Προς το περιεχόμενο

Revolut: Οδηγός επιβίωσης [Διαβάστε τα 3 πρώτα posts πριν ρωτήσετε]


mary

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Να υποθέσω πως εσείς που λέτε ότι δεν περνάει στο AliExpress ή έχετε προβλήματα, δεν την έχετε συνδέσει στο AliPay και προσπαθείτε να κάνετε αγορές έτσι....;

Προσωπικά έχω κάνει 37 παραγγελίες από το Νοέμβριο που έβγαλα τη Revolut, εξαρχής την συνδεσα με AliPay και ούτε μια φορά δεν έχει απορριφθει συναλλαγή.

 

κι εγώ , μέχρι στιγμής κανένα πρόβλημα αλλά χωρίς να την έχω συνδέσει στο alipay

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 12,2k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Για να ξεκαθαρίσω κάτι σχετικά με τις τιμές συναλλαγματικών μετατροπών στο Revolut, θέμα που θίχτηκε σε προηγούμενες σελίδες.

 

1) Αρνουνται να αποκαλύψουν από ποιές αγορές ακριβώς παίρνουν τα δεδομένα τους

Είναι τελείως αποκεντρωμένες οι αγορές interbank forex κι ανάλογα με τις πηγές ορίζονται κι οι τιμές)...υποθέτω προνομιακά θα εκπροσωπούνται αγορές σε ΗΒ και ΗΠΑ.

 

2) Σύμφωνα με ρητή τους απάντηση στην Υποστήριξη Πελατών, η τιμή που αναφέρουν είναι η ASK Price...και άριστα κάνουν, γιατί για αγορές μέσω διαδικτύου αυτές οι τιμές μας ενδιαφέρουν.

 

 

Να υπογραμμίσω εδώ ότι οι τιμές συναλλάγματος σε πίνακες FOREX έχουν την εξής μορφή, πχ EUR / USD

- Κάθε τέτοιο ζευγάρι ονομάζεται "currency pair".

- Το πρώτο νόμισμα λέγεται "νόμισμα βάσης" - "base currency" και το δεύτερο "quote currency"

- Ενώ για εμπορικές συναλλαγές αναφέρεται μόνο μια τιμή γι αυτό το ζευγάρι, σε κανονικούς πίνακες forex αναφέρονται δύο τιμές πχ για το παραπάνω ζευγάρι 1.2257 / 1.2268

- H πρώτη τιμή είναι η "Bid / Sell Price", η τιμή πώλησης και σου δείχνει πόσες μονάδες από το quote currency θα έπαιρνες αν πουλούσες 1€ (εν προκειμένω) στην αγορά.

- Η δεύτερη τιμή είναι η "​Ask / Buy Price", η τιμή αγοράς και σου δείχνει πόσες μονάδες από το quote currency θα χρειαζόσουν για να αγοράσεις 1€ (εν προκειμένω).

- Αν αναφέρεται μία μόνο τιμή, αυτή συνήθως είναι α) μια μέση τιμή μεταξύ των δύο (όπως κάνει το xe.com), β) είτε η bid price, γ) είτε η sell price...συνηθέστερα είναι το α) και β)

- Η τιμή Ask/Buy είναι πάντα μεγαλύτερη από την Bid/Sell και η διαφορά των δύο τιμών ονομάζεται spread

- Όταν εμείς έχουμε €υρώ στο λογαριασμό μας για να αγοράσουμε προϊόντα από το εξωτερικό που τιμολογούνται σε δολάρια, ουσιαστικά αγοράζουμε δολάρια με τα ευρώ μας, οπότε η συναλλαγματική ισοτιμία που παίρνουμε είναι βάσει της Ask Price και γι αυτό μπορεί να είναι υψηλότερη, αλλά βάσει αυτής θα γίνεται η μετατροπή, είτε άλλες ιστοσελίδες την αναφέρουν είτε όχι (είτε αναφέρουν διαφορετική, που φαίνεται πιο συμφέρουσα, αλλά πρακτικά δεν είναι αυτή που θα παίρναμε).

 

Μια καλή επεξήγηση εδώ

http://www.oanda.com/forex-trading/learn/intro-to-currency-trading/conventions/currency-pairs

 

Κι ένας κανονικός Forex πίνακας εδώ

http://www.oanda.com/currency/live-exchange-rates/

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημέρα!

