκεται στο προηγουμενο ποστ απο την ερωτηση σου.

Δοκιμαζε πρωτα να κανεις "block" την καρτα σου και αμεσως μετα "unblock" και μετα ξαναδοκιμαζε με το paypal.

 

το εκανα... κανενα αποτελεσμα... τι αλλο μπορει να φταιει ??

Για όποιον έχει πρόβλημα με το να συνδέσει την κάρτα στο paypal ή οτιδήποτε σχετικό θα κάνει τα εξής:

1) Sign out από την εφαρμογή του Revolut

2) Sign in ξανά

3) Θα έχουν αλλάξει τα στοιχεία της κάρτας μας τώρα οπότε με τα νέα αυτά στοιχεία θα ξαναδοκιμάσει να την συνδέσει

4) Boom, working

 

ποια στοιχεια τη καρτας να αλλαξουν ? τι εννοεις ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...