Προς το περιεχόμενο

Revolut: Οδηγός επιβίωσης [Διαβάστε τα 3 πρώτα posts πριν ρωτήσετε]


mary

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Λοιπόν μεγάλη προσοχή

 

Το παυπαλ αλλάζει απο μονο του την επιλογή της μετατροπής συναλλάγματος, την πάτησα μια φορα και σήμερα παλι τα ιδια, την άλλαξα ομως μολις έκανα login για να πληρώσω

 

Με λίγα λόγια δεν κρατάει την αλλαγή

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 12,2k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Την καλησπέρα μου!

1) Εγώ που δεν έχω smartphone (εδώ που τα λέμε, ούτε απλό κινητό δεν έχω!) μπορώ να εκμεταλλευτώ τις υπηρεσίες της "Revolut"; Κάπου πήρε το μάτι μου ότι μπορώ να βάλω τον υπολογιστή μου σε περιβάλλον Android, με κάποιον emulator "BlueStacks 2", για να προσομοιώσω μία mobile συσκευή. Και πάλι, όμως... Δεν θα μου ζητηθεί κάποιος αριθμός κινητού; Υπάρχει κάποιος οδηγός, ή κάποιο βοήθημα, αντίστοιχο με αυτό της κάρτας;

2) Δεδομένο του ότι δεν διαθέτω κινητό, αυτό μεταφράζεται αυτομάτως στο ότι δεν θα μπορώ να στείλω έμβασμα μέσω web banking  στην Revolut. (Ούτε οπουδήποτε αλλού, καθώς, για να μπορέσω να χρησιμοποιήσω αυτή τη λειτουργία, θα πρέπει να χρησιμοποιήσω κάποιον κωδικό που θα μου στείλουν στο κινητό... Μα αφού δεν έχω!). Πράγμα που σημαίνει ότι θα πρέπει να καταθέτω το έμβασμα προσωπικά στο ταμείο της τράπεζάς μου. Μήπως γνωρίζουμε πόση πάνω-κάτω θα είναι η χρέωση; Και τέλος, θα είναι εφικτό να στέλνω εμβάσματα σε ξένη τράπεζα; Έστω και αν δεν υπερβαίνω το όριο των €500 μηνιαίως...

3) Δεν υπάρχει καμιά καρτούλα, σαν την Revolut, καλή ώρα, που να συνδέεται αυτόματα με τον λογαριασμό σου και να "σηκώνει" από κει, από μόνη της, χωρίς να χρειάζεται "φόρτωμα" και αποστολή χρημάτων από τον λογαριασμό σου;

4) (Off Topic) Για άνοιγμα λογαριασμού σε ΞΕΝΗ τράπεζα και χορήγηση χρεωστικής κάρτας, ισχύει ότι και εδώ; (Μόνιμη διεύθυνση, σταθερό τηλέφωνο, κλπ.) Μιλάμε για μικροποσό, έτσι; Κανα-δυό χιλιάρικα... όχι τίποτα σπουδαίο, μην φανταστείτε!

 

Συγγνώμη εάν τα ερωτήματά μου είναι ήδη απαντημένα ή φάνηκαν "κουτά"...

Σας ευχαριστώ θερμά εκ των προτέρων!

 

Στο 1 και το 2 δε μπορώ να σου απαντήσω γιατί απλά αδυνατώ να καταλάβω πως μπορεί ένας άνθρωπος στην εποχή που ζούμε να πορευτεί χωρίς να έχει κινητό. Ο οποίος μάλιστα κατά τα λοιπά "την ψάχνει" και ενδιαφέρεται να έχει επαφή με τον πολιτισμό (να ψωνίζει π.χ. από το εξωτερικό, να τον ενδιαφέρει η πόσβαση στο ίντερνετ κλπ. Άλλο αν μπορεί και θέλει να μείνει σε μια σπηλιά δίπλα στη θάλασσα). Δεν σου λέω ότι συμφωνώ με αυτό, αλλά είναι (δυστυχώς ή ευτυχώς) η πραγματικότητα. Σαν να λέμε ότι ένας ενήλικος (18+ για να μην πω 14+) δεν έχει αστυνομική ταυτότητα. Κυριολεκτικά. Χωρίς καμία υπερβολή. Για το τυπικό αν και είσαι εκτός θέματος και αυτό θυμώνει και θα θυμώσει αρκετούς, μπορείς από γκισέ. Κοστίζει κοντά στα 15-20 ευρώ κάθε έμβασμα...