Έχω χρησιμοποιήσει ήδη μιά φορά την revolut για αγορά μέσω της paypal και δεν είχα κανένα πρόβλημα. 
Σήμερα προσπαθώ να αγοράσω και η paypal απορρίπτει την κάρτα μου... Αφαίρεσα την revolut απ τον λογαριασμό της paypal και δοκίμασα να την ξανακάνω εγγραφή αλλά δεν την δέχεται... 

Διάβασα στο post#3 ότι πρέπει να κάνω διαγραφή των δεδομένων της εφαρμογής και εκκαθάριση της cache. Αλλά δεν κατάλαβα τι είναι αυτό και πως το κάνω...; 
Επίσης, δοκίμασα να διαγράψω την εφαρμογή της revolut και να την ξανα κατεβάσω αλλά δεν άλλαξε κάτι στα στοιχεία της κάρτας μου... ούτε ο αριθμός της κάρτας, ούτε το CVV... Μπορεί να με βοηθήσει κάποιος; 

Πως γίνεται η αφαίρεση της cache, και η διαγραφή των δεδομένων της εφαρμογής από iphone? 

Εκ των προτέρων,
Ευχαριστώ!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημέρα!

 

Έχω χρησιμοποιήσει ήδη μιά φορά την revolut για αγορά μέσω της paypal και δεν είχα κανένα πρόβλημα.

Σήμερα προσπαθώ να αγοράσω και η paypal απορρίπτει την κάρτα μου... Αφαίρεσα την revolut απ τον λογαριασμό της paypal και δοκίμασα να την ξανακάνω εγγραφή αλλά δεν την δέχεται...

 

Διάβασα στο post#3 ότι πρέπει να κάνω διαγραφή των δεδομένων της εφαρμογής και εκκαθάριση της cache. Αλλά δεν κατάλαβα τι είναι αυτό και πως το κάνω...;

Επίσης, δοκίμασα να διαγράψω την εφαρμογή της revolut και να την ξανα κατεβάσω αλλά δεν άλλαξε κάτι στα στοιχεία της κάρτας μου... ούτε ο αριθμός της κάρτας, ούτε το CVV... Μπορεί να με βοηθήσει κάποιος;

 

Πως γίνεται η αφαίρεση της cache, και η διαγραφή των δεδομένων της εφαρμογής από iphone?

 

Εκ των προτέρων,

Ευχαριστώ!

Εφόσον ήδη έχεις κάνει αγορά με την κάρτα σου μια φορά δεν είναι αυτό το πρόβλημα σου. Αν τα στοιχεία της κάρτας ήταν διαφορετικά δεν θα είχες κάνει αγορά την πρώτη φορά.
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καλησπέρα,

 

Μέχρι στιγμής η εμπειρία μου με την Revolut είναι φανταστική. Περνάει παντού όπου την δοκίμασα (eBay, Amazon, Aliexpress).

 

Σήμερα παρέλαβα την κάρτα. Για όσους είχαν απορία σχετικά με ανάληψη από ΑΤΜ έχω να πω κάντε άφοβα την ανάληψη δεν υπάρχει καμιά εξτρά χρέωση (τουλάχιστον από το ΑΤΜ της Πειραιώς που δοκίμασα εγώ) αρκεί να το κάνετε σωστά. Παρακάτω ακολουθούν τα βήματα.

 

Βημα 1: Βάζουμε το PIN

 

 

 

Βημα 2: Επιλέγουμε αν θέλουμε την απόδειξη

 

 

 

Βημα 3: Ανάληψη

 

 

 

Βημα 4: Ταμιευτηρίου

 

 

 

Βημα 5: Άλλο ποσό ή το ποσό από την λίστα

 

 

 

Βημα 6: πχ 20€ και ανάληψη

 

 

 

Βημα 7: Ανάληψη ΧΩΡΙΣ μετατροπή

 

 

 

Βημα 8: και πάλι χωρίς μετατροπή

 

 

 

Βημα 9: Ειδοποίηση απο Revolut

 

 

 

Καλές αγορές σε όλους!!!!

εμενα δεν μου τα βγαζει αυτα τα μενου οταν την βαζω στο ΑΤΜ,μου βγαζει κατι για American Express κλπ....

