Προς το περιεχόμενο

Revolut: Οδηγός επιβίωσης [Διαβάστε τα 3 πρώτα posts πριν ρωτήσετε]


mary

Προτεινόμενες αναρτήσεις

​Για την μεταφορα εννοω απο την Αμερικη στην Ελλαδα μεσω Paypal, δηλαδη το Αμερικανικο Paypal θα στελνει στο Ελληνικο, και θα τα βγαζει η θεια απο την Ελλαδα. Οποτε τι γινεται σε αυτη την περιπτωση? N26?

Γιατι μπλέκεις το paypal? Με απλο εμβασμα δε γινεται?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 12,2k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

 

 

​Για την μεταφορα εννοω απο την Αμερικη στην Ελλαδα μεσω Paypal, δηλαδη το Αμερικανικο Paypal θα στελνει στο Ελληνικο, και θα τα βγαζει η θεια απο την Ελλαδα. Οποτε τι γινεται σε αυτη την περιπτωση? N26?

 

Όχι. Η Ν26 είναι "προβληματική" σε συναλλαγές με άλλο νόμισμα πλην του Ευρώ, συν ότι θα υπάρξει πρόβλημα με την προέλευση των χρημάτων που θα μπαίνουν. 1000€ κάθε μήνα (τακτικές πιστώσεις δηλαδή) είναι αρκετά μεγάλο ποσό για να κινήσει ενέργειες από τη Ν26 (και οποιαδήποτε τράπεζα) σε σχέση με την εφορία όπως δυστυχώς έχουν εξελιχθεί τα πράγματα.

Η καλύτερη λύση που μπορώ να σκεφτώ είναι κάποια Αμερικάνικη κάρτα/λογαριασμό (όπως η Payoneer ας πούμε) στην οποία να μπαίνουν τα λεφτά και η οποία κάρτα θα αποσταλλεί στη θεία σου για να κάνει αναλήψεις από ΑΤΜ εδώ (με όποιες επιβαρύνσεις από προμήθειες τις οποίες όμως μάλλον δεν μπορεί να αποφύγει). Είμαστε εντελώς εκτός θέματος από τη στιγμή που η revolut απορρίφθηκε ως λύση.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

 

 

Όχι. Η Ν26 είναι "προβληματική" σε συναλλαγές με άλλο νόμισμα πλην του Ευρώ, συν ότι θα υπάρξει πρόβλημα με την προέλευση των χρημάτων που θα μπαίνουν. 1000€ κάθε μήνα (τακτικές πιστώσεις δηλαδή) είναι αρκετά μεγάλο ποσό για να κινήσει ενέργειες από τη Ν26 (και οποιαδήποτε τράπεζα) σε σχέση με την εφορία όπως δυστυχώς έχουν εξελιχθεί τα πράγματα.

Η καλύτερη λύση που μπορώ να σκεφτώ είναι κάποια Αμερικάνικη κάρτα/λογαριασμό (όπως η Payoneer ας πούμε) στην οποία να μπαίνουν τα λεφτά και η οποία κάρτα θα αποσταλλεί στη θεία σου για να κάνει αναλήψεις από ΑΤΜ εδώ (με όποιες επιβαρύνσεις από προμήθειες τις οποίες όμως μάλλον δεν μπορεί να αποφύγει). Είμαστε εντελώς εκτός θέματος από τη στιγμή που η revolut απορρίφθηκε ως λύση.

 

 

Εγινα καταλαβα. Οποτε θα ψαξω να δω τι μπορει να γινει με καποιο αλλο προιον πλην Revolut. Ευχαριστω πολυ παιδια!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγινα καταλαβα. Οποτε θα ψαξω να δω τι μπορει να γινει με καποιο αλλο προιον πλην Revolut. Ευχαριστω πολυ παιδια!!

 

Κράτα μόνο αυτό που σου είπα, ότι στα 1.000 δολάρια, η revolut κρατάει 30. Μπορεί στο τέλος της ημέρας να είναι η φθηνότερη επιλογή.

 

Επίσης, τσέκαρε μήπως μπορείς να ανοίξεις λογαριασμό σε δολάρια από ελληνική τράπεζα. Παλιά γίνονταν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κράτα μόνο αυτό που σου είπα, ότι στα 1.000 δολάρια, η revolut κρατάει 30. Μπορεί στο τέλος της ημέρας να είναι η φθηνότερη επιλογή.

 

Επίσης, τσέκαρε μήπως μπορείς να ανοίξεις λογαριασμό σε δολάρια από ελληνική τράπεζα. Παλιά γίνονταν.

