Προς το περιεχόμενο

Revolut: Οδηγός επιβίωσης [Διαβάστε τα 3 πρώτα posts πριν ρωτήσετε]


mary

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Και εγώ κατάφερα να την συνδέσω με το paypal και σε αγορά έφαγα άκυρο και χρησιμοποίησα σκέτη την κάρτα. Βέβαια θα δοκιμάσω ξανά να δω μην έτυχε εκείνη την στιγμή.

Εχω κανει πανω απο 20 αγορες με την revolut απο το ebay και πληρωμη μεσω paypal χωρις κανενα προβλημα (πολυ μικρα ποσα βεβαια)

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 12,2k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Αυτό που έγραψα. Υπάρχει η δυνατότητα στην εφαρμογή Revolut για top up με κάρτες, αλλά δεν λειτουργεί με τις Ελληνικές. Για να μην τη δεις και χαρείς.

Για το Paypal έχουν αναφερθεί πάμπολλα προβλήματα στις προηγούμενες σελίδες αυτού του θέματος (ακόμα κι αν συνδεθεί μερικές φορές δεν εγκρίνονται οι χρεώσεις) και η επίσημη απάντηση της Revolut είναι ότι δεν παρέχεται τέτοια δυνατότητα (δεν υποστηρίζεται). Σε εμένα βέβαια έχει γίνει η σύνδεση στο Paypal χωρίς κανένα πρόβλημα αλλά δεν την έχω χρησιμοποιήσει ακόμα μέσω paypal για να ξέρω αν δουλεύει ή όχι.

 

 

 

 

Και εγώ κατάφερα να την συνδέσω με το paypal και σε αγορά έφαγα άκυρο και χρησιμοποίησα σκέτη την κάρτα. Βέβαια θα δοκιμάσω ξανά να δω μην έτυχε εκείνη την στιγμή.

 

 

Απογοήτευση....

για το paypal την σκεφτομουν την revolut.

100% κανω αγορες απο εξωτερικο μεσω paypal.

Δεν υπαρχει περιπτωση, δεν με ενδιαφερει να την χρησιμοποιησω ως χρεωστικη....

 

Θα παρακολουθω εδω το νημα να δω τι λενε οσοι επιχειρουν να την χρησιμοποιησουν μεσω paypal.

 

Κριμα, και νομιζα οτι ηταν η σιγουρη λυση για το paypal...

 

:(

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τελικά υπάρχει κάποιος που έλυσε  το πρόβλημα με το Aliexpress.

Μετά από το παρακάτω μήνυμα 

For security reasons this process can not be continued.

ISC_RS_5100102051
Έφτιαξα λογαριασμό στο Alipay, έγιναν οι αγορές μια χαρά και μετά από 20 ώρες περίπου πάλι μου ακύρωσε τις παραγγελίες με το παρακάτω μήνυμα.
 
In order to validate your payment, please follow the instructions below and file an appeal . We will respond to your appeal in about 1-3 working days. Once your card/account information has been validated, you may go shopping on our site.
Απ ότι κατάλαβα θα πρέπει να κάνω αίτηση από το Revolut για φυσική κάρτα για να τους στείλω μια φωτογραφία μαζί με την ταυτότητά μου. Μπορεί να μου κάποιος αν έχει αντιμετωπίσει παρόμοιο πρόβλημα ?
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Απογοήτευση....

για το paypal την σκεφτομουν την revolut.

100% κανω αγορες απο εξωτερικο μεσω paypal.

Δεν υπαρχει περιπτωση, δεν με ενδιαφερει να την χρησιμοποιησω ως χρεωστικη....

 

Θα παρακολουθω εδω το νημα να δω τι λενε οσοι επιχειρουν να την χρησιμοποιησουν μεσω paypal.

 

Κριμα, και νομιζα οτι ηταν η σιγουρη λυση για το paypal...

 

:(

Στο 80-90% η revolut συνδέεται με paypal και δουλεύει χωρίς πρόβλημα (πχ σε εμένα δεν έχει παρουσιαστεί το παραμικρό) βέβαια τωρα τελευταία παραπονούνται αρκετοί χρήστες για προβλήματα στις συναλλαγές μέσω paypal.  Για κοίτα λίγο και τις άλλες εναλλακτικές λυσεις στο νήμα του φόρουμ "Σύγκριση Revolut-Leupay_Number26", τα post 303 και 305 έχουν τις τελευταίες εντυπώσεις απο την χρήση των υπηρεσιών και αποφάσισε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θα παρακολουθω εδω το νημα να δω τι λενε οσοι επιχειρουν να την χρησιμοποιησουν μεσω paypal.

