Προς το περιεχόμενο

Revolut: Οδηγός επιβίωσης [Διαβάστε τα 3 πρώτα posts πριν ρωτήσετε]


mary

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 12,2k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Για μικρά ποσά και μόνο σαν λύση ανάγκης ίσως. Αλλά το να δαπανάς από το όριο αναλήψεων που έχεις, για να τα επανακαταθέτεις στην άλλη τράπεζα για να γίνει το έμβασμα δεν είναι λύση...

Μα το έγραψα ότι δεν είναι βολική λύση.

Άλλη λύση είναι ήη επιλογή για χρέωση OUR αντί SHA, οπότε αυτή γίνεται συνολικά μόνο από την τράπεζα δότη. Πρέπει να δεί κανείς τον τιμοκατάλογο αν συμφέρει.

Από Εθνική προς άλλη τράπεζα εσωτερικού, είναι 2€.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μα το έγραψα ότι δεν είναι βολική λύση.

Άλλη λύση είναι ήη επιλογή για χρέωση OUR αντί SHA, οπότε αυτή γίνεται συνολικά μόνο από την τράπεζα δότη. Πρέπει να δεί κανείς τον τιμοκατάλογο αν συμφέρει.

Από Εθνική προς άλλη τράπεζα εσωτερικού, είναι 2€.

 

Η Πειραιώς δεν υποστηρίζει τίποτα άλλο πέρα από SHA για εμβάσματα μέσω winbank προς οπουδήποτε εντός SEPA.

1€ είναι η προμήθεια της ΕΤΕ προς οποιαδήποτε τράπεζα εντός SEPA. Αν πλήρωσες ποτέ 2€ είναι επειδή είχες τσεκάρει την επιλογή "άμεσο έμβασμα" για να φτάσει αυθήμερόν (υποτίθεται...).

Είμαστε εκτός θέματος...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λάθος έχεις καταλάβει για αυτά που αναφέρεις.

Δεν έχω Πειραιώς, αλλά σε Εθνική, Alpha και Euronank, μία χαρά μπορείς να στείλεις έμβασμα με χρέωση OUR, σε άλλο τραπεζικό ίδρυμα εντός της χώρας.

Για έμβασμα εντος SEPA και ταυτόχρονα εκτός χώρας, ισχύει αυτό που αναφέρεις.

 

Μου φαίνεται παράξενο να έχει άλλη πολιτική η Πειραιώς.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λάθος έχεις καταλάβει για αυτά που αναφέρεις.

Δεν έχω Πειραιώς, αλλά σε Εθνική, Alpha και Euronank, μία χαρά μπορείς να στείλεις έμβασμα με χρέωση OUR, σε άλλο τραπεζικό ίδρυμα εντός της χώρας.

Για έμβασμα εντος SEPA και ταυτόχρονα εκτός χώρας, ισχύει αυτό που αναφέρεις.

 

Μου φαίνεται παράξενο να έχει άλλη πολιτική η Πειραιώς.

 

 

Ό,τι ακριβώς έγραψα ισχύει και το συζητούσαμε πρόσφατα εδώ: http://goo.gl/TuiGbF

Από το #14795 διάβασε κυρίως το #14799 (εγώ είμαι).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τι παιζει με το γινε επενδυτης του revolut...με ποιο τροπο θα καταλαβαινεις αν βγαζεις λεφτα ;

 

πρέπει να διαβάσεις τους όρους, καλό είναι να περιμένεις ώστε να ανοίξει για το κοινό και μετά αποφασίζεις.

πάντως φίλος που επένδυσε στην crowdcube (kickstarter για επιχειρήσεις) σε ένα κατάστημα ρούχων, είχε έκπτωση 25% σε όλα τα προιόντα για 2 χρόνια. τώρα η revolut τι πλεονεκτήματα θα δώσει δεν ξέρω, μην περιμένεις πάντως να επενδύσεις και κάθε μήνα να σου στέλνουν χρήματα στο λογαριασμό σου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ εκτιμώ ότι όσοι επενδύσουν έστω και το ελάχιστο ποσό που είναι 10£, θα λάβουν δωρεάν στο μέλλον κάποια προνόμια που θα είναι μόνο για VIP μέλη ή κάτοχοι κάποιας επί πληρωμή έκδοση της εφαρμογής. Αν ήταν χαμηλότερο το ελάχιστο όριο, εγώ θα το πλήρωνα χωρίς σκέψη αφού αυτή η εφαρμογή με έχει γλιτώσει από πολύ περισσότερα χρήματα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για την επένδυση πάντως έχουν προτεραιότητα όσοι έχουν περισσότερους φίλους (τηλεφωνικές επαφες) με Revolut. Όποιος ενδιαφέρεται να με προσθέσει και να τον προσθέσω στις επαφές ας στείλει μήνυμα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όλες οι τράπεζες έχουν προμήθεια εισερχόμενου εμβάσματος.

Για περίπτωση backup που το θέλεις, η μόνη λύση αδαπάνως είναι με κατάθεση σε ΑΤΜ. Αν το κάνεις και σε online ΑΤΜ (όχι με φάκελο), θα έχεις άμεσα το ποσό προς χρήση. Ξέρω, δεν είναι η πλέον βολική αλλά η οικονομικότερη.

 

Δεν έχουν όλες τέλη εισερχόμενου εμβάσματος, τουλάχιστον κάτω από 12-15€ (δεν θυμάμαι ακρβώς το όριο) σε Εθνική και Πειραιώς δεν χρεώνουν κάτι...

 

Πολλές φορές το έχω διαπιστώσει καθώς σπάω ένα ποσό σε πολλά μικρά εμβάσματα κάτω των 10 ευρώ και περνάνε κανονικά, χωρίς χρεώσεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πολλές φορές το έχω διαπιστώσει καθώς σπάω ένα ποσό σε πολλά μικρά εμβάσματα κάτω των 10 ευρώ και περνάνε κανονικά, χωρίς χρεώσεις.

 

Δεν πληρώνεις έτσι 1€ προμήθεια για καθένα από αυτά στην τράπεζα αποστολής; Πως είναι δυνατό να συμφέρει κάτι τέτοιο;

εδώ είναι το pdf

εν συντομία τα ενδιαφέροντα είναι στην σελίδα 15.

 

Στη σελίδα 10 λέει ανάμεσα στα προτερήματά της ότι είναι "Alternative to bank accounts". Πως το εννοεί άραγε δεδομένου ότι ούτε καν ατομικό αριθμό λογαριασμού δεν δίνει ακόμα...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν πληρώνεις έτσι 1€ προμήθεια για καθένα από αυτά στην τράπεζα αποστολής; Πως είναι δυνατό να συμφέρει κάτι τέτοιο;

 

Στη σελίδα 10 λέει ανάμεσα στα προτερήματά της ότι είναι "Alternative to bank accounts". Πως το εννοεί άραγε δεδομένου ότι ούτε καν ατομικό αριθμό λογαριασμού δεν δίνει ακόμα...

 

Από Paypal, από Revolut δεν υπάρχει τέτοια χρέωση...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...