Προς το περιεχόμενο

Revolut: Οδηγός επιβίωσης [Διαβάστε τα 3 πρώτα posts πριν ρωτήσετε]


mary

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 12,2k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

πού το είδες?

Οσα νεα μελοι παρουν φυσικη καρτα περνου την καινουρια contacless.Τωρα για εμας τους παλιους αν την θελουμε ειναι +7 ευρω.(Χρεωση για εκδοση δευτερης φυσικης καρτας)
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Είναι και contactless πλέον οι κάρτες που εκδίδονται.... ενδιαφέρον!

Το θέμα είναι έχει ασφάλεια εφοσον κλαπη?

 

μπες στην εφαρμογη και κλειδωσε την...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τυπικά δίνετε λάθος απάντηση. Το όριο εμβάσματος προς τη Revolut είναι 750GBP/έτος. Από εκεί και πέρα χρειάζεται ταυτοποίηση. Τα όρια για εμβάσματα προς το εξωτερικό (οπουδήποτε και συνολικά, όχι μόνο προς τη Revolut)  από Ελληνική τράπεζα από τον καθένα μας, είναι 1000€/μήνα/τράπεζα. Δηλαδή Gramers πρέπει να κάνεις ταυτοποίηση στον Revolut λογαριασμό σου πριν καν στείλεις το 1ο 1000άρικο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τυπικά δίνετε λάθος απάντηση. Το όριο εμβάσματος προς τη Revolut είναι 750GBP/έτος. Από εκεί και πέρα χρειάζεται ταυτοποίηση. Τα όρια για εμβάσματα προς το εξωτερικό (οπουδήποτε και συνολικά, όχι μόνο προς τη Revolut)  από Ελληνική τράπεζα από τον καθένα μας, είναι 1000€/μήνα/τράπεζα. Δηλαδή Gramers πρέπει να κάνεις ταυτοποίηση στον Revolut λογαριασμό σου πριν καν στείλεις το 1ο 1000άρικο.

 

Σωστός!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

πού το είδες?

 

Εδώ (στο 1):

 

Καλησπέρα σε όλους,

έχω 2 πραγματάκια να καταθέσω και δεν ξέρω αν έχουν αναφερθεί στο παρελθόν.

 

1. Η Revolut βγάζει πλέον ανέπαφες κάρτες για τους νέους πελάτες, ενώ για εμάς τους παλιούς, η αντικατάσταση θα γίνει σύντομα. Πληροφορίες εδώ.

 

2. Είχα κι εγώ το πρόβλημα σε αγορές από ebay μέσω paypal να μην εγκρίνει την κάρτα, αλλά και να μην μου βγάζει την επιλογή να διαλέξω ποιός θα κάνει την μετατροπή του συναλλάγματος, ούτε και ποιά κάρτα θα χρησιμοποιηθεί (έχω μέσα την revolut και μία ελληνική πιστωτική). Τελικά κατάφερα να κάνω 2 συναλλαγές μόνο μέσω του ebay app στο smartphone και πάλι χωρίς την επιλογή για την μετατροπή συναλλάγματος (την έκανε το paypal και με έγδαρε).

Έπειτα παρατήρησα οτι η διεύθυνση που είχα στο paypal δεν περιείχε το Attica στο πεδίο State/Province ενώ η Revolut το είχε. Ε, το έβαλα και στο paypal και πλέον είναι όλα οκ. Μου βγάζει επιλογές και για την κάρτα που θα χρησιμοποιήσω και για την μετατροπή του συναλλάγματος. Έκανα και μια δοκιμαστική αγορά.

 

Συγκεκριμένα λέει:

We’re sorry to say that for the moment we will only be able to provide new Revolut customers with a contactless card, whilst those with existing cards will be able to switch in the very near future.

Είναι και contactless πλέον οι κάρτες που εκδίδονται.... ενδιαφέρον!

Το θέμα είναι έχει ασφάλεια εφοσον κλαπη?

 

Έχει όση ασφάλεια έχουν και οι ελληνικές contactless κάρτες που έχουμε στα πορτοφόλια μας :-)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Έχει όση ασφάλεια έχουν και οι ελληνικές contactless κάρτες που έχουμε στα πορτοφόλια μας :-)

Η revolut εχει 100 φορες καλύτερη ασφάλεια απο της ελληνικές καρτες με της νεες ρυθμίσεις/κλειδώματα της κάρτας κ.α.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το θέμα είναι μπορείς να φτιάξεις με το ίδιο ον/υμω καινούργιο λογαριασμό ώστε να πάρεις και την καινούργια καρτουλα τζαμπέ?

Με το ίδιο ονοματεπώνυμο μπορείς εφόσον δεν έχεις κάνει ταυτοποίηση στον παλιό λογαριασμό ή/και δεν σκοπεύεις να κάνεις στον καινούργιο. Με τον ίδιο τηλεφωνικό αριθμό δεν μπορείς. Γιατί κάθεστε και ασχολείστε με τις contactless δεν μπορώ να καταλάβω όμως. Στην Ελλάδα που τα μισά (κι αν) pos υποστηρίζουν ανέπαφες και ακόμα κι εκεί που υποστηρίζουν πριν προλάβεις να πεις οτιδήποτε σου βουτάει την κάρτα από τα χέρια ο ταμίας να τη χώσει στο pos, δεν προσφέρουν τίποτα. Μόνο κίνδυνος είναι δυνητικά. Εγώ αν μπορούσα να αλλάξω με απλές και όλες τις contactless κάρτες που έχω θα το έκανα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...