Προς το περιεχόμενο

Revolut: Οδηγός επιβίωσης [Διαβάστε τα 3 πρώτα posts πριν ρωτήσετε]


mary

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Τι γίνεται αν αλλάζω συχνά ROM στο κινητό μου; Πρέπει να εγκαθιστώ ξανά την εφαρμογή και αν ναι, τι σημαίνει αυτό για την πλαστική κάρτα, η οποία θα έχει εκδοθεί εν τω μεταξύ;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 12,2k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Τι γίνεται αν αλλάζω συχνά ROM στο κινητό μου; Πρέπει να εγκαθιστώ ξανά την εφαρμογή και αν ναι, τι σημαίνει αυτό για την πλαστική κάρτα, η οποία θα έχει εκδοθεί εν τω μεταξύ;

Η κάρτα δεν αλλάζει. Πάει πακέτο με εναν αριθμό που χρησιμοποιείς και στον οποίο έρχονται και τα επιβεβαιωτικά μηνύματα. Μπορείς να έχεις την εφαρμογή σε πολλά κινητά για την ίδια κάρτα (π.χ. εγώ την έβαλα και στο κινητό της συζύγου για την δική μου κάρτα)!

Και τωρα να αναφέρω και εγώ τα της revolut κάρτας μου:

Έστειλα έμβασμα την Πέμπτη (απόγευμα, μετά τις 18:00 οπότε πήγε Παρασκευή να σταλεί) και εμφανίστηκε χθες (Δευτέρα) βράδυ. Συνδέθηκε στο paypal χωρις πρόβλημα (περίμενα πρώτα να βάλω χρήματα και μετά να δοκιμάσω- όπως πρέπει και αναφέρεται και στον οδηγό) ενώ και έγινε confirm άμεσα (άμεση χρέωση 1,4€ και άμεσο μήνυμα απο το revolut με τα στοιχεία της χρέωσης)! Αγόρασα και μια θήκη κινητού απο ebay έτσι, με μετατροπή από 4,29$ σε 3,85€ (πολύ καλά, όδο το δίνει και το xe.com).

Πρίν στείλω χρήματα έκανα πρώτα confirm τον λογαριασμό μου, αλλά λόγω παλαιάς ταυτότητας (χωρίς λατινικούς χαρακατήρες) η διαδικασία έγινε μέσω του support και μετά πολλών email (μέχρι και δίπλωμα έστειλα για επιβεβαίωση, και αφού φυσικά παρέλαβα την φυσική κάρτα που ήρθε συστημένη). Εν ολίγοις αν έχετε παλαιά ταυτότητα μην μπείτε στον κόπο! Μάλιστα κάποιοι εκ του support Μου είπαν πως δεν γίνεται μέχρι που μου έστειλε email μια Grace και το καταφέραμε τελικά!

Εν ολίγοις όλα καλά. Με Paypal λειτουργεί άψογα η κάρτα σε εμένα και η όλη διαδικασία είναι εύκολη και γρήγορη!

Τώρα ετοιμάζομαι για μεγάλο έμβασμα ώστε να αγοράσω κινητό (το πρώτο ήταν μικρό- δοκιμαστικό της τάξης των 20€).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η κάρτα δεν αλλάζει. Πάει πακέτο με εναν αριθμό που χρησιμοποιείς και στον οποίο έρχονται και τα επιβεβαιωτικά μηνύματα. Μπορείς να έχεις την εφαρμογή σε πολλά κινητά για την ίδια κάρτα (π.χ. εγώ την έβαλα και στο κινητό της συζύγου για την δική μου κάρτα)!

 

Το εξηγεις αυτο;

Δεν μπορω να το καταλαβω οπως το λες. Λιγο πιο απλα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχω κανει λογαριασμο στο revolut εδω και 1 μηνα, και όλα πηγαιναν μια χαρά.

Από την Κυριακή δεν μπορούσα να κανω αγορα σε ebay και aliexpress. Τελικά από το chat με πολλές προσπάθειες πήρα την εξής απάντηση.

 

 Unfortunately our service provider does not currently officially support PayPal, Ebay, Microsoft and Aliexpress - it therefore works rather inconsistently.

 

και τώρα τι κάνουμε?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχω κανει λογαριασμο στο revolut εδω και 1 μηνα, και όλα πηγαιναν μια χαρά.

Από την Κυριακή δεν μπορούσα να κανω αγορα σε ebay και aliexpress. Τελικά από το chat με πολλές προσπάθειες πήρα την εξής απάντηση.

 

 Unfortunately our service provider does not currently officially support PayPal, Ebay, Microsoft and Aliexpress - it therefore works rather inconsistently.

 

και τώρα τι κάνουμε?

