Προς το περιεχόμενο

Revolut: Οδηγός επιβίωσης [Διαβάστε τα 3 πρώτα posts πριν ρωτήσετε]


mary

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Να ευχαριστάς που δεν είχες υπόλοιπο μέσα  :-D

Panagiotakopoulos ... may I presume ?  :-D

Αστειεύομαι φίλτατε, γιατί δεν την κάνεις verify χειροκίνητα, σε ελάχιστες περιπτώσεις έχει δουλέψει η φωτογραφική αναγνώριση κάρτας  :wacko:

 

Μα μόνο η αρχική σύνδεση κάρτας γίνεται και χειροκίνητα. Το verification αυτής γίνεται υποχρεωτικά και μόνο μέσω της κάμερας! Αν γινόταν θα το είχα κάνει...

 

Νομιζω ο λόγος που δε δουλεύει είναι επειδή δεν είναι ανάγλυφη. Μια ανάγλυφη κάρτα debit την αναγνωρισε σε μένα αμέσως η εφαρμογή

 

Και που τις βρίσκετε τις ανάγλυφες debit πλέον; Και της Πειραιώς και της Εθνικής και της Eurobank οι debit που έχω, καμία δεν είναι ανάγλυφη. Όλες απλά τυπωμένα έχουν τα νούμερα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 12,2k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Και που τις βρίσκετε τις ανάγλυφες debit πλέον; Και της Πειραιώς και της Εθνικής και της Eurobank οι debit που έχω, καμία δεν είναι ανάγλυφη. Όλες απλά τυπωμένα έχουν τα νούμερα.

ειναι credit cards  καθως επισης κ η καινουργια skrill ειναι επισης αναγλυφη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ειναι credit cards  καθως επισης κ η καινουργια skrill ειναι επισης αναγλυφη.

 

Ε καλά χαίρω πολύ... Και οι δικές μου πιστωτικές ανάγλυφες είναι και η debit της Ν26 η μοναδική που έχω πετύχει μέχρι σήμερα. Ούτως ή άλλως όμως Ελληνικές κάρτες οποιουδήποτε είδους δεν φορτίζουν (και οι πιστωτικές έχουν θεωρητικά και προμήθεια) και η Ν26 παρά το ότι ανάγλυφη και την έχω δοκιμάσει, δεν έχει καμιά ελπίδα να γίνει verify ποτέ (ανάγλυφη μεν, με μαύρα γράμματα σε διάφανο φόντο όμως). Πρέπει να αναθεωρήσουν τον τρόπο επαλήθευσης των καρτών. Αμφιβάλλω αν το σκανάρισμα δουλεύει σε ποσοστό πάνω του 10%...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μα μόνο η αρχική σύνδεση κάρτας γίνεται και χειροκίνητα. Το verification αυτής γίνεται υποχρεωτικά και μόνο μέσω της κάμερας! Αν γινόταν θα το είχα κάνει...

 

 

Και που τις βρίσκετε τις ανάγλυφες debit πλέον; Και της Πειραιώς και της Εθνικής και της Eurobank οι debit που έχω, καμία δεν είναι ανάγλυφη. Όλες απλά τυπωμένα έχουν τα νούμερα.

 Η alpha είναι ανάγλυφη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπερα, αρχικα μππραβο για τον οδηγο ειναι τελειος..μολις τωρα εφτιαξα γιατι την χρειαζομαι για αγορες απο εξωτερικο...εχω μια απορια και θελω να μπορειτε να με βοηθησετε...Δεν μπορω να βρω το Top up οπως το βλεπω στα screenshot γιατι απο οτι καταλαβα εχει γινει update η εφαρμογη...παταω στο bank μετα Add bank details και εχει tranfer type 3 επιλογες..τι επιλεγω και τ κκανω παρακατω?...επισης αν μπορειτε θελω να μου πειτε πως βρισκω το iban και το bic/swift την revolut..(χαζες ερωτησεις αλλα πραγματικα δεν ξερω)   ευχαριστω

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1. Το top up είναι στην αρχική σελίδα  πρώτο αριστερά, όπως φαίνεται στο screenshot 7, με τη μόνη διαφορά ότι το + είναι σε κύκλο.

 

2. Είναι εύκολο να επιλέξεις ποια θέλεις αφού είναι: to Myself, To another person, to a business.

