Προς το περιεχόμενο

Revolut: Οδηγός επιβίωσης [Διαβάστε τα 3 πρώτα posts πριν ρωτήσετε]


mary

Προτεινόμενες αναρτήσεις

καλημέρα.

Έχω στείλει 40 ευρώ στο λογαριασμό της Revolut στη Barclays από τις 15/3/2016 (προηγούμενη Τρίτη).

Τα χρήματα δεν έχουν φανεί στη κάρτα μου.

Τους στέλνω συνεχή mail στα [email protected][email protected] αλλά δεν παίρνω απάντηση.

Να αρχίσω να ανησυχώ? Τι άλλο μπορώ να κάνω?

Έχεις ξαναστείλει ή είναι η πρώτη σου φορά;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 12,2k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

καλημέρα.

Έχω στείλει 40 ευρώ στο λογαριασμό της Revolut στη Barclays από τις 15/3/2016 (προηγούμενη Τρίτη).

Τα χρήματα δεν έχουν φανεί στη κάρτα μου.

Τους στέλνω συνεχή mail στα [email protected]<script data-cfhash='f9e31' type="text/javascript">/* */</script>[email protected] αλλά δεν παίρνω απάντηση.

Να αρχίσω να ανησυχώ? Τι άλλο μπορώ να κάνω?

 

Έστειλα σήμερα μήνυμα στο [email protected], για κάποιο θέμα, και απάντησαν αμέσως.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Mary 1000 μπράβο, εξαιρετικός οδηγός!Τοσο καιρό δεν ασχολήθηκα. Αν δε μου τράβαγε τη προσοχή ενα αντικείμενο στο aliexpress ακόμα θα το αγνοούσα. Πρώτη συναλλαγή λοιπόν πέρασε αέρα στο Ali. Καλη εναλλακτική μεχρι να αρθούν τα καπιταλ.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Δεν ξέρω πως γίνεται, αλλά η paypal παρόλο που έχω αγοράσει ήδη μία φορά με αυτή την κάρτα, τώρα δεν την δέχεται...

 

Αντιμετωπίζω ακριβώς το ίδιο πρόβλημα με τον Gm Geko, επικοινώνησα και γω με την revolut και πήρα την ίδια απάντηση..

Τώρα μόλις δοκίμασα να κάνω καινούριο λογαριασμό στην paypal αλλά ούτε από κει δέχεται την κάρτα.. 

καινουργια καρτα πρεπει να βγαλεις στο revolut,,,οχι νεο paypal λαθος εκανες...η καρτα περναει σε ολο το paypal σαν ακυρη ,οχι μονο στο λογαριασμο σου....οσα paypal και αν κανεις η καρτα ειναι ακυρη...

Επεξ/σία από kloklo50
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γεια σας. Περιμένω εδώ και 20 μέρες την καρτα και δεν μου εχει έρθει ακόμη μίλησα και μαζί τους και μου είπαν οτι την έχουν στείλει εδώ και καιρό την καρτα και οτι ενδέχεται και να χάθηκε μου είπαν να πατήσω αν είναι μπλοκ και να μου στείλουν αλλη εχει τύχη σε κανέναν κατι τέτοιο .?

 

 

Ναι. Έχει τύχει σε φίλο μου (σε άλλη συνοικία της Αθήνας). Παραγγείλαμε την κάρτα τον περασμένο Νοέμβρη με διαφορά 2 ημερών (πρώτος εκείνος), εγώ την έλαβα σε 5 μέρες, εκείνος δεν την έλαβε ποτέ ως σήμερα...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Να σημειωσω πως και σε εμενα 18 Φεβρουαριου ειχε η εφαρμογη σαν ημερομηνια παραδοσης και τελικα μου ηρθε καλο μαρτιο..

 

Σχετικα τωρα με το προβλημα του confirm την αφαιρεσα απο το Paypal και προσπαθησα να την ξαναπερασω απο την αρχη, δυστυχως δεν μπορεσα να την ξαναπερασω ουτε καν απο την εφαρμογη του PP ουτε μεσω browser δεν μπορω πραγματικα να καταλαβω τι μπορει να φταει...

Παρολα αυτα πριν την κανω block και ζητησω νεα ειπα να δοκιμασω αγορα απευθειας απο την καρτα και 2-3 αγορες που εκανα απο ebay μου τις περασε κανονικα αν και ειχα και την προμηθεια (0,90 Ebay σε καθε αγορα).Προς το παρων τουλαχιστον μου εφυγε η πικρα οτι τουλαχιστον δε πηγε τσαμπα η ολη εκδοση της και με απευθειας χρεωση μπορω να κανω τη δουλεια μου και δεν ξερω αν αξιζει να βγαζω αλλη απο τη στιγμη που τη θελω για μικροπραγματα αλλα για το γαμωτο και μονο θα κανω κανα δυο αγορες ακομα και θα προσπαθησω μια τελευταια φορα με εκδοση καινουργιας μπας και τη συνδεσω αλλιως θα βαραω απευθειας.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

O αριθμος της καρτας και το cvv γινονται ορατα απο τον πωλητη; λογικα ναι ε απο τη στιγμη που δε μεσολαβει το pp;

Επεξ/σία από Rm.Geko
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

το verification δεν περασε διοτι μαλλον δεν ηταν καθαρες φωτο. Οποτε μετα απο 3 δοκιμες σταματησε. Γνωριζετε πως ποχωραμε μετα απο αυτο ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδιά καλησπέρα. Χρησιμοποίησα τη Revolut με σχετική ευκολία, ακολουθώντας τις οδηγίες, και μου ήταν εύκολο να κάνω αγορές από το ίντερνετ.

