Προς το περιεχόμενο

Revolut: Οδηγός επιβίωσης [Διαβάστε τα 3 πρώτα posts πριν ρωτήσετε]


mary

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 12,2k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δεν ηταν στο Bill me... Υπαρχει περιπτωση να αλλαξε μετα το νεο προφιλ PayPal ; Επομενως απο εδω και περα δε θα εχω τετοια θεματα ;

 

Ευχαριστω για την αμεση βοηθεια κ ανταποκριση.

Δυστυχως με το καινουριο προφιλ που αλλαξε το εκανε σε πολλους,οποτε καλο ειναι να ξαναελεγθει. Λογικα θεματα δεν θα εχεις .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

γνωριζει καποιος πως κανουμε ακυρωση ενος εμβασματος που εκανα στην revolut απο ebanking της Πειραιως?

Δεν  γνωρίζω να σου πω που ακριβώς είναι το κουμπάκι για ακύρωση στο Winbank, αλλά σε συμβουλεύω -εκτός κι αν υπάρχει πολύ σοβαρός λόγος π.χ. κατά λάθος αποστολή πολύ μεγάλου ποσού που το χρειάζεσαι στον λογαριασμό σου- να μην κάνεις ακύρωση! Πιθανότατα το έμβασμα έχει ήδη δρομολογηθεί και έχει φτάσει στην Barclays άσχετα με το αν φαίνεται να πιστώθηκαν τα χρήματα στη Revolut σου κι αν κάνεις ακύρωση τώρα θα χρεωθείς 15€ (το είχα ρωτήσει και μου το είπαν το νούμερο) ανεξαρτήτως ποσού που έστειλες από την Πειραιώς. Η ακύρωση χωρίς κόστος από όσο κατάλαβα είναι εφικτή εντός ελαχίστων ωρών μετά την αποστολή του εμβάσματος το οποίο δεν θέλουμε τελικά να πραγματοποιηθεί και εφόσον το έμβασμα δεν έχει αποσταλλεί στην τράπεζα-αποδέκτη, οπότε τότε χάνεις απλά το 1€ της προμήθειας (αυτό είναι αναπόφευκτο). Αν έχει αποσταλλεί και πρέπει να γυρίσουν τα χρήματα πίσω σε χρεώνει η Πειραιώς 15€.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

<p>Καλημερα παιδια τη βοηθεια σας !</p>

<p>Κανω αγορα απο ενα σαιτ, τιμη 66.40 ευρω. Πληρωμη μεσω PayPal και αποδειξη στα 66.40 ευρω.</p>

<p>Γινεται η συναλλαγη μεσω Revolut και μου αφαιρουνται 69,20 ευρω.</p>

<p>Γιτι εγινε αυτο κ κυριως τι ρυθμιση εχω κανει ωστε να μη ξαναγινει ;</p>

<p>Στο PayPal εχω κανει νομιζω σωστα τις απαραιτητες ρυθμισεις που πολλα παιδια ειπαν εδω.</p>

<p>Σας παραθετω κ την απαντηση αποRevolut η οποια δε με πειθει καθως η αποδειξη που ελαβα απο Paypal εχει τη σωστη χρεωση :<br>

</p>

<div style="color:rgb(68,68,68);font-family:'Helvetica Neue', Helvetica, Arial, sans-serif;font-size:13px;">Hi ,<br><br>

It seems PayPal has taken the payment from your account in GBP, then exchanged it into EUR - this is why the amount you have been charged is higher than the amount you were supposed to pay in EUR. If you look at the bottom of the receipt, it says "exchange rate: 1 GBP = 1.25585 EUR." You should raise this issue with PayPal, to ensure that in the future they will deduct the amount from your EUR balance. </div>

<div style="color:rgb(68,68,68);font-family:'Helvetica Neue', Helvetica, Arial, sans-serif;font-size:13px;"> </div>

<div style="color:rgb(68,68,68);font-family:'Helvetica Neue', Helvetica, Arial, sans-serif;font-size:13px;">Thank you, and have a great day.</div>

 

Ρυθμισες μεσα στο paypal την μετατροπη να την κανει η τραπεζα κ οχι το ιδιο το paypal;

 

Sent from my iPhone using Insomnia

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν έχει στείλει το έμβασμα μέσα στο Σ/Κ τότε κατά 99% δεν έχει φύγει ακόμα οπότε μέσω web-banking μπορεί να το δει και να ελέγξει αν έχει δίπλα του επιλογή για ακύρωση και να το ακυρώσει χωρίς κάποια χρέωση. Αν έχει φύγει δεν υπάρχει τέτοια επιλογή.

Εγώ τουλάχιστον έχω ακυρώσει έμβασμα από Alpha που δεν είχε προλάβει να φύγει ακόμα χάνοντας (δεν είμαι και 100% σίγουρος) το 1€ που ήταν η αρχική κράτηση για το SHA.