 

3. Δες πάλι τα screenshots για τις άλλες απορίες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις γύρισα από ταξίδι στο Βουκουρέστι. Χρησιμοποιούσα την Revolut card σε όλες τις συναλλαγές σε super markets, εστιατόρια, airbnb, uber καθώς και αναλήψεις από ΑΤΜ στο τοπικό τους νόμισμα lei. Όλα καλά, χωρίς προμήθειες και στην καλύτερη ισοτιμία eur/ron. Οι κάρτες Ελληνικών Τραπεζών χρεώνουν περίπου 2,5ευρώ για αναλήψεις + 2% επί του ποσού που κάνεις ανάληψη σαν έξοδα συναλλάγματος αν η χώρα δεν είναι στο Ευρώ. Γενικά για ταξίδια είναι ιδανική η Revolut, συνιστάται ανεπιφύλακτα. :-)

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 Για ταξίδια είναι ιδανική η Revolut :-)

Αρκει να την έχεις κάνει verify για να μην πέφτεις πάνω στον περιορισμό του 1000αρικου κ να ειναι το σύστημα τους up & running, έχουν αναφερθεί γενικα καποια προβληματάκια καποιες φορές που να μην περνάνε οι συναλλαγές ενώ υπάρχει κανονικά υπόλοιπο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρκει να την έχεις κάνει verify για να μην πέφτεις πάνω στον περιορισμό του 1000αρικου κ να ειναι το σύστημα τους up & running, έχουν αναφερθεί γενικα καποια προβληματάκια καποιες φορές που να μην περνάνε οι συναλλαγές ενώ υπάρχει κανονικά υπόλοιπο.

 

Την κάνεις verify μέσα σε 2-3 λεπτά και καθάρισες. Για το συστημά τους σίγουρα μπορεί να προκύψει κάποιο πρόβλημα καμιά φορά, όπως μου έχει τύχει και με ελληνικές κάρτες, να μην περνάνε οι συναλλαγές για 1-2 ώρες καθώς το συστημά τους είναι down. Καλό είναι να έχουμε και μια δεύτερη κάρτα για back up αν προκύψει κάτι για ώρα ανάγκης. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Την κάνεις verify μέσα σε 2-3 λεπτά και καθάρισες. Για το συστημά τους σίγουρα μπορεί να προκύψει κάποιο πρόβλημα καμιά φορά, όπως μου έχει τύχει και με ελληνικές κάρτες, να μην περνάνε οι συναλλαγές για 1-2 ώρες καθώς το συστημά τους είναι down. Καλό είναι να έχουμε και μια δεύτερη κάρτα για back up αν προκύψει κάτι για ώρα ανάγκης. 

Αν κάνεις verify με ταυτότητα/διαβατήριο του λογαριασμού, μετά μπορείς να κινήσεις οσα χρήματα θέλεις ή παλι υπάρχει περιορισμος, πχ αμα ξεπεράσεις τα 10.000 ευρω σε συναλλαγες?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν κάνεις verify με ταυτότητα/διαβατήριο του λογαριασμού, μετά μπορείς να κινήσεις οσα χρήματα θέλεις ή παλι υπάρχει περιορισμος, πχ αμα ξεπεράσεις τα 10.000 ευρω σε συναλλαγες?

Υπαρχει οριο 30.000 τον χρονο...

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ρε σεις πηγα να κανω verify εβαλα την ταυτοτητα, αλλα αυτη την ειχα βγαλει οταν ημουν 14 χρονων, τωρα ειμαι 25 και εχω λιγο μουσι...και failαρε! Τοσο δυσκολο ειναι να γινει verify?τωρα δλδ τι φαση,ακομα και να ξυριστω εχω αλλαξει σαν χαρακτηριστικά απο τοτε :S

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ρε σεις πηγα να κανω verify εβαλα την ταυτοτητα, αλλα αυτη την ειχα βγαλει οταν ημουν 14 χρονων, τωρα ειμαι 25 και εχω λιγο μουσι...και failαρε! Τοσο δυσκολο ειναι να γινει verify?τωρα δλδ τι φαση,ακομα και να ξυριστω εχω αλλαξει σαν χαρακτηριστικά απο τοτε :S

Μιλας με το live chat,Θα στείλεις την ταυτότητα και θα σε κάνουν αυτοί verify.Αν και θα ήταν καλό να είναι λίγο πρόσφατη....Λατινικούς χαρακτήρες εχει; Είναι χειρόγραφη;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Την ειχα βγαλει οταν ημουν Γυμνάσιο το 2004 νομιζω μαζι με ενα διαβατηριο που ειχα βγαλει τοτε γιατι ηθελα να παω εξωτερικό...ναι χειρογραφη ειναι, καλως τωρα θα περιμενω να ερθει και η καρτα την εχουν στειλει απ'οτι βλέπω.και αν ειναι θα τους στειλω στο chat

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Την ειχα βγαλει οταν ημουν Γυμνάσιο το 2004 νομιζω μαζι με ενα διαβατηριο που ειχα βγαλει τοτε γιατι ηθελα να παω εξωτερικό...ναι χειρογραφη ειναι, καλως τωρα θα περιμενω να ερθει και η καρτα την εχουν στειλει απ'οτι βλέπω.και αν ειναι θα τους στειλω στο chat

 

Θα πρέπει να δρομολογήσεις αλλαγή ταυτότητας. Η αλλαγή χαρακτηριστικών προσώπου είναι λόγος ακυρότητας της ταυτότητας αν θυμάμαι καλά. Και στα 15 χρόνια (10 ήταν και αυξήθηκε) ούτως ή άλλως οι ταυτότητες παύουν να ισχύουν και πρέπει να αντικαθίστανται.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...