Προς το περιεχόμενο

Revolut: Οδηγός επιβίωσης [Διαβάστε τα 3 πρώτα posts πριν ρωτήσετε]


mary

Προτεινόμενες αναρτήσεις

απο valeur ξερεις τι γινεται ???γιατι αυτοι που δεν χρεωνουν συνηθως βαζουν καμμια μερα η 2 valeur παραπανω

Εκεί δεν ξερω τι γίνεται (δεν ξερω αν μπορω να το δω) αλλα η πειραιως έχει valeur την επομενη εργάσιμη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 12,2k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Απλά περιμένεις να εμφανιστούν στο νόμισμα που έστειλες. (με την ανάλογη προμήθεια μετατροπής από την τράπεζά σου βέβαια)

Δε ξέρω αν προλαβαίνεις να ακυρώσεις το έμβασμα...

Δεν υπάρχει καμία προμήθεια μετατροπής από την τράπεζά του. Ευρώ έστειλε σε λογαριασμό σε GBP όπως έχουμε πάθει όλοι μας. Η τράπεζα της Revolut θα αλλάξει το νόμισμα σε GBP πριν το δεχτεί στο λογαριασμό της που είναι σε GBP με την ισοτιμία που ισχύει εκείνη την ώρα. Το έμβασμα ακυρώνεται οποτεδήποτε ακόμα και αν έχει πιστωθεί στο λογαριασμό του αποδέκτη. Να μην το κάνει όμως γιατί πιθανό είναι να μπλέξει με τεράστιες καθυστερήσεις όπως είχα πάθει κι εγώ προ καιρού.Δεν χάλασε ο κόσμος, η χασούρα είναι πρακτικά ασήμαντη...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Eπιβεβαιώνω κι εγώ, πως το οριο αυξήθηκε στα 1000ε. 

 

Σάββατο που εκτέλεσα εμβασμα απο ΕΤΕ προς ρεβολουτ, 1000ε έγραφε.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

παιδια περιμενω 3 refund απο paypal να μπουν στην revolut απο 23 Μαρτιου και εω και 5 μερες δεν εχουν φανει...εχει κανεις αναλογη εμπειρια?

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αλλο κουφό! Για να δοκιμάσω την κάρτα Revolut  έκανα στην Wind on line ανανέωση χρόνου για 5 Ευρώ. Όταν πέρασα την κάρτα μου απάντησε ότι δέχεται μόνο ελληνικές κάρτες. Σωστό. Παω πάλι απο την αρχή και ζητάω να πληρωθεί μέσω Paypal. Μου ανοίγει παράθυρο στο Paypal οπου υπήρχαν οι παλιές κάρτες. Με το change διαλέγω την Revolut που ήδη είχα δηλώσει. Μου δείχνει την ισοτιμία GBP με το ευρώ. Συνεχίζω απτόητος. Ολοκληρώνεται η συναλλαγή μπαίνει το ποσό των 5 Ευρώ στο τηλέφωνό μου. Το ωραίο είναι εδώ! Αφαιρούνται από την Revolut  4.49 Ευρώ . 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λοιπον.... 

 

ενώ ως τώρα με μικροαγορές μέσω Internet μέσω paypal αλλα και απευθειας, δεν ειχα πρόβλημα... σήμερα προέκυψε και κάθομαι σε αναμένα κάρβουνα. Σε αναμένα κάρβουνα γιατι την κάρτα την έχω φορτίσει με καλό ποσό για να πληρώνω στο ταξιδι μου στο Λονδίνο σε 2 μέρες.

 

Πριν μέρες έκανα αγορα στο Playstore για να δω οτι η κάρτα ειναι active and all is well. Ολα καλά λοιπον. Πως μου ρθε σήμερα να ξανατεστάρω. 1 απορριψη λογω PIN (ενώ ηταν μια χαρα) & 3 απορριψεις transaction... αυτά σε ΜΑΣΟΥΤΗ και CARREFOUR, και μάλιστα στο carrefour με 2 διαφορετικα POS. Στα ATM της Eurobank βλέπει το υπολοιπο μια χαρα αν και το αναφέρει λάθος... αλλα στις αγορές... τιποτα. Τζιφος.

