Προς το περιεχόμενο

Revolut: Οδηγός επιβίωσης [Διαβάστε τα 3 πρώτα posts πριν ρωτήσετε]


mary

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Και γω νομίζω ότι η σιωπηρή πλειοψηφία των χρηστών δεν έχουμε πρόβλημα με PP.

Το νήμα δυστυχώς παίζει ρόλο support της υπηρεσίας και θα δεις και συ, οι μισές αναρτήσεις αφορούν ερωτήσεις που απαντιούνται είτε στον οδηγό ή έχουν απαντηθεί πολλάκις στο νήμα

και γενικά πηγάζουν από λάθη απροσεξίας ή ευκολίας.

 

Όπως σου γράφει και ο  theopan, τσάμπα είναι, κάνε και συ λογαριασμό να βγάλεις συμπέρασμα, απλά να είσαι πολύυυ προσεκτικός με τα εμβάσματα και τις υπόλοιπες κινήσεις, πχ σύνδεση με PP.

 

thanks για τις επισημανσεις.

 

Χαζη ερωτηση, αλλα επειδη εχω παρει φοβο με τις 'τραπεζες' γενικως...και με τους 'νομιμους απατεωνες'(λεγε με τραπεζες) ειναι αυτο που λενε, 'φυλαγε τα ρουχα σου, να εχεις τα μισά' :

 

Δεν απορρεει καποια υποχρεωση εκ μερους, απο την 'εκδοση' ή και την παραλαβή της revolut?

 

Δηλαδη, κατι εξτρα σε χρεωση, τυχον 'ψιλα γραμματα', ή πχ αν θελησω να παψω να την χρησιμοποιώ, να εχω καποια επιπτωση;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 12,2k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

thanks για τις επισημανσεις.

 

Χαζη ερωτηση, αλλα επειδη εχω παρει φοβο με τις 'τραπεζες' γενικως...και με τους 'νομιμους απατεωνες'(λεγε με τραπεζες) ειναι αυτο που λενε, 'φυλαγε τα ρουχα σου, να εχεις τα μισά' :

 

Δεν απορρεει καποια υποχρεωση εκ μερους, απο την 'εκδοση' ή και την παραλαβή της revolut?

 

Δηλαδη, κατι εξτρα σε χρεωση, τυχον 'ψιλα γραμματα', ή πχ αν θελησω να παψω να την χρησιμοποιώ, να εχω καποια επιπτωση;

 

Μέχρι στιγμής, δεν έχουμε βρει κάτι και τολμώ να πω ότι έχει γίνει εις βάθος ψάξιμο από επιφυλακτικούς αλλά και «επιφυλακτικούς» συμφορουμίτες. Και μετά από 213 σελίδες θα είχε φανεί κάτι, κάποια αποτυχία του συστήματος επαναλαμβανόμενη που θα μας χτύπαγε καμπανάκια. Θα είχε ενδιαφέρον αν είχαμε και στοιχεία για το πόσοι χρήστες έχουν συμμετάσχει στο παρόν νήμα.

 

Και γω προσωπικά δεν νομίζω ότι υπάρχει κάποια απάτη από πίσω, τα παιδιά βγάζουν λεφτά απλά τοκίζοντας για ώρες ή για μια μέρα πολύ μεγάλα ποσά (όσα είναι στον «κουμπαρά»). Για πήγαινε δες τι επιτόκιο δίνουν για προθεσμιακή ημέρας για ποσά άνω του εκατομμυρίου.

 

Το μόνο ερωτηματικό που υπάρχει, είναι ότι η υπηρεσία διατίθεται δωρεάν για τον πρώτο χρόνο του κάθε χρήστη, χωρίς να έχουν ξεκαθαρίσει ακόμα αν και τι χρέωση θα υπάρχει από τον δεύτερο.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μέχρι στιγμής, δεν έχουμε βρει κάτι και τολμώ να πω ότι έχει γίνει εις βάθος ψάξιμο από επιφυλακτικούς αλλά και «επιφυλακτικούς» συμφορουμίτες. Και μετά από 213 σελίδες θα είχε φανεί κάτι, κάποια αποτυχία του συστήματος επαναλαμβανόμενη που θα μας χτύπαγε καμπανάκια. Θα είχε ενδιαφέρον αν είχαμε και στοιχεία για το πόσοι χρήστες έχουν συμμετάσχει στο παρόν νήμα.

 

Και γω προσωπικά δεν νομίζω ότι υπάρχει κάποια απάτη από πίσω, τα παιδιά βγάζουν λεφτά απλά τοκίζοντας για ώρες ή για μια μέρα πολύ μεγάλα ποσά (όσα είναι στον «κουμπαρά»). Για πήγαινε δες τι επιτόκιο δίνουν για προθεσμιακή ημέρας για ποσά άνω του εκατομμυρίου.

 

Το μόνο ερωτηματικό που υπάρχει, είναι ότι η υπηρεσία διατίθεται δωρεάν για τον πρώτο χρόνο του κάθε χρήστη, χωρίς να έχουν ξεκαθαρίσει ακόμα αν και τι χρέωση θα υπάρχει από τον δεύτερο.

