Προς το περιεχόμενο

Revolut: Οδηγός επιβίωσης [Διαβάστε τα 3 πρώτα posts πριν ρωτήσετε]


mary

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Νομίζω η κάρτα είναι φοβερή εξυπηρέτηση για όσους αγοράζουν πράγματα από το εξωτερικό. Ακόμα και μετά την λήξη των capital controls θα συμφέρει η χρήση της. Το μόνο κακό είναι ότι δεν έχει κάποιου είδους υποστήριξη (εντός Ελλάδας), αλλά μιλάμε για μια υπηρεσία σχεδόν δωρεάν.

Ξέρει κανείς αν η εταιρεία βγάζει κέρδος από αυτήν την υπηρεσία?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 12,2k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Εχει απαντηθει, φτιαχνεις δικο σου internet banking

Μόλις γύρισα από την τραπεζα όπου έκανα το δικό μου internet banking.Χθες μάλιστα έβαλα την εφαρμογή στο κινητό της γυναίκας και ζήτησα την πλαστική κάρτα.

Τώρα να περιμένω να κάνουν επιστροφή τα χρήματα (ημέρες?)ή γίνεται να τα βάλουν στην revolut της γυναίκας αφού αυτην φαίνεται να έκανε το εμβάσμα.Πως γίνεται αυτό δεν γνωριζω

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

κατι ενδιαφερον που παρατηρησα ειναι οτι τα refund τα κανει επιστροφη στο νομισμα το οποιο πληρωσες το μαγαζι...

 

πχ αγορα απο banggod που αγορασα σε δολλαρια 143,26 (και ειχε τραβηξει 128 ευρω απο την καρτα) δεν μου επεστρεψε 128 ευρω στην καρτα, αλλα 143,26 $

στην προκειμενη βγηκα κερδισμενος γιατι το δολαριο εχει ανεβει σε σχεση με το ευρω απο την ημερομηνια της αγορας , αλλα αυτο ειναι τυχαιο, Καποια αλλη στιγμη θα βγω χαμμενος απο την ολη συναλλαγη.

 

Απλα το αναφερω...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

κατι ενδιαφερον που παρατηρησα ειναι οτι τα refund τα κανει επιστροφη στο νομισμα το οποιο πληρωσες το μαγαζι...

 

Παντού και ανέκαθεν αυτό συμβαίνει. Και στο Paypal και σε όλες τις κάρτες. Και σε Ελληνική κάρτα να σου γίνει refund σε δολλάριο ή άλλο νόμισμα πλην Ευρώ, στο νόμισμα που πλήρωσες θα γίνει το refund. Απλά δεν το βλέπεις (έμμεσα το βλέπεις ίσως) γιατί η κάρτα σου είναι σε Ευρώ μόνο και μετατρέπει η τράπεζα το νόμισμα πριν σου τα πιστώσει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παντού και ανέκαθεν αυτό συμβαίνει.

 

 

Στις αλλες καρτες παντα κανει επιστροφη στο νομισμα του λογαριασμου

 

Αν εχεις πχ τραπεζα πειραιως και ο λογαριασμος σου ειναι σε ευρω, προφανως δεν θα μπουν  στον λογαριασμο δολαρια

 

επισης αυτο δεν ηταν ανεκαθεν πχ κοιταω στις 15/03 επιστροφη απο aliexpress σε ευρω απο ρεβολουτ, 19/04 απο tinydeals σε ευρω, 21/04 απο αγνωστο scam μαγαζι σε ευρω, 11/05 απο ali σε ευρω αλλα 9/6 επιστροφη απο ali σε $$$

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν κατάλαβες. Σου λέει ότι το κατάστημα σου επιστρέφει πάντα το ποσό της συναλλαγής στο νόμισμα που δέχεται.