 

Κριμα, και νομιζα οτι ηταν η σιγουρη λυση για το paypal...

 

:(

Δεν κοστίζει τίποτα να ανοίξεις λογαριασμό revolut πάντως. Στείλε κι ένα μικρό έμβασμα αύριο να πιστωθεί μέσα στην εβδομάδα και δοκίμασε για να έχεις ιδία άποψη. Δεν είναι ανάγκη να περιμένεις -ούτε καν να παραγγείλεις- την πλαστική κάρτα. Εκδίδεται άμεσα η virtual.

 

 

 

Τελικά υπάρχει κάποιος που έλυσε  το πρόβλημα με το Aliexpress.

Μετά από το παρακάτω μήνυμα 

For security reasons this process can not be continued.

ISC_RS_5100102051
Έφτιαξα λογαριασμό στο Alipay, έγιναν οι αγορές μια χαρά και μετά από 20 ώρες περίπου πάλι μου ακύρωσε τις παραγγελίες με το παρακάτω μήνυμα.
 
In order to validate your payment, please follow the instructions below and file an appeal . We will respond to your appeal in about 1-3 working days. Once your card/account information has been validated, you may go shopping on our site.
Απ ότι κατάλαβα θα πρέπει να κάνω αίτηση από το Revolut για φυσική κάρτα για να τους στείλω μια φωτογραφία μαζί με την ταυτότητά μου. Μπορεί να μου κάποιος αν έχει αντιμετωπίσει παρόμοιο πρόβλημα ?

 

 

Σε τι νόμισμα έχεις υπόλοιπο στη revolut και σε τι νόμισμα προσπαθείς να χρεώσεις στο Aliexpress; Υποψιάζομαι ότι τα περισσότερα παρόμοιας φύσης προβλήματα με τη revolut οφείλονται στην ιδιομορφία που έχει να "κρατάει" πολλαπλά νομίσματα. Κάποια καταστήματα μπερδεύονται και αποτυγχάνουν οι συναλλαγές.

Εν τω μεταξύ έχω διαβάσει σε πολλά μηνύματα πιο πριν ότι σας βγάζει ότι η κάρτα εμφανίζεται ως έκδοσης Ηνωμένου Βασιλείου. Εγώ στο binlist.net που δοκιμάζω τα 6 πρώτα ψηφία της μου την βγάζει United States. Δεν ξέρω μήπως έχει σχέση με το ότι αυτή τη στιγμή έχω μόνο δολλάρια στο λογαριασμό μου. Έχω την εντύπωση -χωρίς να είμαι σίγουρος- ότι όταν στην ίδια μηχανή αναζήτησης την είχα ψάξει προ καιρού και ενώ είχα Ευρώ η Στερλίνες μου την έβγαζε κι εμένα UK!

 

edit: Δε μπορεί να συμβαίνει κάτι τέτοιο τώρα που το καλοσκέφτομαι καθώς ο αριθμός της κάρτας παραμένει ίδιος, ό,τι νόμισμα και αν έχει στο υπόλοιπό της. Πάντως και στο Country code λέει US και στο Country United States πράγμα που αν δεν κάνω λάθος δεν ίσχυε πριν 2-3 μήνες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Με Pp και ebay δεν είχα θέμα σε πρπ 15 συναλλαγές. Το μόνο περίεργο είναι ότι μου βγάζει να κάνω αίτηση για πιστωτικό όριο... Το οποίο πλεον εξηγείται απο τα λςγομενα του προηγουμενου συμφουριτη,αν την καταλαβαίνει σαν αμερικανική καρτα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν είναι απίθανο. Η Πειραιώς το Νοέμβριο είχε εξαντλήσει το όριό της από τα μέσα του μήνα (κάπου 16-17 αν θυμάμαι καλά) και είχε ανακοίνωση για μετά τις 30/11 νέα εμβάσματα. Αυτό που θεωρώ απίθανο όμως είναι να αναπροσάρμοσαν -μείωσαν- το ατομικό όριο αυθαίρετα από μόνοι τους και χωρίς να υπάρχει τέτοια διάταξη στην ΠΝΠ. Πιο πιθανό θεωρώ να είχε ο λογαριασμός του φίλου μέσα 500€ ακριβώς και να μην έμενε υπόλοιπο για το 1€ της προμήθειας. Ή απλά να είχε ξανακάνει έμβασμα μέσα στο μήνα και να μην το θυμάται...

