Προς το περιεχόμενο

Revolut: Οδηγός επιβίωσης [Διαβάστε τα 3 πρώτα posts πριν ρωτήσετε]


mary

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Σήμερα, με το που παταω top up με πετάει εξω και γενικά αργεί η εφαρμογή σε σχέση με άλλες φορές... Το αντιμετωπίζει και άλλος;

 

Διάβασα σε μια απάντηση της Revo σε πελάτη στο Google Store οτι δουλεύουν πάνω στο πρόβλημα που τους πετάει η εφαρμογή,

Σήμερα έβαλα και εγώ την εφαρμογή και πετάει και έμενα όταν πάω να κάνω top up.

Νόμιζα οτί φταίει το κινητό μου επειδή είναι παλιό (Android 4.2.2) αλλά από ότι φαίνεται είναι δικό τους το πρόβλημα.

 

Επίσης προσπάθησα να βάλω το Revolut με emulator στο PC και δεν εμπαίνε σε κανένα (δοκίμασα BlueStacks, Genimotion, Android x86).

Σήμερα έβαλα και εγώ την εφαρμογή και πετάει και έμενα όταν πάω να κάνω top up.

Νόμιζα οτί φταίει το κινητό μου επειδή είναι παλιό (Android 4.2.2) αλλά από ότι φαίνεται είναι δικό τους το πρόβλημα.

 

Επίσης προσπάθησα να βάλω το Revolut με emulator στο PC και δεν εμπαίνε σε κανένα (δοκίμασα BlueStacks, Genimotion, Android x86).

Έβαλα την παλιά έκδοση της εφαρμογής (2.5.6) και τώρα δεν με πετάει στο top up.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 12,2k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Πειραιώς: Εξάντληση μηνιαίου Ορίου για Εκτέλεση Εμβασμάτων στο εξωτερικό έως του ποσού χιλίων (1000) ευρώ.

Κατόπιν τούτου, από σήμερα και μέχρι το τέλος του μήνα δεν θα είναι δυνατή η εκτέλεση μεταφοράς πίστωσης στο εξωτερικό με χρήση του μηνιαίου ορίου των €1000.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Παιδιά καλησπέρα, καταρχήν ζητώ συγνώμη καθώς γνωρίζω ότι οι ερωτήσεις μου έχουν σίγουρα ήδη απαντηθεί αρκετές φορές στις προηγούμενες σελίδες. Θέλω να αγοράσω ένα macbook από Αγγλία μέσω amazon με την revolut. Καταρχήν, το amazon θα την κάνει δεκτή; Μερικές φορές που είχα δοκιμάσει(προ c.c.) με την κάρτα της Πειραιώς δεν προχώραγε η παραγγελία επειδή ζητούσαν μέσω fax κάποια αποδεικτικά να τους στείλω μέσω τραπέζης, υπάρχει κάτι τέτοιο με τη revolut ή θα την κάνει δεκτή απευθείας χωρίς πρόβλημα. Δεύτερον, έχω ένα βιβλιάριο Πειραιώς στο όνομα μου και την revolut πάλι στο όνομα μου, από ότι έχω καταλάβει πρέπει να πάω αρχές του μήνα να καταθέσω στην Πειραιώς εως 1000 ευρώ και μετά να τα κάνω έμβασμα στη revolut. Το μηνιαίο όριο εμβάσματος είναι 1000; Αν ναι, επειδή για πολύ λίγα ευρώ και συγκεκριμένα για 50(το macbook βγαίνει 1050) δεν θα μπορώ να κάνω έμβασμα 1050 υπάρχει κάποιος τρόπος να κάνω έμβασμα τα άλλα 50 χωρίς να περιμένω 1 μήνα ακόμα; Μπορώ να κάνω έμβασμα από άλλο βιβλιάριο στο οποίο δεν είμαι συνδικαιούχος ή πρέπει να βγάλω 2ο βιβλιάριο και να κάνω από εκεί έμβασμα. Τέλος, ανεξάρτητα από το ποσό που θα κάνω έμβασμα, η χρέωση είναι 1 ευρώ έξτρα στην τράπεζα μου εδώ στην Ελλάδα; Ευχαριστώ εκ των προτέρων για τις απαντήσεις!