Για το 3 η απάντηση είναι: πάμπολλες. Όλες οι Ελληνικές τράπεζες δίνουν από τουλάχιστον 2-3 είδη η καθεμία. Από τις 28/6/2015 έχουμε όμως κεφαλαιακούς ελέγχους στην Ελλάδα, οπότε αυτές δεν λειτουργούν στην πλειοψηφία τους για συναλλαγές προς το εξωτερικό...

Για το 4, ναι ισχύει μέσες-άκρες ότι κι εδώ. Το πρόβλημα όμως είναι -άντε και τον άνοιξες- πως θα τροφοδοτείς τέτοιον λογαριασμό αν και εφόσον ζεις, εργάζεσαι και αμοίβεσαι στην Ελλάδα. Για να δοθεί λύση σε αυτό το πρόβλημα, άνοιξε άλλωστε και αυτό το θέμα σε αυτό το φόρουμ. Γιατί μάντεψε! Η Revolut (και οι παραπλήσιες) είναι περίπου αυτό το πράγμα: λογαριασμός στο εξωτερικό με χρεωστική κάρτα!

 

 

Λοιπόν μεγάλη προσοχή

 

Το παυπαλ αλλάζει απο μονο του την επιλογή της μετατροπής συναλλάγματος, την πάτησα μια φορα και σήμερα παλι τα ιδια, την άλλαξα ομως μολις έκανα login για να πληρώσω

 

Με λίγα λόγια δεν κρατάει την αλλαγή

 

 

Εγώ δεν έχω παρατηρήσει κάτι τέτοιο. Μια χαρά την κρατάει την επιλογή. Αρκεί μετά την αλλαγή σε κάθε συνδεδεμένη κάρτα να πατήσεις -εξωτερικά- το κουμπί save. Αυτό που κάνει, είναι ότι κάθε φορά που συνδέεις μια νέα κάρτα, by default σου βάζει να κάνει  μετατροπή το Paypal και πρέπει να έχεις το νου σου να μπεις στις επιλογές εκείνης -και μόνο- της συγκεκριμένης κάρτας και να ορίσεις την τιμολόγηση στο νόμισμα του αποδέκτη και την ισοτιμία από την τράπεζα (και στο τέλος save πάντα).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αγαπητέ theopan...

Κατ' αρχήν, να σε ευχαριστήσω ΘΕΡΜΑ που μπήκες στον κόπο να μου απαντήσεις και να λύσεις τις απορίες μου!

Κινητό, που λες, δεν έχω, γιατί απλά... δεν μου χρειάζεται! Όποιος θέλει να με βρει, ας πάρει στο σπίτι! Δεν εξαρτώμαι από αυτό... Τα μισά χρόνια από αυτά που έχω τώρα, πέρασαν χωρίς κινητό. Έχω μάθει, λοιπόν, να ζω και χωρίς αυτό!

Για το "φόρτωμα" της κάρτας... Α, δεν είναι θέμα! Άντε να κάνω- το πολύ - κανα χιλιάρικο αγορές το χρόνο. Ένα μικρό ταξιδάκι, λοιπόν, κάθε 2 χρόνια, για να παίρνω τον αέρα μου και να "βάζω" κι ένα διχίλιαρο στο λογαριασμό μου, δεν θα με "χαλάσει"!