 

edit: μάλλον ούτε το 1€ του SHA έχασα με ένα γρήγορο έλεγχο που έκανα στον web-banking της Alpha.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Βασικα δεν βλεπω πουθενα πως εχω κανει εμβασμα..ωστε να δω αν υπαρχει καπου επιλογη για ακυρωση.

Το εμβασμα μεχρι να φυγει φαινετε εδω: winbank->Μεταφορές/Εμβάσματα->Ιστορικό πληρωμών/μεταφορών-> Ιστορικό Εκει επιλεγεις στης συναλλαγές την επιλογή Εκτελεσμένες και μετά αναζήτηση. Εκεί θα σε βγάλει το έμβασμα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν έχει στείλει το έμβασμα μέσα στο Σ/Κ τότε κατά 99% δεν έχει φύγει ακόμα οπότε μέσω web-banking μπορεί να το δει και να ελέγξει αν έχει δίπλα του επιλογή για ακύρωση και να το ακυρώσει χωρίς κάποια χρέωση. Αν έχει φύγει δεν υπάρχει τέτοια επιλογή.

 

 

Έτσι θεωρούσα κι εγώ λογικό (ότι δεν θα δίνει δυνατότητα ακύρωσης αν έχει φύγει το έμβασμα) στην ΕΤΕ που είχα θέμα πριν λίγες μέρες, κι όμως έβγαζε το κουμπάκι για ακύρωση Δευτέρα βράδυ, ενώ το έμβασμα είχε φτάσει ήδη στη Barclays από Παρακευή μεσημέρι (και 2 ώρες αργότερα από τότε που κοίταξα τη Δευτέρα το βράδυ είχαν πιστωθεί και τα χρήματα στη Revolut). Για Πειραιώς δεν γνωρίζω ξαναλέω γιατί δεν το έχω ψάξει ως τώρα. Έχετε υπόψη σας επίσης ότι για τα εμβάσματα υπάρχει δυνατότητα ακύρωσης (άσχετα αν δίνεται η δυνατότητα ή όχι μέσα από το όποιο ebanking) ακόμα και όταν έχουν φτάσει στον αποδέκτη τους. Να πάνε τα λεφτά και να επιστρέψουν πίσω στον αποστολέα. Απλά κοστίζει (15€ μου είχαν πει από την Πειραιώς πριν 5-6 μήνες που είχα ρωτήσει για άλλο θέμα). Κάνε μια εκτύπωση των στοιχείων του εμβάσματος και μάλλον θα δεις αναλυτικότερα στοιχεία για την πορεία του εμβάσματος. Η ανάλυση που δείχνει στην οθόνη δεν τα γράφει όλα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μπορείς τότε για να σιγουρευτείς να δεις το υπόλοιπο του λογαριασμού σου. Αν δεν έχει αλλάξει τότε δεν έχει φύγει το έμβασμα οπότε πας και το ακυρώνεις, στην άλλη περίπτωση ρωτάς την τράπεζά σου ή δεν κάνεις τίποτε και περιμένεις να μπουν τα χρήματα στην revolut.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το εμβασμα μεχρι να φυγει φαινετε εδω: winbank->Μεταφορές/Εμβάσματα->Ιστορικό πληρωμών/μεταφορών-> Ιστορικό Εκει επιλεγεις στης συναλλαγές την επιλογή Εκτελεσμένες και μετά αναζήτηση. Εκεί θα σε βγάλει το έμβασμα.

 

σε ευχαριστω,το βρηκα!δεν με αφηνει να το κανω διαγραφη και στην κατασταση λεει ολοκληρωμενη.Καθε μηνα μπορω να στελνω εως 500 euro?μπορω ακομα αυτον τον μηνα αλλα 450?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μπορείς τότε για να σιγουρευτείς να δεις το υπόλοιπο του λογαριασμού σου. Αν δεν έχει αλλάξει τότε δεν έχει φύγει το έμβασμα οπότε πας και το ακυρώνεις, στην άλλη περίπτωση ρωτάς την τράπεζά σου ή δεν κάνεις τίποτε και περιμένεις να μπουν τα χρήματα στην revolut.

 

Το υπόλοιπο του λογαριασμού μειώνεται τη στιγμή που πατάμε το κουμπί για να γίνει το έμβασμα. Δεν περιμένει να εκτελεστεί πρώτα. Άρα δεν είναι κριτήριο αυτό.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το υπόλοιπο του λογαριασμού μειώνεται τη στιγμή που πατάμε το κουμπί για να γίνει το έμβασμα. Δεν περιμένει να εκτελεστεί πρώτα. Άρα δεν είναι κριτήριο αυτό.

Σε εμένα πάντως μειώνεται όταν φύγει το έμβασμα - το δείχνει μέχρι τότε ως ποσό σε εκκρεμότητα (για Alpha μιλάω πάντα)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...