Προς το περιεχόμενο

Revolut: Οδηγός επιβίωσης [Διαβάστε τα 3 πρώτα posts πριν ρωτήσετε]


mary

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 12,2k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Από χρεωστική κάρτα Eurobank μέχρι τι ποσό μπορώ να στείλω και ποια η διαδικασία;

Η διαδικασία είναι να διαβάσεις της 3 πρώτες σελίδες πριν ρωτήσεις!Δεν περναει πια η καρτες στην revolut οποτε με απλο εμβασμα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μία χαρά παίζει με xiaomi Redmi Note 3. Πρέπει να το έχεις όμως και ως επιλογή screen lock

Φιλε το εχω βάλει κανονικά το αποτύπωμα για ξκλεθδωνω την συσκευή μου αλλά αυτή την επιλογή δεν μου την βγάζει μέσα στο μενού της εφαρμογής! :(
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Μία χαρά παίζει με xiaomi Redmi Note 3. Πρέπει να το έχεις όμως και ως επιλογή screen lock

Φιλε το εχω βάλει κανονικά το αποτύπωμα για ξκλεθδωνω την συσκευή μου αλλά αυτή την επιλογή δεν μου την βγάζει μέσα στο μενού της εφαρμογής! :(
Από android 6 και πάνω. Lollipop δεν λειτουργεί καμία εφαρμογή να ανοίγει με fingerprint.
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το απόγευμα δοκίμασα κι εγώ να περάσω την χρεωστική μου (VISA Πειραιώς) καθώς και την Πειραιώς weBuy (Virtual Prepaid MasterCard) και δεν πέρασε καμία από τις 2. Ειδικά στην χρεωστική με πήγε κανονικά στο 3D secure, το έκανα, και έβγαλε μετά error. Επίσης, for reference, βλέπει τη weBuy για credit card.

Δεν είχα δοκιμάσει ως τώρα γιατί μόλις είχα στείλει έμβασμα τη μέρα που διάβασα ότι άρχισαν να περνάνε. Παίζει να έχουμε μηνιαίο όριο ανά τράπεζα or sth και σε αυτό; Αν θυμάμαι καλά άρχισαν να δουλεύουν με το που μπήκε ο Σεπτέμβρης και τώρα τελειώνει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παίζει να έχουμε μηνιαίο όριο ανά τράπεζα or sth και σε αυτό; Αν θυμάμαι καλά άρχισαν να δουλεύουν με το που μπήκε ο Σεπτέμβρης και τώρα τελειώνει.

 

Παλιότερα (από πέρυσι ακόμα και πριν επιτραπούν οι επιπλέον κωδικοί συναλλαγών) αν θυμάμαι καλά υπήρχε συνολικό μηνιαίο όριο για την κάθε τράπεζα (όχι ανά κάρτα δηλαδή) που μπορούσε να διατεθεί συνολικά για τις επιτρεπόμενες αγορές προς το εξωτερικό όλων των πελατών της. Για αυτόν τον περιορισμό δεν διάβασα κάπου αλλαγές με τα πρόσφατα μέτρα "χαλάρωσης" των cc. Μήπως τελικά αυτό το όριο εξαντλήθηκε το Σεπτέμβριο και για αυτό εμφανίστηκε αυτό το πρόβλημα; Να κάνει αγορά με Ελληνική κάρτα από το εξωτερικό δοκίμασε κανείς σας τις τελευταίες 6-7 μέρες μήπως δεν περνάνε ούτε αυτές;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παλιότερα (από πέρυσι ακόμα και πριν επιτραπούν οι επιπλέον κωδικοί συναλλαγών) αν θυμάμαι καλά υπήρχε συνολικό μηνιαίο όριο για την κάθε τράπεζα (όχι ανά κάρτα δηλαδή) που μπορούσε να διατεθεί συνολικά για τις επιτρεπόμενες αγορές προς το εξωτερικό όλων των πελατών της. Για αυτόν τον περιορισμό δεν διάβασα κάπου αλλαγές με τα πρόσφατα μέτρα "χαλάρωσης" των cc. Μήπως τελικά αυτό το όριο εξαντλήθηκε το Σεπτέμβριο και για αυτό εμφανίστηκε αυτό το πρόβλημα; Να κάνει αγορά με Ελληνική κάρτα από το εξωτερικό δοκίμασε κανείς σας τις τελευταίες 6-7 μέρες μήπως δεν περνάνε ούτε αυτές;

