Προς το περιεχόμενο

Revolut: Οδηγός επιβίωσης [Διαβάστε τα 3 πρώτα posts πριν ρωτήσετε]


mary

Προτεινόμενες αναρτήσεις

η revolut πως αντιστοιχεί το έμβασμα στο λογαριασμό σου ? βλέποντας απλά το όνομα του αποστολέα ?

 

Με το reference number που πρέπει να γράψεις προσεκτικά στα σωστά πεδία με βάση της οδηγίες ου 2ου post.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 12,2k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

ναι εβαλα ακριβως τον λογαριασμο σε ευρω…και μαλιστα απο την τραπεζα επειδη το εκανα ηλεκτρονικα δεν μου εβγαλε καποιο λαθος..!!! και η εδρα της τραπεζας αντιστοιχουσε ακριβως σε οτι ελεγε η εφαρμογη….

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για φυσικές συναλλαγές σε μηχανάκια pos θέλει ενεργοποίηση (ανάληψη ενός ποσού) σε ΑΤΜ. Κακώς δεν το αναφέρουν στο app της revolut.  Στην δικιά μου περίπτωση, δοκίμασα την φυσική κάρτα σε ΑΤΜ της ΑΛΦΑ  πριν φύγω ταξίδι εξωτερικό σε αντίθεση με γνωστό μου στο ίδιο ταξίδι που δεν δοκίμασε την δική του.  Πάει να πληρώσει με την κάρτα στο εξωτερικό σε μηχανακι pos και του βγάζει το γνωστό "Wrong pin !" .  Δοκιμάζω την δικιά μου στο ίδιο μηχανάκι, όλα καλά.  Την άλλη μέρα τραβάει ο γνωστός μου χρήματα απο ΑΤΜ στο εξωτερικό με την κάρτα του, όλα οκ.  Την ξαναδοκιμάζει το ίδιο απογευμα σε κατάστημα όλα μια χαρά.

 Αρα οτι και να λέει το support τους η φυσική κάρτα για να χρησιμοποιηθεί σε μηχανάκι pos πρέπει τουλάχιστον μια φορά να δοκιμαστεί σε τραπεζικό ΑΤΜ με μια μικρή ανάληψη (αφου υπόλοιπο δεν μπορεί να δείξει) για να μην έχεις το γνωστό πρόβλημα με το pin.

Εγώ έκανα ανάληψη από ΑΤΜ της Πειραιώς επιτυχώς και μετά από 2 ημέρες πήγα να αγοράσω κάτι από mini market και μου λέει "λάθος pin". Το πιο κουφό είναι ότι και το ΑΤΜ αλλά και το POS ήταν της ίδιας τράπεζας!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@ManolisKriti

 

Η ελληνική τράπεζα δεν ενδιαφέρεται για το τι θα γράψεις στα σχετικά πεδία.

Εάν ο αριθμός αυτός δεν γραφτεί σωστά και εκεί που πρέπει, τα χρήματα δεν θα πιστωθούν στο λογαριασμό σου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τρόπος να μεταφέρω χρήματα από το Paypal στη Revolut υπάρχει;

 

Κανένας άμεσος. Η μόνη επιλογή που έχεις, είναι ανάληψη σε κάποιον (συνδεδεμένο  στο Paypal απαραίτητα-άλλη περιπέτεια αυτή δηλαδή αν πρόκειται για Ελληνικό) τραπεζικό λογαριασμό σου και στη συνέχεια εκ νέου έμβασμα στη Revolut.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Συνέδεσα τη ρεβολουτ με το πειπαλ και ενώ μου έγραψε ότι έγινε χρέωση 0 ευρώ εκείνη τη στιγμή, στο ρεβολουτ app μετα απο 2-3 μερες δεν υπάρχει ενημέρωση για το transaction με αποτέλεσμα να μη μπορώ να κάνω confirm τη κάρτα στο paypal. Μιλώντας στο support της revolut app μου είπε ότι επίσημα δεν υποστηρίζουν το πειπαλ και είναι θέμα τύχης αν θα δεχτεί τη κάρτα. Έχει τύχει και σε κάποιον άλλον;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ έκανα ανάληψη από ΑΤΜ της Πειραιώς επιτυχώς και μετά από 2 ημέρες πήγα να αγοράσω κάτι από mini market και μου λέει "λάθος pin". Το πιο κουφό είναι ότι και το ΑΤΜ αλλά και το POS ήταν της ίδιας τράπεζας!!

