Προς το περιεχόμενο

Revolut: Οδηγός επιβίωσης [Διαβάστε τα 3 πρώτα posts πριν ρωτήσετε]


mary

Προτεινόμενες αναρτήσεις

μπα όχι 

 

το άλλο 20% που δεν είναι 20% , ή δε θα μάθουμε γιατί προφανώς , σαν κι σένα, δεν δίνουν αρκετές πληροφορίες ή μπορεί να είναι και θέμα καθυστέρησης-λάθους από revo μεριά (εφόσον δεν γίνονται όλα με αυτόματο τρόπο), δεν ξέρω , δεν με έχει απασχολήσει ακόμα

 

αν μου προκύψει ποτέ θέμα και είναι σίγουρο ότι δε φταίω θα το πω μη σε απασχολεί

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 12,2k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Τις τελευταίες 5 μέρες και μετά από παμπολες αγορές ebay με paypal και revolut μου βγάζει "You cannot use this credit card for this transaction. Please use another funding source.".

Η κάρτα είναι ξεκλείδωτη κανονικά και έχει λεφτά κανονικά.

Τι μπορεί να φταίει; εστειλα message στο paypal αλλα δε νομίζω να βγαλω ακρη.

 

Αν προχωρήσω παρόλα αυτά την αγορά (κουμπί confirm and pay) η απάντηση είναι "Unfortunately, your payment was declined"

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τις τελευταίες 5 μέρες και μετά από παμπολες αγορές ebay με paypal και revolut μου βγάζει "You cannot use this credit card for this transaction. Please use another funding source.".

Η κάρτα είναι ξεκλείδωτη κανονικά και έχει λεφτά κανονικά.

Τι μπορεί να φταίει; εστειλα message στο paypal αλλα δε νομίζω να βγαλω ακρη.

 

Αν προχωρήσω παρόλα αυτά την αγορά (κουμπί confirm and pay) η απάντηση είναι "Unfortunately, your payment was declined"

αν δεν ειναι καποιο στιγμιαιο λαθος δοκιμασε να πληρωσεις με την καρτα σου σαν χρεωστικη στο ebay αν την παιρνει κανονικα μαλλον φταιει το paypall

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν ξέρω αν σχετίζεται με τα προαναφερθέντα προβλήματα, αλλά βάσει της πρόσφατης χρήσης της κάρτας ήθελα να κάνω ορισμένες επισημάνσεις

 

Όταν επιχειρείς μια ορισμένη αγορά σε ένα νόμισμα, έστω $

1) αν έχεις μέσα υπόλοιπο σε $, η κάρτα θα προσπαθήσει να τραβήξει από το υπόλοιπο στο ίδιο νόμισμα, εν προκειμένω $

2) η κάρτα θα επιλέξει το ίδιο νόμισμα με το νόμισμα τιμολόγησης, ακόμη κι αν το υπόλοιπο δεν επαρκεί για την αγορά...

3) η κάρτα θα επιλέξει πληρωμή στο νόμισμα τιμολόγησης (αν έχεις έστω κάποιο υπόλοιπο στο νόμισμα) ακόμη κι αν υπάρχει υπόλοιπο σε άλλο νόμισμα που επαρκεί για το σύνολο της αγοράς.

4) Η κάρτα δεν μπορεί να συνδυάσει υπόλοιπο από διαφορετικά νομίσματα για μια συγκεκριμένη αγορά,

 

...που σημαίνει ότι

- αν η τιμολόγηση είναι σε $

- αν έχεις έστω κάποιο ελάχιστο υπόλοιπο σε $, θα προσπαθήσει να τραβήξει από εκεί

- αν δεν επαρκεί το υπόλοιπο στο νόμισμα αυτό, η αγορά θα αποτύχει

- αν έχεις υπόλοιπο σε ένα μόνο νόμισμα (έστω άλλο από εκείνο της τιμολόγησης) κι αν επαρκεί, θα ολοκληρώσει την πληρωμή επιτυχώς.

 

Οπότε, να έχετε το νου σας, μπορεί πχ να είστε σε ταξίδι, να είχατε μετατρέψει ένα ποσό σε συνάλλαγμα, αλλά αυτό να έχει ελάχιστο υπόλοιπο, κι όταν πάτε εσείς να χρησιμοποιήσετε τη κάρτα, να αποτυγχάνει...

