Προς το περιεχόμενο

Revolut: Οδηγός επιβίωσης [Διαβάστε τα 3 πρώτα posts πριν ρωτήσετε]


mary

Προτεινόμενες αναρτήσεις

καλησπερα παιδες,

 

ερωτηση : μου ηρθε το πλαστικο της revolut σημερα και το cvv και το expire date διαφερουν απο αυτα που φαινονται στο app. λογικο?

Κανε εκκαθάριση δεδομένων της εφαρμογής κανε ξανά είσοδο στην εφαρμογη και θα δεις αυτά που γράφει και στην φυσική κάρτα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 12,2k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Νικο, θα σε μαλωσω. Σε δικο σου μνμ ειχα απαντησει, αλλα προφανως δεν διαβασες το σποιλερ τοτε. Θα την ειχες γλιτωσει. Απ' ο,τι βλεπω, πολλοι αλλοι δεν το εχουν διαβασει φυσικα, δεν εισαι ο μονος. ΔΕΝ οφειλεται στο νεο προφιλ Νικο, στης συζυγου μου γινεται απο το προηγουμενο layout. Δεν εχω καταλαβει ακομα γιατι.

 

 

@vgiozo, μην εισαι προπετης. Φυσικα και κανουμε σωστα τις κινησεις που απαιτουνται. Εγω δεν εχω προβλημα με το δικο μου λογαριασμο ΡΡ, η συζυγος αλλαζει καθε φορα την επιλογη. Δεν ξερω πώς συμβαινει αυτο.

 

 

@panakaixilaren, σε ζηλευω ειλικρινα. Αλλα απορω κιολας για τον λογο που δεν εχεις κινητο. Φανταζομαι οτι δεν ειναι θεμα ιδιωτικοτητας που σωστα ανεφερε ο συμφορουμιτης, αφου στο εξωτερικο τα ταξιδια τα κανεις με διαβατηρια/καρτες-χρηματα και πάσης φυσεως συναλλαγες που απαιτουν χαρτουρα... Ειχε δικιο ο billomnia να εκνευριζεται, προσπαθεις με σφεντονα να ριξεις αεροπλανο. Δεν γινεται.

 

 

@jonkyr μην είσαι εύθικτος...στο παραπάνω μήνυμά μου

- η επισήμανση του τρόπου λειτουργίας του Paypal (η ρύθμιση πάντα είναι ειδική για κάθε κάρτα) και

- η παράθεση μιας πιθανής εξήγησης (είχε γίνει ρύθμιση στη μια κάρτα, όχι στην άλλη)

δεν θίγει κανέναν, ούτε διατυπώθηκε προσβλητικά, ώστε να προσβάλλεται η εμπειρία και η ευθυκρισία/ή και προσοχή ορισμένων φορουμιτών

   

Προσωπικά δεν έχω δει ποτέ το Paypal να αλλάζει τη ρύθμιση...

    ...πιο πιθανό θεωρώ κάποιος να έχει προσθέσει νέα κάρτα, θεωρώντας ότι η ρύμιση που είχε κάνει στο παρελθόν για άλλη κάρτα είναι γενική κι όχι ειδική για κάθε επιμέρους "funding source" κι έτσι να νομίζει ότι άλλαξε το Paypal τις ρυθμίσεις...

    Αυτό μου συνέβη εμένα, που είχα μια κάρτα από Πειραιώς κι είχα κάνει τη ρύμιση κι έβαλα πρόσφατα μια δεύτερη και τυχαία ανακάλυψα ότι για τη δεύτερη η προεπιλεγμένη ρύθμιση ήταν η μετατροπή μέσω Paypal...

    Η προεπιλεγμένη ρύθμιση για κάθε κάρτα είναι η χρήση της ισοτιμίας του Paypal, άσχετα τί είχες επιλέξει στο παρελθόν για άλλη κάρτα κι η σχετική επιλογή είναι πάντα ειδική για την επιμέρους κάρτα.

 

 

Αλίμονο δλδ αν το ενδεχόμενο μιας λανθάνουσας της προσοχής ρύθμισης στο Paypal "απειλεί" τη προσωπικότητα οποιουδήποτε χρήστη, ώστε να χρειάζονται διαμαρτυρίες για την αποκατάστασή της.