 

Ok, καταλαβα, ολα καλα μεχρι στιγμης.

 

Το οτι ομως δεν ειναι 'δωρεαν για παντα', τουλαχιστον να το λενε εξαρχης, με προβληματιζει.

Ο ενας χρονος περνά γρήγορα....κι εγω δεν ειμαι ο τυπος που θελει να χανει το χρονο του με της καθε λογης 'προσφορες', σαν μερικους που ξερω (χαλαλι τους βεβαια, αφου εχουν κουραγιο-ορεξη-χρονο) που αλλαζουν εταιρια κινητης καθε 3-4 μηνες, αναλογα που εχει προσφορα, ή δωρεαν, ή καποια παροχη.

 

Μιας και βλεπω υπαρχουν ψαγμενα ατομα:

καλα, εμεις εδω στην ελλαδα την 'ανακαλυψαμε' κατα τον Οκτωβρη-Νοεμβρη 2015, λογω cc.

Ποτε ξεκινησε η υπηρεσια της revolut?

Δεν υπαρχουν, αν οχι στην Ελλαδα καπου αλλου στον κοσμο, χρήστες που να έχουν ξεπεράσει το 1 έτος χρήσης/κατοχης της revolut?

Ετσι, θα βλεπαμε τι συνεβη μετα τον πρωτο χρονο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ok, καταλαβα, ολα καλα μεχρι στιγμης.

 

Το οτι ομως δεν ειναι 'δωρεαν για παντα', τουλαχιστον να το λενε εξαρχης, με προβληματιζει.

Ο ενας χρονος περνά γρήγορα....κι εγω δεν ειμαι ο τυπος που θελει να χανει το χρονο του με της καθε λογης 'προσφορες', σαν μερικους που ξερω (χαλαλι τους βεβαια, αφου εχουν κουραγιο-ορεξη-χρονο) που αλλαζουν εταιρια κινητης καθε 3-4 μηνες, αναλογα που εχει προσφορα, ή δωρεαν, ή καποια παροχη.

 

Μιας και βλεπω υπαρχουν ψαγμενα ατομα:

καλα, εμεις εδω στην ελλαδα την 'ανακαλυψαμε' κατα τον Οκτωβρη-Νοεμβρη 2015, λογω cc.

Ποτε ξεκινησε η υπηρεσια της revolut?

Δεν υπαρχουν, αν οχι στην Ελλαδα καπου αλλου στον κοσμο, χρήστες που να έχουν ξεπεράσει το 1 έτος χρήσης/κατοχης της revolut?

Ετσι, θα βλεπαμε τι συνεβη μετα τον πρωτο χρονο.

 

Σκέφτηκα να το γράψω από πάνω, αλλά είχα γράψει ήδη πολλά.

Η υπηρεσία ξεκίνησε να διατίθεται το καλοκαίρι που μας πέρασε, το site το ανοίξανε Ιούλιο του '15 απ'ότι βλέπω, άρα δεν υπάρχουν χρήστες που να έχουν κλείσει χρόνο.

 

Στο faq του σάιτ γράφουν το εξής:

 

The Revolut App and multi-currency card are completely free.

Revolut offers the interbank exchange rate and applies no charges or fees. We guarantee this for the first 12 months of being a Revolut customer.

 

 

και ενώ έχουν ερωτηθεί (facebook και αλλού) δεν λένε τι θα κάνουν μετά τον πρώτο χρόνο.

Ξανά προσωπική μου εκτίμηση είναι ότι δεν ξέρουν και οι ίδιοι. Αν έχουν αρκετούς πελάτες, μπορεί να βάλουν ένα ετήσιο μικρό πάγιο. Αν δεν έχουν αναπτυχθεί ακόμα αρκετά, θα εξακολουθήσουν να είναι free. Βασικές αρχές πολιτικής οικονομίας.  :)

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ok, καταλαβα, ολα καλα μεχρι στιγμης.

 

Το οτι ομως δεν ειναι 'δωρεαν για παντα', τουλαχιστον να το λενε εξαρχης, με προβληματιζει.

Ο ενας χρονος περνά γρήγορα....κι εγω δεν ειμαι ο τυπος που θελει να χανει το χρονο του με της καθε λογης 'προσφορες', σαν μερικους που ξερω (χαλαλι τους βεβαια, αφου εχουν κουραγιο-ορεξη-χρονο) που αλλαζουν εταιρια κινητης καθε 3-4 μηνες, αναλογα που εχει προσφορα, ή δωρεαν, ή καποια παροχη.

 

Μιας και βλεπω υπαρχουν ψαγμενα ατομα:

καλα, εμεις εδω στην ελλαδα την 'ανακαλυψαμε' κατα τον Οκτωβρη-Νοεμβρη 2015, λογω cc.

Ποτε ξεκινησε η υπηρεσια της revolut?

Δεν υπαρχουν, αν οχι στην Ελλαδα καπου αλλου στον κοσμο, χρήστες που να έχουν ξεπεράσει το 1 έτος χρήσης/κατοχης της revolut?

