Προς το περιεχόμενο

Revolut: Οδηγός επιβίωσης [Διαβάστε τα 3 πρώτα posts πριν ρωτήσετε]


mary

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Προσπαθούσα να κάνω αγορά από sportsdirect μέσω paypal και δεν προχωρούσε. Στο support της revolut μου είπαν ότι δεν υποστηρίζουμε επίσημα τη σύνδεση με το PayPal. Κάποιες φορές δουλεύει, κάποιες όχι. Οπότε χρησιμοποίησα κατευθείαν την κάρτα στο κατάστημα και έγινε κανονικά η αγορά μου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 12,2k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Πρέπει να ρυθμίσεις να μην κάνει το paypal τη μετατροπή και όχι να ρυθμίσεις τη Revolut.

Εάν έχεις χρήματα στο balance, θα πληρώνεις απ' αυτά μέχρι να εξαντληθούν και μετά θα πάρει από την κάρτα που έχεις ορίσει primary. Όσο έχεις χρήματα στο balance η μετατροπή γίνεται από το paypal με τη δική του κακή ισοτιμία.

 

Το πρόβλημα είναι ότι με το νέο look έχει εξαφανιστεί η δυνατότητα ορισμού primary κάρτας.

Σου δίνει τη δυνατότητα οταν κάνεις την παραγγελία να επιλέξεις απο πια κάρτα θα "τραβήξει".

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στο support της revolut μου είπαν ότι δεν υποστηρίζουμε επίσημα τη σύνδεση με το PayPal. Κάποιες φορές δουλεύει, κάποιες όχι. Οπότε χρησιμοποίησα κατευθείαν την κάρτα στο κατάστημα και έγινε κανονικά η αγορά μου.

 

αυτό πάλι δεν μπορώ να το καταλάβω, τι πάει να πει "κάποιες φορές δουλεύει και κάποιες όχι". στα ζάρια το παίζουν ; σοβαρή εταιρία δεν δίνει τέτοιες απαντήσεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
 

παρωντας old account ρυθμιζεις απο εκει ποια καρτα θες primary.την revolut εχω primary..αλλα τωρς που θα τραβηξει απο το balance,ποιος θα την μανει την μετατροπει;

 

 

 

Μπορείς να πεις τα βήματα γιατί, όσο και αν έχω ψάξει από τότε που άλλαξε, η συγκεκριμένη καρτέλα δεν βρίσκεται.

Επεξ/σία από makfil
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Προσπαθούσα να κάνω αγορά από sportsdirect μέσω paypal και δεν προχωρούσε. Στο support της revolut μου είπαν ότι δεν υποστηρίζουμε επίσημα τη σύνδεση με το PayPal. Κάποιες φορές δουλεύει, κάποιες όχι. Οπότε χρησιμοποίησα κατευθείαν την κάρτα στο κατάστημα και έγινε κανονικά η αγορά μου.

Ασχετα με το ποσο αξιοπιστο ειναι το support μιας εταιριας που δηλωνει πως δεν εγγυωμαστε συνδεση της καρτας μας με paypal.

Για να καταλαβω, προσπαθησες να κανεις αγορα απο πασιγνωστο site, το sportsdirect, με επιβεβαιωμενη (verified) συνδεση revolut σε paypal και η προσπαθεια δεν εγινε δεκτη;

Και τελικα, χρησιμοποιησες την καρτα revolut χωρις την προστασια που παρεχει το paypal για αγορα απο το ιδιο site,  το sportsdirect, και η αγορα εγινε δεκτη;

Αν ειναι ετσι, ειναι η πρωτη φορα που ακουω μια προπληρωμενη καρτα mastercard εκδοσης εξωτερικου να μη γινεται αποδεκτη σε αγορα που προσφερει δυνατοτητα πληρωμης με paypal.

Εχω την εντυπωση πως μαλλον καπου εχεις μπερδευτει (πριν την προσπαθεια αγορας)στη διαδικασια επιβεβαιωσης συνδεσης καρτας με paypal που απαιτει να χρησιμοποιησεις κωδικο που σου αποστελλεται στο κινητο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τελικά έστειλα φωτο από το διεθνές δίπλωμα οδήγησης αλλά φωτογραφία προσώπου δεν μπόρεσα να στείλω γιατί το κινητό δεν έχει σέλφι κάμερα!

Συνεχώς βγάζει το μήνυμα να στείλω τα στοιχεία και πάλι και δεν ανοίγει. Στέλνω μήνυμα στο support όπως συνιστούν αυτοί και επανέρχομαι.

Έτυχε σε κανέναν άλλον αυτό;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μπορείς να πεις τα βήματα γιατί, όσο και αν έχω ψάξει από τότε που άλλαξε, η συγκεκριμένη καρτέλα δεν βρίσκεται.