€15 - €20;;; Πλάκα κάνεις!!! (Με όλο το σεβασμό...) Τόσα πολλά; Ω, ρε, μάνα μου... "Τσεκούρι", δηλαδή!

Να σε ευχαριστήσω για μια ακόμη φορά, από καρδιάς για το ενδιαφέρον σου!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Την καλησπέρα μου!

1) Εγώ που δεν έχω smartphone (εδώ που τα λέμε, ούτε απλό κινητό δεν έχω!) μπορώ να εκμεταλλευτώ τις υπηρεσίες της "Revolut"; Κάπου πήρε το μάτι μου ότι μπορώ να βάλω τον υπολογιστή μου σε περιβάλλον Android, με κάποιον emulator "BlueStacks 2", για να προσομοιώσω μία mobile συσκευή. Και πάλι, όμως... Δεν θα μου ζητηθεί κάποιος αριθμός κινητού; Υπάρχει κάποιος οδηγός, ή κάποιο βοήθημα, αντίστοιχο με αυτό της κάρτας;

2) Δεδομένο του ότι δεν διαθέτω κινητό, αυτό μεταφράζεται αυτομάτως στο ότι δεν θα μπορώ να στείλω έμβασμα μέσω web banking στην Revolut. (Ούτε οπουδήποτε αλλού, καθώς, για να μπορέσω να χρησιμοποιήσω αυτή τη λειτουργία, θα πρέπει να χρησιμοποιήσω κάποιον κωδικό που θα μου στείλουν στο κινητό... Μα αφού δεν έχω!). Πράγμα που σημαίνει ότι θα πρέπει να καταθέτω το έμβασμα προσωπικά στο ταμείο της τράπεζάς μου. Μήπως γνωρίζουμε πόση πάνω-κάτω θα είναι η χρέωση; Και τέλος, θα είναι εφικτό να στέλνω εμβάσματα σε ξένη τράπεζα; Έστω και αν δεν υπερβαίνω το όριο των €500 μηνιαίως...

3) Δεν υπάρχει καμιά καρτούλα, σαν την Revolut, καλή ώρα, που να συνδέεται αυτόματα με τον λογαριασμό σου και να "σηκώνει" από κει, από μόνη της, χωρίς να χρειάζεται "φόρτωμα" και αποστολή χρημάτων από τον λογαριασμό σου;

4) (Off Topic) Για άνοιγμα λογαριασμού σε ΞΕΝΗ τράπεζα και χορήγηση χρεωστικής κάρτας, ισχύει ότι και εδώ; (Μόνιμη διεύθυνση, σταθερό τηλέφωνο, κλπ.) Μιλάμε για μικροποσό, έτσι; Κανα-δυό χιλιάρικα... όχι τίποτα σπουδαίο, μην φανταστείτε!

 

Συγγνώμη εάν τα ερωτήματά μου είναι ήδη απαντημένα ή φάνηκαν "κουτά"...

Σας ευχαριστώ θερμά εκ των προτέρων!

Εμμμ... ναι! Έχω ΗΔΗ ζητήσει προκαταβολικά συγγνώμη για τη φύση των ερωτημάτων μου.

Θα μπορούσα να μάθω ποιό ήταν αυτό συγκεκριμένα που σε τσάντισε και/ή σε έκανε να απηυδήσεις;

Σε ευχαριστώ για την κατανόηση!

Θα σου απαντήσω γιατί για εσένα αλλά και πιθανώς για κάποιους άλλους γίνομαι εριστικός, αντικοινωνικός και φαινομενικά απρόθυμος να βοηθήσω.

 

Θα ξεκινήσω από το πιο βασικό. Η λειτουργία της revolut προϋποθέτει κινητό και μόνο. Όχι για το μήνυμα Αλλά για την λειτουργία της. Εσύ δεν είσαι διατεθειμένος ούτε απλό κινητό να πάρεις από τα συμφραζόμενα. Άρα άτοπα τα υπόλοιπα ερωτήματα. Αλλά ας συνεχίσω.