Το πιθανότερο είναι να μπήκε σε απαγορευμένη κατηγορία η Revolut, δεδομένου ότι μπλοκαρίστηκε από όλες τις κάρτες την ίδια περίοδο. Είναι λίγο απίθανο να τέλειωσαν ταυτόχρονα τα όρια όλων των τραπεζών για συναλλαγές με εξωτερικό....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Βασικά αν οι πιστωτικές έχουν 1% προμήθεια (λογικό αφού το 1% το παίρνει η τράπεζα που έχει εκδώσει την πιστωτική) και αν τα χρήματα εμφανίζονται άμεσα τότε για top-up μέχρι 100 ευρω συμφέρει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Βασικά αν οι πιστωτικές έχουν 1% προμήθεια (λογικό αφού το 1% το παίρνει η τράπεζα που έχει εκδώσει την πιστωτική) και αν τα χρήματα εμφανίζονται άμεσα τότε για top-up μέχρι 100 ευρω συμφέρει.

Το προβλημα ειναι οτι πια δεν γινετε...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ούτε με πιστωτικές; με χρωστικές νομιζα ότι κόπηκε. Κοπήκαν και οι πιστωτικές;

Oνειρο ήταν και πέταξε  :cry:  Σιγά μην αφήσουν οι Ελληνικές Τράπεζες την μηδενική ή έστω με 1% χρέωση μεταφορά χρημάτων σε κάρτα εξωτερικού.  Ισως το πρόβλημα όμως να είναι στην Revolut, γιατι η αντίστοιχη κάρτα Leupay εξακολουθεί και φορτίζει απο ελληνική mastercard άμεσα (webuy Πειραιώς για την ακριβεια)....περίεργο. :huh:

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

άρα δεν έκανες ένα από τα 2 απαραίτητα βήματα ; :)

(το πρώτο ήταν να είναι ο λογαριασμός με το ίδιο όνομα)

 

μίλα στο support τους

Σήμερα τους έγραψα στο support ότι έβαλα λάθος reference number και δε βλέπω τα χρήματα.

Περιμένω να δω τη θα μου πουν,όχι τίποτα άλλο ποιος ακούει και τα παράπονα της αδερφής που είναι τα λεφτά όεο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σήμερα τους έγραψα στο support ότι έβαλα λάθος reference number και δε βλέπω τα χρήματα.

Περιμένω να δω τη θα μου πουν,όχι τίποτα άλλο ποιος ακούει και τα παράπονα της αδερφής που είναι τα λεφτά όεο.

Τα χρηματα δεν πρόκειται να μπουν στην ρεβολουτ, θα γυρίσουν στην τράπεζα σου μετα 10-15 εργάσιμες

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Oνειρο ήταν και πέταξε  :cry:  Σιγά μην αφήσουν οι Ελληνικές Τράπεζες την μηδενική ή έστω με 1% χρέωση μεταφορά χρημάτων σε κάρτα εξωτερικού.  Ισως το πρόβλημα όμως να είναι στην Revolut, γιατι η αντίστοιχη κάρτα Leupay εξακολουθεί και φορτίζει απο ελληνική mastercard άμεσα (webuy Πειραιώς για την ακριβεια)....περίεργο. :huh:

Το είπε ρε παίδες και κάποιος παραπάνω που ρώτησε σε τραπ. ότι το θέμα είναι η ρεβο κι όχι συλλήβδην όλες.

Έχει καταχωριθεί πλέον σε άλλη κατηγορία.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τα χρηματα δεν πρόκειται να μπουν στην ρεβολουτ, θα γυρίσουν στην τράπεζα σου μετα 10-15 εργάσιμες

Είναι σίγουρο αυτό; γιατί θέλει να κάνει άμεσα αγορά από spordirect οπότε να της πω να κάνει άλλο έμβασμα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...