Tώρα κατι μας είπες....Χωρις παρεξήγηση η λειτουργία της Πειραιώς τελευταία (με εξαίρεση το webbanking τους) ειναι @#$%^^% σε μια  visa debit της Πειραιώς που εχω μου βγαζει το ίδιο προβλημα  "Λαθος pin !" σε ορισμένα καταστήματα. Συγκεκριμένα δεν συνεργαζεται με marks & spencer (δοκιμασμένο Θεσσ/κη - Λαρισα) και στα lidl εχει περάσει επιτυχώς μια φορά στις τέσσερεις !!!  Κατι συμβαίνει με το συστημά τους, τους έχω ενοχλήσει και τηλεφωνικώς και με email και .... τζίφος.  Στο τέλος τα παράτησα και χρησιμοποιώ την κάρτα απο άλλη τραπεζα.   Και εσυ περίμενες να αναγνωρίσει τη revolut εδω δεν μπορούν με τις δικές τους κάρτες  :-)   

Συνέδεσα τη ρεβολουτ με το πειπαλ και ενώ μου έγραψε ότι έγινε χρέωση 0 ευρώ εκείνη τη στιγμή, στο ρεβολουτ app μετα απο 2-3 μερες δεν υπάρχει ενημέρωση για το transaction με αποτέλεσμα να μη μπορώ να κάνω confirm τη κάρτα στο paypal. Μιλώντας στο support της revolut app μου είπε ότι επίσημα δεν υποστηρίζουν το πειπαλ και είναι θέμα τύχης αν θα δεχτεί τη κάρτα. Έχει τύχει και σε κάποιον άλλον;

Eχει αναφερθεί, αλλά στους περισσότερους τη δέχτηκε κανονικά 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πριν κανω το ταξιδι στην Αγγλια, πηγα σε ενα ΑΤΜ Εθνικης για να κανω ελεγχο οτι ολα λειτουργουν σωστα στην καρτα μου και στης συζυγου. Απλα εβαλα το πιν κι επειτα εβγαλα την καρτα. Δεν εκανα καμια συναλλαγή, μονο το πιν εβαλα και μπηκα στο μενου.

 

Δεν μου ειπε κανεις οτι χρειαζεται ενεργοποιηση σε ΑΤΜ, αλλα το γραφω αυτο σαν απαντηση σε οσους αναρωτιουνται αν γινεται ενεργοποιηση χωρις αναληψη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κανένας άμεσος. Η μόνη επιλογή που έχεις, είναι ανάληψη σε κάποιον (συνδεδεμένο  στο Paypal απαραίτητα-άλλη περιπέτεια αυτή δηλαδή αν πρόκειται για Ελληνικό) τραπεζικό λογαριασμό σου και στη συνέχεια εκ νέου έμβασμα στη Revolut.

 

Κι ο λόγος υποθέτω είναι είναι ότι δεν μπορεί να οριστεί το "reference" που απαιτειται ώστε να πιστωθούν τα χρήματα σε συγκεκριμένο λογαριασμό χρήστη;

 

Γιατί κατά τ' άλλα έμβασμα από τράπεζα δέχεται το Revolut...

Και βέβαια και οι λογαριασμοί στο Paypal έχουν δικό τους ΙΒΑΝ κτλ.

 

Βρήκα αυτό το tweet:

 

Unfortunately this is not possible.PayPal doesn't allow transfer money to 3rd party's - we are classed as a 3rd party

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μιας και το ανεφερες: θα μου γινει μια επιστροφη χρηματων απο το sportsdirect (ευτυχως μικρη). Θα πανε τα χρηματα στη Ρεβ ή το ΡΡ δεν θα ξερει τι θα τα κανει; Κι αν ισχυει το δευτερο, μενουν στο balance ή θα ψαχνω λυση με τους αχρηστους του SD;

 

Καλημερα σε ολους.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μιας και το ανεφερες: θα μου γινει μια επιστροφη χρηματων απο το sportsdirect (ευτυχως μικρη). Θα πανε τα χρηματα στη Ρεβ ή το ΡΡ δεν θα ξερει τι θα τα κανει; Κι αν ισχυει το δευτερο, μενουν στο balance ή θα ψαχνω λυση με τους αχρηστους του SD;

 

Καλημερα σε ολους.

 

Αμα δεν ήξερε τί να κάνει, δεν θα πλήρωνες με Revolut εξ αρχής...στη κάρτα θα πάνε τα χρήματα.

 

ΕΠΕΞΕΡΓΑΣΙΑ

 

Η παραπάνω δήλωση από τη REvolut αφορά τη μεταφορά χρημάτων μέσω εμβάσματος, όχι κάρτας. (δεν μπορείς να κάνεις "withdraw" / να μεταφέρεις τα χρήματά σου από το Paypal στη Revolut.

 

...δεν αναγνωρίζει δλδ τη Revolut ως "τράπεζα" (υποθέτω μόνο ως παροχέα χρηματοοικονομικών υπηρεσιών)

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...