 

Στο ebay οι περισσότεροι δέχονται μόνο paypal, επομένως έφτιαξα λογαριασμό και συνδέθηκα με την κάρτα μου. Οι αγορές δούλεψαν κανονικότατα. Χθες όμως, ένας πωλητής καταλάθος ακύρωσε την αγορά μου και μου έστειλε refund. Το refund μου ήρθε σε μήνυμα από το ebay και το paypal και εμφανίστηκε παντού, ΕΚΤΟΣ από την οθόνη της Revolut κάρτας μου. Το ίδιο είχε γίνει και με το refund της δοκιμαστικής χρέωσης 1,4 ευρώ όταν έφτιαξα τον paypal λογαριασμό μου.

 

Επειδή πρόκειται για σημαντικό ποσό, θα ήθελα να γνωρίζω αν κινδυνεύω να χαθούν τα χρήματά μου.

 

Ευχαριστώ.

 

10 εργασιμες και θα έχεις τα λεφτά στην κάρτα. Όχι 2-3 μερες

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έμβασμα τρίτη πρωι, τα λεφτα μπήκαν στην κάρτα τετάρτη απόγευμα, αγορά απο εβαυ με παυπαλ ολα καλα, καινενα απολύτως πρόβλημα.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

O αριθμος της καρτας και το cvv γινονται ορατα απο τον πωλητη; λογικα ναι ε απο τη στιγμη που δε μεσολαβει το pp;

 

Αναλόγως.

 

Υπάρχουν δύο τρόποι για να γίνει μία εκκαθάριση από κάποιο ηλεκτρονικό κατάστημα. Ο πρώτος τρόπος είναι να σε κάνει redirect σε μία φόρμα στη σελίδα της τράπεζάς του και εκεί να βάλεις τα στοιχεία σου. Η τράπεζα στέλνει μια απάντηση στο site του εμπόρου για το εάν η συναλλαγή ήταν επιτυχής ή όχι. Σε αυτήν την περίπτωση ο έμπορος δεν έχει καμία πρόσβαση σε οποιοδήποτε στοιχείο της κάρτας.

 

Ο δεύτερος τρόπος είναι η πληρωμή να γίνει από το site του εμπόρου, στέλνοντας τα στοιχεία της κάρτας στην τράπεζά του μέσω κάποιου API (συνήθως XML web services). Σε αυτήν την περίπτωση μπορεί να έχει πρόσβαση στα στοιχεία της κάρτας, αλλά του το απαγορεύει η τράπεζα γιατί δεν συμφωνεί με το πρότυπο PCI-DSS. Το PCI-DSS είναι ένα σύνολο κανόνων με τους οποίους θα πρέπει να συμορφώνεται ο έμπορος, εφόσον πραγματοποιεί ηλεκτρονικές συναλλαγές. Εάν κάποιος έμπορος δεν συμορφωθεί, η τράπεζα του έχει το δικαιώμα να του αφαιρέσει το δικαίωμα των ηλεκτρονικών πληρωμών.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημέρα.

 

Θέλω σήμερα να πρωτοχρησιμοποιήσω τη Revolut, στέλνοντας ένα σχετικά μικρό ποσό(25-30€).

Να το κάνω σήμερα ή ενδέχεται να υπάρχει πρόβλημα λόγω μηνιαίων ορίων και καλύτερα να περιμένω να μπει ο Απρίλιος;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Να πω κι εγώ πρόβλημα/ιστορικό μου

 

Έκανα λογαριασμό στη revolut,

έστειλα έμβασμα με τράπεζα ΑΤΤΙΚΗΣ και σε 2 εργάσιμες εμφανίστηκαν στην revolut.

Χρέωση εμβάσματος 0,30€
 

Έκανα identify τα στοιχεία μου και παρήγγειλα φυσική κάρτα.

 

Έκανα εκκαθάριση δεδομένων και μνήμης με αποτέλεσμα να αλλάξει το cvv της κάρτας.

 

Δοκίμασα να κάνω εισαγωγή της κάρτας στο paypal αλλά δεν μου εγκρίνει την κάρτα και στην εφαρμογή του revolut Μου βγάζει μήνυμα οτι μπλοκάρει η κάρτα λόγω πολλών προσπαθειών χρέωσης (την ενεργοποίησα εκ νέου)

 

Δοκίμασα να πληρώσω απ ευθείας στο ebay για μια αγορά που έκανα....και πάλι δεν την δέχεται. Ξέρετε τι μπορεί να φταίει;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημέρα.

 

Θέλω σήμερα να πρωτοχρησιμοποιήσω τη Revolut, στέλνοντας ένα σχετικά μικρό ποσό(25-30€).

Να το κάνω σήμερα ή ενδέχεται να υπάρχει πρόβλημα λόγω μηνιαίων ορίων και καλύτερα να περιμένω να μπει ο Απρίλιος;

 

Σαν τι "πρόβλημα" να δημιουργηθεί; Αν περιμένεις να μπει ο Απρίλιος ίσα ίσα που θα θα χάσεις το δικαίωμα εμβάσματος του Μαρτίου. Αν και από την ερώτηση που κάνεις συμπεραίνω ότι δεν έχεις ξανασχοληθεί με το θέμα οπότε αυτό δεν θα είναι πρόβλημα. Αν πάλι εννοείς το μηνιαίο όριο που έχουν οι τράπεζες, αυτό δεν είναι δικό σου πρόβλημα. Αν έχει εξαντληθεί, δεν θα σου δίνει τη δυνατότητα να κάνεις το έμβασμα απλά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...