Επεξ/σία από kloklo50
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Kαλησπερα

 

Εχω προβλημα με την συνδεση της καρτας στο Paypal και οσο και αν προσπαθησα δεν εχω καταφερει να βρω λυση εδω και αρκετο καιρο.Να σημειωσω οτι εχω διαβασει αναλυτικα τον οδηγο στη πρωτη σελιδα, εχω δημιουργησει κανονικα λογαριασμο εστειλα χωρις κανενα προβλημα χρηματα (30ευρω) μεσω του τραπεζικου μου λογαριασμου(Αlpha Bank) στη Revolut και παρελαβα και τη φυσικη τους καρτα.

Το προβλημα μου ειναι πως αν και καταφερα μετα απο αρκετες προσπαθειες να συνδεσω την καρτα στο Paypal (μεσω της εφαρμογης απο το κινητο καθως στον browser ετρωγα ακυρο), δεν μπορω με τιποτα να την κανω confirm παρα το γεγονος πως μου τραβουσε κανονικα λεφτα και επερνα μηνυμα με τον κωδικο μου εβγαζε το γνωστο ''Τhis card is not accepted.Please use defferend card''.  Προσπαθησα να κανω και το confirm μεσω της εφαρμογης απο το κινητο αλλα δεν μπορεσα να το βρω καπου. Να σημειωσω πως επικοινωνησα με το Paypal και μου επεστρεψαν τις χρεωσεις και μου ειπαν να μιλησω με τη Revolut. Οι απαντησεις που πηρα απο τη Revolut ηταν οι γνωστες...

Hi
Unfortunately our service provider does not currently officially support PayPal - it therefore works rather inconsistently.

 

Οταν τους ρωτησα πως γινετε να μην υποστηριζετε και να την εχουν συνδεσει χιλιαδες ατομα και να συνεχιζετε να δινετε την ιδια απαντηση η απαντηση που πηρα ηταν..

Sorry for the caused inconvenience.

 

 

Aπο αυτους ακρη αποκλειεται να μπορεσει να βγαλει καποιος, οποτε αν εχει καποιος καποια ιδεα για το τι μπορει να φταιει και τι αλλο μπορω να δοκιμασω ας βοηθησει γιατι με εχει σκασει!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δοκίμασε για αρχή να σβήσεις την εφαρμογή απο το κινητό μήπως και έχει αλλάξει ο αριθμός της καρτας (αν και δυσκολο εφόσον έχεις πάρει και τη φυσική κάρτα...) 

Verify στη Revolut έχεις κάνει ? (Αν και πάλι δεν είναι απαραίτητο σύμφωνα με τους όρους της Revolut)

Άλλο κάτι δεν μπορώ να σκεφτώ... 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Την εχω σβησει εχω καθαρισει και την cache για να βγω απο την περιεργια αλλα τα στοιχεια παραμενουν ιδια με την καρτα που μου εστειλαν, εξαλου θα ηταν και λιγο τρελο νομιζω απο τη στιγμη που τους εχω στειλει εμβασμα να μου τα εχουν αλλαξει...

Verify δεν εχω κανει γιατι δεν το θεωρησα απαραιτητο για 2-3 μικροπραγματα ελαχιστων χρηματων που προκειται να παρω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Την εχω σβησει εχω καθαρισει και την cache για να βγω απο την περιεργια αλλα τα στοιχεια παραμενουν ιδια με την καρτα που μου εστειλαν, εξαλου θα ηταν και λιγο τρελο νομιζω απο τη στιγμη που τους εχω στειλει εμβασμα να μου τα εχουν αλλαξει...

Verify δεν εχω κανει γιατι δεν το θεωρησα απαραιτητο για 2-3 μικροπραγματα ελαχιστων χρηματων που προκειται να παρω.

όταν έβαλες την revolut για πρώτη φορά στο paypal είχε χρήματα μέσα η κάρτα,???αν δεν είχε η paypal δεν την κάνει δεκτή έστω και αν βάλεις χρήματα εκ των υστέρων,μόνο αν βγάλεις νέα κάρτα με χρήματα μέσα θα γίνει δεκτή απο paypal....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ειχε χρηματα απο την πρωτη φορα, να φανταστεις επειδη ειχα μεινει χωρις κινητο μεχρι να παρω αλλο περασε κοντα ενας μηνας που ειχα κανει την μεταφορα και την τελευταια βδομαδα που αλλαξα κινητο μπηκα στη διαδικασια να προσπαθησω να τη περασω στο Paypal αφου πρωτα μπηκα στην εφαρμογη να δω οτι οντως ειναι διαθεσιμα τα λεφτα!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ειχε χρηματα απο την πρωτη φορα, να φανταστεις επειδη ειχα μεινει χωρις κινητο μεχρι να παρω αλλο περασε κοντα ενας μηνας που ειχα κανει την μεταφορα και την τελευταια βδομαδα που αλλαξα κινητο μπηκα στη διαδικασια να προσπαθησω να τη περασω στο Paypal αφου πρωτα μπηκα στην εφαρμογη να δω οτι οντως ειναι διαθεσιμα τα λεφτα!