 

 

Και μετα λεμε οτι η revolut λυνει το προβλημα με αγορες εξωτερικου;;;;;

Κακα τα ψεματα ρε παιδια, οι συναλλαγες με pp, ειναι το 90% του παγκοσμιου ecommerce.

Και σε εναν κοσμο γεματο απετεωνες, η ασφαλεια που προσφερει ειναι αναντικαταστατη.

 

Τι να το κανω να εχω οντως στην Ελλαδα, καρτα που να παρακαμπτει τα cc,

οταν δεν μπορω με σιγουρια να την συνδεσω με pp και οντως να κανω αγορες απο εξωτερικο;

 

Εκτος αν το παρω αποφαση οτι πχ αποκλειομαι απο το ebay (για μενα ειναι το 99% των αγορων μου),

και επιπλεον, 'σκορπαω' και τα στοιχεια της 'καρτας μου'-revolut, δεξια κι αριστερα στα sites του πλανητη....

 

Το Paypal καλως ή κακως, ειναι μονοδρομος.

Και ψαχνουμε για σιγουρη και αξιοπιστη λυση.

 

Οταν officially απαντουν οτι δεν υποστηριζουν, και μπραβο για την επαγγελματικη τους ειλικρινεια (τους τιμά αυτο),

κι αρα ειναι ρωσικη ρουλετα κι οτι κατσει,

ε τοτε δεν ειναι λυση το revolut για το paypal.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχω κανει λογαριασμο στο revolut εδω και 1 μηνα, και όλα πηγαιναν μια χαρά.

Από την Κυριακή δεν μπορούσα να κανω αγορα σε ebay και aliexpress. Τελικά από το chat με πολλές προσπάθειες πήρα την εξής απάντηση.

 

 Unfortunately our service provider does not currently officially support PayPal, Ebay, Microsoft and Aliexpress - it therefore works rather inconsistently.

 

και τώρα τι κάνουμε?

 

Παιδιά διαβάστε προσεχτικά  τον οδηγό. Υπάρχει λύση για το πρόβλημα σου. Απλά εκκαθάριση δεδομένον εφαρμογής ή απεγκατάσταση και επανεγκατάσταση και μετά χρησιμοποιείς τα ολοκαίνουρια στοιχειά της εικονικής κάρτας! Τόσο απλό. 

 

Και μετα λεμε οτι η revolut λυνει το προβλημα με αγορες εξωτερικου;;;;;

Κακα τα ψεματα ρε παιδια, οι συναλλαγες με pp, ειναι το 90% του παγκοσμιου ecommerce.

Και σε εναν κοσμο γεματο απετεωνες, η ασφαλεια που προσφερει ειναι αναντικαταστατη.

 

Τι να το κανω να εχω οντως στην Ελλαδα, καρτα που να παρακαμπτει τα cc,

οταν δεν μπορω με σιγουρια να την συνδεσω με pp και οντως να κανω αγορες απο εξωτερικο;

 

Εκτος αν το παρω αποφαση οτι πχ αποκλειομαι απο το ebay (για μενα ειναι το 99% των αγορων μου),

και επιπλεον, 'σκορπαω' και τα στοιχεια της 'καρτας μου'-revolut, δεξια κι αριστερα στα sites του πλανητη....

 

Το Paypal καλως ή κακως, ειναι μονοδρομος.

Και ψαχνουμε για σιγουρη και αξιοπιστη λυση.

 

Οταν officially απαντουν οτι δεν υποστηριζουν, και μπραβο για την επαγγελματικη τους ειλικρινεια (τους τιμά αυτο),

κι αρα ειναι ρωσικη ρουλετα κι οτι κατσει,

ε τοτε δεν ειναι λυση το revolut για το paypal.

 

Ούτε η Ελληνική τράπεζα θα σου πει ότι υποστηρίζει Paypal. Και από ότι φαίνεται καμιά δεν θα πει κάτι τέτοιο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τα λεφτά δείχνει να έχουν φύγει αλλά στην κάρτα ακόμα δεν έχει εμφανιστεί τίποτα. Να φανταστώ λογικό σωστά;

Σάββατο έγινε το εμβασμα και Χθές τ απόγευμα τα λεφτά δεν υπήρχαν στον λογαριασμό

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τα λεφτά δείχνει να έχουν φύγει αλλά στην κάρτα ακόμα δεν έχει εμφανιστεί τίποτα. Να φανταστώ λογικό σωστά;

Σάββατο έγινε το εμβασμα και Χθές τ απόγευμα τα λεφτά δεν υπήρχαν στον λογαριασμό

 

θέλει 2-3 εργάσιμες μέρες όχι απλά μέρες.