Ο λογαριασμός μου είχε μέσα 371€ και ήθελα να καταθέσω 300.... Και δεν έχω κάνει άλλο εμβασμα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργησα κ γω revolut ,με τον κατατοπιστικοτατο οδηγο και ευχαριστουμε γι αυτο, κανοντας μια αγορα μεσω e bay χωρις κανενα

προβλημα. Δε μπορω να καταλαβω τι προβληματα αντιμετωπιζουν καποιοι κ δεν μπορουν να κανουν τις αγορες μεσω pp.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σήμερα μου επιστράφηκαν και τα λεφτά από την παραγγελία του gearbest που έγραφε για 10 μέρες pending ενώ μου έχουν στείλει mail ότι έχει φύγει η παραγγελία και στο προφίλ φαίνεται ότι έφυγε και μου έχουν στείλει και φωτό που το είχαν πακετάρει, δε ξέρω τι παίζει, πάντως αν παραλάβω τις παραγγελίες και τα λεφτά μείνουν στο λογαριασμό είμαι κατά 70€ κερδισμένος από τι revolut :ph34r:  :devil: 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γεια σας κι απo μενα, δημιoυργησα κι εγω λoγαριασμo στη revolut κ πιστωσα καπoια χρηματα. Μoλις "φανηκε" τo πoσo μεσα πηγα να κλεισω κπ ξενoδoχεια στην ιταλια. Μoλις μ εστειλε επιβεβαιωση τo booking oτι oλα ειναι καλα, ερχεται μετα κ δευτερo μεηλ oτι τo ξενoδoχειo δεν μπoρoυσε να επεξεργαστει τη καρτα κ χρειαζεται ν βαλω κπ αλλη.

Δoκιμασα πoλλες φoρες αλλα τπτ. Αναγκαστηκα ν χρησιμoπoιησω τη virtual webuy της πειραιως. Αφoυ τη φoρτισα με αναλoγη πρoμηθεια. Εφτιαξα τη revolut για να γλιτωσω τις χρεωσεις της πειραιως.

Mastercard και oι δυo εντωμεταξυ.

Αλλα η revolut δεν κανει.

Δν ξερω τι γινεται.

Πoιoς o λoγoς να τη κρατησω αν μ βγαζει τ λαδι? Εκανα αιτηση κ για τη υλικη καρτα αλλα φoβαμαι ν τη παρω μαζι μηπως ειναι αχρηστη κ ξεμεινω.

Τα χρηματα πoυ πιστωσα μπoρoυν ν επιστραφoυν ξανα στo λoγαριασμo μoυ αν τ θελησω?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Απογοήτευση....

για το paypal την σκεφτομουν την revolut.

100% κανω αγορες απο εξωτερικο μεσω paypal.

Δεν υπαρχει περιπτωση, δεν με ενδιαφερει να την χρησιμοποιησω ως χρεωστικη....

 

Θα παρακολουθω εδω το νημα να δω τι λενε οσοι επιχειρουν να την χρησιμοποιησουν μεσω paypal.

 

Κριμα, και νομιζα οτι ηταν η σιγουρη λυση για το paypal...

 

:(

 

Και γω νομίζω ότι η σιωπηρή πλειοψηφία των χρηστών δεν έχουμε πρόβλημα με PP.

Το νήμα δυστυχώς παίζει ρόλο support της υπηρεσίας και θα δεις και συ, οι μισές αναρτήσεις αφορούν ερωτήσεις που απαντιούνται είτε στον οδηγό ή έχουν απαντηθεί πολλάκις στο νήμα

και γενικά πηγάζουν από λάθη απροσεξίας ή ευκολίας.

 

Όπως σου γράφει και ο  theopan, τσάμπα είναι, κάνε και συ λογαριασμό να βγάλεις συμπέρασμα, απλά να είσαι πολύυυ προσεκτικός με τα εμβάσματα και τις υπόλοιπες κινήσεις, πχ σύνδεση με PP.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...