Επεξ/σία από kaktos77
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Διάβασε τα τρία πρώτα post, εκεί απαντώνται όλες οι απορίες σου. Σε γενικές γραμμές είσαι αρκετά ενημερωμένος.

Άνοιξε οπωσδήποτε, αν δεν έχεις, ebanking θα σου χρειαστεί!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Να γράψω και εγώ την εμπειρία μου με την Revolut.

 

 

Οι τύποι απλά τα σπάνε. Ξεκάθαρα. Τους παραδέχτηκα για το Paypal πήγε να μου κάνει λαμογία και ενώ το είχα γυρίσει σε USD για μια παραγγελια και είχα κάνει προφανώς αυτά που λέει το Post είχα στο λογαριασμό 120$ για παραγγελία 116$. Μιλάω με το Support και ενώ πάταγα και έδειχνε δολάρια ότι θα με χρέωσει οι τύποι στην Paypal επιμέναν να χρεώσουν σε GBP , αλλά επειδή δεν είχα τα GBP με το Conversion rate του Paypal το μπλόκαρε. Με την τρίτη προσπάθεια τελίκα το χρέωσε σε USD και απλά πλήρωσα 116$ χώρις καμία προμήθεια στην Paypal.   Και μόνο 1 Ευρώ κόστος για το έμβασμα.  Revolut και πάλι Revolut. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Διάβασε τα τρία πρώτα post, εκεί απαντώνται όλες οι απορίες σου. Σε γενικές γραμμές είσαι αρκετά ενημερωμένος.

Άνοιξε οπωσδήποτε, αν δεν έχεις, ebanking θα σου χρειαστεί!

 

Διάβασα τα αρχικά posts απο τα οποία και μου λύθηκαν αρκετές απορίες, ωστόσο θα ήθελα να ρωτήσω περαιτέρω:

1. Το μηνιαίο όριο για έμβασμα είναι 1000/μήνα, γιατί στο αρχικό post αναφέρεται 500/μήνα( μάλλον θα άλλαξε στην πορεία απλά ρωτάω για σιγουριά);

2. Για αγορές απο Amazon θα προχωρήσει εύκολα η παραγγελία ή θα έχω θέματα επιβεβαίωσης της κάρτας;

3. Η προμήθεια ειναι 1 ευρώ για ότι ποσό και να βάλω, δηλαδή και για 1000 ευρώ πάλι 1 θα κρατήσει η τράπεζα;

4. Ξέρετε αν κάνω εμβασμα τα 1000 ευρώ απο τον τραπεζικό λογαριασμό και το 50 το κάνω απο τη χρεωστική της Πειραιώς που ειναι συνδεδεμένη με τον ίδιο λογαριασμό αν θα γίνει δεκτό; Το πρόβλημα μου ειναι ότι δεν έχω 2ο λογαριασμό. Αν δεν μπορώ να κάνω το παραπάνω που σκέφτηκα, αν βγάλω 2ο λογαριασμό στην ίδια τράπεζα θα μπορώ να κάνω ταυτόχρονα έμβασμα απο δυο λογαριασμούς της ίδιας τράπεζας ή ελέγχουν τα στοιχεία σου και πάει βάση προσώπου;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1) Ναι

2) Ναι δουλεύει κανονικά

3) Ναι (εφόσον το έμβασμα γίνει μέσω ebanking και όχι στο γκισέ)

4) Έμβασμα από Ελληνική χρωστική δεν περνάει. 2ος λογαριασμός από την ίδια τράπεζα (εκτός του ότι μάλλον δε θα σου ανοίξουν καν) δε θα μπορεί να στείλει ξεχωριστό 1000άρικο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1) Ναι

2) Ναι δουλεύει κανονικά

3) Ναι (εφόσον το έμβασμα γίνει μέσω ebanking και όχι στο γκισέ)

4) Έμβασμα από Ελληνική χρωστική δεν περνάει. 2ος λογαριασμός από την ίδια τράπεζα (εκτός του ότι μάλλον δε θα σου ανοίξουν καν) δε θα μπορεί να στείλει ξεχωριστό 1000άρικο.

