Προς το περιεχόμενο

Revolut: Οδηγός επιβίωσης [Διαβάστε τα 3 πρώτα posts πριν ρωτήσετε]


mary

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Για να αγοράσω το παρακάτω προιόν από το ebay μέσω revolut τι είδους μετατροπή πρέπει να επιλέξω και από που; Επίσης μπορεί να μου πει κάποιος τι τιμή βγάζει; Με το paypal μου το βγάζει στα 220,33€.

 

http://www.ebay.com/itm/182097823734

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 12,2k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Για να αγοράσω το παρακάτω προιόν από το ebay μέσω revolut τι είδους μετατροπή πρέπει να επιλέξω και από που; Επίσης μπορεί να μου πει κάποιος τι τιμή βγάζει; Με το paypal μου το βγάζει στα 220,33€.

 

http://www.ebay.com/itm/182097823734

 

Τράπεζα (Revolut δηλαδή). 187,88GBP είναι, με την ισοτιμία που ισχύει αυτό το Σαββατοκύριακο (τη Δευτέρα μπορεί να αλλάξει), 210€ σου βγαίνει.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τράπεζα (Revolut δηλαδή). 187,88GBP είναι, με την ισοτιμία που ισχύει αυτό το Σαββατοκύριακο (τη Δευτέρα μπορεί να αλλάξει), 210€ σου βγαίνει.

 

Ευχαριστώ πολύ! Με αυτό τον τρόπο έχω την προστασία των 180 ημερών του paypal ή είναι σαν να χρησιμοποιώ σκέτη την κάρτα της revolut;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις γύρισα από ταξίδι στο Βουκουρέστι. Χρησιμοποιούσα την Revolut card σε όλες τις συναλλαγές σε super markets, εστιατόρια, airbnb, uber καθώς και αναλήψεις από ΑΤΜ στο τοπικό τους νόμισμα lei. Όλα καλά, χωρίς προμήθειες και στην καλύτερη ισοτιμία eur/ron. Οι κάρτες Ελληνικών Τραπεζών χρεώνουν περίπου 2,5ευρώ για αναλήψεις + 2% επί του ποσού που κάνεις ανάληψη σαν έξοδα συναλλάγματος αν η χώρα δεν είναι στο Ευρώ. Γενικά για ταξίδια είναι ιδανική η Revolut, συνιστάται ανεπιφύλακτα. :-)

Το βασικό είναι ότι γλυτώνεις το να σου μείνουν λεφτά στο χέρι φεύγοντας όπως και το να ψάχνεις για ανταλλακτήρια.

Γενικά σε τρένο π.χ πέρναγε κανονικά και όλα οκ?

Τους έλεγες εντωμεταξύ φαντάζομαι ότι θες να πληρώσεις σε τοπικό νόμισμα (lei) κι όχι Ευρώ έτσι?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εάν έχεις συνδέσει τη Revolut στο paypal και πληρώσεις μέσω αυτού θα έχεις και την προστασία του.

Δεν την έχω συνδέσει με το paypal αλλά αφού βγαίνει φθηνότερα σκοπεύω να το κάνω. Αυτή την στιγμή έχω περίπου 100 ευρώ στο paypal, αν κάνω την σύνδεση με το revolut θα έχω κανένα πρόβλημα επειδή έχω αυτά τα 100 ευρώ στο paypal;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι, όσο έχεις χρήματα στο balance δεν μπορείς να χρησιμοποιήσεις καμία συνδεδεμένη κάρτα.

Λαθος!Αν κανεις μια αγορα 200 ευρω θα παρει τα 100 απο το balance και 100 απο την καρτα.Αμα ειναι σε αλλο νομισμα η αγορα τοτε δεν θα παρει τα χρηματα απο το balance.Μπορεις να αλλαξεις τα χρηματα απο ευρω με την τσουχτερή χρέωση του paypal...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λαθος!Αν κανεις μια αγορα 200 ευρω θα παρει τα 100 απο το balance και 100 απο την καρτα.Αμα ειναι σε αλλο νομισμα η αγορα τοτε δεν θα παρει τα χρηματα απο το balance.Μπορεις να αλλαξεις τα χρηματα απο ευρω με την τσουχτερή χρέωση του paypal...

 

Εγώ που θέλω να παραγγείλω το συγκεκριμένο προιόν από τον συγκεκριμένο πωλητή και έχω περίπου 100€ στο balance του paypal και άλλα 150€ στην revolut τι με συμφέρει να κάνω;

 

http://www.ebay.com/itm/182097823734

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ που θέλω να παραγγείλω το συγκεκριμένο προιόν από τον συγκεκριμένο πωλητή και έχω περίπου 100€ στο balance του paypal και άλλα 150€ στην revolut τι με συμφέρει να κάνω;

 

http://www.ebay.com/itm/182097823734

Η μεταφορα σε τραπεζικο λογαριασμο (4 ευρω χρεωση απο την ελληνικη τραπεζα) και μετα να τα στειλεις στην revolut με εμβασμα ωστε να τα εχεις ολα τα χρηματα στην revolut η μετατροπη απο ευρω σε GBP μεσω του paypal.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η μεταφορα σε τραπεζικο λογαριασμο (4 ευρω χρεωση απο την ελληνικη τραπεζα) και μετα να τα στειλεις στην revolut με εμβασμα ωστε να τα εχεις ολα τα χρηματα στην revolut η μετατροπη απο ευρω σε GBP μεσω του paypal.

 

Επειδή έχω μπερδευτεί και με δεδομένο ότι έχω τα μισά χρήματα στο paypal και τα άλλα μισά στην revolut, τι με συμφέρει να κάνω και πόσο θα μου βγει το συνολικό κόστος; Ευχαριστώ και πάλι!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...