 

...θα πρέπει τότε

- είτε να μετατρέψετε επιπλέον ποσό στο νόμισμα τιμολόγησης

- είτε να μετατρέψετε το ελάχιστο υπόλοιπο σε άλλο νόμισμα, ώστε μετά κάθε αγορά/πληρωμή να γίνεται απευθείας με αυτόματη μετατροπή νομίσματος.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εδώ κάνουν λάθος το όνομά τους! Τα στοιχεία διεύθυνσης θα γράψουν σωστά;

Για να σταματήσω τον παράλογο του εξυπνάκια ελληναρά (που μόνο αυτός είναι ξύπνιος και οι άλλοι όλοι μ@λ@κες που δεν ξέρουν να γράψουν τ'όνομά τους) θέλω να διευκρινίσω πως ΟΝΤΩΣ τίθεται θέμα προσοχής σε ένα σημείο και προφανώς δεν μιλάμε για λάθος αλλά σημαντική λεπτομέρεια. Αυτό που θέλω να τονίσω είναι πως εμένα για κάποιο λόγο το PayPal είχε τη default διεύθυνση στο στυλ , "Mpananias 31 Kolopetinitsa" (από default χωρίς να πειράξω κάτι) και μόλις πάτησα new address και ξανασυμπλήρωσα τα στοιχεία έβαλε και τον Τ.Κ και έγραφε ας πούμε "Mpananias 31 15031" και πέρασε. Προφανώς δεν μιλάμε για λάθος διεύθυνση αλλά για μικρή λεπτομέρεια με την suggested διεύθυνση που σου δίνει το PayPal βασιζόμενο στις άλλες κάρτες σου (που και αυτές είναι στην ίδια διεύθυνση). Αυτό προφανώς πρέπει να τονιστεί γιατί δεν είναι λάθος αλλά λεπτομέρεια που σε πολλούς ίσως βγεί μπροστά. Οπότε, μην κάνετε τους εξυπνάκιδες και προειδοποιήστε τον κόσμο. Κακό δεν κάνει, άντε...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τις τελευταίες 5 μέρες και μετά από παμπολες αγορές ebay με paypal και revolut μου βγάζει "You cannot use this credit card for this transaction. Please use another funding source.".

Η κάρτα είναι ξεκλείδωτη κανονικά και έχει λεφτά κανονικά.

Τι μπορεί να φταίει; εστειλα message στο paypal αλλα δε νομίζω να βγαλω ακρη.

 

Αν προχωρήσω παρόλα αυτά την αγορά (κουμπί confirm and pay) η απάντηση είναι "Unfortunately, your payment was declined"

Εχει αναφερθεί το πρόβλημα στις προηγούμενες σελίδες.

 

Δοκίμασε σε κάποια από τις αγορές που σου αρνείται,

να βάλεις να αλλάξει την ισοτιμία ο paypal (και όχι η revolut) και πες μας...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εχει αναφερθεί το πρόβλημα στις προηγούμενες σελίδες.

 

Δοκίμασε σε κάποια από τις αγορές που σου αρνείται,

να βάλεις να αλλάξει την ισοτιμία ο paypal (και όχι η revolut) και πες μας...

 

Xμμμ και ενώ είμαι έτοιμος να φτιάξω λογαριασμό διαβάζω το μήνυμα σου. Είναι γενικευμένο το πρόβλημα; Όχι τίποτα άλλο, αλλά αν είναι να φτιάξω λογαριασμό και να πρέπει να κάνει την μετατροπή το paypal, δεν έχει νόημα να το κανω....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Xμμμ και ενώ είμαι έτοιμος να φτιάξω λογαριασμό διαβάζω το μήνυμα σου. Είναι γενικευμένο το πρόβλημα; Όχι τίποτα άλλο, αλλά αν είναι να φτιάξω λογαριασμό και να πρέπει να κάνει την μετατροπή το paypal, δεν έχει νόημα να το κανω....

Δεδομένου ότι ο paypal δεν δέχεται τις Ελληνικές κάρτες καθόλου

πως αλλιώς μπορούμε να ψωνίσουμε στο ebay? Τι άλλο μπορείς να κάνεις?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν ξέρω αν σχετίζεται με τα προαναφερθέντα προβλήματα, αλλά βάσει της πρόσφατης χρήσης της κάρτας ήθελα να κάνω ορισμένες επισημάνσεις

 

Όταν επιχειρείς μια ορισμένη αγορά σε ένα νόμισμα, έστω $

1) αν έχεις μέσα υπόλοιπο σε $, η κάρτα θα προσπαθήσει να τραβήξει από το υπόλοιπο στο ίδιο νόμισμα, εν προκειμένω $

2) η κάρτα θα επιλέξει το ίδιο νόμισμα με το νόμισμα τιμολόγησης, ακόμη κι αν το υπόλοιπο δεν επαρκεί για την αγορά...

3) η κάρτα θα επιλέξει πληρωμή στο νόμισμα τιμολόγησης (αν έχεις έστω κάποιο υπόλοιπο στο νόμισμα) ακόμη κι αν υπάρχει υπόλοιπο σε άλλο νόμισμα που επαρκεί για το σύνολο της αγοράς.