 

τι να πω δεν ξερω,βγαλε νεα καρτα, εμενα την πηρε αμεσως η paypal

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

τι να πω δεν ξερω,βγαλε νεα καρτα, εμενα την πηρε αμεσως η paypal

Γιατι εχω αυτη τη δυνατοτητα; Θα πρεπει λογικα να επικοινωνησω για να μου ακυρωσουν την υπαρχουσα απο τη στιγμη που θα βγαλω νεα καρτα με τα ιδια στοιχεια και να παω σε καποιο ατμ να σηκωσω τα λεφτα που εχει μεσα... Απο την αλλη φοβαμαι μη μπω τσαμπα στην ολη διαδικασια και παλι απο την αρχη εχω τα ιδια προβληματα!

 

Κατι που παρατηρησα τωρα οταν μπαινω στη καρτα μου το τελευταιο πεδιο δεν εχει τικ που ειναι λογικα οτι παρελαβα τη φυσικη καρτα (που την εχω παραλαβει) λετε να παιζει καποιο ρολο;

 

Screenshot_2016_03_23_00_53_53.png

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γιατι εχω αυτη τη δυνατοτητα; Θα πρεπει λογικα να επικοινωνησω για να μου ακυρωσουν την υπαρχουσα απο τη στιγμη που θα βγαλω νεα καρτα με τα ιδια στοιχεια και να παω σε καποιο ατμ να σηκωσω τα λεφτα που εχει μεσα... Απο την αλλη φοβαμαι μη μπω τσαμπα στην ολη διαδικασια και παλι απο την αρχη εχω τα ιδια προβληματα!

 

Κατι που παρατηρησα τωρα οταν μπαινω στη καρτα μου το τελευταιο πεδιο δεν εχει τικ που ειναι λογικα οτι παρελαβα τη φυσικη καρτα (που την εχω παραλαβει) λετε να παιζει καποιο ρολο;

 

Screenshot_2016_03_23_00_53_53.png

οχι και μενα ετσι ειναι το τελευταιο πεδιο δεν εχει τικ,για να την ακυρωσεις τιν κανεις block και μετα ζητας νεα καρτα ,δεν χρειαζετε επικοινωνια

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

οχι και μενα ετσι ειναι το τελευταιο πεδιο δεν εχει τικ,για να την ακυρωσεις τιν κανεις block και μετα ζητας νεα καρτα ,δεν χρειαζετε επικοινωνια

Σωστα το γραφει ετσι και αλλιως και στην αρχικη σελιδα απλως αφαιρεθηκα διοτι το εχει ''σε περιπτωση κλοπης η απωλειας''.Μαλλον αυτη τη λυση θα αναγκαστω να ακολουθησω, αλλα θα περιμενω μεχρι αυριο μπας και προτεινει καποιος καποια τελευταια λυση αλλιως θα παω αυριο στο ατμ να σηκωσω τα λεφτα και θα βγαλω καινουργια μηπως και φανουμε πιο τυχεροι γιατι τετοιο πραμα να εχω δοκιμασει τα παντα και να μη πετυχαινει τιποτα πρωτη φορα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σωστα το γραφει ετσι και αλλιως και στην αρχικη σελιδα απλως αφαιρεθηκα διοτι το εχει ''σε περιπτωση κλοπης η απωλειας''.Μαλλον αυτη τη λυση θα αναγκαστω να ακολουθησω, αλλα θα περιμενω μεχρι αυριο μπας και προτεινει καποιος καποια τελευταια λυση αλλιως θα παω αυριο στο ατμ να σηκωσω τα λεφτα και θα βγαλω καινουργια μηπως και φανουμε πιο τυχεροι γιατι τετοιο πραμα να εχω δοκιμασει τα παντα και να μη πετυχαινει τιποτα πρωτη φορα.

 

Δεν χρειάζεται να σηκώσεις λεφτά πριν ζητήσεις καινούργια. Τα λεφτά είναι στο account σου και όχι στην κάρτα. Δεν χάνονται. Η κάρτα απλά τα διαχειρίζεται.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...