Προς το περιεχόμενο

Revolut: Οδηγός επιβίωσης [Διαβάστε τα 3 πρώτα posts πριν ρωτήσετε]


mary

Προτεινόμενες αναρτήσεις

monenese 5 ευρώ το μήνα?

 

Καλύτερα να βγάλει κάποιος διαβατήριο και να πάει στη Ν26 που είναι και κανονική τράπεζα με τους νόμους της γερμανίας και της ΕΕ (εγγύηση καταθέσεων κτλ κτλ)

 

εγώ εχω κ Ν26 κ revolut. προτιμώ όμως για συναλλαγές στο internet την revolut διότι έχει πολυ καλύτερες ισοτιμίες σε δολάριο, λίρα από τους αλλους κ απο την Ν26. Καλα για την leupay δν μιλάμε καν, έχει πολλές περιφερειακές χρεώσεις, δν αξίζει καν να ασχοληθεί κανένας εκτός του γεγονότος οτι δέχεται ελληνικές κάρτες για top up.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 12,2k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

ναι, κι εγω την εκανα με ελαφρα (πριν την λιθουανια...),

εχω λεφτα και στο paypal κι εχω και leupay-αρα,

ωρα ειναι να σουταρουμε και την αρκετα βαρια εφαρμογη τους

που μας εχει σκισει και στις αναβαθμισεις εσχατως,

αλλα και πεταει και σπαμ του στυλ "καιρο εχετε να ψωνισετε, παμε για ψωνια;"

 

ρε ουστ

 

leupay (και Paypal) και προσβαση απ το site και τελος

 

Αν εξαιρέσεις το site, leupay kai revolut είναι ακριβώς στην ίδια λογική. η μία στα έχει στη μάλτα και η άλλη στην λιθουανία. Αν κάποιος απο τους δύο αποφασίσει να το πιστολιάσει το μαγαζί. αντίο. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχει δοκιμάσει κανείς να στείλει χρήματα από revolut σε τρ. λογαριασμό? 

Παλιά τα χρήματα έφταναν μέσω μεσάζοντα, τώρα θα έρθει από τον προσωπικό iban λογαριασμό με το επίσημο όνομα μας?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχει δοκιμάσει κανείς να στείλει χρήματα από revolut σε τρ. λογαριασμό? 

Παλιά τα χρήματα έφταναν μέσω μεσάζοντα, τώρα θα έρθει από τον προσωπικό iban λογαριασμό με το επίσημο όνομα μας?

Καλη ερώτηση...Θα δοκιμάσω με ενα μικρο ποσο...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Που το γράφει γιατί εγώ ξέρω για αυτήν

Ρώτησα στο chat στο fb γιατί θέλω να δω αν συνδέεται στην paypal αλλά για να γίνει αυτό πρέπει να ξέρεις ακριβώς πια τράπεζα είναι από πίσω για να μπορέσουν να βρουν το IBAN.

 

Ρωτώντας κάποιες επιπλέον πληροφορίες μου απάντησαν αυτό: 

This is not a physical bank account in your name, but remains an e-money service. The current accounts simulate some of the benefits of a bank account such as unique account number and a named account, but the funds still end up in the segregated client funds account in accordance with the e-money regulations. So it's all still part of the emoney service. If your bank does not accept this, please tell me the name of the bank and their suggested BIC so we can add it to our list.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ρώτησα στο chat στο fb γιατί θέλω να δω αν συνδέεται στην paypal αλλά για να γίνει αυτό πρέπει να ξέρεις ακριβώς πια τράπεζα είναι από πίσω για να μπορέσουν να βρουν το IBAN.

 

Ρωτώντας κάποιες επιπλέον πληροφορίες μου απάντησαν αυτό: 

This is not a physical bank account in your name, but remains an e-money service. The current accounts simulate some of the benefits of a bank account such as unique account number and a named account, but the funds still end up in the segregated client funds account in accordance with the e-money regulations. So it's all still part of the emoney service. If your bank does not accept this, please tell me the name of the bank and their suggested BIC so we can add it to our list.

Αν μπορεσεις να τους ενημερώσεις για την πειραιως και για ολες της ελληνικες τραπεζες που δεν δεχονται το bic τους...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτή είναι η απάντηση τους σε σχόλιο στην ανακοίνωση του Facebook για τα καινούργια IBAN.

SEB Bank η τράπεζα για όποιον τον ενδιαφερει.