Ευχαριστώ πολύ για τη βοήθεια φίλε μου, άρα πρέπει αναγκαστηκά να περιμένω δίμηνο και να βάλω τον ένα μήνα κοντά στο 1000αρικο και τον επόμενο το υπόλοιπο ποσό.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ευχαριστώ πολύ για τη βοήθεια φίλε μου, άρα πρέπει αναγκαστηκά να περιμένω δίμηνο και να βάλω τον ένα μήνα κοντά στο 1000αρικο και τον επόμενο το υπόλοιπο ποσό.

 

 

Μπορείς να στείλεις πάντως απο Revolut σε Revolut. Αν έχεις κάποιο γνωστό που μπορεί να ασχοληθεί και θέλει μπορείς να βάλεις το υπόλοιπο σε αυτόν και να περάσεις έτσι το όριο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ευχαριστώ πολύ για τη βοήθεια φίλε μου, άρα πρέπει αναγκαστηκά να περιμένω δίμηνο και να βάλω τον ένα μήνα κοντά στο 1000αρικο και τον επόμενο το υπόλοιπο ποσό.

Φυσικά πριν στείλεις τα χρήματα πρέπει να κάνεις ταυτοποίηση στην revolut με την ταυτότητα σου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μπορείς να στείλεις πάντως απο Revolut σε Revolut. Αν έχεις κάποιο γνωστό που μπορεί να ασχοληθεί και θέλει μπορείς να βάλεις το υπόλοιπο σε αυτόν και να περάσεις έτσι το όριο.

 

Είσαι θεός! Μόλις με έσωσες, θα βγάλω μια για τον πατέρα μου και θα σπάσω το ποσό στα δύο, μετά θα μεταφέρω από την μια revolut στην άλλη και τέλος. Αυτό λογικά γίνεται μέσω του send που έχει εντός της εφαρμογής. Γνωρίζεις αν έχει κάποιο κόστος η αποστολή χρημάτων από revolut σε revolut και αν ναι ποιο είναι αυτό και αν αυξάνει ανάλογα με το ποσό που στέλνω;

 

Φυσικά πριν στείλεις τα χρήματα πρέπει να κάνεις ταυτοποίηση στην revolut με την ταυτότητα σου.

 

Ευχαριστώ φίλε μου, το είχα κάνει ήδη με το δίπλωμα όταν την έβγαλα και μάλιστα ο έλεγχος έγινε και ταχύτητα από την revolut σε λιγότερο από 10 λεπτά.

 

Και τέλος, όταν λένε παιδιά ότι εξαντλήθηκαν τα ποσά που προβλέπονται για κάθε τράπεζα για έμβασμα από τις 18/7. Δηλαδή αν πάω εγώ αύριο μέσω winbank Πειραιώς και κάνω έμβασμα 100 ευρώ στη revolut μου δεν θα το κάνει καθόλου τώρα; Θα γίνει αυτόματα αρχές του μήνα ή θα πρέπει να ξανακάνω τότε;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Έμβασμα θα κάνεις τον επόμενο μήνα τώρα.

Μεταφορά από revolut σε revolut είναι δωρεάν.

 

 

Μαλακία. Ελέγα να στείλω κάνα 50Ευρω στην revolut και να κάνω ένα mini shopping spree στο AliExpress

Ευχαριστώ παιδιά για όλες τις απαντήσεις!!

 

 

Αντε με το καλό. Αν προσέξεις όλα τα βήματα θα είσαι αρχόντας. Πλέον πίνω νερό στo όνομα της revolut.

ΥΓ Παιδιά κάτι που πρόσεξα. Στο app κάνεις απευθείας εναλλαγή με το live συνάλλαγμα. Αρά στην ουσία μπορείς να βγάλεις λεφτά από αυτήν αν το χειριστείς σωστά 

 

 

Edit: http://news247.gr/eidiseis/oikonomia/capital-controls-egkrithhke-apo-toys-thesmous-h-xalarwsh-toys.4176778.html δείτε το 7

Επεξ/σία από alxdjo
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημέρα σας.

Αγορά και κατόπιν ακύρωση από αλιεξπρες κάνει την επισροφή ποσού στην κάρτα κανονικά ή υπάρχει πρόβλημα?

Από άμαζον πάντως κάνει κανονικά.

Ευχαριστώ!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...