 

Αν συνέβη σε κάποιον και είναι σίγουρος πως είχε ρυθμίσει σωστά όλες τις επιλογές, λογικό είναι αντί να προπέσει στο αυθαίρετο συμπέρασμα ότι ισχύει γενικά, επειδή συμβαίνει στον ίδιο, να ρωτήσει αν συμβαίνει και σ' άλλους...καλή είναι μια αυτοσυγκράτηση στη διατύπωση αποφάνσεων...

 

...το γιατί συμβαίνει σε ορισμένους κι όχι σε άλλους δεν μπορώ να το γνωρίζω...σε μένα τηρεί τις επιλογές, όπως ακριβώς τις είχα ορίσει...οπότε διατύπωσα μια πιθανή εξήγηση...

Αν όμως υπάρχει πρόβλημα, όπως είπα καλό είναι να επικοινωνήσουν οι παθόντες με το Paypal να δούμε κι εμείς τί θα τους απαντήσει.

ιδιο προβλημα και εδω. δεν αλλαζει η ρυθμιση στο παυπαλ απλα στο ebay πριν το τελικο confirm το αλλαζει μονο του και θελει ξανα αλλαγη ΚΑΙ εκει ΚΑΘΕ φορα...

 

Και πάλι δεν επιβεβαιώνεται στη περίπτωσή μου σε πρόσφατη αγορά...

 

Paypal και Ebay είναι πλέον χωριστές εταιρείες, περίεργο θα ήταν αν το δεύτερο άλλαζε τις ρυθμίσεις λογαριασμού του πρώτου...

 

...από τα λεγόμενα δεν συμπέρανα προσωπικά κάτι τέτοιο (χρήστης παραπάνω έκανε σαφή αναφορά σε αλλαγή των ρυθμίσεων στο προφίλ του Paypal) αλλά αν και στη δική τους περίπτωση η πληρωμή έγινε στο Ebay, ας το ξεκαθαρίσουν μήπως και προκύψει κάποιο μοτίβο που συμβάλλει στο πρόβλημα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

βασικα δεν πρεπει να εχει σημασια το "ebay" μιας και το τελικο confirm ουσιαστικα γινεται σε σελιδα της paypal, ασχετως της ρυθμισης (η οποια παραμενει οπως την εχω βαλει) στο τελικο confirm σου κανει μετατροπη με paypal... και απλα εχει να κανεις αλλαγη... η οποια ομως ειναι ΜΟΝΟ για την συγκεκριμενη αγορα!

οποτε καθε φορα εχει σαν προεπιλογη (ξαναλεω οτι στην paypal η ρυθμιση ειναι κομπλε) την αλλαγη νομισματος μεσω paypal και πρεπει σας μ.....ς να το αλλαζεις καθε φορα. στην περιπτωση μου παντα.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

καλησπέρα μια σημαντική ερώτηση έστειλα λεφτά στην revolut μπήκαν μέσα μου τα δείχνει στην εφαρμογή  άπλα δεν μου έχει έρθει η κάρτα ακόμη μπορώ να βάλω τα στοιχειά που γράφει στην εφαρμογή στο my card να κάνω κάποια αγορά  η θα έχει άλλα στοιχειά η κάρτα που θα έρθει βοηθήστε οποίος ξέρει ευχαριστώ..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

καλησπερα…θα ηθελα να κανω μια ερωτηση σχετικα με την revolut….εχω κατεβασει την εφαρμογη τα εχω κανει ολα με βαση τις παραπανω οδηγιες..σημερα κιολας μου ηρθε η καρτα….ειχα βαλει στον λογαριασμο 6 ευρω δοκιμαστικα μετα την εγκατασταση δλδ στις 29/01/16…και ακομα δεν εχουν φανει…ξερεις καποιος τι γινεται?? ευχαριστω εκ των προταιρων.!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

καλησπερα…θα ηθελα να κανω μια ερωτηση σχετικα με την revolut….εχω κατεβασει την εφαρμογη τα εχω κανει ολα με βαση τις παραπανω οδηγιες..σημερα κιολας μου ηρθε η καρτα….ειχα βαλει στον λογαριασμο 6 ευρω δοκιμαστικα μετα την εγκατασταση δλδ στις 29/01/16…και ακομα δεν εχουν φανει…ξερεις καποιος τι γινεται?? ευχαριστω εκ των προταιρων.!!!