Η κεντρική τράπεζα της Λιθουανίας είναι αυτή που λες είναι Σουηδίας.

post-338338-0-54830100-1500314729_thumb.png

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτή είναι η απάντηση τους σε σχόλιο στην ανακοίνωση του Facebook για τα καινούργια IBAN.

 

Η κεντρική τράπεζα της Λιθουανίας είναι αυτή που λες είναι Σουηδίας.

Λέει πουθενά σε αυτό που παράθεσες κεντρική τράπεζα; Όποιος δεν πιστεύει να ρωτήσει ο ίδιος. Λογικό είναι ότι την έγκριση η revolut έπρεπε να την πάρει από την Κεντρική Τράπεζα της Λιθουανίας. Εγώ μιλάω για την συνεργαζόμενη τράπεζα όμως όπου είναι η SEB.

 

https://www.seb.lt/

 

Επειδή η SEB είναι Σουηδίας δεν σημαίνει ότι δεν έχει σε άλλες χώρες τράπεζες της.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

η απάντηση αναφέρεται στο τι μέλλει γενέσθαι...από ότι φαίνεται θα αλλάξουν τα IBAN και όχι ο BIC πολλοί agent είναι ανενημερωτοι και παραπλανούν.οποτε για μένα απλά ακολουθήστε την διαδικασία ως είχε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εστειλα 12/7  μεσημέρι από εθνική , αλλά τα λεφτά δεν μου έχουν γίνει διαθέσιμα ακομα στην Revolut. Φαίνονται όμως στο ιστορικό μου από 14/7, αλλά τα γράμματα είναι αχνά και όταν παταω για να δω πληροφορίες, γράφει  awaiting transfer. Τι περιμένει αφού έχουν φύγει από την εθνική .Εχω αρκετούς μήνες να κάνω top up και δεν μου το έβγαζε έτσι παλιότερα, μετά από 2-3 μέρες εμφανιζόντουσαν κανονικά και ήταν διαθέσιμα. 

Να ανησυχώ; 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εστειλα 12/7 μεσημέρι από εθνική , αλλά τα λεφτά δεν μου έχουν γίνει διαθέσιμα ακομα στην Revolut. Φαίνονται όμως στο ιστορικό μου από 14/7, αλλά τα γράμματα είναι αχνά και όταν παταω για να δω πληροφορίες, γράφει awaiting transfer. Τι περιμένει αφού έχουν φύγει από την εθνική .Εχω αρκετούς μήνες να κάνω top up και δεν μου το έβγαζε έτσι παλιότερα, μετά από 2-3 μέρες εμφανιζόντουσαν κανονικά και ήταν διαθέσιμα.

Να ανησυχώ;

Εχεις κανει την ταυτοποιηση;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Με τις τελευταίες πολλές αναβαθμίσεις δεν έκανα κάτι επιπλέον, πρέπει να πάω κάπου  στο μενού να το κάνω;  Υπόψιν ότι έχω κάνει 4-5 φορές top up  χωρίς κανένα θέμα, αλλά η τελευταία φορά πριν αρκετούς μήνες,  τώρα δεν ξέρω αν άλλαξε κάτι τελευταία λόγω Brexit.

 

Edit: έχεις δίκιο, έχω ξεπεράσει λέει το όριο των 600ευρω και πρέπει να  δείξω ταυτότητα η δίπλωμα.  Νόμιζα ότι θα ήταν αναγκαίο μόνο για premium λογαριασμό. Αρα την ταυτοποίηση αυτή δεν την,γλιτώνω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Με τις τελευταίες πολλές αναβαθμίσεις δεν έκανα κάτι επιπλέον, πρέπει να πάω κάπου  στο μενού να το κάνω;  Υπόψιν ότι έχω κάνει 4-5 φορές top up  χωρίς κανένα θέμα, αλλά η τελευταία φορά πριν αρκετούς μήνες,  τώρα δεν ξέρω αν άλλαξε κάτι τελευταία λόγω Brexit.

 

Edit: έχεις δίκιο, έχω ξεπεράσει λέει το όριο των 600ευρω και πρέπει να  δείξω ταυτότητα η δίπλωμα.  Νόμιζα ότι θα ήταν αναγκαίο μόνο για premium λογαριασμό. Αρα την ταυτοποίηση αυτή δεν την,γλιτώνω.

Δεν αλλαξε κάτι λόγω brexit (που δεν εχει γίνει ακόμα). Πρέπει να κάνεις ταυτοποίηση στοιχείων (αν δεν εχεις κάνει)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...