Όταν αυτό είναι δολάριο, δολάρια θα σου επιστρέψει, άσχετα αν ο λογαριασμός σου είναι σε ευρώ, λίρες, δραχμές κλπ. Απλά θα γίνει η μετατροπή από το τραπεζικό ίδρυμα.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις αλλες καρτες παντα κανει επιστροφη στο νομισμα του λογαριασμου

 

Αν εχεις πχ τραπεζα πειραιως και ο λογαριασμος σου ειναι σε ευρω, προφανως δεν θα μπουν  στον λογαριασμο δολαρια

 

Δεν θα μπουν δολλάρια γιατί δεν έχω δολλαριακό λογαριασμό. Το μαγαζί όμως επέστρεψε στο ίδιο νόμισμα στο οποίο πληρώθηκε. Νομίζω είναι και αυτονόητο αυτό: ό,τι παίρνει σου επιστρέφει. Η Πειραιώς έλαβε τα δολλάρια και τα μετέτρεψε σε Ευρώ για να πιστώσει το λογαριασμό μου.

Αυτή είναι η διαδικασία παντού και πάντα. Απλά στη Revolut (και στο Paypal) το βλέπεις γιατί χειρίζονται ταυτόχρονα πολλαπλά νομίσματα ενώ στις άλλες κάρτες/μέσα πληρωμών μπορεί να μην το βλέπεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν κατάλαβες. Σου λέει ότι το κατάστημα σου επιστρέφει πάντα το ποσό της συναλλαγής στο νόμισμα που δέχεται.

Όταν αυτό είναι δολάριο, δολάρια θα σου επιστρέψει, άσχετα αν ο λογαριασμός σου είναι σε ευρώ, λίρες, δραχμές κλπ. Απλά θα γίνει η μετατροπή από το τραπεζικό ίδρυμα.

 

 

Δεν θα μπουν δολλάρια γιατί δεν έχω δολλαριακό λογαριασμό. Το μαγαζί όμως επέστρεψε στο ίδιο νόμισμα στο οποίο πληρώθηκε. Νομίζω είναι και αυτονόητο αυτό: ό,τι παίρνει σου επιστρέφει. Η Πειραιώς έλαβε τα δολλάρια και τα μετέτρεψε σε Ευρώ για να πιστώσει το λογαριασμό μου.

Αυτή είναι η διαδικασία παντού και πάντα. Απλά στη Revolut (και στο Paypal) το βλέπεις γιατί χειρίζονται ταυτόχρονα πολλαπλά νομίσματα ενώ στις άλλες κάρτες/μέσα πληρωμών μπορεί να μην το βλέπεις.

 

 

καταλαβα τι λετε....ισως ετσι κατλαβετε και εσεις καλυτερα... ολες οι πληρωμες μου γινονται σε $ εδω και ενα χρονο

ομως....  στις 15/03 επιστροφη απο aliexpress σε ευρω σε ρεβολουτ, 19/04 απο tinydeals σε ευρω σε ρεβολουτ, 21/04 απο αγνωστο scam μαγαζι σε ευρω σε ρεβολουτ, 11/05 απο ali σε ευρω αλλα 9/6 επιστροφη απο ali σε $$$ σε ρεβολουτ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στην Revolut έχουμε 3 λογαριασμούς (€, $ και £).

Σου επιστράφηκε € (στις 4 συναλλαγές), διότι απλά από τον αντίστοιχο λογαριασμό έγινε η πληρωμή αρχικά.

Το γιατί στην τελευταία συναλλαγή, σου επιστραφήκαν $ δεν μπορώ να το γνωρίζω. Μπορεί η αγορά να έγινε από τον λογαριασμό των $ ή να είναι θέμα της κάρτας ή κάτι άλλο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δε βγαίνει πουθενά μήνυμα απόρριψης. Με γυρνάει πίσω στο place order του vickmall και φυσικά πληρωμή δε γίνεται.

Με αλλο browser προσπάθησες? καθάρισε και τα cookies πριν

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα. 

Η κάρτα παντως δεν είναι και τόσο εύκολη στο χειρισμό της. 

1. Στο aliexpress μου ακύρωσαν την παραγγελία και απαιτούν ταυτότητα και αποδεικτικά χαρτιά της κάρτας (appeal). Που να καταλάβουν τα ζώα οι κινέζοι οτι είναι virtual και η κάρτα υπάρχει μόνο στην εφαρμογή ενός κινητού. Έστειλα ταυτότητα και ενα print απο το κινητό της κάρτας (χωρίς το 3 secure digit) και αναμένω ειδοποίηση. 