4) Η κάρτα δεν μπορεί να συνδυάσει υπόλοιπο από διαφορετικά νομίσματα για μια συγκεκριμένη αγορά,

 

...που σημαίνει ότι

- αν η τιμολόγηση είναι σε $

- αν έχεις έστω κάποιο ελάχιστο υπόλοιπο σε $, θα προσπαθήσει να τραβήξει από εκεί

- αν δεν επαρκεί το υπόλοιπο στο νόμισμα αυτό, η αγορά θα αποτύχει

- αν έχεις υπόλοιπο σε ένα μόνο νόμισμα (έστω άλλο από εκείνο της τιμολόγησης) κι αν επαρκεί, θα ολοκληρώσει την πληρωμή επιτυχώς.

 

Οπότε, να έχετε το νου σας, μπορεί πχ να είστε σε ταξίδι, να είχατε μετατρέψει ένα ποσό σε συνάλλαγμα, αλλά αυτό να έχει ελάχιστο υπόλοιπο, κι όταν πάτε εσείς να χρησιμοποιήσετε τη κάρτα, να αποτυγχάνει...

 

...θα πρέπει τότε

- είτε να μετατρέψετε επιπλέον ποσό στο νόμισμα τιμολόγησης

- είτε να μετατρέψετε το ελάχιστο υπόλοιπο σε άλλο νόμισμα, ώστε μετά κάθε αγορά/πληρωμή να γίνεται απευθείας με αυτόματη μετατροπή νομίσματος.

 

Η δική μου εμπειρία λέει τα εξής:

1) Αν φτάνει το υπόλοιπο του νομίσματος τιμολόγησης, η πληρωμή γίνεται κανονικά.

2) Αν δεν φτάνει, και φτάνει το υπόλοιπο κάποιου άλλου νομίσματος, τότε μετατρέπει αναλόγως εκείνο το νόμισμα και τραβάει μόνο από εκείνο το υπόλοιπο.

3) Αν δεν φτάνει το υπόλοιπο κανενός νομίσματος, η πληρωμή αποτυγχάνει και πρέπει να κάνεις εσύ πρώτα τη μετατροπή χειροκίνητα έτσι ώστε να δημιουργηθεί επαρκές υπόλοιπο σε κάποιο νόμισμα.

 

Υ.Γ. Δεν ξέρω γιατί δε μου έχει τύχει, τι γίνεται αν δεν επαρκεί το υπόλοιπο του νομίσματος τιμολόγησης, επαρκούν όμως τα υπόλοιπα 2 ή περισσοτέρων άλλων νομισμάτων (σε ποιό θα δώσει δηλαδή "προτεραιότητα").

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έστειλα μήνυμα στο Paypal support για το πρόβλημα

Όταν βάζω να κάνει τη μετατροπή το paypal η συναλλαγή περνάει ενώ όταν βάζω να την κάνει η κάρτα παίρνω το παρακάτω:

 

Unfortunately, your payment was declined

  • You can select or add another payment method within PayPal and try again
  • If you get this message more than once, please contact PayPal customer support for further assistance
Error code: 70094 13113
 
 
Επίσης έψαξα λίγο στο internet για το "paypal error code 70094 13113" αλλά περισσότερο αποπροσανατολίστηκα παρά βοηθήθηκα.
Μέχρι εργαλεία που διορθώνουν το registry (ναι καλά...) προτείνουν για να λυθεί το πρόβλημα...
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η δική μου εμπειρία λέει τα εξής:

1) Αν φτάνει το υπόλοιπο του νομίσματος τιμολόγησης, η πληρωμή γίνεται κανονικά.

2) Αν δεν φτάνει, και φτάνει το υπόλοιπο κάποιου άλλου νομίσματος, τότε μετατρέπει αναλόγως εκείνο το νόμισμα και τραβάει μόνο από εκείνο το υπόλοιπο.

3) Αν δεν φτάνει το υπόλοιπο κανενός νομίσματος, η πληρωμή αποτυγχάνει και πρέπει να κάνεις εσύ πρώτα τη μετατροπή χειροκίνητα έτσι ώστε να δημιουργηθεί επαρκές υπόλοιπο σε κάποιο νόμισμα.

 

Υ.Γ. Δεν ξέρω γιατί δε μου έχει τύχει, τι γίνεται αν δεν επαρκεί το υπόλοιπο του νομίσματος τιμολόγησης, επαρκούν όμως τα υπόλοιπα 2 ή περισσοτέρων άλλων νομισμάτων (σε ποιό θα δώσει δηλαδή "προτεραιότητα").