Εμένα πλέον σε 36 ώρες από όταν εκτελεστή από την τράπεζα τα έχω στην Revolut οπότε μάλλον σήμερα το βράδυ θα σου πιστωθούν κατά της 10. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Με το δίκτυο κανένα πρόβλημα, από την ίδια συσκευή δεν έχω πρόβλημα σύνδεσης στο δίκτυο με άλλες εφαρμογές...

 

Σαν τί παραπάνω να σου πω; Μεγάλη καθυστέρηση σύνδεσης/ανανέωσης δεδομένων στη πλειοψηφία των περιπτώσεων

 

- πατάω τον κωδικό να συνδεθώ όταν ανοίγω και περιμένω χωρίς να συνδέεται....

- με τα πολλά συνδέεται αλλά αργεί πολύ ή αποτυγχάνει να ανανεώσει δεδομένα

- στο converter πληκτρολογώ ένα ποσό και δεν λαμβάνω ενημέρωση.

- αργεί πολύ ή αποτυγχάνει να δείξει τις συναλλαγές για κάθε νόμισμα, αλλάζεις και σου δείχνει ακόμη του προηγούμενου νομίσματος κ.α.

- γενικά όποια οθόνη/λειτουργία να επιλέξω ακόμη κι αν ανοίξει δείχνει το κυκλάκι να γυρίζει δίχως τέλος.

τέτοια...

 

Μια στο τόσο θα συνδεθεί κανονικά και θα ενημερώνεται αστραπή...πριν λίγο ας πούμε λειτουργούσε κανονικά, έκλεισε η οθονη, αμέσως πάω να συνδεθώ κολλάει κανά 2λεπτο στον κωδικό, μπαίνω στην εφαρμογή και σέρνεται...

Κατάλαβα,ήσουν επεξηγηματικός.Αυτά που περιγράφεις δεν είναι σε καμία περίπτωση γενικό πρόβλημα της εφαρμογής,εγώ δεν έχω δει τίποτα από αυτά,θα φώναζαν όλοι κάθε μέρα αν ήταν έτσι.Ίσα ίσα που νομίζω από την εφαρμογή δεν έχει κανένας παράπονο από θέμα λειτουργικότητας.

 

Ίσως να το έχεις κάνει,δοκίμασε εκκαθάριση δεδομένων ή και επανεγκατάσταση,σύνδεση στο δίκτυο με data αντί για wifi (ή το ανάποδο ανάλογα που βλέπεις το πρόβλημα).Αν δεν δεις διόρθωση,τότε σίγουρα κάποιο θέμα συμβατότητας έχει η συσκευή σου,δοκίμασε οπωσδήποτε και κάποια άλλη όπως έγραψα και πριν.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Aν ανοιξεις την εφαρμογη και κανεις 3-4 κλικ θα απαντήσεις μόνο σου και στις δυο ερωτησεις σου

Προφανως με ενδιαφερει να γνωριζω πριν ανοιξω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

το topic πρέπει να ψηφιστεί σαν το νο1 γκρίνιας , συνήθως υπερβολικής και προκαταβολικής 

 

 

Έχω κανει λογαριασμο στο revolut εδω και 1 μηνα, και όλα πηγαιναν μια χαρά.

Από την Κυριακή δεν μπορούσα να κανω αγορα σε ebay και aliexpress. Τελικά από το chat με πολλές προσπάθειες πήρα την εξής απάντηση.

 

 Unfortunately our service provider does not currently officially support PayPal, Ebay, Microsoft and Aliexpress - it therefore works rather inconsistently.

 

και τώρα τι κάνουμε?

 

Άκυρη λοιπόν η γκρινια μου.

αν και είχα εγκαταστήσει ξανά την εφαρμογή δεν μπορούσα να κάνω αγορές, γιατί αν και ο αριθμός της κάρτας ήταν ο ίδιος, είχε μεταβληθεί ο CVV και η ημερομηνία λήξης... 

άρα όλα καλά πλέον

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Άκυρη λοιπόν η γκρινια μου.

αν και είχα εγκαταστήσει ξανά την εφαρμογή δεν μπορούσα να κάνω αγορές, γιατί αν και ο αριθμός της κάρτας ήταν ο ίδιος, είχε μεταβληθεί ο CVV και η ημερομηνία λήξης... 

άρα όλα καλά πλέον

 

Αν κάνεις έκδοση της φυσικής κάρτας τα στοιχεία δεν μεταβάλλονται αν ξανάεγκαταστήσεις την εφαρμογή.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδια υπαρχει τροπος να στειλω πισω τα χρηματα στον τραπεζικο μου λογαριασμο διχως φυσικη καρτα; 
Ηθελα να αγορασω κατι απο amazon αλλα τελικα δεν εκατσε η δουλεια και δεν θα χρειαστω την υπηρεσια τους ξανα τουλαχιστον αμεσα..
 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...