Προς το περιεχόμενο

Revolut: Οδηγός επιβίωσης [Διαβάστε τα 3 πρώτα posts πριν ρωτήσετε]


mary

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Λήξη συναγερμού, μόλις μπήκαν.

Τώρα που τα βλέπω έγινε μεγάλη σφαγή. Έβαλα 200€ και τα εμφάνισε σε λίρες 148. Την άλλη φορά τα είχε εμφανίσει σε Ευρώ. Έκανα κάποιο λάθος εγώ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 12,2k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Μηπως εβαλες κατα λαθος iban για λογαριασμο σε λιρες?

Ναι ρε γαμώτο. Δεν το είχε παλιά αυτό νομίζω. Πως την πάτησα έτσι. Είναι και μπερδεμένο έτσι που το έχουν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 μεχρι ποσα λευτα μπορω να της βαλω μεσα?πχ μπορω να στειλω 50.000ευρω μεσα στν καρτα?

χωρις να φανει πουθενα?

χαχα!

καλησπερα σε ολο το φορουμ επειδη ειναι παρα πολλες οι σελιδες στο τοπικ αν καποιος μπορει ν μ απαντησει συνοπτικα σεκ ατι αποριες που εχω ειναι αναγκαιο να συνδεσω την καρτα με το pp?(αν ναι γτ κ οχι γτ)την δευτερα θα εχω ενεργοποιημενο το webbanking και σκοπυω να στειλω μερικα λεφτα στ revolut θα μπουνε μεσα σε 3-4 μερες η νωριτερα?

μπορω να αγορασω απο οποιο καταστημα θελω μεσω ιντερνετ? χωρις να εχω καποιο προβλημα ετσι?

ευχαριστω παρα πολυ

Χρησιμοποιεις paypal?

ποτε περιπου θα εμφανιστει η συναλαγη με το paypal που κραταει 1,5€ για να την κανω confirm?εχουν περασει 5 εργασιμες και το μονο που εχει κρατησει ειναι 0,93 kαι μου λεει pending!! 

τετοιου ειδους αποριες, εκτος του offtopic, απαντωνται τουλαχιστον μια φορα σε καθε σελιδα, λιγη προσοχη παραπανω

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα σε όλους. Σήμερα θα στείλω τα πρώτα χρήματα στην Revolut με έμβασμα και επειδή είναι η πρώτη μου φορά, (διάβασα τις οδηγίες στην πρώτη σελ.)  αν ξέρει κάποιος να μου πεί στα κουτάκια αιτιολογία για εντολέα και αιτιολογία προς δικαιούχο (Alpha web banking) βάζουμε το reference που μας βγάζει στις οδηγίες στο revolut app κάτω από το swift/Bic? και αν ναι και στα 2 βάζουμε το ίδιο reference?

 

Ευχαριστώ.

Προς δικαιούχο βάζεις το reference,προς εντολέα δεν χρειάζεται τίποτα,είναι καθαρά για δική σου οργάνωση να γράψεις κάτι για να θυμάσαι τί αφορούσε αυτό σου το έμβασμα π.χ.Για να καταλάβεις,ότι γράψεις στο πεδίο προς εντολέα δεν το βλέπει καν ο παραλήπτης κάπου,μόνο εσύ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τώρα που τα βλέπω έγινε μεγάλη σφαγή. Έβαλα 200€ και τα εμφάνισε σε λίρες 148. Την άλλη φορά τα είχε εμφανίσει σε Ευρώ. Έκανα κάποιο λάθος εγώ?

 

Καλά μην τρελαινόμαστε που έγινε σφαγή... 1,31€ είναι περίπου η Στερλίνα. Οι 148 Στερλίνες είναι 194€. Έκανες λάθος εσύ. Έχει αναφερθεί μπορεί και καμιά 50αριά φορές ως τώρα: έστειλες τα λεφτά στο λάθος ΙΒΑΝ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

καλησπέρα 

 