 

Το web banking μπορεί και μέσω υπολογιστή και Καλύτερα μόνο μέσω υπολογιστή Για μεγαλύτερη ασφάλεια. Από την στιγμή που δεν το γνωρίζεις αυτό, σημαίνει ότι δεν είχες web banking το οποίο θέλει και αυτό με την σειρά του μια εξοικείωση.

 

Για το 3ο που λες, Ναι υπάρχουν αλλά για εσένα χωρίς κινητό και διάθεση να πάρεις δεν ξέρω πώς θα λειτουργήσουν. Να υποθέσω ότι από την στιγμή που δεν έχεις εκούσια κινητό, ένας από τους λόγους θα είναι και η ιδιωτικότητα. Άρα να έχεις πολύ καλά στο μυαλό σου ότι αυτές οι υπηρεσίες θέλουν αποστολή ευαίσθητων εγγράφων μέσω email στο εξωτερικό. Και δεν ξέρω πώς θα σου φαινόταν αυτό.

 

Και τέλος, για το 4ο η μόνη που προσφέρει ασφάλεια καταθέσεων είναι η number26 που θέλει κινητό, διαβατήριο και όπως και ηrevolut ebanking για να περιοριστεί το κόστος του εμβάσματος στο 1 ευρώ.

 

Για αυτούς τους λόγους θεωρώ ότι τα ερωτήματα σου είναι άτοπα. Αλλά ο σημαντικότερος λόγος είναι ότι το συγκεκριμένο νήμα με τον άριστο οδηγό της mary γίνεται καθημερινά αποδέκτης μη σχετικών αλλά και επαναλαμβανόμενων ερωτημάτων που έχουν ως αποτέλεσμα την διάβρωση του.

 

Νισάφι πια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λοιπόν μεγάλη προσοχή

 

Το παυπαλ αλλάζει απο μονο του την επιλογή της μετατροπής συναλλάγματος, την πάτησα μια φορα και σήμερα παλι τα ιδια, την άλλαξα ομως μολις έκανα login για να πληρώσω

 

Με λίγα λόγια δεν κρατάει την αλλαγή

Το επιβεβαιώνω, συνέβη σε κοντινό άτομο πριν λίγες μέρες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν δεν έχει κανείς προσωπική μαρτυρία, το θεωρώ αναξιόπιστο.

 

Προσωπικά δεν έχω δει ποτέ το Paypal να αλλάζει τη ρύθμιση...

 

...πιο πιθανό θεωρώ κάποιος να έχει προσθέσει νέα κάρτα, θεωρώντας ότι η ρύμιση που είχε κάνει στο παρελθόν για άλλη κάρτα είναι γενική κι όχι ειδική για κάθε επιμέρους "funding source" κι έτσι να νομίζει ότι άλλαξε το Paypal τις ρυθμίσεις...

 

Αυτό μου συνέβη εμένα, που είχα μια κάρτα από Πειραιώς κι είχα κάνει τη ρύμιση κι έβαλα πρόσφατα μια δεύτερη και τυχαία ανακάλυψα ότι για τη δεύτερη η προεπιλεγμένη ρύθμιση ήταν η μετατροπή μέσω Paypal...

 

Η προεπιλεγμένη ρύθμιση για κάθε κάρτα είναι η χρήση της ισοτιμίας του Paypal, άσχετα τί είχες επιλέξει στο παρελθόν για άλλη κάρτα κι η σχετική επιλογή είναι πάντα ειδική για την επιμέρους κάρτα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν δεν έχει κανείς προσωπική μαρτυρία, το θεωρώ αναξιόπιστο.

 

Προσωπικά δεν έχω δει ποτέ το Paypal να αλλάζει τη ρύθμιση...