 

Επικοινώνησα μαζί τους. Μου απάντησαν ακαριαία (ισως επειδη τους ειπα οτι θα περασω απο τα γραφεια και θα τα ζητησω μετρητα επι τοπου) και την πρώτη φορά μου ειπαν πως δεν εβλεπαν καποιο πρόβλημα. Μετά στις 3 απορριψεις που έφαγα τους έστειλα αναλυτικά τι και πως... και τους ειπα να το προωθησουν σε κάποιον παραπάνω γιατι οι ιδιοι στο support δεν ειναι σε θέση να δώσουν καλη εξηγηση για τις συνναλαγες. Αν μου απαντήσουν τιποτα θα σας το προωθησω για να έχετε μια εικονα και σεις.

 

update: ο Enri μου απαντησε οτι I have exceeded my PIN retries (το οποιο δεν ισχυει) αλλα μου εκανε copy paste την απορριψη απο το POS του Masouti και μου πρότεινε να το αλλαξω, να παω σε ATM να το ενεργοποιησω και να δοκιμάσω παλι. Οπως και θα κάνω...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λοιπον.... 

 

ενώ ως τώρα με μικροαγορές μέσω Internet μέσω paypal αλλα και απευθειας, δεν ειχα πρόβλημα... σήμερα προέκυψε και κάθομαι σε αναμένα κάρβουνα. Σε αναμένα κάρβουνα γιατι την κάρτα την έχω φορτίσει με καλό ποσό για να πληρώνω στο ταξιδι μου στο Λονδίνο σε 2 μέρες.

 

Πριν μέρες έκανα αγορα στο Playstore για να δω οτι η κάρτα ειναι active and all is well. Ολα καλά λοιπον. Πως μου ρθε σήμερα να ξανατεστάρω. 1 απορριψη λογω PIN (ενώ ηταν μια χαρα) & 3 απορριψεις transaction... αυτά σε ΜΑΣΟΥΤΗ και CARREFOUR, και μάλιστα στο carrefour με 2 διαφορετικα POS. Στα ATM της Eurobank βλέπει το υπολοιπο μια χαρα αν και το αναφέρει λάθος... αλλα στις αγορές... τιποτα. Τζιφος.

 

Επικοινώνησα μαζί τους. Μου απάντησαν ακαριαία (ισως επειδη τους ειπα οτι θα περασω απο τα γραφεια και θα τα ζητησω μετρητα επι τοπου) και την πρώτη φορά μου ειπαν πως δεν εβλεπαν καποιο πρόβλημα. Μετά στις 3 απορριψεις που έφαγα τους έστειλα αναλυτικά τι και πως... και τους ειπα να το προωθησουν σε κάποιον παραπάνω γιατι οι ιδιοι στο support δεν ειναι σε θέση να δώσουν καλη εξηγηση για τις συνναλαγες. Αν μου απαντήσουν τιποτα θα σας το προωθησω για να έχετε μια εικονα και σεις.

 

update: ο Enri μου απαντησε οτι I have exceeded my PIN retries (το οποιο δεν ισχυει) αλλα μου εκανε copy paste την απορριψη απο το POS του Masouti και μου πρότεινε να το αλλαξω, να παω σε ATM να το ενεργοποιησω και να δοκιμάσω παλι. Οπως και θα κάνω...

