Προς το περιεχόμενο

Revolut: Οδηγός επιβίωσης [Διαβάστε τα 3 πρώτα posts πριν ρωτήσετε]


mary

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 12,2k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Παιδιά ολα οκ. Για μεταφορά πας στο τοπ απ μενου κ μετα στο bank. Στο swift που ζηταει τι βάζεις?

Πατα στο google την τραπεζα του και μετα BIC και αυτο που θα σε βγαλει γραψε το.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις φάνηκε η επιστροφή στην κάρτα μου από ebay μέσω PayPal που είχα κάνει μια αγορά και πάω να κάνω άλλη από Ηνωμένο Βασίλειο μέσω PayPal ebay πάλι και μου βγάζει ένα μνμ ότι δεν μπορεί να γίνει η πληρωμή. Τι συμβαίνει δεν λειτουργεί η κάρτα για αγορές στο ebay;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το συγκεκριμένο πρόβλημα είναι γνωστό, έχει ξαναναφερθεί εδώ στο topic. Δεν έχει να κάνει μόνο με το PayPal, αλλά αφορά μία ιδιαιτερότητα που υπάρχει στο πώς αντιμετωπίζει το PayPal τις κάρτες της Revolut.

 

 

Όταν αφήνουμε το PayPal να κάνει μετατροπές συναλλάγματος για αγορές με χρέωση της Revolut, το PayPal προσπαθεί πάντα να χρεώσει την κάρτα μας σε λίρες Αγγλίας GBP, άσχετα από το νόμισμα χρέωσης του εμπόρου/καταστήματος.

 

Γιατί συμβαίνει αυτό; Γιατί το PayPal βγάζει αυθαίρετα το συμπέρασμα ότι πίσω από την κάρτα της Revolut υπάρχουν χρήματα σε GBP. Ίσως διότι αναλύει τον 16ψήφιο αριθμό της κάρτας και βλέπει ότι αντιστοιχεί σε λογαριασμό της Barclays/που τηρείται στην Αγγλία.

 

Δυστυχώς όμως, έτσι τρώμε χασούρα από ΔΙΠΛΗ μετατροπή: μία ασύμφορη που κάνει το PayPal για να αλλάξει από EUR σε GBP και μία ακόμη μικρότερης αλλά υπαρκτής χασούρας που κάνει η Revolut για να ξαναλλάξει τα GBP που χρέωσε το PayPal σε EUR που βρίσκονται στο υπόλοιπο του Revolut account μας.

 

 

Η λύση είναι από τις ρυθμίσεις του PayPal, να απενεργοποιήσουμε ΜΟΝΙΜΑ την αυτόματη μετατροπή συναλλάγματος που κάνει το PayPal στις αγορές που γίνονται με την κάρτα της Revolut.

1. Κάνουμε login στο paypal.com

2. Μετά το login, επισκεπτόμαστε αυτό το link (copy-paste στην address bar του browser):

https://www.paypal.com/gr/cgi-bin/webscr?cmd=_profile-merchant-pull-funding&buyer_hub
3. Κάνουμε κλικ στο "Conversion options" δίπλα από την καταχώρηση που αντιστοιχεί στην κάρτα της Revolut

 

Αρα μετα  το conversion option επιλεγουμε το 2ο σωστα?

post-195230-0-32864500-1467998665_thumb.png

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Με το dhgate τι γινεται? Eνω εκανα την παραγγελια και στην αρχη τα χρηματα φενοταν στο revolut οτι πηγαν κανονικα ξαφνικα μου επιστραφηκαν, η συναλλαγη ειναι σαν να μην εγινε ποτε, η παραγγελια ακυρωθηκε χωρις λογο, και δεν με αφηνει να την ξανακανω.Μου λεει your card is at risk contact your bank. Τι μπορει να φταιει?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις φάνηκε η επιστροφή στην κάρτα μου από ebay μέσω PayPal που είχα κάνει μια αγορά και πάω να κάνω άλλη από Ηνωμένο Βασίλειο μέσω PayPal ebay πάλι και μου βγάζει ένα μνμ ότι δεν μπορεί να γίνει η πληρωμή. Τι συμβαίνει δεν λειτουργεί η κάρτα για αγορές στο ebay;

καμια βοηθεια;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις φάνηκε η επιστροφή στην κάρτα μου από ebay μέσω PayPal που είχα κάνει μια αγορά και πάω να κάνω άλλη από Ηνωμένο Βασίλειο μέσω PayPal ebay πάλι και μου βγάζει ένα μνμ ότι δεν μπορεί να γίνει η πληρωμή. Τι συμβαίνει δεν λειτουργεί η κάρτα για αγορές στο ebay;

Λειτουργεί κανονικά.

Αφού και σύ ο ίδιος λες ότι έκανες αγορά στο ebay.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λειτουργεί κανονικά.

Αφού και σύ ο ίδιος λες ότι έκανες αγορά στο ebay.

ειχα κανει αγορα.τωρα προσπαθησα να ξανακανω και μου βγαζει στο paypal  αρνηση πληρωμης

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τι συμβαίνει δεν λειτουργεί η κάρτα για αγορές στο ebay;

 

ειχα κανει αγορα.τωρα προσπαθησα να ξανακανω και μου βγαζει στο paypal  αρνηση πληρωμης 

Η κάρτα λειτουργεί για αγορές από ebay όπως έχεις διαπιστώσει και σύ.

Το ότι δεν πέτυχε η τελευταία σου αγορά δεν αναιρεί το παραπάνω.

Θα έλεγα να επικοινωνήσεις με το support, ώστε να μάθεις το λόγο της απόρριψης.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η κάρτα λειτουργεί για αγορές από ebay όπως έχεις διαπιστώσει και σύ.

Το ότι δεν πέτυχε η τελευταία σου αγορά δεν αναιρεί το παραπάνω.

Θα έλεγα να επικοινωνήσεις με το support, ώστε να μάθεις το λόγο της απόρριψης.

αν εννοεις με το support του paypal εχω στειλει 4 μνμτα αλλα απαντηση δεν εχω παρει,

Η κάρτα λειτουργεί για αγορές από ebay όπως έχεις διαπιστώσει και σύ.

Το ότι δεν πέτυχε η τελευταία σου αγορά δεν αναιρεί το παραπάνω.

Θα έλεγα να επικοινωνήσεις με το support, ώστε να μάθεις το λόγο της απόρριψης.

τωρα ξαναπροσπαθησα και μου βγαζει αυτο το μνμ.

Δεν μπορούμε να επεξεργαστούμε την πληρωμή σας. Επιλέξτε μια διαφορετική μέθοδο πληρωμής ή ελέγξτε τα στοιχεία πληρωμής σας συμπεριλαμβανομένης της διεύθυνσης χρέωσης

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αν εννοεις με το support του paypal εχω στειλει 4 μνμτα αλλα απαντηση δεν εχω παρει,

Εννοώ το support της revolut.

Καταρχήν όμως έλεγξε, όπως σου ξαναεπισημάνθηκε παραπάνω, μήπως φταίει αυτό.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εννοώ το support της revolut.

Καταρχήν όμως έλεγξε, όπως σου ξαναεπισημάνθηκε παραπάνω, μήπως φταίει αυτό.

κανω συνδεση στο paypal και μου βγαζει αυτο.

to transact at this merchand,please,verify your identity

.αυτο φταιει;τι πρεπει να κανω

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...