Προς το περιεχόμενο

Revolut: Οδηγός επιβίωσης [Διαβάστε τα 3 πρώτα posts πριν ρωτήσετε]


mary

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Απλα επιλεγεις στο paypal να σε χρεωσει στο νομισμα της αγορας και θα κανει μονη της την μετρατοπη η revolut.

πως γίνετε αυτό;έχω βάλει επιλογή να κάνει μετατροπή η κάρτα και όχι το PayPal ,αλλά όπως θα δεις αυτό επιμένει να μου μετατρέψει λίρες σε Australian dollars.

post-170594-0-78267100-1496494892_thumb.png

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 12,2k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Καλησπερα,

Μια ερώτηση: Υπάρχει κάποιος άλλος τρόπος να κάνω top-up εκτός από τον τραπεζικό λογαριασμό??

Δοκίμασα με μια πιστωτική κάρτα της Eurobank αλλα λόγω capital control δεν μου την δέχτηκε...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπερα,

Μια ερώτηση: Υπάρχει κάποιος άλλος τρόπος να κάνω top-up εκτός από τον τραπεζικό λογαριασμό??

Δοκίμασα με μια πιστωτική κάρτα της Eurobank αλλα λόγω capital control δεν μου την δέχτηκε...

Με Ελληνικές κάρτες δε γίνεται λόγω των κεφαλαιακών περιορισμών

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχει πάει στις 3-4 ημέρες πλέον η πίστωση. Εμένα γίνονταν την ίδια μερα μέσω της τράπεζας που έστελνα. Μάλλον η τελευταία φορά που την φορτίζω

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδες, βοηθηστε λιγο:

 

Θα ειμαι Τσεχια την επομενη εβδομαδα με Ρεβ + Ν26 στην τσεπη μου (και μια-δυο ελληνικες καρτες φυσικα, αλλα ελπιζω να μη χρειαστουν).

 

Αν δεν κανω λαθος, η αναληψη ξενου νομισματος (εκτος ευρω) απο ΑΤΜ χρεωνεται με 1,7% προμηθεια απο τη Ν26. Στη Ρεβολουτ μετεφερα καποια χρηματα ηδη, διοτι αν θυμαμαι καλα δεν εχει χρεωσεις για αναληψη απο ΑΤΜ. Θα κρατησω τα υπολοιπα χρηματα στη Ν26 για αγορες/πληρωμες απευθειας με καρτα.

 

Κανω κατι λαθος;

 

Δεν θελω να γραψω στο τοπικ της Ν26 για να μην επαναλαμβανομαστε με μνμ, αφου πολλοι χρησιμοποιουν πολλοι εδω τις δυο καρτες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι, καρτες Εθνικης θα εχω μαζι μου. Τωρα για αναληψη Ρεβ, τα 200 ευρω (το ισοδυναμο σε Τσεχικες Κορονες) ειναι οκ για αναληψη. Δυο μερες θα ειμαι εκει, θα πληρωνω και με mastercard ουτως ή αλλως, οποτε θα αποφυγω τις χρεωσεις αναληψης ΑΤΜ. Αν παλι εχω αναγκη και χρειαστω περισσοτερα, δε θα σκασω για το 1,7% ή το 2% προμηθειας. Οσο μπορω ομως να αποφυγω να τα παιρνουν οι τραπεζες, θα το κανω.

 

Σας ευχαριστω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι, καρτες Εθνικης θα εχω μαζι μου. Τωρα για αναληψη Ρεβ, τα 200 ευρω (το ισοδυναμο σε Τσεχικες Κορονες) ειναι οκ για αναληψη. Δυο μερες θα ειμαι εκει, θα πληρωνω και με mastercard ουτως ή αλλως, οποτε θα αποφυγω τις χρεωσεις αναληψης ΑΤΜ. Αν παλι εχω αναγκη και χρειαστω περισσοτερα, δε θα σκασω για το 1,7% ή το 2% προμηθειας. Οσο μπορω ομως να αποφυγω να τα παιρνουν οι τραπεζες, θα το κανω.

 

Σας ευχαριστω.

Aν χρειαστεί να κάνεις ανάληψη με τη revolut προτίμησε τραπεζικά ΑΤΜ (Βankomat αν θυμάμαι νομίζω λέγονται έξω απο τράπεζες πχ Unicredit, Raiffeisen κλπ) ή μέσα σε μεγάλα mall, μακρυά απο τα τοπικά ανταλλακτήρια συναλλάγματος !  Να περάσεις καλά :) 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ευχαριστω πολυ molot. Θα το εχω υποψιν, νομιζω οτι πραγματι λεγονται bankomat. Στο μεταξυ θυμηθηκα οτι και η συζυγος εχει Ρεβ, αρα θα της ριξω χρηματα εκει για να εχουμε και αυτη την εναλλακτικη για αναληψη αλλων 200 ευρω. Ολα καλα, δε θα χρειαστουν τοσα μετρητα αλλωστε, λιγο θα μεινουμε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@Jonkyr, αυτό που σου είπε ο Λούρος είναι πολύ σωστό. Ο, τι και αν συμβεί και εφόσον χρειαστεί να χρησιμοποιηθεί ελληνική χρεωστική, μόνο Εθνική (Mastercard). Δοκιμασμένη 1+ χρόνο στη Λατινική Αμερική. Ελάχιστες έως και αδιάφορες οι χρεώσεις (επιλογή στο μηχάνημα POS πάντα σε τοπικό νόμισμα, εφόσον σας ζητηθεί). 

 

Για ζεστό χρήμα, αν δεν κάνω λάθος ισχύουν τα εξής (σε Master ETE αναφέρομαι) :

1. Χρέωση ΕΤΕ 2.0€ ή 2.5€ / το τσεκάρετε και από το site της τράπεζας, όπου έχει αναρτημένο τον κατάλογο χρεώσεων (ήταν 1€, άλλαξε αν δεν κάνω λάθος Μάιο 2016),

2. Χρέωση του ΑΤΜ της εκεί τράπεζας (σε ενημερώνει πριν την ανάληψη),

3. Τρέχουσα μετατροπή νομίσματος (νομίζω forex ισοτιμία, δηλαδή χωρίς καπέλο).

 

Καλά να περάσουτε!  

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...