Έχει τύχει σε κανέναν να στείλει έμβασμα στην revolut και να μην μπορούν να το βρουν έστειλα την Δευτέρα χρήματα και περίμενα τις τέσσερεις μέρες που πρέπει να φανεί το έμβασμα επικοινώνησα με το chat μου ζήτησαν την απόδειξη και το όνομα και ακόμα τα χρήματα δεν έχουν φανεί στον λογαριασμό μου επικοινώνησα και με την Πειραιώς το έμβασμα έχει σταλεί και έχω χρεωθεί κανονικά 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα σε όλους. Σήμερα θα στείλω τα πρώτα χρήματα στην Revolut με έμβασμα και επειδή είναι η πρώτη μου φορά, (διάβασα τις οδηγίες στην πρώτη σελ.)  αν ξέρει κάποιος να μου πεί στα κουτάκια αιτιολογία για εντολέα και αιτιολογία προς δικαιούχο (Alpha web banking) βάζουμε το reference που μας βγάζει στις οδηγίες στο revolut app κάτω από το swift/Bic? και αν ναι και στα 2 βάζουμε το ίδιο reference?

 

Ευχαριστώ.

 

 

Στο 2ο post της Mary, στην πρώτη σελίδα, υπάρχει αναλυτικός οδηγός για έμβασμα ΚΑΙ για την Alpha.

Ακολούθησε τις οδηγίες για να στείλεις με σιγουριά και σωστά το έμβασμα.

 

ΥΓ

Όλες οι ερωτήσεις ή έστω σχεδόν όλες, που επαναλαμβάνονται συνεχώς, έχουν απαντήσεις που περιλαμβάνονται στα 3 πρώτα posts, τα οποία επικαιροποιούνται.

Ας διαβάζουμε, λοιπόν, αυτά τα posts πριν ανεβάσουμε την όποια ερώτησή μας.

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τα τρώει το paypal. Μπες εδώ και άλλαξε την επιλογή στην μετατροπή συναλλάγματος, να γίνετε από την κάρτα σου (επιλέγεις την κάρτα που θες και check στο δεύτερο)

MyPayPal-> Profile-> My money-> (my preapproved payments) update-> set available funding sources

 

 

χρήσιμο, εκτός από την μετατροπή συναλλάγματος από την κάρτα θα πρέπει να βάλουμε και σαν κύριο νόμισμα στο paypal το $ ή δεν έχει νόημα;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

χρήσιμο, εκτός από την μετατροπή συναλλάγματος από την κάρτα θα πρέπει να βάλουμε και σαν κύριο νόμισμα στο paypal το $ ή δεν έχει νόημα;

 

 

Όταν αγοράζουμε από το εξωτερικό, ο πωλητής ορίζει το νόμισμα του αντικειμένου/υπηρεσίας που θέλουμε, ανεξάρτητα αν έχει και μετατροπέα σε € για να μας διευκολύνει.

 

Επομένως, εάν αγοράζεις με κάρτα και έχεις επιλέξει να μην κάνει το paypal τη μετατροπή, αυτή θα γίνει από την κάρτα και στη συγκεκριμένη περίπτωση από τη Revolut με την καλλίτερη ισοτιμία, όπως υπόσχεται.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

παιδια το ξερω οτι αυτο που θα ρωτησω εχει απαντηθει καπου αλλα ειναι 166 σελιδες, για να το βρω θα κανω 2 μερες, αν καταλαβα καλα στελνεις χρηματα στην ρεβολουτ απο τον λογαριασμο της τραπεζας, δεν σου κραταει προμηθεια? Επισης αν βγαλεις χρηματα απο ΑΤΜ με την ρεβολουτ δεν θα σου κρατησει παλι ? (εχω πειραιως αν παιζει καποιο ρολο)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και, όμως, είναι τόσο απλό.

Αν κάνεις αναζήτηση σ' αυτό το θέμα με τις κατάλληλες λέξεις κλειδιά, πχ "προμήθεια" και "ATM" θα βρεις τις απαντήσεις που θέλεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εάν μέσα στην revolut έχεις ένα αρκετά μεγάλο ποσό το όριο την ανάληψης από atm ισχύει και σε αυτήν η δεν την πιάνει ? και πόσο αξιόπιστη την θεωρείται γιατί θέλω να στείλω αρκετά χρήματα (1000-2000€)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...