Ετσι, θα βλεπαμε τι συνεβη μετα τον πρωτο χρονο.

 

μην κολλάς σε αυτό φίλε, μια απλή προπληρωμένη κάρτα Αγγλίας είναι ούτε πάγια θα έχει ούτε κάποια άλλη χρέωση που θα γίνει χωρίς να το ξέρεις. τον Οκτώβριο έλεγαν ότι θα τα παρέχουν όλα δωρεάν όσο οι κεφαλαιακές τους ανάγκες το επιτρέπουν. τώρα έχουν προσθέσει μερικές χιλιάδες ευρώ για αυτά τα έξοδα. και μην νομίζεις έχουν υπόψιν τους, τους δωρεάν ανταγωνιστές τους. από την άλλη η revolut προωθείτε ως μια παγκόσμια κάρτα για ταξίδια σε πρώτη φάση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ιδρύθηκε τον "Founded June 28, 2014"

https://en.wikipedia.org/wiki/Revolut

 

 

Αλλά απογειώθηκε τον "July 2015 με 100,000 Revoluters Have Saved at Least US$10m"

 

Ολως τυχαιως απογειωθηκε μολις εφαρμοστηκαν τα ελληνικα cc!!!!!

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπερα υπάρχει κάποια ελληνική χρεωστική κάρτα που να περνάει για καταθέσεις στην Revolut ?

Ti εννοεις? θελεις να τραβήξεις χρηματα απο την ρεβολυτ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ιδρύθηκε τον "Founded June 28, 2014"

https://en.wikipedia.org/wiki/Revolut

 

 

Αλλά απογειώθηκε τον "July 2015 με 100,000 Revoluters Have Saved at Least US$10m"

 

 

Αφου ξεκινησε την λειτουργια της το 2014, υπαρχει κοσμος που εχει ξεπερασει τον 1 χρονο χρησης.

Πως να μαθαιναμε τι εγινε σε αυτους;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ti εννοεις? θελεις να τραβήξεις χρηματα απο την ρεβολυτ

Μαλλον εννοει να καταθεσει χρηματα στη revolut.

 

Αυτο γινεται μονο με εμβασνα απο τραπεζικο λογαριασμο που εισαι δικαιουχος ή συνδικαιουχος

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αφου ξεκινησε την λειτουργια της το 2014, υπαρχει κοσμος που εχει ξεπερασει τον 1 χρονο χρησης.

Πως να μαθαιναμε τι εγινε σε αυτους;

Επιμένεις χωρις λόγο, το καλοκαίρι θα μας λυθούν οι απορίες μην γεμίζουμε το θεμα απο τώρα, εξ άλλου αν διάβασες το λινκ που παρέθεσαν θα έβλεπες οτι λέει

 

What happens after 12 months?

We reserve the right to change our pricing structure after the first 12 months of using the Revolut service, however, we do not expect there to be a significant change. Revolut was launched with the ambition to offer a fair and transparent alternative to foreign exchange with no hidden fees and we fully intend to live by that philosophy.

We would never charge our customers without clearly explaining the changes.

Μαλλον εννοει να καταθεσει χρηματα στη revolut.

 

Αυτο γινεται μονο με εμβασνα απο τραπεζικο λογαριασμο που εισαι δικαιουχος ή συνδικαιουχος

...και ποιο το νοημα αφου η χρεωστικη απο πισω εχει λογαριασμο(ιβαν), τελος παντων κουβέντα να γίνεται

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπερα. Προσφατα εφτιαξα και εγω revolut. Την εκανα paypal και δουλευει παντου μια χαρα. Μαλιστα σημερα εφτασε και η φυσικη καρτα.

Δουλευει σε κανενα ελληνικο ατμ;

σε ολα. Για αναληψη μονο

σε ολα. Για αναληψη μονο

και αλλαγη pin

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

καλησπερα σε ολους. απλα γραφω την δικη μου εμπειρια για ενημερωση περισσοτερο...πραγματοποιησα εμβασμα 150€ απο πειραιως σε revolut στις 11/02 και στις 13/02 τα λεφτα ηταν στην revolut...αμεσως αγορα σε κινεζομαγαζο και αντι να πληρωσω 144€ (152$ περιπου ), η revolut πληρωσε 136€. με την ρυθμιση που εχουν αναφερει τα παιδια η revolut εκανε καλητερη μετρατροπη απο $ σε €, απότι θα εκανε το PP....

την πρωτη πρωτη φορα που την χρησιμοποιησα την καρτα και εκανα εμβασμα εκανε 3-4 μερεσ να φανουν τα λεφτα...αλλα ηταν μεσα σε σαββατοκυριακο...μεχρι στιγμης η καρτα λειτουργει αψογα...

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα σε όλους.

Μια ερώτηση μιας και είμαι νέος χρήστης της κάρτας..

Μπορώ να χρησιμοποιήσω κατευθείαν την κάρτα revolut για αγορά ή πρέπει να αναγκαστικά να τη συνδέσω με το paypal?

Ευχαριστώ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...