 

Εγω σκεφτομουν να εκανα ενα Paypal στη θεια , μετα μια Revolut παλι στο ονομα της και αφου εβαζα στο paypal την καρτα της Revolut, με την καρτα της Revolut θα τραβουσε τα χρηματα. Θα επαιρνε τα πρωτα 200 ευρω χωρις χρεωσεις, και τα υπολοιπα με οτι κραταει η Revolut. Μετατροπη θα εκανε η Revolut απο δολλαρια σε ευρω, οποτε σκεφτομουν οτι ηταν οτι καλυτερο. Για εμβασμα δεν ξερω γιατι δεν θελουν γιατι ασε που θα κρατανε μπολικα οι τραπεζες, θα πρεπει να πληρωνει και ποσο φορο για αυτα τα χρηματα...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν μπορείς να το κάνεις αυτό, γιατί τα χρήματα του paypal πηγαίνουν σε λογαριασμό και όχι σε κάρτα.

Από την άλλη αυτή η στιγμή η revolut δίνει ισοτιμία 888.79 ευρώ στα 1000 δολάρια. Αυτό σημαίνει ότι αν αφαιρέσεις τα 200 δωρεάν σου μένουν 688.79 στα οποία υπάρχει χρέωση 2% σε περίπτωση απόσυρσείς τους.

 

Για τόσα μεγάλα ποσα θα πρότεινα transfer wise, που αυτή τι στιγμή τα 1000 δολάρια τα δίνει 884.60 ευρώ, τα οποία χρήματα μπαίνουν κανονικά σε ευρώ στο ελληνικό λογαριασμό σου.

 

Τα στέλνει ο ξάδερφος σου σε τοπικό αμερικάνικο λογαριασμό και αυτοί τα προωθούν στον ελληνικό της θείας σου.

 

 

 

Κοίτα εάν στην revolut έχεις προσωπικό αριθμό για αγγλία μπορείς να κάνεις την αποστολή στη revolut σε συνδυασμό με την tranfer wise, σε περίπτωση που θες να παρακάμψεις τις ελληνικές τράπεζες. Η άνοιξε έναν λογαριασμό στην Ν26 και παρομοίως συνδυασμό με transfer wise.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μια ιδέα για τον φίλο, δεν μπορεί να του δώσει ο αμερικανός μια χρεωστική αμερικανική κάρτα και να κάνει αναλυψη του χιλιαρικου απο καποιο ατμ εδώ στην Ελλάδα;

 

Φαντάζομαι υπαρχει εμπιστοσύνη μεταξύ τους.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κι εναλλακτικη λυση ειναι η δημιουργια λογαριασμου στην Payoneer, ΑΛΛΑ με χρηση καρτας σε ευρω αντι δολλαριο. Εχει συνδρομη 25 δολαριων το ετος, θα χαθουν καποια χρηματα στις μετατροπες συναλλαγματος. Το δευτερο ουτως ή αλλως θα το φαει στο κεφαλι, με οποιαδηποτε αλλη επιλογη. Ε, ας δωσει κι αλλα 25 δολαρια κατ' ετος για να ειναι ησυχη και να γινεται ευκολα η δουλεια.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδια ευχαριστω  ολες τις απαντησεις που μου δινετε! Το θεμα ειναι να μην πληρωνει η γυναικα χρηματα απο θεμα φορολογιας στην Ελλαδα, γιατι κανεις δεν ξερει ποσα μπορει να ζητησει το κρατος πλεον αφου μπορει να τα θεωρησει εσοδα. ΓΙαυτο γινεται και αυτη η διαδικασια ωστε να γλυτωσει οσα περισσοτερα μπορει σε φορους , και φυσικα σε διαδικασιες απο τις καρτες. ΓΙνεται  να της στειλει μονο χρηματα στο Paypal και σε Ελληνικο τραπεζικο λογαριασμο, αλλα της ειπα οτι εαν στελνει ο ανθρωπος σε ελληνικο τραπεζικο λογαριασμο θα εχει στανταρ θεματα με φορολογια. Απλα ψαχνω να βρω τροπους ωστε να τα τραβαει μεσω καρτας .. θα ψαξω και τις εναλλακτικες που με ειπατε για να δω τι μπορω να κανω

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μια άλλη λύση είναι να βγάλει την simple card (αμερικάνικη αντίστοιχη της revolut και n26) ο ξάδερφος σου να σου δώσει τα στοιχεία της. Μετά να την περάσεις στην revolut. Αυτός θα στέλνει τα χρήματα στη χώρα του και εσύ θα τα μετατρέπεις σε ευρώ από την revolut, αλλά όπως είπα και στην αρχή η revolut για τα 1.000 δολάρια κρατάει 30 δολάρια.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Απο τη στιγμη που χρηματα μπαινουν σε λογαριασμους πολυεθνικων εταιρειων οπως οι τραπεζες, ο ελεγχος ειναι πιθανος ανα πασα στιγμη. Υπαρχουν οι τροποι, απλα στη μπανανια μας δεν ασχολειται κανεις για μερικα χιλιαρικα και εναλλακτικους τροπους. Εκει παταμε ολοι μας. Αλλα αν το καλοσκεφτεις, 1000 δολαρια το μηνα Χ 12 μηνες ειναι ενας μεγααααλος μισθος ενος ανθρωπου που εχει δουλεια (και πληρωνεται) στην Ελλαδα. Συνεπως ναι, η θεια εχει στην πραγματικοτητα εσοδα που πρεπει να φορολογηθουν. Το οτι κανεις μας δε θελει να φορολογηθει ειναι λογικο, αλλα ας μην διαστρεβλωνουμε την πραγματικοτητα. Ειμαστε ωστοσο ασοβαρο κρατος, αρα ο καθενας κανει ο,τι μπορει για να επιβιωσει. Δεν θεωρω οτι ειμαστε χειροτεροι απο τους "ευρωπαιους" (και καλα), απλα εκει οι νομοι τηρουνται. Εχω καλους φιλους απο κεντρικη Ευρωπη που εχουν τα λεφτα τους στο Ντουμπαι κι αλλους που εχασαν τον υπνο τους για μηνες με τα καπιταλ κοντρολ στην Κυπρο.