Μάλλον βιάστηκες να την χρησιμοποιήσεις ως φυσική κάρτα σε pos μηχανημα δίχως πρώτα να την ενεργοποιήσεις πηγαίνοντας σε ενα ΑΤΜ και τσεκάροντας το υπολοιπο (που δεν φαίνεται) ή κάνοντας μια μικρή ανάληψη (20 ευρώ το λιγότερο)για να μην πάθεις οτι έπαθες.  Η βλακεία τους στο support τους είναι οτι δεν στο λένε απο πριν, απαράδεκτοι ... και να ήταν μόνο αυτό :mad: .  Πάντως αν την ξεμπλοκάρεις σαν φυσική κάρτα στο εξωτερικό δεν θα έχεις πρόβλημα μην αγχώνεσαι, γίνεται δεκτή και στα ΑΤΜ και στα POS. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

το θεμα ειναι οτι την κάρτα την ειχα ΕΝΕΡΓΟΠΟΙΗΜΕΝΗ, και ειχα τσεκάρει και πριν μέρες το υπολοιπο πάλι.

 

Anyway... πήγα στο ATM αφου αλλαξα στην εφαρμογή το PIN και ζητησα υπολοιπο. Λαθος PIN με πέταξε. Πηγα σε Πειραιως ATM, και μου πετα too many προσπαθειες... card is blocked και μένω μλακας. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

το θεμα ειναι οτι την κάρτα την ειχα ΕΝΕΡΓΟΠΟΙΗΜΕΝΗ, και ειχα τσεκάρει και πριν μέρες το υπολοιπο πάλι.

 

Anyway... πήγα στο ATM αφου αλλαξα στην εφαρμογή το PIN και ζητησα υπολοιπο. Λαθος PIN με πέταξε. Πηγα σε Πειραιως ATM, και μου πετα too many προσπαθειες... card is blocked και μένω μλακας. 

:shock:  :shock:  :shock:  Aν την είχες όντως ενεργοποιημένη και μπλοκαρε τι να πω... Κάθε μέρα και χειρότερα, καλά κάνω και την έχω παροπλίσει ως 2η κάρτα ανάγκης μέχρι να λήξει.  

Η αρχική τους αξιοπιστία έχει πάει περίπατο....προφανώς δεν μπορούν να διαχειριστούν την ζήτηση, τους βλέπω να εξαγοράζονται ως εταιρεία σύντομα. :P   Καλά ξεμπερδέματα με το support τους !

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

πραγματικα δεν έχω ιδέα.... τους ζήτησα να μου κανουν καπως reset το status της κάρτας πριν το ταξίδι μου.  Δεν εχω λάβει απάντηση ακόμα... αλλα αυτά δεν ειναι σοβαρά πράγματα.  Μιλάμε για επικη αναξιοπιστια αυτή την στιγμή. Δεν μπορώ να καταλάβω τι ακριβως κάνουνε. Ο τυπος στο support προσπαθησε να σώσει την παρτίδα... αλλα τώρα εγιναν ολα χειροτερα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και εμένα τις ίδιες μπούρδες μου έλεγαν, πήγαινε σε μηχάνημα άλλαξε το pin, κάνε μια μικρή ανάληψη να ξεμπλοκαρει κλπ κλπ. Τίποτα δε γίνεται με αυτό τον τρόπο και το ξέρουν. Απλά κερδίζουν χρόνο...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και εμένα τις ίδιες μπούρδες μου έλεγαν, πήγαινε σε μηχάνημα άλλαξε το pin, κάνε μια μικρή ανάληψη να ξεμπλοκαρει κλπ κλπ. Τίποτα δε γίνεται με αυτό τον τρόπο και το ξέρουν. Απλά κερδίζουν χρόνο...

Χρόνο γιατί ;   Υπονοείς ξέρεις κάτι;   Εγω πιστεύω οτι το συστημά διαχείρισης τους μόνο μέσα απο εφαρμογή κινητού έχει φτάσει στα οριά του (δεν μπορούν να εξυπηρετήσουν παραπάνω πελάτες) ή είναι άσχημα σχεδιασμένο απο την αρχή.  Οπως και να έχει ταλαιπώρια μαύρη τελευταία... 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...