 

2. Στο paypal στην αρχή έβγαζε μύνημα ότι δεν υπάρχει πρόβλημα και χρέωνε και ξεχρέωνε το 1 δολλάριο. 

Άπειρα chat στο aliexpress και μηνύματα στο paypal. 

Από την revolut ειπαν για το paypal να μετατρέψω 2 ευρω σε δολλάρια για να πάρει το ενα η paypal. Αφου έγινε αυτό, το paypal δεν αποδέχεται καθόλου την κάρτα γιατι λέει τα στοιχεία της κάρτας που καταχωρώ  δεν είναι ιδια με τα πραγματικά στοιχεία  της κάρτας. 

Έστρωσα τα στοιχεία στο paypal να ειναι ακριβώς ομοια οτι στοιχεια εχω στην κάρτα ,  όπως γράφεται στην αρχή του νήματος. 

 

Από τη revolut ανέφεραν ότι στο paypal έχουν αρκετά προβλήματα και ότι πολλές φορές είναι θέμα τύχης να τη δεχθούν. 

Ελπίζω να βρεθεί άκρη. Αλλιώς αποστολή χρημάτων απο το ενα paypal στο άλλο με προμήθεια +3%. 

Και συ το γνωστό πρόβλημα με τη διεύθυνση έχεις. Πήγαινε στο PayPal να την κάνεις link, (δεν χρειάζονται μετατροπές σε δολλάρια, άστα όλα σε ευρώ) βάλε όλα τα στοιχεία της Revolut σου όπως είναι και στην διεύθυνση μην διαλέξεις αυτή που σου προτείνει αλλά πρόσθεσε καινούργια (add new address πρέπει να το λέει, κάντο και ας είναι η ίδια διεύθυνση με την προηγούμενη) και ξανασυμπλήρωσε ΟΛΑ τα πεδία για τα στοιχεία διεύθυνσής σου (address line 2 δεν χρειάζεται) και βάλτα ΑΚΡΙΒΩΣ όπως τα χεις στην Revolut (δες τα από το profile στο Revolut App). Βάλε και Τ.Κ και περιοχή όλα ίδια με Revolut. (ειδικά ο Τ.Κ κάνει τις ζημιές γιατί το PayPal συνήθως δεν τον περνάει στην default address σου, και επίσης λεπτομέρειες του τύπου Athens ή Attica μπορούν να σου "την κάνουν").

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 Παιδια καλησπερα.. καταπληκτικο τοπικ και πολυ βοηθητικο σε χρηστες καινουριους της ρεβολουτ σαν και μενα.. Προς το παρων ολα καλα.. και απο αγορες και απο εξυπηρετηση.. να ρωτησο κατι ομως.. σημερα μου ηρθε η ''φυσικη'' καρτα..εγω αυτη την καρτα μπορω να την χρισημοποιησω σε οποιοδηποτε ΑΤΜ στην Ελλαδα? Επισης το πιν της καρτας ειναι το πιν που μου δινει στην εφαρμογη? Ευχαριστω εκ των πρωτερον!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στην Revolut έχουμε 3 λογαριασμούς (€, $ και £).

Σου επιστράφηκε € (στις 4 συναλλαγές), διότι απλά από τον αντίστοιχο λογαριασμό έγινε η πληρωμή αρχικά.

Το γιατί στην τελευταία συναλλαγή, σου επιστραφήκαν $ δεν μπορώ να το γνωρίζω. Μπορεί η αγορά να έγινε από τον λογαριασμό των $ ή να είναι θέμα της κάρτας ή κάτι άλλο.

 

 

Αυτο θα ηταν λογικο εφοσον ειχα δολαρια μεσα στον λογαριασμο μου  :)

 

τεσπα μην ασχοληστε αλλο επι τουτου... αν βρεθει και καποιος αλλος να το παρατηρησει το ξανασυζηταμε

ευχαριστω

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...