 

...πιο πιθανό θεωρώ κάποιος να έχει προσθέσει νέα κάρτα, θεωρώντας ότι η ρύμιση που είχε κάνει στο παρελθόν για άλλη κάρτα είναι γενική κι όχι ειδική για κάθε επιμέρους "funding source" κι έτσι να νομίζει ότι άλλαξε το Paypal τις ρυθμίσεις...

 

Αυτό μου συνέβη εμένα, που είχα μια κάρτα από Πειραιώς κι είχα κάνει τη ρύμιση κι έβαλα πρόσφατα μια δεύτερη και τυχαία ανακάλυψα ότι για τη δεύτερη η προεπιλεγμένη ρύθμιση ήταν η μετατροπή μέσω Paypal...

 

Η προεπιλεγμένη ρύθμιση για κάθε κάρτα είναι η χρήση της ισοτιμίας του Paypal, άσχετα τί είχες επιλέξει στο παρελθόν για άλλη κάρτα κι η σχετική επιλογή είναι πάντα ειδική για την επιμέρους κάρτα.

Η προεπιλεγμενη ρυθμιση ειναι αυτη που λες. Καθε φορα την αλλαζω και παλι στην επιμενη αγορα, επιλεγμενη ειναι αυτη που εχει το paypal και οχι αυτη που ορισα εγω

Με λίγα λόγια δεν κρατάει την αλλαγή

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το επιβεβαιώνω, συνέβη σε κοντινό άτομο πριν λίγες μέρες.

 

Η προεπιλεγμενη ρυθμιση ειναι αυτη που λες. Καθε φορα την αλλαζω και παλι στην επιμενη αγορα, επιλεγμενη ειναι αυτη που εχει το paypal και οχι αυτη που ορισα εγω

Με λίγα λόγια δεν κρατάει την αλλαγή

Δυστυχως το επιβεβαιωσα και εγω , ενω ειχα αλλαξει τις ρυθμισεις πριν 3 ενδομαδες περιπου το ξαναλλαξε μονο του! Αρχισε τις πονηριες το paypal??

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχω 5 κάρτες συνδεδεμένες και μετά από την τελευταία ρύθμιση (για τη revolut) να μην γίνεται η μετατροπή από το paypal, ΔΕΝ έχει αλλάξει η ρύθμιση σε καμία κάρτα, όπως έλεγξα πριν γράψω.

 

Φυσικά, δεν έχω προσθέσει κάρτα ούτε έχω αλλάξει κάτι στο status των καρτών.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημέρα στην παρέα.

Επιβεβαιώνω ότι και σε εμένα το paypal άλλαξε τη ρύθμιση.

Δυστυχώς όμως το topic εδώ είναι η revolut και όχι το paypal...

Μας αφορα πως θα αξιοποιησουμε καλυτερα την revolut. Πως θα πετυχουμε την καλυτερη ισοτιμια που προσφερει.
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τις αλλαγές τις κάνετε απο το κινητό ή τον υπολογιστή? το είχα πει, το ξαναλέω κάνεις submit και μετά save.

1. Απο υπολογιστη.

2. Οπως το ειχες πει, και το ξαναλες

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

χωρίς να είσαι ροοτ δύσκολα 

τι κινητό έχεις γιατί δεν θα την έλεγα με την καμία μικρή (σε 4.7 οθόνη)

(καιι ποοοοση ώρα είσαι στην εφαρμογή για να σε ενοχλεί κιόλας το φοντ ;;)

έχω lenovo vibe z2 pro.Σκέψου δεν έχω θέμα με την όραση αλλά είναι τόσο μικρά που πραγματικά είναι ενοχλητικό !!!
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εχει βαλει κανεις πανω απο 200 ευρω στην καρτα;
Μου φαινεται περιεργο καθως αρχικα εβαλα 1 ευρω και εμφανιστηκε μετα απο 24 και κατι ωρες και μετα 240 ευρω αλλα ακομα τιποτα ...Τα εβαλα την τεταρτη βραδακι..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...