 

Κοιταξε την Payoneer, λογικα θα βολεψει λογω καρτας σε δολαρια/ευρω.

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Ο φίλος ρώτησε ξεκάθαρα πως μπορεί να μεταφέρει χρήματα από Αμερική σε κάποια άλλη τράπεζα του ευρώ, εξαιρουμένης της Ελλάδας. Του είπαμε μερικές λύσης, το αν θα συμπληρώσει τον κωδικό για τις καταθέσεις στο εξωτερικό στο έντυπο της εφορίας είναι δικό του θέμα. Μέχρι εδώ καμία παρανομία ή προτροπή για παρανομία.

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα και καλώς σας βρήκα!

 

Έχω ένα θέμα και αρχικά πίστεψα ότι η λύση σε αυτό είναι η Revolut, αλλά τώρα που το ψάχνω καλύτερα, με βάση αυτά που διάβασα παραπάνω μάλλον τελικά δεν είναι.

 

Πρόκειται να έχω έσοδα από εταιρία του εξωτερικού. Δεν ξέρω ακριβώς για τι ποσά μιλάμε. Αν όλα πάνε καλά, μπορεί να είναι και αρκετά χρήματα, τουλάχιστον περισσότερα απ' όσα θα μπορούσα να κάνω ανάληψη από ελληνικό τραπεζικό λογαριασμό με τα capital controls. Το θέμα είναι ότι έτσι κι αλλιώς δεν έχω λογαριασμό. Η πληρωμή μου θα γίνεται μέσω paypal. Ψάχνω λοιπόν να βρω μια λύση να μπορώ τα χρήματα που θα μου καταβάλλονται στο paypal να τα πάρω μετρητά από ΑΤΜ στην Ελλάδα. Αν έχω καταλάβει σωστά, με την Revolut μπορώ να κάνω αγορές στην Ελλάδα. Όμως για κάποια πράγματα, π.χ. το νοίκι μου, θα χρειάζομαι μετρητά. Μεταφορά χρημάτων από paypal σε Revolut δεν γίνεται. Έχω καταλάβει σωστά;

 

Αν είναι όντως έτσι, μήπως γνωρίζετε να μου προτείνετε κάποια άλλη λύση; Ευχαριστώ!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα και καλώς σας βρήκα!

 

Έχω ένα θέμα και αρχικά πίστεψα ότι η λύση σε αυτό είναι η Revolut, αλλά τώρα που το ψάχνω καλύτερα, με βάση αυτά που διάβασα παραπάνω μάλλον τελικά δεν είναι.

 

Πρόκειται να έχω έσοδα από εταιρία του εξωτερικού. Δεν ξέρω ακριβώς για τι ποσά μιλάμε. Αν όλα πάνε καλά, μπορεί να είναι και αρκετά χρήματα, τουλάχιστον περισσότερα απ' όσα θα μπορούσα να κάνω ανάληψη από ελληνικό τραπεζικό λογαριασμό με τα capital controls. Το θέμα είναι ότι έτσι κι αλλιώς δεν έχω λογαριασμό. Η πληρωμή μου θα γίνεται μέσω paypal. Ψάχνω λοιπόν να βρω μια λύση να μπορώ τα χρήματα που θα μου καταβάλλονται στο paypal να τα πάρω μετρητά από ΑΤΜ στην Ελλάδα. Αν έχω καταλάβει σωστά, με την Revolut μπορώ να κάνω αγορές στην Ελλάδα. Όμως για κάποια πράγματα, π.χ. το νοίκι μου, θα χρειάζομαι μετρητά. Μεταφορά χρημάτων από paypal σε Revolut δεν γίνεται. Έχω καταλάβει σωστά;

 

Αν είναι όντως έτσι, μήπως γνωρίζετε να μου προτείνετε κάποια άλλη λύση; Ευχαριστώ!

Για να παρεις χρηματα απο το balance του παυπαλ πρεπει υποχρεωτικά να τα κατεβάσεις σε κάποιο ΙΒΑΝ, τραπεζικό λογαριασμό

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...