 

Διαφωνούμε στο 2...

Αν έχεις έστω και μικρό υπόλοιπο στο νόμισμα τιμολόγησης - συνήθως $ - κι αυτό δεν επαρκεί, η συναλλαγή αποτυγχάνει

...επίσης δεν κάνει συνδυασμό νομισμάτων...

 

Αυτά τη περασμένη βδομάδα από Aliexpress.

 

Έπρεπε

- είτε να μετατρέψω από ευρώ σε δολάρια

- είτε το υπόλοιπο δολαρίων σε ευρώ για να περάσει η συναλλαγή

(έτυχε να κάνω και τα δύο για διαφορετικές αγορές)

...αν και έφτανε αυτόνομα το υπόλοιπο σε ευρώ για κάθε μια συναλλαγή, δεν το χρησιμοποιούσε ενόσω είχα $ και η συναλλαγή ήταν σε $...

 

 

Στη τελευταία περίπτωση, εφόσον εννοείς ότι κατ'ανάγκην θα πρέπει να χρησιμοποιήσει παραπάνω από 2 νομίσματα - σε μένα τονίζω αυτό δεν το έκανε - αν είχε τη δυνατότητα να τραβάει από καθένα μέχρι να καλυφθεί το υπόλοιπο, η σειρά δεν νομίζω να είχε και μεγάλη σημασία και για να έβγαινε συμπέρασμα θα χρειάζονταν πολλές δοκιμές με νομίσματα τιμολόγησης και υπόλοιπα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το είχα ρωτήσει παλιά αυτό σε πιο νόμισμα δίνεται προτεραιότητα με την απάντηση, δολάρια- ευρώ- στερλίνες. Το πρόβλημα είναι οπως λέει και ο φίλος απο πάνω δεν γίνετε συνδυασμός. Εάν θες να αγοράσεις κάτι με 50 δολάρια και στα πορτοφόλια έχεις 20usd, 20eur, 20gbp η συναλλαγή δεν θα γίνει, εάν όμως έστω και με ισοτιμία επαρκεί το υπόλοιπο απο ενα πορτοφόλι τότε η συναλλαγή θα πραγματοποιηθεί.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεδομένου ότι ο paypal δεν δέχεται τις Ελληνικές κάρτες καθόλου

πως αλλιώς μπορούμε να ψωνίσουμε στο ebay? Τι άλλο μπορείς να κάνεις?

 

Έμβασμα στο PayPal και μετά πληρωμή απο το PayPal Balance! :-) 

 

Δοκίμασε κανείς να δει αν λύθηκε το θέμα με το PayPal; Μην την κάνω τσάμπα όλη την διαδικασία  και μετά δεν παίζει... :mellow:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το είχα ρωτήσει παλιά αυτό σε πιο νόμισμα δίνεται προτεραιότητα με την απάντηση, δολάρια- ευρώ- στερλίνες. Το πρόβλημα είναι οπως λέει και ο φίλος απο πάνω δεν γίνετε συνδυασμός. Εάν θες να αγοράσεις κάτι με 50 δολάρια και στα πορτοφόλια έχεις 20usd, 20eur, 20gbp η συναλλαγή δεν θα γίνει, εάν όμως έστω και με ισοτιμία επαρκεί το υπόλοιπο απο ενα πορτοφόλι τότε η συναλλαγή θα πραγματοποιηθεί.

 

Εννοείς εδώ (bold) ότι κατά τη δική σου εμπειρία

- αν η τιμολόγηση γίνεται σε $

- ακόμη κι αν έχεις υπόλοιπο σε $ που δεν επαρκεί

- κι αν έχεις έστω υπόλοιπο σε € που επαρκεί

η Revolut θα τραβήξει αυτόματα από το νόμισμα στο οποίο υπάρχει υπόλοιπο που επαρκεί;;

 

Σε μένα μόλις τη Περασμένη Πέμπτη απέτυχε δύο φορές να το κάνει αυτό κι έπρεπε - έχοντας τιμολογιο σε $, υπόλοιπο σε $ που δεν επαρκούσε και υπόλοιπο σε € που επαρκούσε - να κάνω μετατροπή νομίσματος ώστε

- είτε να έχω επαρκές υπόλοιπο σε $

- είτε να μετατρέψω το υπόλοιπο $ σε €

(εφάρμοσα και τις δύο λύσεις διαδοχικά για χωριστές αγορές)

 

...για κάποιο λόγο ενόσω είχα έστω ένα ελάχιστο υπόλοιπο σε $, προσπαθούσε να τραβήξει χρήματα μόνο από εκεί.

 

Μήπως έχει να κάνει και με τον έμπορο, τελικά;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...