Εβαλε σωστα to reference στο εμβασμα και τα εστειλες απο τον δικο σου λογαριασμο;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το ίδιο πρόβλημα έχω και γω με τον φίλο από πάνω. Πάνε 3 βδομάδες τώρα, στο chat στο κινητό δεν απαντάνε ποτέ για κάποιο λόγο λες και ειναι κάποιου είδους bug. Στα email δεν λένε να συννενοηθουμε και με στείλανε στο [email protected] οπου τους έστειλα σχετικά με το πρόβλημα και μια βδομάδα τώρα δεν έχουν απαντήσει. Γιατί συμβαίνει όλο αυτό. Τι λάθος μπορεί να έγινε; Είμαι συνδικαιούχος στον λογαριασμό της eurobank και στο ebanking γράφει ότι η μεταφορά έγινε κανονικά αλλα στο app τίποτα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

βασικα δεν πρεπει να εχει σημασια το "ebay" μιας και το τελικο confirm ουσιαστικα γινεται σε σελιδα της paypal, ασχετως της ρυθμισης (η οποια παραμενει οπως την εχω βαλει) στο τελικο confirm σου κανει μετατροπη με paypal... και απλα εχει να κανεις αλλαγη... η οποια ομως ειναι ΜΟΝΟ για την συγκεκριμενη αγορα!

 

οποτε καθε φορα εχει σαν προεπιλογη (ξαναλεω οτι στην paypal η ρυθμιση ειναι κομπλε) την αλλαγη νομισματος μεσω paypal και πρεπει σας μ.....ς να το αλλαζεις καθε φορα. στην περιπτωση μου παντα.

Το επιβεβαιώνω και εγώ, έτσι ακριβώς συμβαίνει, μάλλον πρόκειται για bug, την πάτησα σε αγορά από το runningwarehouse.eu ξεχνώντας να κάνω την αλλαγή πριν το confirm.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@vgiozo ξεχασα να βαλω ενα emoticon στο προηγουμενο μνμ μου. Δεν ηθελα να στην πω, ουτε ειμαι ευθικτος. Αν εβαζα τη φατσουλα :P θα ειχες γλιτωσει λιγο γραψιμο :D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

σημερα πηγα να χρησιμοποιησω την revolut σε μαγαζι για να δω αν δουλευει...

αφου αναφερατε ο καθεις την εμπειρια του-δεν εχω κανει ενεργοποιηση σε atm

 

την εδωσα στην κοπελα στο ταμειο και μου εβγαλε να βαλω το Pin, χωρις να πατησει η κοπελα τιποτε... (κανονικα περνανε ποσο κτλ και μετα ζηταει το pin)

 

τεσπα πατησα το Pin και βγαζει οτι ειναι λαθος ο κωδικος... ανοιγω τον app και κοιταω το pin που εχω ορισει και το ξαναπαταω και λεει wrong password- last chance...

 

τι στο καλο πηγε στραβα? την καρτα την εχω απο 30/12 και εχουν περασει απο μεσα περι τα 500 ευρω...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

σημερα πηγα να χρησιμοποιησω την revolut σε μαγαζι για να δω αν δουλευει...

αφου αναφερατε ο καθεις την εμπειρια του-δεν εχω κανει ενεργοποιηση σε atm

 

την εδωσα στην κοπελα στο ταμειο και μου εβγαλε να βαλω το Pin, χωρις να πατησει η κοπελα τιποτε... (κανονικα περνανε ποσο κτλ και μετα ζηταει το pin)

 

τεσπα πατησα το Pin και βγαζει οτι ειναι λαθος ο κωδικος... ανοιγω τον app και κοιταω το pin που εχω ορισει και το ξαναπαταω και λεει wrong password- last chance...

 

τι στο καλο πηγε στραβα? την καρτα την εχω απο 30/12 και εχουν περασει απο μεσα περι τα 500 ευρω...

Για φυσικές συναλλαγές σε μηχανάκια pos θέλει ενεργοποίηση (ανάληψη ενός ποσού) σε ΑΤΜ. Κακώς δεν το αναφέρουν στο app της revolut.  Στην δικιά μου περίπτωση, δοκίμασα την φυσική κάρτα σε ΑΤΜ της ΑΛΦΑ  πριν φύγω ταξίδι εξωτερικό σε αντίθεση με γνωστό μου στο ίδιο ταξίδι που δεν δοκίμασε την δική του.  Πάει να πληρώσει με την κάρτα στο εξωτερικό σε μηχανακι pos και του βγάζει το γνωστό "Wrong pin !" .  Δοκιμάζω την δικιά μου στο ίδιο μηχανάκι, όλα καλά.  Την άλλη μέρα τραβάει ο γνωστός μου χρήματα απο ΑΤΜ στο εξωτερικό με την κάρτα του, όλα οκ.  Την ξαναδοκιμάζει το ίδιο απογευμα σε κατάστημα όλα μια χαρά.