Αν εννοεις τις καρτελες που προσδιοριζεις πρωταρχικη καρτα και αλλες παρομοιες, σε μενα  :
-κατω αριστερα παταω old account view
-στη νεα σελιδα που φορτωνει παταω wallet
-στη νεα σελιδα που φορτωνει παταω old account view
-στη νεα σελιδα που φορτωνει παταω my money
και εμφανιζονται οι παλιες επιλογες για
bank accounts
debit and credit cards
paypal balance
my preapproved payments
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σου δίνει τη δυνατότητα οταν κάνεις την παραγγελία να επιλέξεις απο πια κάρτα θα "τραβήξει".

 

 

Μακάρι να είναι έτσι, αλλά χθες που μετέφερα χρήματα από το balance σε λογαριασμό μου εμφάνισε μόνο ένα λογαριασμό από τους 4 που είναι συνδεδεμένοι και μάλιστα όχι αυτόν που έχω ορίσει ως primary.

 

 

 

Αν εννοεις τις καρτελες που προσδιοριζεις πρωταρχικη καρτα και αλλες παρομοιες, σε μενα  :
-κατω αριστερα παταω old account view
-στη νεα σελιδα που φορτωνει παταω wallet
-στη νεα σελιδα που φορτωνει παταω old account view
-στη νεα σελιδα που φορτωνει παταω my money
και εμφανιζονται οι παλιες επιλογες για
bank accounts
debit and credit cards
paypal balance
my preapproved payments

 

 

Έτσι, ναι, εμφανίζονται οι καρτέλες.

Δηλαδή, με ενεργοποίηση του Old Account View σε κάθε μια από τις 5 ενότητες δίπλα στο Paypal.

 

Συγχαρητήρια, έλυσες το μυστήριο.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μιλάμε για επαγγελματίες στο support .... οτι να΄ναι, αν δεν βρέξει θα χιονίσει  :confused:  Το γιατί δεν μας εξηγείτε βρε παλικάρια. Ευτυχώς σε μένα συνεργάζεται η καρτα  B)

Μακάρι να είναι έτσι, αλλά χθες που μετέφερα χρήματα από το balance σε λογαριασμό μου εμφάνισε μόνο ένα λογαριασμό από τους 4 που είναι συνδεδεμένοι και μάλιστα όχι αυτόν που έχω ορίσει ως primary.

 

Στις αγορές όχι στο withdraw σου δίνει τη δυνατότητα (εφόσον δεν υπαρχει χρήμα στο balance ) να επιλέξεις απο ποια κάρτα θα "τραβήξει" το χρήμα τσεκαρισμένο 100%  Aν και στο withdraw θα επρεπε να σου δίνει τη δυνατότητα...

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δηλαδη αν γινει η αγορα χωρις τη μεσολαβηση του paypal, να υποθεσω σε μια στραβη, δεν εισαι κατοχυρωμενος

 

Ίσως αλλά υποθέτω ότι εάν αγοράζεις από εγνωσμένης αξίας μεγάλο μαγαζί (όπως το sportsdirect), δύσκολα θα γίνει στραβή.

Από την άλλη, εγώ σίγουρα νιώθω καλύτερα όταν χρησιμοποιώ την κάλυψη του paypal.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

 
 

 

 

Μπορείς να πεις τα βήματα γιατί, όσο και αν έχω ψάξει από τότε που άλλαξε, η συγκεκριμένη καρτέλα δεν βρίσκεται.

 

 

ειδα σου απαντησε ο φιλος πιο πανω,οποτε απο εκει αλλαζεις primary καρτα.Τωρα το αλλο με το balance την ισοτιμια θα την κανει το paypal ε?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν έγραψες αυτό ακριβώς αλλά τέλος πάντων.

Σε ότι αφορά στην ερώτησή σου, όταν έχουμε χρήματα στο balance και πληρώνουμε σε συνάλλαγμα η μετατροπή γίνεται από το paypal.

 

Μόνον όταν το balance είναι άδειο και έχουμε ορίσει στις κάρτες να μην κάνει την μετατροπή το paypal, τότε θα γίνει είτε από την τράπεζα με την ισοτιμία του οργανισμού (Visa/MasterCard) που έχει εκδώσει την κάρτα, αν επιλέξουμε μια κάρτα εσωτερικού είτε από τη Revolut με την τραπεζική ισοτιμία, αν επιλέξουμε αυτήν. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μια βοήθεια ρε παιδιά οποίος ξέρει στα σίγουρα.

Ίσως να έχει απαντηθεί κάπου αλλά δεν βρήκα κάτι.

Σε περίπτωση που γίνει μεταφορα από revolut σε revolut τα χρήματα εμφανίζονται αμέσως στο λογαριασμο, υπάρχει κάποια σχετική χρέωση?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...