 Αρα οτι και να λέει το support τους η φυσική κάρτα για να χρησιμοποιηθεί σε μηχανάκι pos πρέπει τουλάχιστον μια φορά να δοκιμαστεί σε τραπεζικό ΑΤΜ με μια μικρή ανάληψη (αφου υπόλοιπο δεν μπορεί να δείξει) για να μην έχεις το γνωστό πρόβλημα με το pin.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για φυσικές συναλλαγές σε μηχανάκια pos θέλει ενεργοποίηση (ανάληψη ενός ποσού) σε ΑΤΜ. Κακώς δεν το αναφέρουν στο app της revolut.  Στην δικιά μου περίπτωση, δοκίμασα την φυσική κάρτα σε ΑΤΜ της ΑΛΦΑ  πριν φύγω ταξίδι εξωτερικό σε αντίθεση με γνωστό μου στο ίδιο ταξίδι που δεν δοκίμασε την δική του.  Πάει να πληρώσει με την κάρτα στο εξωτερικό σε μηχανακι pos και του βγάζει το γνωστό "Wrong pin !" .  Δοκιμάζω την δικιά μου στο ίδιο μηχανάκι, όλα καλά.  Την άλλη μέρα τραβάει ο γνωστός μου χρήματα απο ΑΤΜ στο εξωτερικό με την κάρτα του, όλα οκ.  Την ξαναδοκιμάζει το ίδιο απογευμα σε κατάστημα όλα μια χαρά.

 Αρα οτι και να λέει το support τους η φυσική κάρτα για να χρησιμοποιηθεί σε μηχανάκι pos πρέπει τουλάχιστον μια φορά να δοκιμαστεί σε τραπεζικό ΑΤΜ με μια μικρή ανάληψη (αφου υπόλοιπο δεν μπορεί να δείξει) για να μην έχεις το γνωστό πρόβλημα με το pin.

 

το αναφερω και το δοκιμασα γιατι ειχα διαβασει αυτο το μηνυμα και ηθελα να ειμαι σιγουρος... μην τυχει καμμια στραβη και εχω ξεχασει/ δεν εχω αρκετα χρηματα πανω μου

 

 

 

Τελος, το θεμα της ενεργοποιησης της καρτας σε ΑΤΜ με βρισκει συμφωνη παλι με τον dBpanos.

 

 

Αν η καρτα εχει ΠΡΩΤΑ χρησιμοποιηθει ηλεκτρονικα, τοτε σε ενα φυσικο καταστημα και βαζοντας το σωστό pin, θα γινει αποδεκτη με τη 2η φορα εισαγωγης του pin.

 

 

οποτε να μην την πατησει κανεις, να παει να κανει μια αναληψη καλου-κακου για να εχει το κεφαλι του ησυχο...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

 Αρα οτι και να λέει το support τους η φυσική κάρτα για να χρησιμοποιηθεί σε μηχανάκι pos πρέπει τουλάχιστον μια φορά να δοκιμαστεί σε τραπεζικό ΑΤΜ με μια μικρή ανάληψη (αφου υπόλοιπο δεν μπορεί να δείξει) για να μην έχεις το γνωστό πρόβλημα με το pin.

 

οκ μπορεί να λέω βλακεία αλλά το να προσπαθήσω να κάνω ανάληψη μεγαλύτερου ποσού από το διαθέσιμο δεν θα πρέπει να θεωρηθεί ότι έγινε η ενεργοποίηση επιτυχώς ; (οκ θα με κράξει το ατμ αλλά άσχετο)

(είχα 20ε μέσα και φυσικά δεν ήθελα να τα βγάλω , απλά είπα να την κάνω ενεργοποίηση έτσι για να υπάρχει)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

οκ μπορεί να λέω βλακεία αλλά το να προσπαθήσω να κάνω ανάληψη μεγαλύτερου ποσού από το διαθέσιμο δεν θα πρέπει να θεωρηθεί ότι έγινε η ενεργοποίηση επιτυχώς ; (οκ θα με κράξει το ατμ αλλά άσχετο)

(είχα 20ε μέσα και φυσικά δεν ήθελα να τα βγάλω , απλά είπα να την κάνω ενεργοποίηση έτσι για να υπάρχει)

:confused: Tι να πω; Ενεργοποίηση δίχως ανάληψη, πέτυχε δηλαδή; για ενημέρωσέ μας...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...